Jump to content
Sign in to follow this  
ovi_jer

PRETURI - Piese Leganza

Recommended Posts

stie cineva unde pot gasi si eu cartea pt Leganza?  

Share this post


Link to post

Manualul ? Vezi aici.

Share this post


Link to post

cumparat garnitura capac culbutori , magazin pe linia lui 70 , aproape de statia de metru Costin Georgian , nu stiu firma , scria mare made in germany - 62 ron.

Share this post


Link to post

Schimba magazinul. Eu am dat 12 ron. De la autodaewoo.

Share this post


Link to post

salut. Ma intereseaza daca esti multumit de placutele de frana. Eu am cumparat placute de frana de la magazinul de la apaca si dupa 14kkm, mers normal, m-au lasat :( . ar fi trebuit sa tina macar 30kkm

Share this post


Link to post

placutele de frana le-am cumparat de la magazinul apaca...Din cate retin aveau cutia albastra si erau coreene.Inca nu le-am schimbat si nici nu stiu cat de uzate sunt insa discurile de frana arata destul de bine. Dimineata se aude un zgomot cand franez, semn ca trebuiesc schimbate. Sambata le schimb. Ca idee, sunt bune placutele de frana bosch? Am gasit la 2.5 mil placute fata-spate. Si am mai gasit HI - TECH pe la 1,6 - 1,7 milioane. Care dintre ele sa le iau, iar daca aveti alternative, astept sfaturi. Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Printre altele, am testat si BOSCH, sint OK. Pina acum cel mai multumit am fost de Ferodo. Strict informativ, nu bag mina in foc, am auzit de bine de niste placute italienesti LPR, atit ca pret cit si ca perfromante. Sint placute moi => frine bune, rezistenta mica in timp (25-30 kkm)

Share this post


Link to post

Imi poti recomanda un magazin unde gasesc placute ferodo la un pret bun, deoarece sunt si magazine care practica adaos comercial f mare.Multumesc

Share this post


Link to post

Aceleasi placute FERODO PREMIER le-am luat din Augsburg cu 140 RON si din Vitan (Tirgul Vitan) cu aprox. 90 RON. Daca ajungi acolo, nu te duce la tarabe. Cauta corpul administrativ, ai sa vezi la parter diverse magazine. Pe partea dinspre PRAKTIKER, spre capat, sint vreo 3 magazine unde sigur gasesti placute Ferodo. La unul din magazine ai sa dai peste un tip super de treaba, mai corpolent, inaltut, Calin Serban parca il cheama. Iti gaseste cam tot ce ai nevoie, are rabdare si cauta prin tone de cataloage ... Oricum, dupa cum am zis, sint mai multe magazine unde sigur ai sa gasesti. Pentru cei interesati, am gasit si consumabile LUCAS.

 

Atentie ca exista si o alta varianta de Ferodo decit cea pe care ti-am recomandat-o. Astea (parca se numesc TARGET) vin in niste cutii de culoare rosu+verde, spre deosebire de Premier care vin in cutii doar de culoare rosie !

Share this post


Link to post

Mersi mult. Sambata dimineata ma duc sa cumpar placutele.

Share this post


Link to post

Pretul ala la HI-TECH este exorbitant. Pretul normal pentru HI-TECH este 55/45 RON si sunt niste placute mai slabute. FERODO sunt foarte bune, ca si MINTEX de altfel, ambele teoretic ajung pana in 125 RON cu adaos decent de 30%. Si FERODO de exemplu sunt mai multe feluri, difera compozitia din care sunt facute, adica un material mai moale si altul mai tare.

Share this post


Link to post

Scoruri calde :)

 

1. Vibrochen STD : 850

2. Cuzineti palier STD : 200

3. Cuzineti biela : 115

4. Intinzator curea distrib. : 295

5. Intinzator curea accesorii : 125

6. Detenta : 290

7. Flansa amortizor fata: 43

8. Rulment amortizor fata : 37

9. Tachet hidraulic : 45

10. Garnitura baie ulei : 69

11. Rola ghidaj distributie : 95

 

Mai astept niste preturi si contraoferta, revin cu noutati

 

LE: Toate preturile includ TVA

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Fata de postul anterior, vin cu urmatoarele modificari si adaugiri :

 

1. Arbore cotit (GM) STD : 800

2. Cuzinetii palier STD la 200 sint Kolbenschmidt (scuze pentru scriere, habar nu am germana :redface: ), cei GM sint cam 300

