Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

PLACUTE FRANA

Recommended Posts

O alta experienta legata de frane am avut-o intr-un taxi ( clio cred ) la care soferul TOCMAI schimbase placutele inainte sa ma ia pe mine. Si le-a pus invers, la fiecare frana facea un zgomot infernal. Frana relativ ok, nu l-am vazut panicandu-se.

 

Daca masina franeaza si ai carne pe placute si NU se vad semne evidente pe disc cum ca ai da cu partea metalica a placutei in disc inseamna ca e calitatea placutei de vina pt scartaieturi.

Nu cred ca exista mecanic pe fata pamantului suficient de prost sa puna placutele invers (la nubira nici nu prea poti ca au niste cleme pe spate). Mai degraba a pus taximetristul placute de 5 lei setul, facute cu material de la sidex.

E de vina calitatea placutei sau atenuatorul de zgomot terminat (la matiz de exemplu rugineste iar placutele no-name vin fara, trebuie refolosit cel vechi).

 

CU placutele nu se merge pana franezi cu fierul, pentru ca ai sanse sa-si croiasca loc printre disc si ertier (mai ales daca ai discul uzat si etrierul cu putin joc sau prost montat) si sa sara. In aceasta situatie ramai f frumos fara frane DELOC.

 

Placutele de frana nu au cumva inauntru un fel de "pastila", ca sa zic asa, care se aude ciudat cand sunt duse placutele, respectiv cand freaca pe disc?

Nu cred, au doar o ,,pastila'' cele cu senzor de uzura ce duce la aprinderea unui bec in bord. Nu este cazul la daewoo.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Are cineva idee daca brembo sau ferodo fac un sistem integral pentru franele fatza ale matizului?? (integral ma refer la disc+etriere+placutze) nu am gasit nimic relevant pe net cat am cautat acum, si as dori sa fac un upgrade la frane cat de curand.

Share this post


Link to post

Ok, luna viitoare cam ar trebui sa ma duc la revizie si vreau sa ma apuc sa-mi procur toate cele necesare. Printre consumabilele obisnuite, vine randul si lichidului de frana, pe care il am(il achizitionasem sa-l schimb la revizia trecuta) si a placutelor de frana.

Care este problema mea: mie imi place cum franeaza masina, m-am obisnuit cu franele, stiu cand blocheaza, etc, si as vrea sa pun placute identice cu cele existente pe masina. Cel mai mare neajuns in cazul acestor placute este ca fac o gramada de "pilitura", intr-o saptamana capacele sunt pline de funingine. In schimb, par sa reziste ok la franari repetate, fara sa apara efectul de fade. Nu am avut niciodata impresia ca nu pot sa ma opresc.

In consecinta:

 

1. Placutele actuale sunt din acelea GM, coreene? Daca nu, de care sunt?

2. Lichidul de frana este OMV dot 5.1. L-am tinut in casa in ultimele 4 luni, o sa mai stea o luna, la racoare, fara lumina naturala pe ele, bidonasele de tabla sigilate. Credeti ca este vreo problema cu el, sa-mi iau altul sau sa-l pun pe asta?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

1. Placutele actuale sunt din acelea GM, coreene? Daca nu, de care sunt? Din cate stiu eu din alea sunt.

2. Lichidul de frana este OMV dot 5.1. L-am tinut in casa in ultimele 4 luni, o sa mai stea o luna, la racoare, fara lumina naturala pe ele, bidonasele de tabla sigilate. Credeti ca este vreo problema cu el, sa-mi iau altul sau sa-l pun pe asta? Teoretic poti sa il pui linistit atata timp cat a stat sigilat. Nu a avut pe unde sa "traga" apa.

Share this post


Link to post
1. Placutele actuale sunt din acelea GM, coreene? Daca nu, de care sunt?

Cauta Ferodo.

Share this post


Link to post
1. Placutele actuale sunt din acelea GM, coreene? Daca nu, de care sunt?

Am un coleg la munca care are Matiz din 2007 si avea placute DAC montate din fabrica.

Share this post


Link to post

Unde pot vedea ce marca sunt placutele? Colegul tau cum si-a dat seama?

Share this post


Link to post

Bre, pui intrebari de 3 ani. Unde crezi tu ca scrie, pe fata activa ?

Share this post


Link to post

Ai dreptate aici..nu am gandit-o prea mult pe asta :> . Dar sa vad ce scrie pe ea, presupune sa dau o placuta jos, ceea ce nu prea vreau sa fac...

