Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

PLACUTE FRANA

Recommended Posts

Nu am pus pe masina mea placute Simer dar am vandut destule unor clienti care mi-au cerut 'ceva ieftin' nu neaparat de calitate. Cu 75 de lei iti luai Ferodo. Iti recomand sa schimbi si lichidul de frana daca este mai vechi de 2 ani.

Share this post


Link to post

e tocmai ca lichidul de frana l-am schimbat,iar placute am folosit cele de origine sunt cele mai nasoale ,oricum mai mult de 10 000km nu le tin chiar si mai putin.

multumesc pentru infomatie si revin cu pareri dupa cele pun pe masina si asta in curand.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare dupa ce am citit cam tot ce s-a scris pe thread despre placute. Vreau sa merg pe un set de placute de frana Frana Ferodo Premier, am caut pe internet sa vad de unde sa le cumpar sau sa fac direct comanda si nu am gasit decat pentru BMW, Logan, etc. Exista cumva vre-un cod special pentru modelul care este compatibil cu Matiz? sau sunt pe dimensiuni? Daca da, care sunt dimensiunile pentru Matiz? Eventual stiti de unde as putea sa le cumpar?

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

@niki: mersi :)

Edited by miborion

Share this post


Link to post

si cum eram dator cu impresiile despre simer ,placute de frina, sa nu va intepati ca mine dupa 300 de km le am schimbat de ce? pentru ca incepuse o scartiiala la fiecare frina pusa si mi-a fost frica sa nu distrug discurile. aceste placute au in compozitie prea mult fier ,frina era buna dar galagioasa.

am luat un set de hi -q pe care le am pus si acum macar merg linistit .

Share this post


Link to post

Mai nasol era ca deteriorai si discurile... te-ai pacalit si cu banii. Pe astea cat ai dat ca sa stie si altii.

Share this post


Link to post

Oare unde gasesc si eu un set de Ferodo Premier in Constanta ?

Share this post


Link to post

Eu am cumparat de curand placute BP pt Tico, am dat pe ele 23 ron. Au cca 500km, sunt multumit insa merg mai mult in oras deci nu stiu cum se comporta la viteze mari. Niciodata n-am avut cine stie ce placute si nici probleme cu discurile n-am avut, sunt cele originale. Pana a lua Dacia, faceam destule drumuri lungi prin tara...

Share this post


Link to post

Pana la urma sa iau Ferodo Premier ca sunt mai "de calitate", Ferodo SL ca sunt mai moi si nu tocesc discul sau sa iau placutele coreene originale GM pentru ca au tablitele alea ?

Share this post


Link to post

Premier sunt foarte bune. Mai bune de la Ferodo de strada sunt doar DS Performance, dar gandit in bani probabil nu merita diferenta.

Share this post


Link to post

Nu numai GM au tablitele alea, eu am cumparat prin 2007 un set (nu mai stiu exact marca, posibil Tigril?) care a avut inclusiv tablita care acopera cilindrul etrierului. Acum le-am recuperat, cred ca mai merg o tura, doua. :)

Share this post


Link to post

deci merge sa refolosesc tablitele existente la noul set de placute de frana ?

Share this post


Link to post

Pe Ferodo nu prea ai cum sa pui placutele alea. Drept e ca nici nu ai nevoie.

Share this post


Link to post

Am inteles, mersi de sfaturi, o sa fac comanda de un set de Premier.

Share this post


Link to post

Premier au niste tablite in capete, ele au doar rol de a te atentiona cand sunt gata, frecand in disc fac un zgomot. Daca la acele tablite te referi. Altele nu stiu.

Share this post


Link to post

Pe Ferodo nu prea ai cum sa pui placutele alea. Drept e ca nici nu ai nevoie.

 

De ce?

Daca e asa nu o sa imi cumpar niciodata. Nu punea fabrica tablita aia degeaba acolo.

Share this post


Link to post

Ferodo au pe spate un strat de material care joaca rolul tablitelor. Tu de ce credeai ca sint placutele alea acolo :) ?

Share this post


Link to post

Aha, am vazut asa ceva, dar cu timpul materialul ala se uzeaza. Rolul placutelor e clar, permit o oarecare "alunecare" a elementelor in contact. :thumbl:

Edit

...rolul tablitelor...

Edited by BZN

Share this post


Link to post

Hai sa ne lamurim pentru ca am impresia ca vorbim despre mai multe lucruri.

 

Am facut acum o poza, din pacate calitatea camerei telefonului e slaba iar camera foto are acumulatorii descarcati :(

 

IMAG0006.jpg

 

Despre asta discutam sau despre tablitele care se pun pe spatele placutelor ?

 

Oricum ar fi, sa preferi niste placute no-name in locul unora facute de Ferodo ... e aiurea rau :)

 

Materialul ala nu se uzeaza, nu are de ce. La placute umbli de 2 maxim 3 ori inainte de a le schimba.

Share this post


Link to post

Beton, hai ca m-au impresionat Premierurile astea cu toate chitibusurile lor. Vad bine detaliile cu macro touch hd-ul , se inteleg destule din acea poza.

Share this post


Link to post

Nu la astea ma refeream eu. Din pacate eu n-am la ce face poze sa-ti arat.

Cat priveste preferatul Ferodo, eu am un principiu: de ce sa cheltui 3 ron cand e de ajuns 1? La performantele masinilor astea cu motor de 796cmc e de ajuns , mai ales in cazul in care folosind astfel de placute reusesti sa pastrezi discurile 260.000Km! In conditiile in care franarea e eficienta.

Share this post


Link to post

OK, atunci inseamna ca ne-am inteles de la inceput. Ramine valabil si raspunsul meu, dupa cum vezi si in poza tablitele nu-si mai au rostul, mai mult ar dauna.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Mai nasol era ca deteriorai si discurile... te-ai pacalit si cu banii. Pe astea cat ai dat ca sa stie si altii.

 

pe hi-q am dat 40 ron ,dar macar sunt bunicele.data viitoare am sa pun ferodo premier ,folosesc pe alta masina si sunt super.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...