Jump to content
Sign in to follow this  
adostar

Ce Becuri Ardeti Prin Case ?

Recommended Posts

Nu eu, producatorii de becuri economice care se lauda cu echivalenta...

Share this post


Link to post
... producatorii de becuri economice care se lauda cu echivalenta...

Sunt curios sa vad si eu asta.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Compari bec clar cu bec mat ?

 

Compari incandescenta cu tub fluorescent? Eu zic ca asta din urma da clasa. Ca nu va convine lumina rece sau ca ajung greu la intensitate maxima, e partea a doua. Exista si cu lumina calda, la fel cum exista si care ajung rapid sa lumineze maxim. Trebuie doar sa nu va zgarciti la pret.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Eu am acasa numai becuri economice si mi se par ok. In 2 ani si jumatate mi s-a ars unul, poate doua din 10.

Share this post


Link to post

Pai.. ce sa mai zic ca inlocuim clasicele HPLN-uri de 125W cu economice philips lumina rece de 33 wati, si lumina e mai buna?? asta la un corp de iluminat stradal cocotat in varfu stalpului. Care 125W plus puterea disipata in bobina depaseste cu mult 33w, la randament mai bun???

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Tu vrei sa dai lectii unora care sunt pe "economice" de 9 ani ? Sau vrei sa ne inveti cum sa citim temperatura de culoare de pe ele ? Daca este sa ma iau dupa exemplul tau, inteleg ca ai lumina in casa de la becul de pe stalpul de iluminat.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Intelegi perfect. Da, vreau sa dau lectii unora, ca vad ca sunteti mai multi care au becuri economice de 9 ani in casa.

Edit: vaxxi: eu m-am suparat, supara-te si tu. N-am facut decat sa raspund "culorii sosetelor" lui tolin. Tolin, poate incetezi cu minusurile pe ochi frumosi, pe care trebuia sa le sanctioneze vaxxi.

Edited by augustinionut
  • Like 2

Share this post


Link to post

Incetati cu offtopicul (amandoi), ca ne suparam.

Share this post


Link to post

Becurile cu incandescenta de peste 60w sunt acum interzise... destul de naspa, insa in acord cu dictatura eco. Pentru pasionati, poate se mai gasesc pe ebay cele de 100W :D

 

 

Eco? ha ha! Si cu mercurul din interior? Si cu partea electronica nereciclabila? Si cu tehnologie mai complicata si mai energofaga? Bull shit de marketing.

Share this post


Link to post

Pacaleala este tipica consumului auto: scade factura lunara individuala (suma la pompa). In multe aplicatii este buna ca scade temperatura exterioara a becului, permite alte tip de lampi pentru a realiza iluminatul dorit.

Share this post


Link to post

@andrei: momentan sunt multumit de lumina lui, intr-adevar lumineaza mai puternic decat un bec clasic de 100 wati, il am doar de vreo cateva saptamani asa ca nu ma pot pronunta de fiabilitatea lui.

La exterior e exact ca un bec clasic, doar ca mai are inauntru alt bec ca un tub de sticla din care pleaca cele 2 sarme de alimentare. Alte componente nu cred ca mai are.

 

@Wolfman, eu as aduce si 100 de becuri, nu-i problema de bani, sper numai sa nu se ia haholii ucraineni de mine ca ce dracu' fac cu ele. In fine, sa ajung eu la Reni si vad ce gasesc. Eventual cand ma mai duc cu bicicleta, umplu rucsacul cu becuri. Dureaza mai putin decat cu masina. :D

 

Eu ce n-am inteles la directiva UE, care se gandeste la economia cetatenilor sai, de ce ii discrimineaza pe tampitii ca mine, care vor SA CONSUME. Ce ii freaca pe ei ca eu consum cate-un kw la fiecare 10 ore de tinut becul aprins si ca nu ma deranjeaza asta? Cei care cred ca vor face economie de curent, sa isi puna din partea mea becuri economice, dar pe mine sa ma lase in pace cu becurile mele la 1.5 ron. Doar asta a gandit si saracu' Edison acum 120-130 de ani cand l-a inventat, sa fie cat mai ieftin si sa-si cumpere toata lumea, de costa 20-30 de centi pe vremea aceea, nu 2 dolari cat ar fi fost normal la tehnologia de atunci.

