Jump to content
Sign in to follow this  
adostar

Ce Becuri Ardeti Prin Case ?

Recommended Posts

Sunt becuri economice la care scrie pe cutie ca nu sunt compatibile cu variatoare de tensiune si intrerupatoare cu leduri (care in majoritatea cazurilor nici nu-s leduri ci niste beculete cu incandescenta f mici).

Share this post


Link to post
... care in majoritatea cazurilor nici nu-s leduri ci niste beculete cu incandescenta f mici.

Un bec cu incandescenta este un bec cu filament. Pentru semnalizarea aceea se foloseste un tub cu descarcare in gaze, similar celui folosit la un "creion de tensiune".

Share this post


Link to post
Incearca sa inversezi firele de alimentare in soclu.
Nu scoate ledul (desi functioneaza si asa), fa ce ti-a zis Abramburel (o sa treci faza prin intrerupator)!

Inversarea firelor în fasung nu are cum să trimită faza la întrerupător (în cazul în care prin întrerupător trece nulul) decât dacă cele 2 fire de la fasung vor fi legate (NU fă aşa ceva!!). Inversarea fazei care trece prin întrerupător se poate face doar din doza cea mai apropiată, eventual de la panoul de siguranţe. Oricum, e complicat.

 

Până la urmă ai făcut ceva Cumnate? De curiozitate: cele 2 întrerupătoare sunt exact acelaşi model?

Cel mai simplu lucru pe care îl poţi face, de probă, e să desfaci întrerupătorul şi să decuplezi unul dintre firele de la el.

Ar trebui ca fâlfâiala să înceteze şi asta îţi va demonstra că de vină e "ledul".

 

PS: zi merci că nu aveai întrerupătoare variabile (cu reostat).

Share this post


Link to post

Pai nu am d-alea pt ca scrie pe cutia becului ca nu e recomandat , poate chiar ca nici nu merge, nu mai tin minte , variabil.

Share this post


Link to post

Ai dreptate, rm.popa. Nu citisem eu bine ce a scris Abramburel. Evident, ar trebui sa schimbe firele in doza.

Share this post


Link to post
Am vazut locuinte facute asa anapoda ca era o siguranta pt becul din sufragerie si pt priza din dormitor.

 

Eu cand am schimbat panoul de sigurante m-am luat cu mainile de par cand am vazut ce inginerie romaneasca era acolo. Erau puse total aiurea, 2 sigurante erau puse una sub alta iar altele erau in diagonala. Sa nu mai zic de innadituri cu patentul.

 

@tolin: Am exagerat putin cu schimbatul becului dar la intrerupator poti sa pui mana pe faza si sa te atingi de o teava de calorifer sau de incalzire. Si ai risipit niste Watti aiurea care s-au scurs la impamantare.

Share this post


Link to post

Eu am ales solutia inlocuirii totale a instalatiei electrice, recte alt tablou, alte fire, alte trasee.

La mine inainte scoteai toate sigurantele si cu ele in buzunar te curentai! Asta pentru ca impamantarea apartamentului era legata in tablou la nulul de lucru in loc sa fie legata la bara de impamantare, iar daca eu scoteam sigurantele pe nulul de lucru/impamantare se intorcea de undeva o faza ratacita. Contact intre fir si perete si incepeai sa faci tratamente antireumatice.

Share this post


Link to post
La mine inainte scoteai toate sigurantele si cu ele in buzunar te curentai!

 

Asa era si la mine.

Aia dinainte luau curent pentru jumatate de casa de pe scara blocului :) )

Share this post


Link to post

Aia era un mic furt. In cazul meu (stiind bine cine a stat inainte acolo) era strict vorba de incompetenta electricianului care a facut instalatia electrica a blocului, din lene sa mai lege inca un fir. Firul de impamantare era tras si facut colac in spatele tabloului...

Share this post


Link to post

Nu era mic deloc, dar ai dreptate.

