Jump to content
Sign in to follow this  
tolin

Restrictor aer la Matiz

Recommended Posts

Am revenit.

Am scos restrictorul de aer... Valeu ce masina am acum.

Merge avion nu alta.

Consum: de la peco Petrom din Tulcea pana la Peco Rompetrol din Valenii de Munte sunt 330 km. Masurat de la plin la plin rezulta consum de 16 litri benzina de 95. Cam acelasi consum ca inainte diferenta fiind ca acum m-am dat la ea cu simt de raspundere simtind-o semnificativ mai sprintena. Cel mai bine s-a cunoscut la depasiri si la urcatul rampelor. Sunt foarte multumit. Ramane de vazut cu ITP-ul in 2016 daca vor fi probleme.

Share this post


Link to post

:) )) Sunteti amuzanti. Ce legatura are itp-ul cu restrictorul din admisie?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ma gandeam sa nu dea cu virgula la testul de noxe, desi ma indoiesc ca se va intampla asa ceva.

Share this post


Link to post

ce restrictor e pe evacuare?


deci cu sau fara restrictor e acelasi consum.cred ca coreenii l-au pus ca sa nu umilim limuzinele in trafic! :banana:

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pe evacuare sunt 2 restrictoare la Euro III, zise si catalizatoare :) )

  • Like 1

Share this post


Link to post

azi l-am scos si eu,vreau doar sa vad diferenta.cu ocazia asta am depistat si furtunelul ala mic de pe capacul de filtru ca era crapat.solutie de moment-banda izolatoare

Share this post


Link to post

am dat cateva ture.sincer nu-mi dau seama de diferenta.tendinta e s-o calci dupa asemenea schimbare ca sa vezi diferenta,dar nici inainte nu era mai lenesa.si nici la deal nu trage mai bine.

Share this post


Link to post

Salut,am citit despre experienta celor care au scris in acest topic. Astăzi de dimineața am scos restrictorul,am închis muzica. Am facut câteva ture cu restrictorul scos in stilul propriu de zi cu zi. Ca sunet nimic deosebit, demaraj la fel, urcarea in ture nici o schimbare, frana de motor părea mai slaba, așa ca am adoptat o alta soluție pentru a face mașina mai sprintena: am dus bențile din portbagaj in beci.

Jentile, bineînțeles ca restrictorul l- am montat la loc.

Share this post


Link to post

ba da uzeaza motorul. fapt dovedit pe masina mea in 4 luni ca atat a fost scos restrictorul si mia lasat un gust amar de 1100 ron pt schimbarea segmentilor ! si in plus de asta si consumul era marit cu mult deci in concluzie nu e nimic benefic prin scoatea lui! intradevar daca scoti restrictorul si blindezi egr-ul se simte ceva diferenta(nu efect placebo) dar nu merita pentru ca motoru se uzeaza prematur!

Share this post


Link to post

Sa nu exageram, o bucata de plastic nevinovata sa strice in 4 luni segmentii ? Segmentii , pe langa uzura lor normala, se pot uza prematur din cauza uleiului nepotrivit sau neschimbat la timp. Cand mergi cu restrictorul instalat pe traseul de aer e ca si cum ai face o cursa de 100 m cu nasul infundat.

  • Like 3

Share this post


Link to post

Salutare tuturor.

Tin sa va spun ca am citit tot ce s-a discutat pe acest subiect. Am renuntat la restrictor din momentul in care l-am vazut, cand am demontar piesa din aluminiu cu clapeta de acceleratie (cea cu IAC-ul) pentru curatire. Mizerie multa din cauza EGR-ului, pe care l-am "blindat". Am observat ca diametrul clapetei este mai mare decat al restrictorului si m-am gandit imediat ca la turatie mare motorul nu are aer suficient. Maty este din 2007 si are 50 000 km si nu va spun cata mizerie am gasit in admisie din cauza EGR-ului.

