Jump to content
Sign in to follow this  
DjDvr

Spark - Jante

Recommended Posts

Uite dupa 1 zi de mers prin tot orasul prin service-uri si depozite de jante am ajuns la concluzia ca nicaieri in bucuresti nu se gaseste 1 janta pentru Spark!

 

La reprezentata Di-Bas au dat oameni frumos din umeri si au zis ca nu au pe stoc asa ceva ca si cum as fi venit sa cer un motor complet nu o janta!Cand am intrebat cat dureaza comanda au zis ca 6-7 zile si ca costa 340 RON daca va vine sa credeti asa ceva ...

 

Asa ca intreb si eu daca cineva cu Spark si-a luat o janta si daca da de unde?

 

Multumesc anticipat!

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Inseamna ca un motor de Spark o fi in jur de 5000 euro...

Astia de la reprezentante sunt niste papitoi- marea majoritate. Nu-mi vine sa cred cand vad asemenea aberatii debitate de oamenii care traiesc de pe urma noastra, a clientilor.

Intreaba-l pe nic_otava daca nu te poate ajuta el.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

La banii aia, mai pui ceva si-ti tragi 4 jante de aliaj si esti sef.

Da' de curiozitate: ce s-a intamplat cu janta originala?

Share this post


Link to post

O sa ma interesez sa vad ce si cum, dar slabe sperante sa gasesti la un pret civilizat. Cei din serviceuri au adaosuri destul de mari ( ;) ).

Cele de Matiz nu se potrivesc? La 340 de ron, gasesti cu siguranta din aliaj si de firma.

 

Spor,

Octavian

Share this post


Link to post

Pe jantele de Spark sunt poansonate marca şi numele Daewoo. Eu mi-am luat 3 jante de Matiz pentru cauciucurile de iarna (+rezerva=4jante) şi sunt absolut identice. Am luat iarna trecută din târgul Vitan cam la 80 RON bucata.

Edited by euggen

Share this post


Link to post

Pe jantele de Spark sunt poansanate numele de Daewoo, pentru ca sunt subansamble identice cu Matiz. Pe multe subansamble din Coreea pentru Chevrolet scrie GM Daewoo.

 

La noi sunt 250 ron, finalul cu TVA inclus. Este enorm si dupa cum spunea su Euggen, ia-ti din alea de Matiz. La un magazin de langa mine, jantele sunt 85 de roni, cu bon fiscal &stuff.

 

Spor

Share this post


Link to post

Da' capacu'?! Cat e capacu'?

85 ron pe o janta noua- mai merge. Mi-a mai venit si mie inima la loc. Intrebare: sunt negre sau argintii? Ca alea argintii am auzit ca-s mai moi. Eu am avut negre la Matiz si s-au comportat excelent. Recomand jantele negre: rezistente, nu se indoaie usor in caz de izbai puternic. Si crede-tima- am dat-o-n cateva gropi de am crezut ca se rupe bratul cu totul. Cateva ciocane si ceva plumb si gata- nici la 150 nu trepida volanul.

Share this post


Link to post

Aia originala a patit o mica buba pretena conducea spre mare si acolo pe panta inainte sa intri in cernavoda (drumu vechi inainte sa se deschida autostrada pana la sfarsit) a nimerit o piatra care era pe sosea ca nu a fost atenta si janta s-a indoit! Am indreptat-o si am pus cauciuc nou dar mi se pare ca se dezumfla ca nu a facut-o ala bine si acu plecam la un drum lung si am vrut sa iau una noua :) dar se pare ca nu :) ! Am mers la un amic bun care are o vulcanizare si a indreptat-o si ala si acu nu se mai dezumfla! Vreau sa va zic ca nici de matiz nu am gasit :) am zis intr-un caz disperat ca iau si dinaia de Matiz alba chair daca arata urat dar nici dinaia nu am gasit ... Sper ca nu o fi problema :) . Am pus gume noi Toyo pe fata acuma pentru ca am zis sa nu fi patit ceva cauciucu de la janta neindreptata calumea si sa vedem cum o fi.