Share this post


Link to post
Eu ce n-am inteles la directiva UE, care se gandeste la economia cetatenilor sai, de ce ii discrimineaza pe tampitii ca mine, care vor SA CONSUME. Ce ii freaca pe ei ca eu consum cate-un kw la fiecare 10 ore de tinut becul aprins si ca nu ma deranjeaza asta?
Daca energia electrica ar fi fost produsa majoritar din surse regenerabile, atunci probabil ca UE ar fi interzis becurile economice (sau cel putin asa vreau sa cred).
  • Like 1

Share this post


Link to post

Eco? ha ha! Si cu mercurul din interior? Si cu partea electronica nereciclabila? Si cu tehnologie mai complicata si mai energofaga? Bull shit de marketing.

 

Pai si eu ce-am zis??? Daca ai sa cauti in dictionar cuvantul "politica eco", vei gasi urmatoarele explicatii:

- Bullshit de marketing

- Teapa, fraierilor

- Taxe, impozite, accize. Tunuri.

- Teapa, fraierilor

- Religia succesoare a crestinismului, bazata de asemenea pe culpabilizarea si ulterior manipularea individului.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Parintii mei au acasa, deasupra usii de la intrare, un bec mic de 6.3 volti, de veghe, alimentat de un transformator. Becul ala e acolo de cand ma stiu eu, mi-l aduc aminte dinainte de a intra in clasa 1. Si, e ACELASI BEC, nu l-a schimbat nimeni niciodata. Si vine mUE si zice ca trebuie sa-mi pun bec ecologic, ca asta polueaza...

Share this post


Link to post

De fapt ce dracu-i ecologic la becurile astea?ca au 2 filamente nu unul,si ca sa faci un tub e mai greu decat un balon,apoi tre sa-l tapetezi pe interior cu o substanta fluorescenta,apoi tre sa bagi si ceva gaz inert.bun acuma intervine problema balastului care daca-i clasic necesita fabricarea unei bobine care se face din otel,siliciu si cupru si care mai tre si vopsita . apoi dac e balast electronic asta inseamna productia de semiconductori care contin tot felul de metale si alte elemente din tabelul lui mendeleev care se extrag din scoarta terestra cu un anumit efort si proceduri nu tocmai ecologice.toate acestea se fac cu un consum enorm de energie si resurse umane care in final vor fi contrabalansate de asa zisul bec ecologic.dar daca nu ar fi procesul asta ata de complicat atunci ar ramane multi oameni fara job,mai ales chineji.nu mai e asa simplu sa umfli un balon de sticla si sa pui un drod in el care sa se aprinda.hai ca v-am enervat-plictisit

Edited by calinjack
  • Like 3

Share this post


Link to post

E ecologice ca sunt mai mult bec si mai putin radiator. Tehnic se zice ca "au randament mai bun". Altfel si interiorul becului normal nu e tocmai "normal" iar filamentul nu e din vant si maree. Mergand pe aceeasi tema, ai idee din ce se fac semiconductorii? Stii ce e aia o jonctiune?

 

Oricum, căcatul ala de electronica este ceea ce face becurile economice sa moara rapid.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mergand pe aceeasi tema, ai idee din ce se fac semiconductorii?

"Din nisip te-ai nascut, in nisip te vei duce."

 

Sursa: "Earth to earth, ashes to ashes, dust to dust"

Edited by tolin
  • Like 2

Share this post


Link to post

Eu folosesc atat becuri economice cat si clasice. Am facut un calcul si sta in felul urmator : in sufragerie am 2 becuri economice de 11W, luate din IKEA ( set 3 - ~12lei ).

In 6 luni = 180zile * 3 ore / zi = 540 ore folosinta. 0,022KWh * 540h = ~12KWh *0,4lei = 4,8lei.

Daca as fi avut 2 becuri de 65W calculul ar fi fost asa : 0,13KWh * 540 * 0,4lei = 28lei.

 

In bucatarie acelasi bec s-a ars dupa 4 luni, am luat altul no-name, s-a ars dupa o luna. Becurile normale se ard dupa 6-7 luni. Probabil problema e la instalatie...

