Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

PLACUTE FRANA

Recommended Posts

Am facut comanda la ASKA, Ferodo Premier FDB1337, 78 RON, le scot pe alea vechi cu tot cu tablite si le montez pe astea, corect nu ? sa ung si axele glisoare bine si e treaba facuta bine.

Edited by sorinm

Share this post


Link to post

Nu trebuie sa mai pui nici o tablita. Pe spate placuta are un invelis cauciucat care preia rolul tablitei aleia. Eu merg cu ele asa de 24.000km si nu s-a intamplat nimic.

Ce ma distreaza parerile cum ca la 50cp nu ai nevoie de frane, ca deh, o opresti ca pe bicicleta, cu piciorul jos. Abia cand o sa vedeti ca v-a lipsit jumate de m sau un 1 sa evitati un accident cu consecinte si costuri mult mai mari decat aia 40lei la care va zgariciti o sa dati dreptate unora care pun siguranta inainte de bani.

Eu zic sa nu mai cumparati placute deloc, ce, nu merge fier pe fier?

Share this post


Link to post

le-am pus, sa vedem dupa ce se mai pasuiesc cum or sa fie..

 

ca o mentiune, poza de mai sus nu contine placutele premier de la ferodo pentru matiz, ale mele nu au acele tablite laterale care cica freaca pe disc sa te atentioneze ca e pe duca.

Share this post


Link to post

1. Corect, placutele din poza sint de Leganza/Nubira/Cielo Exe. Poza am pus-o pentru a lamuri lucrurile legate de tablitele care se pun (de catre unii producatori) pe spatele placutelor.

 

2. Eu unul rup cu un patent ghidajele alea inca de la primul montaj ... deci nu ai nici o problema daca la placutele tale nu exista din start.

Share this post


Link to post

Impresii despre Ferodo Premier dupa 400 Km:

 

 

- La rece franele sunt mai bune cam cu 5 % decat placutele GM

- La cald, placutele devin extrem de bune dupa cateva franari violente. Parca ar fi placute racing care abia la cald isi fac treaba extraordinar.

Share this post


Link to post
- La rece franele sunt mai bune cam cu 5 % decat placutele GM

 

Interesant cum ai dedus ca sunt mai bune doar cu 5% :) ... la o asa diferenta ar trebui sa faci un test pe stand !

Share this post


Link to post

Fratilor spuneti-mi un site de unde pot lua placute de frana ferodo premier ca tot am cautat da nu prea gasesc,Va multumesc

Share this post


Link to post

Incearca al Auto Total http://www.autototal.ro/index.html sunt cam sigurii care importa direct de la sursa.

Edited by Salex
Completeaza-ti, te rog, toate datele la profil

Share this post


Link to post

Interesant cum ai dedus ca sunt mai bune doar cu 5% :) ... la o asa diferenta ar trebui sa faci un test pe stand !

 

Se putea sa nu existe carcotasi.. ce trebuie sa intelegi tu este ca la rece diferenta este insesizabila, poate doar un efect placebo.

Share this post


Link to post

Impresii despre Ferodo Premier dupa 400 Km:

 

 

- La rece franele sunt mai bune cam cu 5 % decat placutele GM

- La cald, placutele devin extrem de bune dupa cateva franari violente. Parca ar fi placute racing care abia la cald isi fac treaba extraordinar.

 

Sa vezi cum franeaza masina de la viteze mari, de peste 100km/h pana la zero.

Share this post


Link to post

Salut,

Stie cineva codul placutelor Ferodo SL, pentru Tico?

Multumesc!

Share this post


Link to post

Nimeni?Se fabrica tipul asta de placute pentru Tico?Are cineva pe masina?

Multumesc!

Share this post


Link to post

Salutare,

 

Nu se fabrica versiunea SL, conform programelor de identificare, ci numai Premier. Noi avem urmatorii producatori disponibili:

 

Ferodo Premier - 89.50 lei

TRW Lucas - 97.80 lei

Delphi Lockhead - 77.60 lei

QWP - 47.80 lei

Share this post


Link to post

Multumesc!

Am cam facut msto de baiatul "meu" ,unde mai comand piese,fiind convins ca am citit undeva pe forum ca exista.

Deci daca vor "Ferodo", "ticoistii" nu pot alege decat "Premier".

Inca o data , multumesc!