3. Cuzineti biela STD la 115 sint tot Kolbenschmidt , cei GM sint la 150

4. Rola intinzatoare curea distributie (nu e GM, e ceva englezesc): 130

5. Toba mediana (detenta), GM : 150

6. Catalizator (universal, pentru capacitati 2000-3000 cc) : 400 (necesita sudura, deci inca vreo 50 RON)

7. Amortizoare fata Kayaba pe ulei : 400/buc

8. Flansa amortizor fata + rulment,GM: 80/buc

9. Compensator hidraulic (tachet), GM : 41/buc

10. Garnitura baie ulei (GM) : 30

11. Role ghidaj, distributie, INA : 50/buc

12. 3 garnituri pentru esapament : 40 /set

Share this post


Link to post

Ai scris bine denumirea.

 

Daca nu ti s-a rupt vibrochenul, nu iesi mai bine daca il rectifici ? Pentru ca oricum cumperi cuzineti. Si in plus, daca tot il repari, nu bagi si segmenti ? sunt pe la 240 RON, aceeasi marca ... La intinzatorii si rolele distributiei, te sfatuiesc sa iei INA. E cea mai buna marca europeana.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Salex, de unde se pot cumpara sau comanda piesele din aceste liste?

Share this post


Link to post

Va cer ajutorul pentru achizitionarea sabotilor spate(pentru franade mana) la o leganza.Eu i-am gasit la 380. Enorm... Prefer sa stau fara :) Multumesc...

Share this post


Link to post
Daca nu ti s-a rupt vibrochenul, nu iesi mai bine daca il rectifici ? Pentru ca oricum cumperi cuzineti. Si in plus, daca tot il repari, nu bagi si segmenti ? sunt pe la 240 RON, aceeasi marca ... La intinzatorii si rolele distributiei, te sfatuiesc sa iei INA.

Vibrochenul nu s-a rupt insa prefer sa il cumpar de nou. Rectificarea poate sa iasa la R1 la R2 sau poate sa iasa prost. In plus, un arbore rectificat pierde destul de mult din partea de suprafata a materialului de uzura, care este si cea mai bine tratata (calita). Rectificarea m-ar costa cam 250-300 RON, prefer sa dau banii pe unul STD. Rolele distributiei sint INA, am specificat. Segmenti noi i-am bagat in Octombrie, insa atunci nu am mai avut nici timp si nici resurse pentru a remedia si vibrochenul asa cum as fi vrut. Acum vreau sa restaurez in primul rind motorul dar si restul masinii, sa traiasca o a doua tinerete :)

 

 

Salex, de unde se pot cumpara sau comanda piesele din aceste liste?

Daca ti-as raspunde aici, s-ar considera reclama si mi-ar trage adminii cu WARN dupa ceafa. Lasa-ma sa ma duc sa iau piesele ca sa vad ca tot ce am scris e corect (la preturi) si contacteaza-ma spre seara pe PM. In plus, sa imi spui ce anume te intereseaza pentru ca piesele sint luate practic din 3 locuri ;) . A fost extrem de amuzant sa jonglez cu furnizorii, sa fi vazut ce fete lungi faceau cind aflau de preturile concurentei si cit de repede imi ofereau preturi putin mai bune. De la cel de-al treilea am ajuns sa iau in final doar catalizatorul :D

 

 

Va cer ajutorul pentru achizitionarea sabotilor spate(pentru franade mana) la o leganza.Eu i-am gasit la 380. Enorm... Prefer sa stau fara :) Multumesc...

Daca ai noroc si nu uit, o sa intreb chiar astazi. Apropos, stii sigur ca sint dusi ? La Leganza apar alte probleme la frina de mina, daca vrei dicutam pe topicul corespunzator sau pe PM

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Salex,ok.

 

termostat-120 ron

pivot-45 ron

 

Preturi service daewoo

 

Singurul lucru care m-ar interesa ar fi kit-ul de ambreiaj,insa nu m-am lamurit daca e bine sa-l cumpar de la service dw si sa-l schimb tot acolo, cu 940 ron(kit+manopera) ,sau sa-l comand din alta parte si sa-l montez la un alt service decat daewoo..

Edited by Miste_R

Share this post


Link to post

@26mad: am intrebat de sabotii pentru frina de mina. Pret: putin sub 150 RON/set. Omul asteapta un telefon pentru a le aduce pina miine dimineata.

