Jump to content
Sign in to follow this  
dinoc

Dozator Apa

Recommended Posts

salve,

 

Vreau sa-mi iau pt acasa un dozator de apa din acela ce raceste/incalzeste apa si sa fac un contract cu vreo firma ce livreaza apa la bidoane din acelea ed 19L.

Am vazut ca sunt o gramada pe piata "la Fantana", "Cumpana", "Aquaregis" ... aveti vreo sugestie ce si de unde sa aleg ?

Share this post


Link to post

Noi la firma am avut contract cu 7 Izvoare, si l-am reziliat, n-au fost seriosi, n-au adus apa la temenele stabilite. Acum avem cu La Fantana, deocamdata par ok. Vezi ca nu stiu daca renteaza pentru acasa, am impresia ca in momentul in care faci contractul, este o cantitate minima pe care trebuie sa o consumi.

Share this post


Link to post

Ma intereseaza un dozator de apa (rece/calda) + apa de rigoare ... pt firma. Suntem vreo 5 oameni. Din experientele voastre in domeniu, ce mi-ati recomanda? Dpdv al calitatii apei, pret, seriozitate provider...

 

Dupa cateva sapaturi pe net si cereri de oferte... ma bate gandul sa incerc de la Bevi-Aqua. Au review-uri bune (in sensul ca n-am gasit nimic de rau, iar o colega de-asta bea acasa) si preturi o lecutza mai mici decat La Fantana/Cumpana.

 

Voi ce ziceti?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu am acasa aparat de la Fantana care ia apa din retea, o filtreaza si apoi o raceste. Functia de incalzire nu ne pasioneaza :) Vine un nene odata la 6 luni si schimba filtrele si curata aparatul. Costa vreo 100-120 de lei pe luna, cam mult :D

 

La munca avem un sistem de filtre (3 buc.) si robinet separat ptr apa filtrata. Ceva de la Hyundai... cert e ca filtrele costa 350 de lei si ar trebui inlocuite la 6 luni. Dar apa tot are un gust ciudat, plus ca in fiecare dimineata trebuie sa dai drumul la apa sa curga vreo 5 min a.i. ce a ramas prin filtre sa se spele.

 

PS: sursa de apa e aceeasi, conducta e aceeasi!

Share this post


Link to post

Exact d-aia intreb de dozator. Acolo macar se lauda ca iau apa din nush ce izvoare si puturi de mare adancime... Daca asa o fi sau doar imbuteliaza apa de la robinet, astept dezbateri! :)

Share this post


Link to post

NFS, eu am acasa un sistem de filtrare cu osmoza inversa si rezervor de 5 l (din cauza de spatiu, se poate pune si de 10 l). Filtrele din prefiltrare se schimba la 6 luni- 1 an -functie de cat de murdara ese apa, cele din postfiltrare o data pe an, iar membrana osmotica o data la 3 ani.

  • Like 1

Share this post


Link to post

:) Bre, n-ati inteles... nu ma intereseaza pt acasa, ci pt birou. N-am bucatarie, ci doar baie... si sincer ne vine cam aiurea sa bem apa de la baie, chiar si filtrata. Deci: dozator, pls!

Share this post


Link to post

Dozatoare de la Cumpana am avut / acum avem Fantana la servici, nu cunosc detalii contractuale, e treaba companiei. Personal mi se pare ca de la ambii provideri apa are un usor gust de statut/ miros de balta, mai evident daca lasi apa in cana/pahar aproximativ 10 minute. Stiu ca au existat de vreo doua ori probleme cu ciuperci crescute prin dozatoare, desi sunt servisate regulat. Le curata cu o solutie foarte toxica, nu poti folosi aparatul vreo ora dupa ce o utilizeaza. Nu am asa mare incredere in sursele lor de apa (am auzit legende cu incarcat bidoanele la furtun pe Centura dar nu pot proba veridicitatea lor)

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Si eu am auzit ca putul ar fi pe la Gara de Nord (de adancime ce-i drept, da' tot in Bucuresti e).

 

Noi avem apa de la chiuveta trasa prin sistem de 3 filtre (ca niste tulumbe), marca Waco.

 

http://www.dozatoaredeapa.ro/ro/de-ce-waco/

 

E buna apa, n-a murit nimeni, are gust ok, nu se depune pe cani & stuff. Service pe la 6 luni mi se pare, probabil depinde si cata apa filtreaza intre timp.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...