Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

PLACUTE FRANA

Recommended Posts

135.000 km, nu am ublat deloc la frane pe spate, si consider ca ar cam fi timpul. :)

Vreau sa aduc masina la un comportament cat mai bun, intrucat va mai fi in familie cel putin 2 ani (60-70.000 km)

Intre timp am cerut si primit o oferta pentru placute Ferodo Premier, discuri si saboti TRW Lucas de la un partener al forumului. Cel mai probabil voi merge pe acesta oferta.

Share this post


Link to post

O parere:

 

La discuri as recomanda Brembo (peste 200 lei/set) sau Jakoparts (max. 15 lei/set).

 

Saboti - TRW sau Bosch, ambele cu un raport bun calitate/pret in cazul Matizului - aprox. 100 lei. Varianta acceptabila "de buget" - LPR, aprox. 70-80 lei.

 

Sau poti sa alegi variantele ieftine de care s-a vorbit in ultimele pagini... HI-Q (ieri as fi jurat ca astia canta, nu franeaza), BP (credeam ca e ulei), Parts Mall (ca tot sunt la moda mall-urile)... sa fim seriosi, credeam ca este topic despre franare.

daca jacoparts e 15 lei pe set si e de aceeasi calitate cu brembo [-X :-? @-) :o :o :scarpin: atunci de ce sa dam banii :shock:

Share this post


Link to post

Mi se parea logic ca a mancat un zero :scarpin:

Share this post


Link to post

De obicei recitesc inainte sa dau "add reply", am facut-o si de data asta dar nu am observat ca am scris 15 in loc de 150. Scuze.

Share this post


Link to post

Am verificat de curand grosimea placutelor si la 34k km mai au 6mm grosime material fara partea metalica. Apropo de sistemul de franare , am fost nevoit sa franez brusc de vreo cateva ori si am observat ca spatele masinii aluneca in partea dreapta. Poate sa fie de la saboti?

Share this post


Link to post

Cel mai probabil e de la pistonase; faci proba - franezi brusc pe nisip si cobori sa vezi daca sunt urme de franare pe nisip in dreptul rotilor spate (daca s-au blocat ambele roti).

Share this post


Link to post

am schimbat placutele ,la norauto, am pus ferodo premier 331 parca, 94 ron placutele si-mi cereau 68 montajul ,dar strambind nitel din nas mi au acut reducere la 50 ron.se pasuisc cam greu asta e.

 

sa nu mai folositi placute hi tec ,alea de coreea ,niste petarde ,al doilea schimb care s-au facut oglinda. :-W

 

p.s. am vut ferodo sl de fapt,dar nu aveau.

Share this post


Link to post

Despre sabotii Ferodo nu zice nimeni nimic ?! Tre sa-i schimb si cum pe fata am placute Ferodo Premiere...am zis sa merg si pe spate al fel :D

Share this post


Link to post

Cati km ai de vrei sa schimbi pe spate? De unde stii ca-s uzati? ... merg 150-200.000.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Au fost verificati de mecanic la revizie si am fost anuntat ca cel tarziu la urmatoarea revizie ar trebui schimbati

Share this post


Link to post

Tot de mecanicu aia ce a reglat tachetii? Io cred ca fiind criza si-a gasit si el fraieru/fraierii, sa mance si el de pe urma lor.

Share this post


Link to post

sincer nu cred ca e vb de fraierit, tot ce mi-a facut pana acum a fost cu rezultat vizibil de imbunatatire si demonstrat...oricum multumesc de avertisment ;)

Share this post


Link to post

la 100 000 pe spate daca nu s-a uitat niciodata frana de mana trasa

daca s-a uitat se schimba de fapt se da tamburul jos si se vede clar daca mai au carne sau nu

eu am dat la service jos Tamburul la tico si am observat impreuna cu mecanicul ca erau fier pe fier urgent trebuie schimbate , nu le-am schimbat desi piesele le am, niste chinezarii lipite luate de la Apaca

Masina are real doar 57 000 dar probabil s-a mai uitat frana de mana trasa, masina o am sh si o conduce alt cineva in majoritatea timpului

La fel si cu placutele de frana le-am schimbat desi duma 10 000 nu erau uzate dar am schimbat si garniturile si gliisierele fata pentruca se blocau rotile,evident am schimbat si lichidul de frana urmeaza franele spate sa vedem ca m-au speriat preturile la pistonasele spate is garnituri spate nu gasesc

 

 

Share this post


Link to post

si dupa aproape un an am schimbat din nou placutele,cele vechi ferodo1331, cu unele marca road house.

cele vechi s-au cam dus ,placutele de pe partea cu pistonasul erau tocite aproape pina la fier.

placutele road house au costat 60 ron si par a fi moi.

