Jump to content
Sign in to follow this  
vio.p

Noul Mondeo

Recommended Posts

Inca o masina... :drinkers:

 

 

Din pacate nu mai am nicio camera foto... prea curand nu o sa pot sa pun poze :(

 

Argintiu...

nu prea consuma cat zic ei...

Superba masina... toata lumea intoarce capu dupa ea :)

post-2442-1188160683_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos si sa nu-ti faca nici o problema.

Care e faza cu "overboost"?

Share this post


Link to post

Si cate roti de rezerva ai? Ca din ce scriu "meseriasii" de la BDT acolo, rezulta ca ai...2 :scarpin: . Una de dimensiuni normale, care e in standard si inca una de dimensiuni reduse, care vine ca "optionala". Sau pe-asta mica ati luat-o pe post de masuta? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Pai sa iti fie de bine!

 

Dar asta nu e masina superba. E o incercare. Doar fata arata bine, se inscrie in tendintele de "trage faru'n oglinda". Si se-ntoarce capul dupa ea pentru ca e noua. (Eu alergam Logane pe autostrada, cand au aparut. Iti dai seama cat de mult il iubesc?)

 

Pe de alta parte, cand o ridici, daca nu ai ridicat-o deja, verifica "plasticele" din interior. La masina noua am vazut, sub volan, o imbinare asa de proasta incat un panou atarna liber.

Share this post


Link to post

Am luat masina de la ei joi... cu cearta... nu prea aveau chef sa faca rost de factura... prea curand.

Are doar roata de dimensiuni reduse... daca venea cu roata normala... era portbagaju mai mic...

Consumu mers prin bucuresti si un drum bucuresti-costinesti-bucuresti ... 10.7 L (pe autostrada viteza 150-190km/h :D )

Share this post


Link to post
Dar asta nu e masina superba. E o incercare. Doar fata arata bine,

 

Chestie de gusturi...Si cum astea nu se dicuta...

Mie imi place (ca design) mult. Numai ca unu gras (parca Ursa Mare - dar s-ar putea sa ma insel) de la o emisiune TV, intre Passat, 406 si Mondeo l-ar alege pe ultimul, numai ca in versiunea veche. Cica tot din vina plasticului bordului. Eu as vrea sa injur zilnic acele plastice , numai ca-s cam acri strugurii...

Felicitari pt. alegere. Ai prins promotia ?

Share this post


Link to post
Eu as vrea sa injur zilnic acele plastice , numai ca-s cam acri strugurii...

 

Eu voiam sa o cumpar.

Sa vezi ce dezamagire ai cand o vezi pe viu. Mai ales interiorul. Sa vezi atunci acreala, din aia tip pre-voma.

Share this post


Link to post

S-o stapanesti santos si sa te bucuri de ea fara nici un fel de probleme.

Dupa gustul meu, mai frumos este modelul vechi! :) Despre interioare, la fel, am auzit multa lume plangandu-se de calitatea plasticelor... oricum iti urez sa nu ai motive de a regreta investitia! :D

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos!!

 

Ca fan Ford iti spun sincer ca mie nu-mi place. Dar cum spunea un antescriitor aici, nu se discuta.

 

De ce nu-mi place? Prea feminizata, prea rotunjita. Rotunjirile la Ford erau pentru Focus, nicidecum pentru Mondeo. Mondeo e o limuzina suparata, atunci cand o vezi in oglinda, modelul nou NU.

Cat despre plastice, ce sa spun, e una din probleme...nici macar la caroserie nu mai folosesc tabla (au trecut si ei pe alte materiale). Portbagajul?! Am auzit de povestea cu roata de rezerva...erau sa pateasca ca si la Dacia Diesel cu acel capac de plastic pe capota, ca s-au gandit mai tarziu ca nu incape rezerva bine acolo.

 

Pe ansamblu...multi kilometri, e totusi un Ford.

Share this post


Link to post

Nici mie nu mi prea imi place finisajul din masina... dar plasticul de pe bord pare ok ... :)

Am ales mondeo din motivul livrarii am stat o saptamana. Am vrut sa iau Passat 2.0tdi de 170cp dar nu aveau pe stoc si trebuia sa astept comanda intre 3 luni si 3 luni jumate ... asa ca mai buni strugurii mei :P .

Share this post


Link to post

Cand te uiti la ea ai o senzatie de ,,deja vu " ,masina este draguta ,in privinta plasticelor nu stiu la Mondeo dar la Fiesta m-a dezamagit un bord albastru oribil !

Sa o stapanesti sanatos ,si cati mai multi km fara probleme ! :thumbl:

Share this post


Link to post

Bravo mai! Sa o stapinesti sanatos! Nu te lua dupa circotasi. Cine nu ajunge la struguri zice ca sint acrii ca sa zic asa.

In rest asteptam un review adevarat de la tine.

