Jump to content
Sign in to follow this  
asskickR

Manere Usi Kalos

Recommended Posts

Stie cineva daca se pot inlocui manerele argintii ale usilor interioare de la Kalos? Dupa o sedere ceva mai lunga in service la "amicii" de la RADACINI, cel de pe partea soferului e zgariat rau de tot.

 

Le-a inlocuit/rectificat cineva pana acum?

Share this post


Link to post

Aceeasi problema ca la mine...

Eu ma gandesc sa procedez astfel: cu banda adeziva (dinaia de hartie) maschez zona rugoasa din jurul manerului argintiu, apoi cu un smirghel finut slefuiesc usor zona argintie. Voi curata cu benzina sau diluant suprafata, voi lasa sa se usuce, dupa care voi da cu primer (sau plastfix- oricum, voi intreba la magazinul auto), apoi 2-3 straturi de vopsea argintie (imi convine sa cumpar un spray, deoarece ii va trabui si tatalui meu la masina lui, ca si-a zgariat spoilerul spate- masina lui e argintie). Daca vreau sa arate fain lucrarea, voi da si vreo 2 straturi de lac. Investitia de vreo 60 ron nu e mare, o poti folosi si la alte proiecte la masina ta sau a unui prieten. Deocamdata n-am timp/chef sa aplic aceasta operatiune, am in plan o antifonare a pasajelor rotilor (in 3-4 straturi) si a portbagajului (e tabla goala pe acolo).

Inca o data- traiasca maimutele din service-uri!

 

LE: topicul asta era parca mai potrivit pt tuning sau tutoriale... Las un moderator sa hotarasca dumnealui ce e mai bine.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Cu toata aprecierea si consideratia pentru solutia oferita, nu prea sunt adeptul rezolvarilor "in house". Asta si prin prisma faptului ca nu prea ma pricep. :rolleyes: :mrgreen: Si ca n-are cum sa arate la fel ca cea de la usa dreapta sau din spate, etc.

 

Oare la service nu se gasesc astea? Banuiesc ca ar trebui comandate, dureaza o gramada si mai sunt si scumpe...

Share this post


Link to post

Da' nici nu trebuie sa te pricepi neaparat... Prin incercari pe o bucata de plastic iti dai seama de rezultat. Totul e sa vrei. Sa-ti iasa ca originalul- hmmm, ai dretate, nu iese. Sa dai comanda de altul- mai degraba te lasi. Vin greu unele piese. Ale mele manere vor ramane deocamdata zgariate. Nu am timp sa ma ocup de ele.

Share this post


Link to post

Sau mai bine le vopsesti pe toate 4 :) >-

ps: Stie cineva cum se scot?

Share this post


Link to post

A gasit cineva manere sau a descoperit vreun spray miraculos?. Am aceiasi problema maimutele din service mi-au dat o dunga pe manerul interior cu surubelnita.

Edited by magnet

Share this post


Link to post

Salut..la mine acele manere au prins joc si zdrangane la fiecare groapa(ma refer la manerul pe care il apuci atunci cand vrei sa inchizi usa din inteior)si as vrea sa stiu cum sa demonteaza ca sa il prind cu banda dubla adeziva ori cu silicon.Merci

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...