Jump to content
Sign in to follow this  
danic

Volan Cielo

Recommended Posts

Salutare tuturor!

 

HELP PLEASE !!

De cca 10 zile, imi scartaie volanul ingrozitor, mai ales dimineata. Scartaitul apare mai ales cand rasucesc mai mult de volan.

Am observat ca in perioadele din zi f. calde, scartaitul este mai estompat sau se pierde.

Ce poate fi? Rog sugestii.

Multumesc.

Edited by niros56

Share this post


Link to post

volanul se tine la orice masina doar in acel surub -

WD-40 este o solutie degripanta - sub forma de spray - pulverizezi un pic dupa ce scoti piulita si se va debloca (am facut aceeasi operatie acum o luna si ceva la cielo al meu din 97 - la care nu fusese desfacut niciodata volanul)

 

mecanismul interior nu conteaza asa mult... - la cielo unul din contacte este coloana de directie insasi (masa), celalalt contact fiind acea sina circulara de care vorbeam... poti vedea dispozitivul si cu volanul original montat pe masina te uiti de sus intre volan si plasticul care inveleste coloana (de unde ies si manetele)

 

uite ca sa iti faci o idee:

asa arata cu volanul scos - si cu plasticul ala negru scos

- contactul de claxon e tzumbul ala de deasupra axului volanului - nacalait in vaselina

si care este masa?

Share this post


Link to post

Scrie in citat: axul metalic al coloanei de directie.


 

Share this post


Link to post

Am și eu o problema la al meu cielo din 96 și anume o scartaiala la rotirea volanului mai ales vara când e f cald afara, dacă știe cineva ce poate fi ??

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...