Share this post


Link to post

Nu e vorba de "carcotasi care nu aung la struguri"...Cred ca pot afirma cu destula siguranta ca sunt destui pe-aici care isi pot permite un Mondeo, nu e problema de bani. Ci oamenii isi exprima o opinie, care nu este neaparat declansata de invidie. Mie, personal, nu mi-a placut noul Mondeo de cand l-am vazut la lansare, mi s-a parut o masina fara personalitate, fara nimic special. Seamana (din punctul meu de vedere) cu Laguna 2. Iar cand am vazut-o si m-am urcat in ea...ce sa mai spun. E adevarat ca are spatiu (e normal sa-l aiba, avand in vedere clasa), are dotari bune (e normal, avand in vedere pretul), insa la capitolul "calitatea finisajelor" este jos. Chiar foarte jos pentru o masina care vrea sa concureze cu Passatul sau cu 407-le. Iar dupa 3 Forduri in familie in ultimii 5 ani cred ca pot fi destul de obiectiv, fara sa ma las influentat de "acreala"...

Share this post


Link to post

Gusturile nu se discuta mai Alex, daca tie nu-ti place, altora le place. Mie personal imi place tare noul Mondeo, este mare, adevarata limuzina la bani putini . Totusi nu prea am incredere in Ford, nu am incredere in serviceurile lor si mai ales nu am incredere in motoarele lor diesel care scot fum tot timpul si la care un injector costa 800E.

 

Sunt tare curios cum este sonorizarea la modelul nou pt ca la cel vechi se auzea chiar bine, am ramas placut surprins de sonorizarea Sony de fabrica, acum ce sonorizare are ?

Share this post


Link to post

Acum a ramas doar difuzoru' (de aer) de pe spate! Si care arata cam penal, nu cred ca scoate prea multi basi.

A real limo. :D

 

 

PS: Nu va luati dupa Brainiac, eu sustin Mondeo in comparatie cu el (sau in confruntarile private). Eu cred ca i-a facut masina asta ceva de e asa inversunat. :D

Share this post


Link to post

Nu sunt inversunat. Masina poate o fi buna, fiabila, economica si tot ce mai trebuie. De placut, nu zic neaparat ca nu-mi place, ci doar ca nu ma incanta, iar gusturile e adevarat ca nu se discuta. Ce nu-mi place mie place altora si invers. Insa de la Mondeo chiar aveam asteptari mult mai mari, atat dpdv al designului, cat mai ales dpdv al calitatii materialelor folosite la interior.

Share this post


Link to post

@ vio.p

Bre, dar pozele alea cu masina pe care ai promis ca le pui? Ca eu am vazut noul Mondeo doar in cetatea Sibiului si doar in treacat, abia astept sa-mi clatesc ochii. Am o parere foarte buna despre calitatea Ford si inovatiile lor, aerul clasic al vechiului Mondeo m-a cucerit, ma arde curiozitatea la maxim. Stiu ca pot cauta pe net review-uri si poze, dar alea sunt artistic gandite si facute prin prisma marketingului. Vreau poze de amator, adevarul gol-golut!

Un sofer nerabdator,

Adi Iacob

Share this post


Link to post

Adevarul gol golut o sa-ti schimbe parerea despre noul Mondeo, m-am apropiat astazi prea mult de unul expus in Carrefour si pot spune cu mana pe inima ca m-am asteptat la ceva revolutionar la interior dar surpriza...cel mai mult mi-au placut aeratoarele gen Logan > :)

Masina insa este ok la exterior, chiar frumoasa si cu "muschi" .

Share this post


Link to post

E o masina ... normala ... mie unul mi'a lasat un gust amar dar fiecare cu gusturile lui . La aspect doar fata pare interesanta ... iar la pretul ei ...

 

Sa o stapanesti sanatos ..

Share this post


Link to post

Cand am mers cu Carabusu la Tester FORD in Iasi, m-am urcat si in noul mondeo: scaune beton, volan fain (mic, bine profilat, insa fara piele- era o varianta mai ieftina), plastice ok, aspect exterior ok. Mie imi place noul mondeo, e o masina reusita.

Vio- sa stapanesti sanatos masina! Km multi fara incidente (urare traditionala)!

Share this post


Link to post

poze..

post-2442-1191389506_thumb.jpg

post-2442-1191389515_thumb.jpg

post-2442-1191389548_thumb.jpg

post-2442-1191389557_thumb.jpg

post-2442-1191389565_thumb.jpg

post-2442-1191389574_thumb.jpg

post-2442-1191389590_thumb.jpg

post-2442-1191389604_thumb.jpg

post-2442-1191389631_thumb.jpg

post-2442-1191389651_thumb.jpg

post-2442-1191389665_thumb.jpg

post-2442-1191389675_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Orice ar zice unul si altul mie imi place masina. Sa o stapanesti sanatos si la cati mai multi km fara probleme. Iar pentru analistii auto pot citi in revista un test comparativ intre mondeo, 407, avensis, accord, passat si superb, dar, ma rog, gusturile nu se discuta.

Share this post


Link to post

Daca nimereau si spatele era tare ... oricum gusturile ...

Share this post


Link to post

Da... ai dreptate... era mai bun matizu... bine ca l am pastrat :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...