Share this post


Link to post

Salutare,

 

Am și eu o nedumerire: având în vedere diferențele de preț, care ar fi cea mai bună calitate preț dintre acestea?

Ferodo SL - 83 ron

Ferodo Premier - 100 ron

Febi Bilsten - 110 ron

 

Prețurile sunt luate după Autokarma, așadar nu știu dacă sunt exact acestea și dacă sunt în stoc, însă aș dori părerea voastra comparativ la acestea 3 modele. Sau poate altceva recomandat de către voi.

 

Mulțumesc

Share this post


Link to post

Ferodo Premier

Share this post


Link to post

Salut, m-am pus de dimineta sa schimb placutele de frana la Matiz. Le-am montat, toate bune si frumoase. Pedala nu mai tine calumea acum, trebuie sa ma cam sui pe ea ca sa o pun in nas (si asta la mers normal...o tura prin cartier). Ce masa sa-i fac ?

Edited by kuddo

Share this post


Link to post

Ai rabdare sa se aseze placutele pe discuri, e normal sa nu tina din prima cand umbli la placute, indiferent daca-s noi sau vechi. Verifica si lichidul, dupa cate am vazut unii nu-l schimba nici cand e negru, daca tine frana ce rost are...

Edited by korydon

Share this post


Link to post

Confirm. Se recomanda un °rodaj° al placutelor o perioada (la unele se specifica 500 km) pana cand acestea vor da randament maxim. In acest interval trebuie evitate franarile violente.

Share this post


Link to post

...trebuie evitate franarile violente...

 

In afara situatiilor neprevazute trebuie evitate oricand franarile violente, asta daca tii la masina si la banii din buzunar ( card ). Intotdeauna folosesc frana de motor cand nu se impune cea de serviciu, e mai benefica atat pentru motor cat si pentru mine ( mine=card ).

Share this post


Link to post

Deci eu acuma mi-am luat placute astazi. Are 59000 Matizul, la franare brusca huruie. Un prieten mi-a spus ca trebuie schimbate; i-am cumparat ceva firma PFR sau ceva de gen 70 lei un servis. .. O intrebare: cum se schimba usor sau sa-l duc la cineva ?

Edited by VAXXi
Post agramat.

Share this post


Link to post

placuele se schimba super repede dai roata jos, si desfaci etrierul din cele doua suruburi .da innaite sa-l dai jos incearca sa impingi pistonasul cu o surubelnita lunga innapoi .faci parghie acolo intre placute si disc. cel putin tico are o gaura de vizitare banuiesc ca special pentru asta a fost facuta.

si recomand chei inelare sa nu strici suruburile.

Share this post


Link to post

al 2lea schimb cu placute de frana marca roadhouse, de care sunt multumit, pret achizitie 60 ron. :thumbl:

Share this post


Link to post

La placute am schimbat cu ceva korean ..am cautat ferodo , dar nu aveau ..mi-a fost lene sa mai caut si am zis sa incerc cu astea...nu mai retin marca exact doar ca au costat 40 -50 ron si mi-au spus ca sunt cu siguranta bune si de calitate nu chinezesti . Au avut dreptate, masina franeaza foarte bine pt un tico si nu am probleme deloc nici scartit nimic.Cine vrea relatii sa imi dea un pm pt detalii.Tin sa mentionez ca masina anterior avea acelasi tip de placute

Share this post


Link to post

din cate stiu eu exista doar china pe piata chiar daca scrie korea pe ambalaj, oricum ai luat hi-tech cam dupa 2000 km o sa ai o mare surpriza, eu sper sa ma insel, dar sa revii.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...