Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Imbunatatiri Matiz

Recommended Posts

Frumos ca mai exista oameni cu pasiune, pricepere, timp si buget pentru chestii de genul asta. Bravo lor. In cazul meu, singura ”imbunatatire” la care ma mai pot gandi acum este acea de a scoate rugina de pe praguri si aripi.

Share this post


Link to post

Voiam sa pun un maner de viraj la sofer, in locul doapelor de plastic, fiind si ieftin, ~5 lei la pieseautoradacini.post-36075-0-01305900-1370949236_thumb.jpg

Dar, intre timp, am gasit pe 'net un suport de ochelari si ma tenteaza sa montez asa ceva in locul unui maner.

A mai montat cineva? Vreau un suport care sa aiba dimensiunea intre gauri la fel cu cea a manerului si sa-l montez fara nicio improvizatie.

post-36075-0-42285600-1370949252_thumb.jpg

Share this post


Link to post

:) ) Sau ca la locomotive, dupa felul cum e prinsa la jumate.

Share this post


Link to post

s-a scos masca galeriei de evacuare iar intr-una din gaurile suruburilor mastii amplasate pe motor a fost prins sistemul de amortizare, insa sunt derutat si nu inteleg de ce este prins in partea celalta pe botul masinii. Oricum, ma gandesc ca odata instalat, sistemul ar putea ajuta la limitarea vibratiilor motorului, nu stiu insa daca ideea e viabila si pentru matizurile noastre.

Vine cineva cu idei? :D

Da eu :P

https://www.google.ro/search?q=engine+torque+damper&rlz=1C1CHMO_roRO524RO524&oq=engine+torque+damper&aqs=chrome..69i57j69i59.7522j0&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

salut.am vazut pe un site de piese,niste paravanturi de matiz cu prindere prin lipire pe usi,la pret mic.se merita,sunt rezistente,are cineva?

Share this post


Link to post

Am eu, credca de 5 ani cele de pe spate si... pe fata nu mai am din motiv de rasturnat masina la tinichigerie :D

Share this post


Link to post

Ce chestie, cand am postat eu NU erau pe stoc.

Nu am asa ceva, dar cred ca tine lipiciul, daca nu, pui tu un dublu adeziv bun.

Share this post


Link to post

sunt pe stoc de vreo saptamana sau mai mult adica le-am vazut tot timpul,da nu cred ca este vreun dublu adeziv mai bun pe piata,oricum augustinionut zice ca-s ok.problema e in parcare sa nu ti le smulga cineva

Share this post


Link to post

Eu, din ce am testat, BISON e brici, fata de Tesa.

Oricum, daca le iei acum: "Nu se monteaza pe vreme ploioasa sau la temperaturi scazute(sub 10 grade C). Dupa montare nu se spala masina 2-3 zile."

Eu sunt decis pe bandouri, desi nu ma incanta sa lipesc ceva pe caroserie.

Ma gandeam sa-i pun si eu paravant, dar nu tin niciodata geamul deschis, ci aeroterma, chiar si pe canicula. Bine ca nu sunt fumator.

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

pe mine m-ar ajuta pe timp de ploaie ca intotdeauna mi se aburesc geamurile,iar daca le intredeschid putin imi picura inauntru

Share this post


Link to post

O mica precizare legata de aburirea geamurilor, selecteaza sa iti vina aer din afara mereu, nu pe recirculare. La mine functioneaza 100%. Daca dau pe recirculare, nu mai vad nimic in 5 minute. E adevarat ca tot praful si noxele intra in habitaclu, dar macar rezolva treaba cu aburitul geamurilor.

Share this post


Link to post

daca e o ploaie rece afara sau ninsoare,tre sa dau si caldura si se face condens adica abureala.pozitia e picioare si parbriz cu aer de afara,dar nu-i f.eficienta.doar daca dau pe treapta 3-4

Share this post


Link to post

Asa tin si eu, dar la mine functioneaza excelent metoda, nu se abureste niciun geam.

Share this post


Link to post

Ieri am montat pe matiz diuze pt spalat parbiz de opel insignia ( perdea de apa ) am confectionat zeci de cheite de reglaj. Stie cineva cum se regleaza aceste diuze ? am cumparat teava cu diametrul exterior de 6 si cel interior de 4,am crestat in cruce la un capat...intra pe cele 4 orificii de la diuze insa nu se misca de nici un fel. Daca a reglat cineva aceste diuze va rog sa ma ajutati si pe mine sau sa imi spuneti cum se procedeaza..poate gresesc eu undeva. Multumesc.

Share this post


Link to post

]Salut lume...imi cer scuze in primul rand..poate nu postez unde trebuie...o sa atasez niste poze ...si va rog sa imi ziceti daca se mai poate face ceva pt matizelul meu(daca se merita financiar)post-13850-0-03535800-1392033280_thumb.jpgpost-13850-0-42393700-1392033307_thumb.jpg

 

 

Share this post


Link to post

Demonteaza capitonajul plafonierei si vezi mai bine. Incearca sa impingi de plafon in sus si vezi daca/cat merge. Mai departe doar un tinichigiu te poate ajuta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...