  • Like 2

Share this post


Link to post

De vreo 2 ani si ceva folosesc doar becuri ecologice Philips de 23w - daylight(echivalente cu becuri incandescente de 130w)si filament spirala.

In ciuda pretului de achizitie mare (cca 25 ron bucata) ma declar multumit de ele avand in vedere faptul ca doar noaptea le sting ai mei... merg frate luminile la mine de zici ca lucrez la renel :) )

 

Inainte am avut cateva experiente neplacute cu no-name-uri din brico.

 

Ca si lumina mi se par super ok iar ca si consum si randament si mai ok. Personal, fiind fan lumina daylight nici daca nu ar disparea becurile clasice nu as mai reveni la ele.

Share this post


Link to post

Mi-am luat si eu becuri semi-eco (din alea cu bec halogen in bec normal de sticla). Dupa 2 ani de panarame din alea ecologice am muuuulta lumina!

Share this post


Link to post

Pentru o anumita persoana care invita lumea sa ia lumina pe la gazeta...

 

Color temperature is a characteristic of visible light that has important applications in lighting, photography, videography, publishing, manufacturing, astrophysics, and other fields. The color temperature of a light source is the temperature of an ideal black-body radiator that radiates light of comparable hue to that of the light source. Color temperature is conventionally stated in the unit of absolute temperature, the kelvin, having the unit symbol K.

 

Color temperatures over 5,000K are called cool colors (blueish white), while lower color temperatures (2,700–3,000 K) are called warm colors (yellowish white through red).

 

Temperature Source

1,700 K Match flame

1,850 K Candle flame, sunset/sunrise

2,700–3,300 K Incandescent light bulb

3,350 K Studio "CP" light

3,400 K Studio lamps, photofloods, etc.

4,100 K Moonlight, xenon arc lamp

5,000 K Horizon daylight

5,5006,000 K Vertical daylight, electronic flash

6,500 K Daylight, overcast

9,300 K CRT screen

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

Dupa foarte multi ani de utilizare becuri economice, (unele chiar depasesc promisiunea de pe eticheta, culmea, am un philips veteran cumparat acum 6 ani (paranteza in paranteza, ca la inception: folosit cateva ore bune pe zi), si pe cutia lui scria ca va functiona fara probleme 3 ani), parca simt asa o nostalgie dupa becurile clasice.

Dar nu de asta am revenit pe forum, dupa o absenta de aproape un an: banalele neoane se pare ca traiesc o noua tinerete. au aparut niste startere de ultima generatie care amorseaza neonul fara filamente (la propriu, aprinde si neoanele cu filamentele arse, rupte, etc. incercat de mine personal. un neon de ala innegrit la un capat, si la care se vede filamentul rupt, se aprinde si lumineaza fara probleme).

Deci, ca sa incep ca un intelectual, mi-am pus un starter de asta in baie. Rezultat: neoanele se aprind instant, fara clipoceala aia din 3 incercari, ard la rece, filamentele nu sunt folosite, curentul electric e la jumate sau la sfert, deci (din nou) consumul cred ca este fara concurenta de mic.

pretul starterului e mare, am dat 120 de lei pentru nul care aprinde 2 neoane. dar avand in vedere ca scade consumul si ca nu mai arunci neoanele cu anii... trageti voi concluzia daca "se merita" sau nu

Numele tehnologiei, pentru maria sa gugal: startere care amorseaza tuburile fara filament. Daca aveti neoane prin casa io va recomand cu caldura sa schimbati starterul.

Edited by zet

Share this post


Link to post

Ai vrut sa zici droselul, sau balastul...starter e ala de-l puneam eu la instalatia de pom ca sa clipoceasca :D

Share this post


Link to post

Instalatiile care amorseaza lumina din tubul cu neon prin incalzirea filamentelor au si balast (bobina de limitare a curentului) si starter (termo-contact de inchidere al circuitului filamentelor). "Balasturile" moderne sunt surse de tensiune in comutatie care genereaza initial o supratensiune de amorsare, dupa care asigura tensiunea minima de mentinere a descarcarii in gaz.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...