Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Imbunatatiri Matiz

Recommended Posts

@Siru: colegii au dreptate; la Matizurile cu bandouri din fabrica, acolo sunt montate, exact pe umflatura aia.. nu deasupra.

M-am uitat cu atentie, fiind interesat direct, datorita multelor julituri si lovituri de pe usi, datorate idiotilor care nu se uita cand deschid usile.

Edited by costinel

Share this post


Link to post

Da, intr-adevar, trebuiau montate pe umflatura aia, DAR arata mult mai bine unde le-a montat colegul Siru decat montate asa cum trebuia. Ca nu prea mai au rol practic, asta este partea a doua.

 

Corectie:

 

post-5484-1207313637_thumb.jpg

 

Astea sunt adevaratele bandouri pentru matiz, care sunt mai groase si se monteaza in adancitura aia a usii. Locul unde le-a lipit este bun. Bandoul nu este cel care trebuie sa fie.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Ei bine, acum vine o intrebare de al carei raspuns ma cam tem:

- daca dezlipesc bandourile alea am oare vreo sansa sa le pot lipi din nou?

- cumva ramane adeziv pe tabla masinii?

 

Din ceea ce am auzit adezivul ala e gandit sa nu se poata lipi de 2 ori, dar... cine stie!?

 

In sfarsit, daca nu se poate o sa le las asa si uit de aspectul practic, doar esteticul ramane.

Edited by siru

Share this post


Link to post

De dat il dai jos si cu putina benzina se curata usor, dar trebuie sa cumperi banda dublu adeziva pentru ca nu o mai poti folosi pe cea lipita. :(

Share this post


Link to post

Incearca sa-l pui pe celalalt de pe spate care nu e montat pe umflatura si sa vezi daca nu cumva e mai lung. Daca nu e dezlipestel si cumpara alta banda.

Share this post


Link to post

Am mers pana la urma pe estetic, in loc de functional.

Iata pozele cu lucratura finala.

post-7400-1207325627_thumb.jpg

post-7400-1207325636_thumb.jpg

post-7400-1207325642_thumb.jpg

post-7400-1207325648_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Arata foarte bine si asa,insa am o nelamurire : sigur sunt de matiz bandourile ? par cam mici..mai ales cel de pe portiera din fata.

Share this post


Link to post

Hmm... Cam ai dreptate...

 

Bandourile fata au sigla pe care scrie "Sport", deci nu sunt sigur pentru Matiz,

desi mi s-au vandut drept pentru Matiz.

 

Nu e mare beleaua.

Las-o ca merge si-asa!

Share this post


Link to post

Mi-am luat si eu, inca nu le-am pus si da scrie Sport, in loc de Matiz.Sper sa arate fain, inca ma gandesc unde sa le pun...mai jos de dunga, la dunga , mai sus etc...o sa vad.

Share this post


Link to post

Am vazut pe strazi diverse feluri de montare.

Eu recomand deasupra dungii, astfel incat sa iei dunga de reper pentru orizontalitate.

Dupa parerea mea, deasupra dungii obtii macar un aspect estetic placut.

 

Daca pui exact pe dunga, cu gandul ca portiera ar lovi sau ar fi lovita exact pe dunga, nu e deloc asa:

in general portierele dusmanilor din parcare lovesc in zona manerelor, mai ales portierele spate care sunt geometric facute sa loveasca asa.

 

 

In sfarsit, mai bine inarmeaza-te cu rabdare si uita-te pe strazi la putinele Matize care au asa ceva si decizi in cunostinta de cauza.

Share this post


Link to post

Mai, eu v-am spus doua lucruri:

1. Bandourile la matiz se monteaza in scobitura aceea;

2. Alea nu sunt bandouri de matiz, sunt unele care se potrivesc si atat. Am pus o poza cu cele de matiz;

Share this post


Link to post

Salut din nou, se pare ca am gasit in Carrefour un set de capace de roti la incredibilul pret de 35 de lei, iar bandourile le-am pus fix pe scobitura, stau foarte bine, se vede foarte bine, chiar imi place mica cosmetizare, am mai vazut o chestie din aia de inox, la 20 de lei, de se pune la teava de esapament, sa arate sport.

