Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Imbunatatiri Matiz

Recommended Posts

M-ar interesa niste sfaturi referitor la doua "imbunatatiri" pe care vreau sa le aduc Matizului meu (E): proiectoare si bandouri laterale modelul cu capetele rotunjite ca la Matiz 2. M-ar interesa niste preturi si locuri de unde le pot achizitiona. In ceea ce priveste proiectoarele, am observat (poate nu bine :) ) ca sunt doua modele: unele care dupa montaj sunt la nivelul barii si altele care dupa montaj sunt putin in spatele barii. Nu stiu daca m-am exprimat cum trebuie, dar as vrea sa stiu cum este la modelul care vine din fabrica cu asa ceva.

 

Era sa uit. Ma mai intereseaza placa aceea de la portbagaj (pret si magazin). Am inteles ca este intre 80 - 130 RON, dar nu stiu daca sunt diferente intre ele sau daca cea de 80 RON are sfori si tot ce trebuie pentru a fi montata. Orice sfat este binevenit. Mersi!

Edited by wizzard

Share this post


Link to post

Si bandouri, si proiectoare, gasesti aici.

Share this post


Link to post

Iti multumesc pentru link. M-am uitat pe pagina aceea inainte de a posta aici. Bandouri pentru Matiz am vazut ca nu mai sunt, iar inainte erau unele care nu aveau capetele rotunjite (model pe care nu il doresc). In ceea ce priveste proiectoarele am o nelamurire legata de modul in care sunt prinse in bara. Daca te uiti cu atentie la pozele de pe site vei vedea ca ele par a fi prinse la nivelul barii ci nu putin in spatele acesteia exact acolo unde sunt prinse la modelele cu proiectoare din fabrica. De aceea am intrebat daca asa sunt aceste proiectoare sau e vorba de poze comerciale si nu arata exact locul in care trebuie prinse.

 

Daca se prinde asa cum se vede in poza, la nivelul barii, nu imi place. Proiectoarele nu trebuie sa se vada pentru ca locul lor este putin mai in spate fata de nivelul barii.

post-3197-1145617221_thumb.jpg

Edited by wizzard

Share this post


Link to post

sal tuturaor

am si eu o problema...

detin un matiz prima varianta adik cea keala, la aceasta varianta oglinzile retrovizoare se schimba de afara si vream sa va intreb de ce nu cumva se pot inlocui sau modifica sa fie ca la varianta de varf unde se schimba din interior, nu stiu sper ca m-am facut inteles.. :mrgreen:

Share this post


Link to post

kear nu poti sa cauti inainte?

autodaewoo.ro -> iti cumperi oglinzi cu reglare din interior, dai gauri in usi (cel putin pe fata interioara), le montezi si gata

Share this post


Link to post

Offtopic obligatoriu:

 

sal tuturaor

am si eu o problema...

detin un matiz prima varianta adik cea keala, la aceasta varianta oglinzile retrovizoare se schimba de afara si vream sa va intreb de ce nu cumva se pot inlocui sau modifica sa fie ca la varianta de varf unde se schimba din interior, nu stiu sper ca m-am facut inteles.. :mrgreen:

tuturoar te sal

problema ta este scrisul...

adik e kel si nu te-ai facut inteles...

adik foloseste functia search pe cuvant keye de interes si incepe cu cititul.

Share this post


Link to post

Mi-am cumparat mai demult niste huse din piele ecologica culoarea caroseriei si am primit gratis o punga aceeasi culoare (bej) care impraca maneta de la schimbatorul de viteze. Am tot tras de cea veche, care are culoarea neagra si nu am reusit sa o scot. A facut cineva asta, sa scoata acea pungutza? As putea sa o tai ... pana la urma, dar daca nu e buna asta si raman ca la Dacie cu o tzeava-nfipta-n podea?

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Daca scoti masca aia cu suportul de pahar (are vreo 3 suruburi, unul intre scaune si doua in fata pe fiecare parte), mi se pare ca pe dedesupt iese si imbracamintea de la schimbator.

Share this post


Link to post

Multumesc NFS, deci practic nu pot scoate aia decat daca scot tot plasticul, toata aparatoarea ... cam nasol... mai bine m las pagubas decat sa stric ceva.