 

Si cu jantele de aliaj slabe sanse pentru ca singurele lucruri care le gasesti in RO pentru Spark/Matiz sunt jegurile alea din Carrefour care dupa 3 ploi se cojesc :D si nu am chef sa dau asa mult pe ele! Am vazut jante de aliaj pe Spark-u nou varianta aia de la italieni care are sigla de Chevrolet pe ea si arata chair bine asa ca in septembrie cand dau o fuga pana in grecia caut un dealer Chevrolet si ma uit cat sunt jantele de aliaj pe acolo! Oricum multumesc mult pentru reply!

Edited by DjDvr

Share this post


Link to post

Eu am luat jante negre. Mie mi-au furat capacele şi am luat din Carrefour de altfel ca să fie ceva pe roată. 35 Ron.

Edited by euggen

Share this post


Link to post

La noi in Piatra la AUTOSTEFAN o janta NEAGRA de Matiz e 74,9 ron.

Share this post


Link to post

As dori sa schimb rotile la un Spark 0.8, in special din ratiuni de stabilitate la viteze mai mari, dar si de efect estetic :P . Cica cele mai mari ar fi de 175/50 R14; astept niste sfaturi cu privire la dimensiuni (jante + gumele aferente), dar si la consecintele asupra tinutei de drum, consum, performante de dupa schimbare. Ms anticipat.

Share this post


Link to post

Mai e un topic legat de subiectul acesta. Modele de jante gasesti si pe chevrolet.ro la accesorii.

Share this post


Link to post

Salutare !


Sunt nou pe aici,nou posesor de Chevy Matiz(made for DE)/Spark-caroserie KLAk 1.0i.


Masina a venit(de la vechiul proprietar cu jante 5.5j aliaj cu anvelope de vara 155/65r13).


Pe cat de mult imi placeau cu arata...pe atat de nasoala e situatia.


Am avut de ales intre anvelope iarna 144/65 sau allseason 145/70(ambele in talon/carte).


Din cauza bugetului si a unei impresii bune avute pe alte 3 masini pe care le-am condus cu allseson debica navigator 2,am decis sa iau allseason.


Necazul e ca dupa ce le-am luat,am observat ca foarte foarte greu s-au putut monta pe jantele 5.5j care am citit ca ar avea nevoie de anvelope MINIM 165,deci 145 sunt intinse f mult.Si masina dupa schimb o simt f rigida.Si cei de la vulcanizare mi-au zis ca e posibil sa se dejanteze.Plus ca arata bizar,e janta mult iesita in afara cauciucului.


Vreau sa iau jante de tabla,asta e...las frumusetea pt siguranta si


Am gasit varianta din atasament.


Sunt facute in China dar par ce trebuie.


Am mai gasit ici-colo incepand de la 120 ron aftermarket si oe de la 180 ron buc in sus.


Imi puteti spune daca totul e ok,merita jantele astea aftermarket de tabla?Exista sub 100lei bucata alte variante?



Multumesc,


Adi



post-44425-0-30460000-1452627328_thumb.png

Share this post


Link to post

cica m-am inregistrat dar nu pot starta un content nou!

Na intre aci: 1) de unde iau stergatoare spate chevr. spark (matiz m200)?

3) mi-au schimbat parbrizu dar nu se mai potriveste oglinda din interior (are prinderea in forma de cerc dar parbrzul in forma de dreptunghi), ce e de facut?

2) langa butonul care misca farurile pe stanga e un locas (ca un semicerc) ce naiba o fi aia ??

Share this post


Link to post

Suntem offtopic, dar:

1 - cumperi din hipermarket lamela de cauciuc universala la 6 lei si o schimbi doar pe aceea. Nu e greu.

2 - suport monede

3 - oglinda de matiz?

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Spuneti-mi, va rog, jantele pe 13" de la Matiz se potrivesc pe Spark (2008)?

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...