Jump to content
Sign in to follow this  
b_o_g

Captiva - Sistem Audio Si Navigatie

Recommended Posts

a auzit cineva daca se poate schimba cd-playerul la captiva?

vreau sa-l schimb cu un dvd player (2DIN).

se pierde garantia total sau partial ?(pe partea de electrica)

multumesc anticipat

 

S-ar parea ca se poate.

Au reusit unii de prin belgia.

post-9596-1186075459_thumb.jpg

post-9596-1186083266_thumb.jpg

post-9596-1186083286_thumb.jpg

post-9596-1186083305_thumb.jpg

post-9596-1186083323_thumb.jpg

Edited by b_o_g

Share this post


Link to post

Ce mi-ar place si mie un DVD / GPS 2DIN...

 

DAR cu conditia sa pastreze comenzile audio de pe volan.

Share this post


Link to post

nu cred ca se pot pastra comenzile de pe volan, dar eu zic ca sunt multe alte avantaje in cazul dvd-ului.

problema mea e garantia.

Share this post


Link to post

Cred ca se pot pastra si in cazul DVD-ului comenzile pe volan :scarpin: . Iar legat de garantie, sunt unele firme autorizate si acceptate de dealeri, si nu se pierde garantia! Din pacate, cam putine! :(

Share this post


Link to post

Incearca sa mergi la Tornado Trade. Iti fac factura, garantie, tot felu de chestii din astea ca sa nu iti spuna nimeni de la Chevrolet ca ti-ai bagat tu mana pe acolo. Pe langa asta lucreaza foarte bine. Comenzile pe volan le pierzi 100%. Bafta

 

p.s. super masina ;)

Share this post


Link to post

tornado sunt cei din vitan si parca mai au un sediu pe la inter?

daca sunt aia, am mai lucrat cu ei si sunt ok.

 

multumesc.

Edited by b_o_g

Share this post


Link to post

A reusit cineva sa monteze o navigatie si sa pastreze si comenzile de pe volan ? De putut stiu sigur ca se poate dar nu stiu unde.

Ps. Captiva cu navi se vinde in Italia . Am vazut-o si merge si com pe volan.

Share this post


Link to post

Pai da, dar daca vine cu harti Teleatlas sau Navteq nu am facut nimic, avem GPS de dragul de a vedea coordonatele.

Totusi, citisem mai demult ca avea cineva niste harti pentru romania dar erau pe DVD (si erau doar pentru audi si mercedes). Stie cineva daca exista si pentru un Travelpilot DX ?

Share this post


Link to post

Se pot cui siguranta pastra comenzile audio dar mai trebuie un adaptor !

La absolut orice model aftermarket se poate face.

Exista si adaptoare universale care sunt ceva mai scumpe .

google it !

Totul e ca aparatul ce il pui sa aiba in descriere " compatibil comenzi pe volan (necesita adaptor) "

Si sa nu stie asa ceva e putin probabil ca doar vrei sa pui 2DIN, care sunt de tehnologie relativ noua si au.

Zi aparatul pe care ai vrea sa il pui in schimb !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Daca faci la service`ul unde ai garantia, nu o pierzi. Dupa ce iti cumperi DVD`ul, te rog sa ne dai si noua un link! As fi si eu interesat, vreau sa iau un DVD care sa aiba si GPS..

Share this post


Link to post

am schimbat eu si merge excelent...de pierdut garantia nu are cum pt ca nu s-a umblat la partea electrica ci doar am adaugat un adaptor intre mufa masinii si cea normala pe care am gasit-o in romania pe net inclusiv masca originala cu sistemul original 2 din si ar mai fi adaptorul de antena tot de la ei.

cine vrea detalii despre cum se desface,cum se monteaza,etc ,postati aici.

 

P.S. se pot pastra si comenzile la volan (prin adaptor,procurabil tot din RO prin comanda si vine in maxim o saptamana)dar sunt inca in cautari de o scula care sa poata face ce face no name-ul pus de mine acum adica dvd,navi,tv,radio,bluetooth,ipod,rear camera...am gasit scule faine dar fiecareia ii lipseste ceva iar ca sa le completezi trebuie facute niste artificii ceea ce nu ma incanta ,mai ales la partea de navi.

 

am sa pun zilele astea foto...iar mai jos aveti linkul cu toate adaptoarele .scrieti captiva la search si veti gasi tot ce vreti acolo.

www.metrafo.ro

 

Bafta,

XCHRIS

Edited by xchris

Share this post


Link to post

Stiu ca sunt offtopic dar incerc... :>

Daca tot il scoti (CD-ul) nu vrei sa-l vinzi? M-ar interesa pe mine...