Share this post


Link to post

Cum buburaza mea asteapta revizia de 30K Km am inceput sa ma pregatesc :D Momentan va pot spune doar atat :

 

Filtru aer MANN - 35ron

 

Filtru combustibil MANN - 22ron

 

Filtru ulei MANN - 22ron

 

Set placute frana ATE - 144ron

 

Set placute frana FERODO PREMIERE - 92ron

Set placute frana FERODO SL - 76ron

 

Bafta !

 

 

Share this post


Link to post

Vezi ca este topic separat pentru reviziile la matiz, pe km, aici se discuta (sau ar trebui) exclusiv de placutele de frana!

Share this post


Link to post

Offtopic : Sorry...my bad :D Ontopic : Pentru matiz pana la urma ce este recomandat Ferodo SL sau Premiere ?!

Share this post


Link to post

Premier sunt un pic mai moi la ferodou, de aici franare mai buna dar si durata de viata mai scazuta.

Eu personal am schimbat placutele originale la 32kkm cu Ferodo Sl. Cele originale mai aveau 10 mm, dar am vrut sa le schimb odata cu revizia. Se schimba foarte usor in 5 min. Astea noi franeaza mult mai bine decat cele vechi, mia ramane sa vad cat rezista. Urmatorul schimb va fi insa cu Premier :thumbl: .

Share this post


Link to post

SL sint mai moi, Premier mai dure. Cu toate acestea, din experienta personala pot spune ca faddingul e mai pronuntat la Premier, mai ales cind mergi la vale cu masina incarcata (drum de munte gen Transfagarasan, Rucar-Bran)

 

LE: am postat (aproape) simultan si fara intentie cu lucius_1982

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Salex, te contrazic un pic: Am facut Rucar-Bran, ce-i drept nu cu masina incarcata (eu+pasager+bagaje neglijabile ca greutate) insa mers tare, cu frane destul de puternice si nu am simtit vreun fadding, dimpotriva mi s-a parut ca franau parca o idee mai bine dupa ce se incalzisera si crede-ma, dupa serpentine am oprit si nu puteai sa tii mana pe jantele fata de fierbinti ce erau.

Share this post


Link to post

Pai ferodo le coteaza mai bune pe premier decat pe sl :) si apoi ds performance. ds2500 deja nu sunt bune de strada ca trebuie bagate in temperatura. Astea cel putin la coeficienti de frictiune.

Share this post


Link to post

@ closchkutza : poti sa ma contrazici, daca asta te face fericit. Insa, inainte, raspunde-mi la 2 intrebari:

1. Ai testat ambele tipuri de placute ?

2. Le-ai testat in adevaratul sens al cuvintului ? Mai exact, ai incetinit doar din frina de picior sau si din frina de motor ?

 

PS: testarea adevarata a frinelor se face FARA frina de motor. Deci fie bagi in viteza a 5-a si o lasi la vale de capul ei si incetinesti doar din frina, fie o scoti din viteza.

 

ATENTIE: Asta NU ESTE un sfat de a scoate masina din viteze la vale !!! Spuneam doar cum se testeaza cu adevarat frinele unei masini.

 

PS 2: SL tin mai putin, e si normal.

 

PS 3: ce spune Tommy e adevarat insa trebuie putin detaliat. Placute mai moi -> se comporta mai bine la viteze mici (sub 100km/h) deci sint recomandate celor care merg preponderent urban. Alt avantaj este uzura redusa sau chiar inexistenta a discurilor. Placutele ceva mai dure sint pentru cealalta categorie

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Nu te contrazic ca-mi face placere, Salex ci pur si simplu pentru ca nu am simtit fading in comportamentul franelor.

Ca sa-ti raspund la intrebare:

1. Nu, nu am testat ambele tipuri de placute. Setul de dinainte de Premier erau cele cu care vine masina din fabrica. Nu am cumparat SL pentru ca am vazut ca sunt cotate mai prost decat Premier.

2. Nu le-am testat cum ai zis tu ci in alt mod: accelerat pana aproape de intrarea in viraj si apoi franat destul de puternic pentru a putea lua virajul. Frana de picior era dublata intotdeauna de frana de motor, de obicei in treapta 3(telul meu era sa merg tare nu sa testez franele). Cand am oprit, nu exagerez, nu puteai sa ti mana pe jantele fata deci placutele si discurile s-au incins destul de tare.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

salutare! exista pe piata placute de frana pt matiz made in korea(fara sigla daewoo insa)...stie cineva ceva de ele? sunt de incredere? tocesc discul? multumesc!

Share this post


Link to post

Ferodo SL sunt versiunea "economy" => tind sa cred ca sunt mai dure decat PREMIER, si nu invers.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...