Share this post


Link to post

Iar n-ai gandit-o prea mult, poti merge la magazin, sa ceri o cutie de placute si sa te uiti la ele.

Share this post


Link to post

Pai Tolin, eu vreau sa stiu exact ce am pe masina, sa pun exact din alea, daca gasesc. Vad ca pana acum au aparut 2 variante, coreene sau DAC.

Share this post


Link to post

Mai citeste odata postul #105

Share this post


Link to post

De ce inca o data, e suficient sa-l citeasca o data.

Share this post


Link to post

Asa-i :) Probabil a/(au) omis si postul #56 din topicul asta...

Edited by EM!L

Share this post


Link to post
Pai Tolin, eu vreau sa stiu exact ce am pe masina, sa pun exact din alea, daca gasesc. Vad ca pana acum au aparut 2 variante, coreene sau DAC.

 

Dar tu crezi ca daca pui ferodo, ate, pagid, brembo , etc.. le cauzeaza discurilor?

Share this post


Link to post

Nu Tommy, doamne fereste. Numai ca am auzit ca la schimbarea tipului placutelor de frana se schimba si felul in care reactioneaza frana, adica: blocheaza mai devreme sau mai tarziu, chestii de genul asta. Eu am zis ca m-am obisnuit si ma inteleg foarte bine cu franele masinii in stadiul de fata, stiu cum sa franez la limita maxima a aderentei(cauciucurile sa inceapa sa "tipe" dar fara sa inceapa sa fuga, etc) si voiam sa sar peste o eventuala perioada de acomodare cu franele si sa folosesc acelasi tip de placute de frana, astfel teoretic franele sa reactioneze la fel ca cele existente pe masina.

Share this post


Link to post

Pai in cazul asta trebuie sa pui unele uzate identic cu cele pe care le scoti.

Share this post


Link to post
... voiam sa sar peste o eventuala perioada de acomodare cu franele ...

Asta-i din categoria: "Sa votam raul, ca ne-am obisnuit cu el !"

Share this post


Link to post
Unde pot vedea ce marca sunt placutele? Colegul tau cum si-a dat seama?

Colegul meu a vazut ce placute avea cand le-am schimbat in spatele blocului.Pana nu dai roata jos nu o sa-ti dai seama ce placute ai pe masina.Succes.

Share this post


Link to post

Salut, si eu aveam o dilema cu schimbarea placutelor de frana.

Am fost la un magazin de piese auto, am cumparat un set de placute de frana pentru care am platit cam 900.000 ROL, si cand am ajuns la service sa le schimb, mecanicul imi spune..placutele sunt aproape noi nu are rost sa le schimb :) asta in conditiile in care aveam 35.200 Km.

Asa ca..parerea mea..relax :) )

 

 

O Zi Buna Tuturor.

Share this post


Link to post

eu am 54k km si le-am schimat prima data la 20k km la indicatia unui mecanic de la grand garage auto unde nu am mai calcat de atunci(niste hoti) . Acum le-am schimbat preventiv desi mai mergeam se pare inca vreo 5k km dupa spusele mecanicului care le-a inlocuit in spatele blocului. Am pus Ferodo Premium cumparate cu 75 ron. Am deja 20 km (in buc)de cind le-am schimbat si frina inca nu tine bine ..astept sa sa aseze mai bine .

Voi reveni cu impresii

Mentiune : nu de foarte mult timp am inceput sa imi adaptez stilul de condus astel incit sa apas cit mai putin pedala de frina.

Share this post


Link to post

Halatu', halatu', cat e halatu'? De unde le-ai luat?

Share this post


Link to post

Iti Recomand Ferodo Premier. Sunt exceptionale. Eu le-am luat de la Ami Auto cu 90 Ron/set.

Share this post


Link to post

Putin mai ieftine decit Ferodo Premier puteti lua Ferodo SL. Astea din urma sint mai moi, deci vor tine ceva mai putin. Daca faceti raport pret/durata de viata, o sa iasa cel mult la fel cu Ferodo Premier. Insa, fiind mai moi, coeficientul de frecare e mai bun => frine super bune. Practic nu au nevoie de "asezare", dupa primele 2-3 frine tin excelent. Un alt avantaj ar fi protejarea discurilor, asta in cazul in care nu ati inlocuit discurile OEM cu unele mai dure ;)

Share this post


Link to post

Astazi am avut putin timp liber si m-am interesat de placute: coreene HI-Q la 36 lei, nemtesti Ferodo SL la 65 lei.

Am putin peste 20000 km. dar vreau sa le cumpar din timp.

Edited by robertinoo

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...