Share this post


Link to post

Are 3 suruburi, iar acea husa e presata de un inel de plastic pe interior(se simte si prin husa), care e fixat intr-o clema intr-o parte si intr-un surub in partea cealalta. Pare complicat dar e super simplu, trebuie sa prinzi husa si sus, cred ca se prinde cu o curelusa d'aia de plastic cu care se prind firele.

Share this post


Link to post

Mda, multumesc pentru raspunsuri ... nu prea m-am prins, poate reusesc weekendul asta ... nu amchef sa stric ceva pe acolo. Acel inel de plastic il stiu si credeam ca el este obstacolul care tine pungutza sa iasa ... dar acum fiind vorba de suruburi ... poate pierd si garantia

Share this post


Link to post

hai, mai, fii serios... n-ai cum sa pierzi garantia... si oricum iese o treaba mult mai buna decat daca te apuci sa tai!

Share this post


Link to post

Sau poti , pur si simplu, sa o pui peste cealalta, lipind marginea de jos cu prenadez( sau cum se scrie). Avantajul este acela ca, daca te plictisesti de ea, o poti da jos foarte rapid, fara sa ramana urme. Eu asa am procedat, si am optat in cele din urma, pentru cea originala.

Share this post


Link to post

un link unde gasesc ceva legat de montarea de neoane sub matiz?nu am gasit nik!

Share this post


Link to post

nik n-o sa gasesti, ca asta-i masina de oameni cu banu' gros, nu-i de fitze si figuri de Buftea.

Share this post


Link to post

putin dubios neoane la Matiz ... no offense.

Edited by Frankie_Carbone

Share this post


Link to post
nik n-o sa gasesti, ca asta-i masina de oameni cu banu' gros, nu-i de fitze si figuri de Buftea.

Stai sa citeasca Mircea. :D ( referitor la Buftea ) :D

Share this post


Link to post

Mi-am cumparat ceas de Matiz original cu 450k din Craiova :banana:

Cine se ofera sa ma ajute sa il montez la intalnire joi? :>

Share this post


Link to post

Ceasul de matiz este relativ simplu de montat. Pretul cu care l-ai cumparat este super ok.Eu am dat pe el 1mil.200.

Cel mai greu a fost de dat gaura.Eu am studiat problema si am vazut ca ceasul nu este montat chiar pe mijloc...am facut masuratori...o nebunie!

Dupa ce ai dat gaura, e foarte simplu.cauti mufa(exista pe sub bord) o bagi si ai ceas.

Ai sa vezi ca e foarte practic.

De la tine, john o sa vreau si eu indicatiile pentru montaj fete de usi.

Share this post


Link to post

Ceasul lui John a ajuns la mine :) Si eu am avut senzatia ca nu e montat chiar pe mijloc -deci se pare ca nu e iluzie optica. Mai ai cumva reperele si rezultatele masuratorilor?

Share this post


Link to post

Sincer, nu le mai am;dar iti pot spune cum am facut eu.

Am fost la service si am pandit un matiz care avea ceas din dotare.Cu un metru de croitaorie am facut masuratorile si iti spun sigur ca nu este pe centru dar nu este nici o nenorocire daca tu il montezi chiar pe mijloc in masura in care eu mi-am dat seama ca este montat putin inspre dreapta pentru a fi vazut mai bine In consecinta daca tu il vezi, monteaza-l linistit chiar pe mijoc.

Mufa exista, imi aduc aminte ca e lipita cu un scoci de plasticul bordului.

eu iti doresc succes.

Cine si-a mai montat geamuri electrice pe matiz ca eu ori nu stiu sa caut...ori nu a ascris nimeni...

Share this post


Link to post

Nope, eu mi-am pus climatronic (modelul cu delfin)

post-163-1152130066_thumb.jpg

Share this post


Link to post

matizinfo3yp.th.jpg

 

 

Intrebare de o mie de puncte, pentru ce este display-ul din consola centrala? (ceas sau afisaj temperatura nu pare a fi). Interesant modul in care a fost inclus pe Matiz.

Share this post


Link to post

Pare un indicator al tensiunii de pe baterie.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...