 

@Miste_R: preturile tale sint OK. Am schimbat si eu ambreiajul (disc Valeo, placa si rulment de presiune SACHS) si m-a costat 10 mil. cu manopera cu tot. In afara de schimbat ambreiaj, s-au mai facut urmatoarele, in aceeasi bani: spalat cutie viteze (LUNA !), schimbat volanta si roata dintata, schimbat simeringuri planetare. Asta in urma cu FIX 3 ani, deci cred ca pretul tau e OK. Eu as zice sa il schimbi in acelasi service de unde il iei, chiar daca te costa 50-100 RON mai mult, insa esti linistit in caz de garantie.

 

LE: @Miste_R: am pus o intrebare la un alt magazin de la care tocmai am revenit. Kit ambreiaj Sachs la 600 RON si Valeo la 465 RON

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Multumesc de intrebare!

Am gasit kit valeo cu 277 ron :) -ramane insa faza cu garantia pt manopera,care nu se acorda daca aduci tu piesa.

Probabil o sa-l iau la pachet,din service :)

Share this post


Link to post

Inca niste preturi:

 

1. Boxe fata, 165mm, JBL, 150 RON/set

2. Anvelope Goodyear Hydragrip, 205/60/15, 91H, 250 RON/buc

 

Boxele le-am luat deja, de anvelope doar m-am indragostit :) . Asta inseamna ca peste circa o luna MOSul meu va primi incaltari noi ;)

Share this post


Link to post

Io sunt curios sa aflu cum se comporta amortizoarele Kayaba.

 

Cred ca pana la ora actuala am cel putin 15-20 vibrochene rectificate si cel putin teoretic, nu ar trebui sa se piarda din calitate, este o operatie prevazuta de proiectantii masinii. Eu n-am avut probleme cu ele, dar dispui de bani, e ok ...

Share this post


Link to post
Io sunt curios sa aflu cum se comporta amortizoarele Kayaba.

 

Cred ca pana la ora actuala am cel putin 15-20 vibrochene rectificate si cel putin teoretic, nu ar trebui sa se piarda din calitate, este o operatie prevazuta de proiectantii masinii. Eu n-am avut probleme cu ele, dar dispui de bani, e ok ...

 

Si eu sint tare curios, iti dai seama. Gasisem amortizoarele originale de Leganza la 150 RON si Monroe cam la 250. Am vrut sa am si eu macar o data in viata niste amortizoare adevarate. Sper sa isi merite reclama si banii.

 

Cu vibrochenul am explicat deja situatia, oricum ar fi, de asta nu o sa imi para rau de bani. Aveam uzura mare de tot la lagarul I, niste santuri de m-am infiorat. Foarte posibil ca din start sa se fi dus la R2, ceea ce - din cite stiu eu - chiar daca ii pui cuzineti R2, tot nu o sa o mai duca la fel ca unul nou. Asa ca, decit sa prelungesc agonia si sa arunc cca 300 RON pe rectificare si inca vreo 500 pe cuzineti si garnituri, am facut miscarea asta radicala ;)

Share this post


Link to post

Alea "originale" la 150-200 RON sunt niste bombe, care pur si simplu reusesc sa tina pasu vreo 500-1000 km. Iar Monroe sunt foarte slabe. Adica nu isi schimba comportamentul, dar sunt pur si simplu prea moi. Am avut si d-alea si d-alea si pur si simplu vreau sa gasesc niste amortizoare care sa se comprte cat mai apropiat de unele din echiparea de fabrica.

Share this post


Link to post

La mine cele "originale" au tinut mai putin de 15.000, cel de pe stinga fata era complet golit de ulei cind l-am schimbat. Perfect de acord cu tine in legatura cu Monroe, nu sint decit cel mult medii (calitativ) insa rezista bine in timp, pe mine m-au tinut pe spate 80.000 iar pe fata (inca) le am de 50.000 km. Cind au fost noi, parca totusi erau ceva mai tari, acum sint f. moi, desi nu curg deloc. Probabil ca sint duse supapele din piston. Oricum, la 175 RON cit am dat pe ele, au fost mult mult peste cele coreene. Sper sa fie si mult mult sub Kayaba :D , dar va mai dura ceva pina cind o sa aflu.

 

PS: am fost f. nemultumit si de amortizoarele cu care a venit masina, cele de pe fata au cedat la 47.000 km, desi pe vremea aia foloseam masina exclusiv pe drumuri bune, in afara orasului.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...