Jump to content
Sign in to follow this  
RollerMAN

Cruise Control Pe Chevrolet Aveo

Recommended Posts

Ca sa fie abrambureala si mai mare, anunt ca s-a montat si este operational un cruise control pe Chevrolet Kalos. Detalii pe forum :D

Share this post


Link to post
Ca sa fie abrambureala si mai mare, anunt ca s-a montat si este operational un cruise control pe Chevrolet Kalos. Detalii pe forum :D

 

Chiar, ai putea sa ne ajuti ?

Share this post


Link to post

Am avut ocazia sa testez cruise-control-ul la drum lung. Spuneam undeva ca, amicul care mi l-a trimis din State radea de mine, ca unde-l folosesc :) Ei bine, dupa vreo 1700 Km spre Grecia si inapoi, pot spune ca face toti banii (200 USD). Trebuie sa recunosc ca, as mai da inca pe atat pe o chestie adaptiva: sa iei un iepuras si sa stai la taclale in fundul lui, trebuie sa fie ceva apropiat de un orgasm al calatoriilor :)

Cat priveste postul precedent, nu prea stiu cu ce sa ajut. Daca e vorba de montaj (vreo 300 USD, acolo in State), am putea discuta, la o adica :D

Share this post


Link to post
Am avut ocazia sa testez cruise-control-ul la drum lung ...

Daca aveai si cutie aftomata, te intorceai ... si bronzat.

Share this post


Link to post

Abramburel dane mai multe detalii...

Cum se comporta?Mai are zvacnirea aceia?

Consumul?

Share this post


Link to post

Ah, da! Bine ca mi-ai adus aminte. Pentru topologia drumurilor de la bulgari si greci (sectiunea... verticala), scula asta e un fel de... tricotaj :) Daca o lasi sa urce singura dealu', te trezesti cu pedala la blana. Pen'ca cruzu' dracu' nu stie sa mai lase si el acolo 2-3-4 km/h. Asa ca trebuie sa mai umbli pe la butoane :D

Da' cea mai a dracu chestie este ca, atunci cand decuplezi dracia, de regula apasand pe frana, jucaria da drumu' la cablul de acceleratie si face "tronc". Cand am iesit prima oara la drum cu el (spre Varlaam) am crezut ca am pierdut vreun surub de la prinderea motorului :D Asa ca am inventa metoda de "prindere": ciupesti frana cu partea din stanga a talpii si apoi "prinzi" acceleratia cu aia din dreapta :D Mai... ezista si variante...

 

LE: Zvacnirea s-a rezolvat de la drumul spre/de la Varlaam. Consumul, s-a mentinut in parametri - la chestia asta a lucrat politia bulgara :(

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Am sunat saptamana asta la toti dealarii chevrolet,in legatura cu achizitionarea unui cruise control.din pacate niciunul nu ma lamurit...nici daca pot aduce ,nici daca exista nici ce pret.

Mentionez ca am un lacetti sedan diesel de 2l si in partea opusa comenzilor audio de pe volan exista locasul pentru cruis control dar este mascat de un capac de plastic .Are cineva cruiss control pe lacetti sedan ...si-a cumparat careva? Si daca da ..de unde?si cat a costat operatia?.

Inca ceva off topics ..este frustrant sa dai pe o masina aproape 16 ooo euro si sa nu ai nici macar un computer de bord rudimentar ...eu nu am si tare as vrea o chestie care sa-mi arate cati Kilometri mai am pana la pompa sau consumul instant . daca ma poate ajuta cineva cu cele 2 probleme as fi recunoscatoare. :osanale:

Share this post


Link to post

asa arata un CC montat pe un AVEO chiar azi:

 

TS9EJ.jpgTSeE0.jpgTSjDi.jpglSGy9.jpg

Edited by comfort_auto

Share this post


Link to post

montajul e pana in 3oo de lei la Autonet in Bucuresti,

kitul e 250 de euro.

merge foarte bine, fara hopuri sau batai in pedala. omul cumparase unul din state care nu s-a putut instala pe AVEO.

Edited by comfort_auto

Share this post


Link to post

Se gaseste la gamamag. ro pilot dedicat pentru Aveo cu acceleratia fara cablu. Cam scump ce-i drept. Poate ne povesteste cineva daca isi face curaj.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...