In rest numai de bine...

Share this post


Link to post

Se pot monta bandouri de Spark pe Matiz?Stie cineva daca se gasesc si la ce pret ? :-?

Share this post


Link to post

Scuze daca nu am postat bine. Am fost weekend-ul trecut prin Autovit si am vazut un stand cu piese si accesorii Daewoo (cica e deschis de prin ianuarie). Nu am retinut numarul standului dar e pe prima alee, dinspre Carrefour.

Spun asta pentru ca am vazut pe acolo ceva accessorii care sunt relativ greu de gasit: protectii praguri din aluminiu 150 lei (scrie Matiz-Spark pe ele), paravanturi 155 lei (cu fixare sub cheder, made in Ungaria), masti stop si pleoape Matiz (nevopsite).

Paravanturile sunt scumpe? Ca m-ar interesa si pe mine... Din cate am auzit astea facute in Ungaria ar fi bune dpdv calitativ. Ceea ce nu stiu este daca cu paravanturi creste zgomotul in mers...

 

PS: dupa ce am tot intrebat pe la mai toate magazinele am reusit sa gasesc tot in Autovit capacele care mascheaza gaurile suruburilor de prindere a mastii stergatoarelor. La standul SB2 din pavilionul central (cu fata spre Dambovita).

Costa 2 lei bucata. Informatia asta e pentru cel care si le-a completat de la mine X( ... o persoana de 2 lei.

Edited by Julius

Share this post


Link to post

Paravanturi cu fixare sub cheder, am avut eu pe fostul Matiz. La viteze mari, se aude putin cum freaca aerul de ele. Eu am fost foarte multumit de jucariile astea. Pe actualul matiz am geamuri electice, si ma intreb daca mai merge modelul asta de paravanturi, pentru ca actionarea geamrilor necesita un efort ceva mai mare pentru motorase, paravanturile fiin montate in culisa geamului

Share this post


Link to post

salut. dupa lungi gandiri am reusit sa improvizez filtru aer habitaclu la matizul proprietate E AC. urmeaza deschidere haion din interior si martor bord usi deschise.

Share this post


Link to post

E bine c-ai reusit. Da' nu ne impartasesti si noua din puţu' gandirii tale?

Share this post


Link to post

pai... cam delicat dar a mers. daca stie cineva cum pot demonta ventilatorul fara sa intru mai adanc in maruntaiele masinii ar fi mult mai usor. la cuplarea dintre ventilator si conducta prin care ia aer de la exterior nu sunt suruburi nu e nimic. prin montare gura astuia se fixeaza exact pe conducta. are pus acolo un fel de garnitura din burete cu adeziv. deci... demontat torpedo si capac airbag pasager, slabit suruburi fixare ventilator; scos garnitura de burete, cel mai ieftin filtru de hota pus in dublu strat, si strecurat intre cele doua piese mentionate, strans suruburi la loc si gata. lucrat aproape orbeste si pe pipaite, filtrul cam gros; debitul de aer e cam subtire, dar e la fix. am mers in spatele unui renault 19 pe gaz si au trebuit cam 15 min sa apara iz de putoarea aia pe care o lasa dupa ele. acum... daca as sti cum sa demontez doar ventilatorul fara sa intru in alte alea operatia ar fi floare la ureche.

Share this post


Link to post
Am gresit sigur cu montajul!

M-am uitat si pe forum la pozele altora si aveti dreptate voi.

 

Asta e, sa invete altii din greselile mele.

 

Nu e gresit montajul...din pacate am avut ghinionul sa aflu pe pielea mea :(

 

Dupa o runda de cumparaturi la un supermarket din Craiova am avut neplacerea sa castig' si o lovitura la masina dar in fine nu va mai plictisesc...ideea este ca daca aveam bandouri laterale montate exact ca si colegu deasupra dungii de la use ar fi fost perfect, dunga aceea nu a fost afectata dar lovitura a fost atat de puternica incat tabla sa indoit pana la bara de protectie din use :grumpy: probabil sa dat cu usa spate altfel nu inteleg.

Cu bandouri si fara, cu grije mereu unde lasi masina sau fara tot timpul se vor gasii cretini sa o loveasca...un singur lucru regret ca nu am fost acolo...

