Jump to content
Sign in to follow this  
adostar

Ce Becuri Ardeti Prin Case ?

Recommended Posts

Adica "popular" spus - balast electronic. Am vazut la lucru asa ceva, si sunt destul de ok. Sensibile insa in lampi inchise, datorita temperaturilor de lucru.

Share this post


Link to post

Chinezariile sunt sensibile si degaja mai multa caldura datorita schemelor "simplificate", cu componente slabe, nestabilizate la parametri pentru ca s-a sarit o operatiune esentiala, dar care dubleaza pretul de cost al catorva componente, cost infim in raport cu pretul final al becului.

Share this post


Link to post

Deci, ca sa incep ca un intelectual, mi-am pus un starter de asta in baie. Rezultat: neoanele se aprind instant, fara clipoceala aia din 3 incercari, ard la rece, filamentele nu sunt folosite, curentul electric e la jumate sau la sfert, deci (din nou) consumul cred ca este fara concurenta de mic.

pretul starterului e mare, am dat 120 de lei pentru nul care aprinde 2 neoane. dar avand in vedere ca scade consumul si ca nu mai arunci neoanele cu anii... trageti voi concluzia daca "se merita" sau nu

Numele tehnologiei, pentru maria sa gugal: startere care amorseaza tuburile fara filament. Daca aveti neoane prin casa io va recomand cu caldura sa schimbati starterul.

 

Asta e spam toata ziua

Share this post


Link to post

Am ajuns sa economisim si clipita cat se aprinde tubul, iar toti banii economisiti ii dam pe dispozitivul minune. Doar boxerul acela guraliv se mai lauda ca el ajunge in pat inainte sa se stinga lumina. Asa ca astept dispozitivul care iti economiseste energia necesara stingerii tubului.

Share this post


Link to post

Clipita aia inseamna confort, nu neaparat economie de timp. Pe mine chiar ma streseaza momentele cand ma taie o... burta si trebuie sa astept sa se aprinda lumina. Timpul e relativ in momentele alea. :butt:

Share this post


Link to post

Singurul motiv pentru care as schimba ansamblul starter/droser cu balast electronic ar fi eliminarea "flash-urilor" la aprinderea neonului. Care nu cred ca fac prea bine la ochi...

 

Ca in rest daca e urgenta mare, merge sa te k... si pe bezna :)

Share this post


Link to post

In camera ard acum linistit un bec ucrainean de 100 de wati, luat de pasti din market din Reni. A costat 0.8 ron in banii nostri. N-am luat decat vreo 3-4, ca eram cu bicicleta atunci. Se aprinde instant, aduce multa lumina, nu ma arde la buzunar cand se arde, tot de-alde 35-40 de lei platesc lunar la curent, de ce m-as complica cu becuri economice?

 

Becul semi-ecologic pe care l-am luat mai demult (bec in alt bec), a ramas in sufragerie la Galati; e singurul bec pe care as da banii, pe imitatiile alea de neon nu dau bani nici sa ma impusti. Nasol e ca in spermarketuri gasesti un milion de becuri mate economice, dar foarte greu gasesti becuri semieconomice.

Share this post


Link to post

Apropos de becuri economice

 

Ce se gaseste prin supermarcheturi sunt ori excesiv de scumpe ori ieftine proaste si cu lumina rece. Singurele care m-au convins, si cu care am inlocuit aproape toate becurile normale din casa si de la tzara, sunt vreo doua modele din ikea. Au o temperatura de culoare foarte apropiata de cea a becurilor normale, si sunt extrem de rezistente. Intru deja in al treilea an cu cateva - si in locuri gen bucatarie, unde sunt foarte des aprinse/stinse.

 

Ca si bani - a fost o oferta intr-o vreme, 3buc de 11W la 10lei.

Ca si economie, nu am sarit de 65 lei pe luna asta iarna, in conditiile in care lumina mergea de pe la 5 incolo (zile scurte) si am folosit destul de mult calorifer electric in camera la fetita. Ma declar multumit.

Share this post


Link to post

Ca in rest daca e urgenta mare, merge sa te k... si pe bezna :)

 

Asta in caz ca nimeresti "scaunul"... :D

 

Folosesc un corp de iluminat cu balast electronic de vreo 7 ani in bucatarie. Nu cred ca sistemul e o noutate.