Aceeasi operatie de blocat EGR am facut si la Ford Mondeo. La Ford am facut-o de 5 ani, si am trecut fara probleme noxele. Sa vedem pe 13 Mai noxele la Maty, cu EGR blindat si restrictorul scos.

Deci am scos restrictorul inainte sa citesc acest topic si nu am sa-l mai pun la loc pentru ca masina merge mult mai bine. Consumul nu l-am facut dar apreciez ca este acelasi sau parca un pic mai putin.

Stiti ca aerul de combustie trebuie sa fie cat mai rece (pentru ca inseamna densitate mai mare) si implicit mai mult oxigen in cilindrii. Ei bine, ce s-ar intampla daca am trece aerul printr-un intercooler?

Edited by victorescu

Share this post


Link to post

Am lungi traseul de admisie? Al meu tragea aer din gaura proiectorului. Vezi topicul cu pisica:

Mâtzu'

Share this post


Link to post

 

Stiti ca aerul de combustie trebuie sa fie cat mai rece (pentru ca inseamna densitate mai mare) si implicit mai mult oxigen in cilindrii. Ei bine, ce s-ar intampla daca am trece aerul printr-un intercooler?

Intercooler-ul raceste aerul pana la temperatura mediului ambiant,asa ca pentru motoarele aspirate efectul este 0.Intercooler se monteaza pe motoarele supraalimentate cu turbina pentru a raci (pana la temperatura initiala) aerul care se incalzeste din cauza turbinei si a presiunii din admisie.

Share this post


Link to post

Asa cum v-am promis, in postul nr. 739, va informez ca astazi, 13 mai, am facut ITP-ul si noxele au iesit foarte bine cu toate ca am facut urmatoarele modificari: scos restrictorul de aer, blindat EGR, confectionat si montat filtru decantor pentru gazele de la capacul tachetilor, baipas antigel prin corpul clapetei de aer.

Deci...blocarea EGR-ului nu conduce la marirea noxelor.

Masina merge foarte bine cu aceste modificari.

Despre consum pot sa va spun ca este acelasi. Motorul se incalzeste, la regimul de functionare, la fel ca inainte de modificari si teava de esapanent este "alba" (uscata).

Urmeaza sa schimb pozitia prizei de aer, undeva jos in dreptul gaurii pentru proiector ceata dreapta.

Edited by victorescu
  • Like 2

Share this post


Link to post

Am scos doar restrictorul si sincer sa fiu parca am observat o mica diferenta la urcarea in ture dar poate e doar parerea mea, sunetul este mai grav si parca nu ma mai deranjeaza asa tare sunetul motorului la 4000-5000 de ture. Eu sunt multumit de rezultat.

Edited by Bokeh

Share this post


Link to post

Asa cum v-am promis, in postul nr. 739, va informez ca astazi, 13 mai, am facut ITP-ul si noxele au iesit foarte bine cu toate ca am facut urmatoarele modificari: scos restrictorul de aer, blindat EGR, confectionat si montat filtru decantor pentru gazele de la capacul tachetilor, baipas antigel prin corpul clapetei de aer.

Deci...blocarea EGR-ului nu conduce la marirea noxelor.

Masina merge foarte bine cu aceste modificari.

Despre consum pot sa va spun ca este acelasi. Motorul se incalzeste, la regimul de functionare, la fel ca inainte de modificari si teava de esapanent este "alba" (uscata).

Urmeaza sa schimb pozitia prizei de aer, undeva jos in dreptul gaurii pentru proiector ceata dreapta.

Daca pui priza de aer prea jos,risti sa iei o gura de apa@

Share this post


Link to post

(...), confectionat si montat filtru decantor pentru gazele de la capacul tachetilor,(...)

Daca nu sunt indiscret, poti dezvolta mai pe amanunt, cum ai realizat acel lucru?

Share this post


Link to post

A mai testat cineva asa ceva? Au trecut deja doi ani ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...