Edited by Robert_MNW

Share this post


Link to post

Vine iarna :D Se desurubeaza " suportul de pahar" , se taie colierul PVC de pe tija schimbatorului se prinde de partea din fata si se trage in sus; ajuta daca masina e in tr 2 sau marsarier.Se decupeaza partea din spate conform "desen" si din ceva guaina de 42 si copex PVC se incropesc doua tuburi ce se pozeaza pe langa ansamblul schimbator.Cu o rashpa sau rashpila buna , se pilesc gaurile sistemului ventilare picioare , pentru facilitarea accesului cu tuburile pregatite .Se remonteaza ce s-a demontat.Acum , partea proasta e ca nu am avut materiale de culoare neagra, dar cand vor aparea vor fi puse in opera.A, si sa nu uit : intrarea in sistemul ventilare picioare va fi facuta cu doua coturi pvc 90 grade , cel mai probabil luni . Cei ce vor executa aceasta lucrare , sa va uitati cu atentie la gaurile ventilare picioare : nu e suficienta introducerea tuburilor , ci si asigurarea fluxului de aer , pentru ca daca impingeti tare in sus ajungeti intr-un "tavan" si gaurile vor fi obturate.De aceea voi folosi coturile PVC , introduse si orientate spre fluxul de aer .Nelamuriri ?!? :D

post-13903-1254648495_thumb.jpg post-13903-1254648641_thumb.jpg

post-13903-1254648652_thumb.jpg post-13903-1254648663_thumb.jpg

post-13903-1254648674_thumb.jpg post-13903-1254648691_thumb.jpg

post-13903-1254648705_thumb.jpg post-13903-1254648717_thumb.jpg

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Unul din coturi , preparat (cel de pe partea soferului). Cu ventilatorul pe treapta 1 , dat "la picioare" , poa' sa stinga o lumanare , la capatul fiecarei tevi :thumbl:

P.S. Cred ca sistemul va ajunge asa ca in ultima poza ;)

post-13903-1254761347_thumb.jpg

post-13903-1254761385_thumb.jpg

post-13903-1254767766_thumb.jpg

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

P.S. Cred ca mai bine iti iei direct Mertz,ce zici? Daca vrei sa faci o chestie desteapta, umbla la cotiera si fa-i o carcasa intai, mai gandeste putin problema si lucreaza si la design. Oricum, ideea e buna.

 

Si acum, oarecum :o fftopic: *)Evident ca la calitatile tale nu ai putea sa obtii un job la pininfarina, dar cu siguranta ai talentul necesar sa faci ceva mult mai aspectuos. Mai mult, poti opta si pentru o ventilare orientata in sus... nu zic de ce ca imi iau warn...sau poate chiar ban 8-}

 

*) Expresia de mai sus se doreste a fi un pamflet si va fi tratata ca atare, autorul isi rezerva dreptul la fuga in tarile calde, in caz de nevoie :D

Edited by raven84

Share this post


Link to post

Poti sa incepi de pe acu'. SA ALERGI !!! :D

Da-mi o idee sa maschez astea .Asa arata tuburile PVC 90 grade montate .

post-13903-1254843694_thumb.jpg

post-13903-1254847109_thumb.jpg

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Reconstruieste consola schimbatorului din fibra de sticla si prelungeste-o pana in spate cu suport pentru montarea cotierei. Sau, varianta mult mai romanesca, masoara bine spatiul si cauta o consola similara de la alta masina. Na...acum pot sa ma opresc din fugit??? :uff: :uff: :uff:

 

L.E. Oricum Mitzu nu arata rau nici asa, pana la urma poate ii redecorezi interiorul in stilul filmelor SF 'eftine de la sfarsitul anilor '80 cand interiorul navelor spatiale era reprezentat ca un sir de incaperi cu multe multe tuburi de ventilatie dispuse haotic.... =))

Edited by raven84

Share this post


Link to post

Ca orice provizorat, cred ca va ramane solutie definitiva :D Niscai plastice de la o carcasa de televizor bulit:

post-13903-1255259926_thumb.jpg

post-13903-1255259938_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...