E drept ca balastul e Vito, fabricat de o firma turceasca prin China parca, a fost schimbat odata sau de doua ori in anii de functionare, iar neonul cam la fel.

Avantaje, neonul se aprinde aproape instantaneu, nu mai ai probleme cu starterele si simplifica oarecum circuitul electric al corpului de iluminat.

Pretul balastului e undeva in jur de 15 -20 lei.

Share this post


Link to post

Vorbiti de becuri economice dar a facut cineva un calcul pentru a vedea cita energie electrica (sau in termeni populari 'curent') se consuma pe an intr-un apartament?

 

Sa incercam:

 

1. Se foloseste tariful de AICI.

 

2. Consideram un tarif mediu de energie de 0.3 lei/kWh.

 

3. Un bec normal cu filament de 100 W consuma 100 W intr-o ora. Daca consideram ca un bec de 100 W sta aprins in medie 7 h pe zi, asta inseamna ca becul nostru in 24 h consuma 700 Wh. Intr-o luna de 31 zile se consuma astfel: 700 x 31 = 21.700 Wh adica 21,7 kWh. Pe an, asta inseamna: 21,7 X 12 = 260,4 kWh., aproximam la 260 kWh.

 

4. Deci becul nostru de 100 W consuma pe AN cca. 260 kWh de energie electrica, in conditiile de calcul si ipoteze de mai sus. Costul in lei (RON) ar veni: 260 x 0.3= 78lei.

 

5. Dar intr-o casa sau apartament avem echivalentul a (sa presupunem) 5 becuri de 100 W. Asta inseamna un cost total de energie pe AN de: 5 x 78 = 390 lei.

 

6. In viata reala cred ca se consuma mai putin, nu toata lumea tine becul aprins 7 h pe zi si nu toata lumea are 5 becuri de 100 W. Toate acestea se traduc intr-un cost de energie electrica (consumata numai de becuri) as spune undeva intre 200-300 lei pe AN.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Corect. Acuma pentru comparatie ar trebui facut calculul si pt becurile economice. Cel mai usor ar fi sa impartim suma (de la becurile clasice socotite de tine) la 4,54 (adica diferenta de consum dintre ele 100w / 22 w = 4,54) si avem 390 lei pe an (bec clasic) versus 390 / 4,54 = 85,9 lei pe an. Diferenta este enorma (in procente ma refer). Acuma.. il las pe urmatorul sa faca un studiu de fezabilitate pret/durata de viata intre cele 2 becuri (si bineinteles inmultit cu 7 buc becuri conform sistemului de referinta).

Share this post


Link to post

Iar economia o dai pe o pereche noua de ochelari, ca ti-au crescut dioptriile de la chioreniile alea de becuri.

Share this post


Link to post

Asta se intampla daca nu te chiorasti la cumparare, sa aiba peste 1000 lm (~1200 lm este echivalentul unui incandescent de 100W).

Share this post


Link to post
.

Rezultate foarte bune am obtinut de la becurile marca Skylight, Lohuis si Osram.

Am luat si eu 2 becuri economice Lohuis ( nu sunt sensibile la intrerupatoare cu led ) ; cat te tine in medie un astfel de bec ( utilizare normala de apartament ) ?

Share this post


Link to post

Pentru cei interesati de becurile de 100W: asta seara am vazut o cantitate impresionanta de astfel de "raritati" in Auchan. Pret: 1,99lei/buc.

Share this post


Link to post

Am becuri economice de la Globo si Eglo.

Impresia mea este ca cele de la Globo sunt mai de calitate.

Dar in final durata de viata este cea mai importanta, asa ca sa vedem.

Share this post


Link to post

Şi eu am, de 2 ani, corpuri de iluminat de la cele 2 firme (cu becuri economice stock). La Eglo s-au ars 2 (din 4), la Globo nici unul (din 9).

Foarte bune sunt becurile Lohuis (Hepol) - am montat pe scara blocului, cu senzori de mişcare + lumină. Au aproape 1 an şi nu s-a ars nici unul.

Share this post


Link to post

Foarte bune sunt becurile Lohuis (Hepol) -

 

Si nu sunt sensibile la intrerupatoarele cu led, am 2 si functioneaza fara probleme.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...