Jump to content
Sign in to follow this  
bishnitzarul

Micul Meu Gigant Verde

Recommended Posts

Am luat masina cu pasajul putred ( a fost lovit si reparat in bataie de joc ) si nu am avut chef si nici bani sa-l schimb, asa ca am fost la un tinichigiu care mi-a carpit partea putreda din pasaj, atat cat s-a putut .

Share this post


Link to post

Pentru ca "s-a carpit". La tine rugineste partea "putreda" care a ramas pe masina mai mult ca sigur. Daca se taia tot ce era ruginit si pe urma "carpit" ce mai ramanea nu mai aveai problema asta.

La fel am patit si eu cu usile si pragurile, tinichigiul mi-a luat ochii cu niste table sudate si aranjate frumos pe exterior insa daca ma uit in interiorul usii se vede si vechea bucata ruginita care se "coace" incet.

 

PS @ bisnitzarul. Sa pui niste poze la anu, dupa prima iarna :D . Atunci o sa vezi "calitatea" lucrarii.

Share this post


Link to post

Asa este, la mine apare rugina si din cauza putregaiului vechi neindepartat complet ,dar si la punctele de sudura . Oricum vorba uni vecin de parcare cu un Matiz din 2007 cu pragurile si pasajele varza : atatia bani, atata peste .

Share this post


Link to post

Am inlocuit si eu pasajele de la rotile din spate pt ca incepusera sa faca puncte de rugina.

din cauza loganistilor care merg cu proiectoarele de ceata aprinse cand nu este ceata am pus si eu xenon in cele poloneze sa le rup ochii :) )

 

Ai facut la Adi pasajele? Daca da, este OK, o sa te tina, la mine au trecut iarna fara probleme.

Share this post


Link to post

 

din cauza loganistilor care merg cu proiectoarele de ceata aprinse cand nu este ceata am pus si eu xenon in cele poloneze sa le rup ochii :) )

Oftopic: eu doar ridic farurile :rolleyes:

Share this post


Link to post

 

Ai facut la Adi pasajele? Daca da, este OK, o sa te tina, la mine au trecut iarna fara probleme.

Da..la ADI :)

Share this post


Link to post

@Korydon

Ala e sudor carpaci, sigur a folosit autogen/sudura ordinara !Daca folosea sudura in mig/mag nu aveai probleme :wink: Plus ca nu se stie ce grund a folosit!

 

 

 

Dar de specimenele ce circula doar cu pozitiile si proiectoarele de ceata aprinse ce mai poti spune?

 

 

Share this post


Link to post

Te contrazic, lucreaza cu MIG, chiar eu i-am reparat aparatul cand a avut o problema cu inaintarea firului. De altfel daca te pricepeai nitel vedeai ca sudura arata ca cea facuta cu MIG :) . Sarma este speciala pt sudura pe tabla auto, eu m-am uitat prin toate cele cand am fost pe la el la garaj tocmai pentru ca nu il cunosteam si vroiam sa vad cum si cu ce lucreaza. Carpaci este, dar nu ai ce face, costurile ar fi foarte mari, nu gasesti aripa spate de Matiz, doar laterala cu totul. Plus ca rugina din belsug gasesti si in contraaripa si acolo nu cred ca sta nimeni sa schimbe reperul.

 

Materialele consumabile le iei tu, deci fiecare dupa buget. Eu am luat de la HB Body, nu sunt cele mai bune, dar nici cele mai proaste. Pana la urma e un Matiz si nu vrei sa te coste reparatia cat la un Porsche. Spray-ul cu zinc (grundul de care amintesti) l-am luat Loctite pentru ca vroiam sa tina, fiind prima protectie anticoroziva pe care o aplici pe sudura. Dar am experimentat si cu alte marci mai ieftine si sunt relativ OK.

 

Si ca sa nu crezi ca ii fac reclama, pot sa spun ca la carpeala cu tabla proprie e loc de mai bine, eu am avut ceva de munca sa polizez ca lumea sudurile inainte sa trag chitul. In rest am doar cuvinte de lauda, la reperele schimbate cu totul imbinarile i-au iesit foarte bine.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...