Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Honda Civic 2007

Recommended Posts

Sunt multi care actioneaza frana de mana cu butonul apasat :D

Si eu si nu suport sa ma tacane pe creier cand trag frana de mana.

 

 

O discutie asemanatoare de pe un forum asemanatoare cu cea de aici a ajuns un argument?

Ma faceti sa rad baieti :) )

Nu aveti idee cate masini au VIN de japonia sau korea si sunt ansamblate in europa.

Exact, toate Cielo-urile de Craiova au VIN-ul cu KLATF in loc de UU6.

Share this post


Link to post

Doar linkul acesta functioneaza cu ale mele VIN-uri : http://www.analogx.com/CONTENTS/vinview.htm

Imi arata la Accord - made in Japan

si la Civic HB - made in UK

 

De civic sedan inca n-am VIN, am cerut unul sa vedem ...

 

[LE] pe acelasi topic/forum mai sus mentionat, un posesor de Civic sedan confirma (cu codul VIN si decodorul VIN din acest post) ca este fabricat in Japonia.

 

PS> satori ti-am facut varza topicul , poate faci split :)

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Nu, e ok.

Ovi_jer, nu toti beneficiaza de ce a primit Daewoo din partea statului roman pe partea de inchis ochii, nu e nevoie de taxe. Asa ca nu au interesul sa faca ce sustii tu ca fac.

Cand o sa vezi sedan facut in Turcia, decodorul o sa iti zica Turcia, nu Japan.

Share this post


Link to post

Deci in romania cea mai evoluata tara in europa s-a optat pentru import japonia si pentru restul europei din turcia? :)

Share this post


Link to post

Poti sa pui problema asa. E gresit, dar poti sa o pui.

Fabrica aia e inca micuta, nu poate face fata cererii de pe piata europeana. http://www.bbj.hu/main/news_28157_honda+to...y+its+base.html

Mai asteptam, mai cresc vanzarile in Romania, mai creste si productia in Turcia si poate ne bucuram si noi de lipsa taxelor.

Share this post


Link to post

Ovi, de ce se plateste taxa vamala la civic sedan daca e facuta in turcia?

Share this post


Link to post

Pai este tara membra EU ca sa nu se plateasca?

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

Teoretic pentru ca masina e produsa in Japonia, facuta bucati, transportata si asamblata in Turcia.

Si chiar si VIN-ul poate sa fie de Japonia, desi asamblarea s-a facut in Turcia.

Dar nu e cazul aici.

 

Pai este tara membra EU ca sa nu se plateasca?

 

Si astia care au simboale si megane de ce nu au aflat asta? :scarpin:

Share this post


Link to post
Pai este tara membra EU ca sa nu se plateasca?

Turcia nu este membra EU, dar are conventie semnata cu EU, iar bunurile importate de acolo au regim vamal identic cu cele importate din orice alt stat membru.

Share this post


Link to post

Pai credeam c-am lamurit "problema" :)

VIN-urile arata Made in Japan, chiar si pe masina la sasiul motorului scrie Made in Japan.

Dealerii spun la fel ...

Io ma cert cu ceilalti pe alalalt forum, de ma fac aia Toma necredinciosu' ca le cer cod VIN ... :)

Asta este, HTRO a facut in asa fel incat importa sedanurile din Japan si nu Turcia. care-i baiu ?

Pana una alta in toate documentele gasite pe google vis a vis de fabrica din Turcia, nu scrie nicaieri ca se livreaza in Romania.

Doar ca pe viitor vor sa livreze si in tarile Baltice ... asa ca hai sa concluzionam ca-i Made in Japan and let's move on.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Nu conteaza unde-i asamblata, conteaza, doar, sistemul de control al calitatii implementat in fab si specificatia componentelor folosite.

Share this post


Link to post

Conteaza. Ca noi suntem romani si avem bube cu turcii.

Nu conteaza ca acolo japii au reusit sa faca fabrica premiata pentru calitate (bine, e adevarat, premiata in reteaua de productie Honda).

Oricum se pare ca nu au cum sa livreze in Romania pentru ca ei pun motoare mici, nu 1.8. Si oricum, si pe alea le primiesc de la japi. Si pentru ce iti iei Honda? Nu pentru motor? Pai daca da, stai linistit, japii l-au facut.

Share this post


Link to post

Nu noi avem bube cu turcii, ci Reno, care are bube si cu noi. Daca linia de montaj Reno este ca la Mioveni si director este un vechi activist de partid, atunci e problema cu Reno.

Alte firme, indiferent de tara in care asambleaza, introduc sistemul lor de control si nu fac diferente, la componentele folosite, in functie de piata de destinatie.

Share this post


Link to post
Si astia care au simboale si megane de ce nu au aflat asta? :scarpin:

Sau astia cu Accenti?

Share this post


Link to post

oarecum off-topic

 

Nu conteaza unde se asambleaza masina, conteaza in primul rand furnizorii de componente si controlul calitatii.

 

Din punctul meu de vedere degeaba se asambleaza masina in japan sa zicem daca cumpara subansamble din turcia, romania si alte tari mai cu apa rece si sincer nu vad ce importanta are daca masina se asambleaza in turcia daca toate componentele vin din japan. Important pentru mine ca utilizator este ca masina sa fie fiabila si sa nu scot bani din buzunar cat e in leasing. Mi se rupe de brand, mi se rupe unde e facuta. Ma intereseaza doar sa-mi faca treaba cu acest consumabil numit masina daca dotarile/pretul si confortul coincid nevoilor mele. :)

Share this post


Link to post

O dati in diverse deja ... s-a stabilit unde-i facuta, ce-o mai lungiti ...

Share this post


Link to post
... Din punctul meu de vedere degeaba se asambleaza masina in japan sa zicem daca cumpara subansamble din turcia, romania si alte tari mai cu apa rece ...

In Romania sunt cele mai moderne fab-uri din lumea, la ora actuala, pentru piese si subansambluri. Cred ca ar fi bine sa fugi de cele produse in Mexic. Masinile Daewoo sau GMDAT sunt pline de ele, cele mexicane.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
O dati in diverse deja ... s-a stabilit unde-i facuta, ce-o mai lungiti ...

 

Era o discutie teoretica, Dinule. Si oricum, daca vrei sa privesti lucrurile asa, in categoria diverse intra si originea Civicului sedan adus in Romania.

Share this post


Link to post

Noutati ? Ma bate gandul si pe mine sa iau un ozeneu. Sau poate Toyota Avensis ?

Share this post


Link to post

Pai? Ce noutati sa fie?

 

Avensis e MULT mai comfortabila. Numai pentru ca le bagi in aceiasi oala, mai bine ia-ti Avensis. Toyota e mai comerciala, o sa iti placa mai mult.

Share this post


Link to post

Toyota e mult mai spartana la interior, pe modelele mari. Parerea mea.

Share this post


Link to post

Parerea mea e ca nu stie ce vrea :)

Share this post


Link to post

Asa-i. Tocmai de aia am recomandat Toyota, are mai multe sanse sa fie satisfacut de ea.

Share this post


Link to post

Nu le bag in aceeasi oala, si stiu ce vreau, una dintre ele :D Nu am mers cu nici una, o sa fac test drive. Nu ma sperie acea lipsa de confort, dar diferenta e asa de mare ?

Share this post


Link to post

E atat de mica incat au hotarat sa le incadreze in clase diferite.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...