Share this post


Link to post

De ce nu incerci Mesageria Privata (PM) ? Sigur eviti offtopicul.

Share this post


Link to post

L-am schimbat, e ok, nu ma da pe spate(se aude ceva mai bine decat cel stock), are igo8, camera, dvd,divx, tv(analog), BT, nu am pirdut garantia(ar fi culmea pe criza asta, cei de la service sa mi-o anuleze...) pret 2.300+100(montaj)---e ok, se merita daca tii neaparat sa ai navi in masina.

Comenzile nu au ramas, trebie CAN-BUS---nu am vrut sa mai dau bani si pe ala.

post-9596-1241258679_thumb.jpg

post-9596-1241258761_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pretul este mai mult decat ok...dar ce se intampla cu , comenzile de pe volan?

Share this post


Link to post

Lamureste-ma si pe mine...adica dvd,navi,tv,radio,bluetooth,ipod,rear camera

Ce reprezinta camera?

Iar BT inseamna bluetooth

 

 

 

Share this post


Link to post

Camera de luat vederi montata in spatele masinii, pentru a vedea cand te deplasezi in marche-arriere.

Share this post


Link to post

Salut. Am o captiva cu naviagatie din fabrica. Problema este ca nu are harta romaniei la nivel de strada si numar(arata doar soselele mari intre orasele mari ale tarii) . Am intrebat ladealer si au spus ca nu au harta romaniei. Ma poate ajuta cineva cu o informatie de unde as putea gasi harta romaniei?

 

 

Share this post


Link to post

Nu ai unde sa o gasesti, navigatiile originale sunt niste jafuri de 2 bani cu sistem de operare propriu si care recunoasc doar softul si hartiile proprii. Sfatul meu: scapa de ea si cumpara-o o "chinezarie", ai mult mai multe avantaje gen touchscreen, posibilitatea de a instala orice soft pentru navigatie compatibil cu windows mobile sau CE si de asemenea un numar foarte mare de harti disponibile + multe alte optiuni si gadget-uri care nu le gasesti pe prostia "originala" care defapt e tot "made in China".

Share this post


Link to post

Salut! Am o Captiva din 2013, pt ea unde as gasi update de soft navigatie (ca FW) si harti actualizate? Multumesc. Sau  emusai sa fie schimbata cu un Android,etc?

Share this post


Link to post

Salut!

Am instalat pe a mea (C100) o navigatie cu display verical de 13,8". Se comporta foarte bine si arata si mai bine. Urmand instructiunile lor, a trebuit sa renunt la display-ul de la clima si computer de bord, aceste funnctii urmand sa fie preluate de navigatie. Partial corect. Partea de clima functioneaza fara probleme, dar nu-mi afiseaza temperatura exterioara iar computerul de bord e blocat pe un consum mediu de 15,8%. Pe diagnoza, in Tech2Win am codurile:

U0155 - CAN-bus No commpunication with IPC (Instrument Panel Cluster)

U0164 - CAN-bus No communication with HVAC (Heating Ventilation And Cooling)

U0214 - CAN-bus No communication with RFA (Remote Function Actuator)

Intentionez sa conectez displayul de la clima in spatele navigatiei si sa fac splice (ramificatie) la firul care merge in navigatie.

Daca mai face cineva asta si a rezolvat problemele de mai sus sau are nevoie de informatii despre ce am rezolvat pana acum, sunt bucuros sa va ajut.

Share this post


Link to post

Am cautat si eu una pt a mea, insa am tot citit de problemele cu clima cu zona dubla cum am eu. E bine ca la tine a mers clima, dupa mine este cel mai important feature - sa pot seta temperatura dorita si sa vad cat este 🙂 .

Poti incerca sa contactezi persoana care ti-a vandut-o sau fabricantul, s-ar putea sa aibe ceva sfaturi.

Share this post


Link to post

Ok. Am reconectat displayul original si am scapat de erorile de IPC si HVAC, asa ca am facut splice pe firul verde la care m-am legat cu cel mov. Am dezmembrat modulul si am pastrat doar partea din spate, cea cu circuitele, pentru a incapea in spatele displayului de la navigatie, apoiam montat modulul in locul original.

Totusi, nu am rezolvat problema cu temperatura exterioara.

20200616_112919.jpg

Share this post


Link to post

Impresii despre calitatea audio versus unitatea originala?

Recunoaste comenzile de pe volan?

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...