Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Imbunatatiri Matiz

Recommended Posts

Asa, toate bune si frumoase insa de unde luam amortizorul?

Share this post


Link to post

Bre, site-ul are o groaza de vrajeli facute la matiz, defilati si voi p-acolo :P

  • Like 1

Share this post


Link to post

:o fftopic: Bre, ia tradu de ici ca mie imi fug ochii

-

 

:ontopic: ma gandesc ca un amortizor de haion ar putea fi adaptat pentru capota, mai ales ca e si grea tare de tot :) )

Share this post


Link to post

Foloseste google translate, cu traducere in engleza.LA traducerea in romana imi fug mie ochii :D

EDIT: sa nu oboseasca, saraca :D

post-13903-056179400 1285675669_thumb.jpg

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Po' sa mori linistit, e poza de pe site-ul de l-am postat adineauri.

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Aia cu rezerva, tare-mi place dar minunea aia pe bord ... :-?

Share this post


Link to post

In penultima poza a lui augustin vad un fel de filtru de aer, are cineva mai multe detalii despre astfel de sisteme alternative?

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare, sau , ma rog, o provocare pentru modificare Matiz...Cum se poate izola mai bine fonic?Nu doar sunetul motorului ci si la zgomotele de rulare...etc.

 

La mine in masina se aude destul de bine zgomotul de rulare, motorul plus ca imi zdrangane butoanele de blocaj ale usilor...

 

 

Share this post


Link to post

baieti ceva becuri h4 halogene pt matiz prin cluj se gasesc?

Share this post


Link to post

Foloseste google translate, cu traducere in engleza.LA traducerea in romana imi fug mie ochii :D

EDIT: sa nu oboseasca, saraca :D

Suportul ala al valvei PCV exista din fabrica la maty mai vechi.(2003?!?)

 

 

 

Share this post


Link to post

Alde Augustin Ionut, cunoscut impatimit dupa tuningul de prin strainatati mi-a trimis niste poze azi cu idei de ciopartzit buburuza, insa mie mi-a ramas inima la una anume, idee care pare buna, desi nu stiu cat de eficienta si este in realitate.

Atat cat pot intelege este un matiz II, cu motor euro 3 sau 4, la care s-a scos masca galeriei de evacuare iar intr-una din gaurile suruburilor mastii amplasate pe motor a fost prins sistemul de amortizare, insa sunt derutat si nu inteleg de ce este prins in partea celalta pe botul masinii. Oricum, ma gandesc ca odata instalat, sistemul ar putea ajuta la limitarea vibratiilor motorului, nu stiu insa daca ideea e viabila si pentru matizurile noastre.

Vine cineva cu idei? :D

post-20399-075277800 1287021589_thumb.jpg

Edited by raven84

Share this post


Link to post

-Mi se pare mie sau a-4-a ( ultima imagine din dreapta) prezinta o alta solutie de fixare ??

-Scuza-mi ignorantza , ca n-am desfacut plafoniera , dar banui ca ala a fost un bec in care s-au adaptat leduri...ASA SA FIE?? sau asa sunt ele?

:mrgreen:

Edited by VaLa

Share this post


Link to post

E alta solutie, la care exista riscul sa cada becurile :D Exista becuri cu leduri de cumparat.

Share this post


Link to post

:) ) exact la asta ma si gandeam , ca exista riscul ca prinderile alea cu coliere plastic sa alunece ,din cauza vibratiilor , si sa cada

 

Unde gasesc becuri din alea cu led?? la magazine ?oricare sau cele specializate?

Edited by VaLa

Share this post


Link to post

Aia cu rezerva, tare-mi place dar minunea aia pe bord ... :-?

 

si mie

 

da care ti-ai montat boxe in usi ca io nu pot deoarece nu mi se deschid geamurile pana jos.as avea eu o solutie dar poate imi impartaseste cineva din experienta lui. :thumbl:

Edited by calinjack

Share this post


Link to post

Unii pun inele adaptoare/distantoare, altii au avut ghinionul sa monteze difuzoare de 50 ron setul care n-au magnetii mari si geamul trece razant pe langa ei... 71000000.gif

post-13903-083930300 1287576616_thumb.jpg

post-13903-069226100 1287576617_thumb.jpg

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...