Share this post


Link to post

Lol... exact asa falfaie si la mine, in dormitor, dar faza interesanta este ca am un amarat de intrerupator, simplu, de pe vremea lui Pazvante Chioru'... faza si mai tare ca in sufragerie, acelasi tip de bec nu falfaie... singura diferenta este ca intrerupatorul din sufragerie are un singur buton, iar cel din dormitor doua butoane (cu toate ca e un singur bec legat la ele... un buton declanseaza, celalalt e de decor...)

Share this post


Link to post

Eu nu ştiu, boys, cum suportaţi fâlfâiala (şi mai ales în dormitor) şi nu schimbaţi întrerupătoarele instantaneu...

Eu am customizat întrerupătorul (am decuplat "ledul") încă din ziua în care am pus becul economic.

Între timp am renunţat la el, iar la întrerupător am dat "undo".

Dacă mă mai pocneşte dorul de vreun "economic", dau "redo". And so on.

Share this post


Link to post

Beculetul de i se zice impropriu LED e unul cu descarcare in gaze , mai bine zis un beculet cu neon.Caderea de tensiune la bornele lui e undeva la 60 V.Cu intrerupatorul pe pozitia stins beculetul e inseriat cu becul economic.Rezulta ca becul economic e alimentat doar cu 170 V, diferenta de la 230V minus 60V.Rezulta ca becul economic e subalimentat.Se chinuie saracul sa se aprinda dar nu reuseste.Si palpaie...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Becurile economice se ard mai repede pentru ca sunt economice, adica ieftine si au o electronica meid in ciana. Ai mei au bec Philips de vreo 10 ani pe hol si nu cred ca e destul de evident ca nu l-ar tine acolo daca s-ar fi ars.. Diferenta e ca de printre primele modele aparute si nu a fost deloc ieftin.Eu, la mine in hol, am schimbat intr-an pe holul meu vreo 3 becuri economice made in Ikea,

  • Like 1

Share this post


Link to post

@Laurentiu: Becuri de 100w nu se mai vand in Europa de anul trecut. Becurile economice intradevar se ard destul de repede si mai rau, intensitatea luminii date scade dramatic dupa ceva timp de funtionare :( . Cred ca voi incerca becurile cu halogen (un bec mititel cu halogen intr-un bec normal).

Oare sunt singurul care considera masura de interzicere a becurilor cu incandescenta drept o masura idioata? Eu, vara-iarna, consum lunar curent de 50 ron la mine in casa. Consumatorii importanti sunt frigiderul si masina de spalat. Becurile de la lustra, veioza, etc, stau destul de putin timp aprinse, in general seara ori stau la calculator, ori la televizor, cel mult cand mai citesc o carte.

Daca as trece pe becuri fluorescente probabil ca as amortiza investitia in ani, presupunand ca ar fi la fel de fiabile ca cele clasice, lucru de care ma indoiesc. In plus, NICIODATA nu voi pune economia de curent in fata sanatatii ochilor mei.

La lustra, am luat pana la urma un bec cu alt bec in el (probabil cu halogen), la vreo 10 ron daca imi aduc bine aminte, Philips, din Selgros, intrucat chiar aveam de putere mai mare, 105 wati, lumina echivalenta de vreo 140 wati. Vedem cat va tine.

 

Oricum, noroc ca-s aproape de Ucraina, cum da primavara cred ca adaug si vreo 10 becuri de 100 wati pe lista de cumparaturi, alaturi de Ampicilina si de Algocalmin (la ei se dau fara reteta).

Share this post


Link to post

Eu nu am mai schimbat becurile de 100w de ceva ani. Si vad ca functioneaza si acum. Asa ca nu stiu cat ar treb sa functioneze cele economice. Nu mai spun ca (am vazut la niste prieteni) lunima de la astea economice e asa un fel de ceata. Neonul nu mai vorbesc. In fata usii am un neon care funcioneaza incontinuu de 14 luni

 

 

Share this post


Link to post

...cum da primavara cred ca adaug si vreo 10 becuri de 100 wati pe lista de cumparaturi, ...

 

Mai adauga si pt. mine vreo 30 te rog, de peste un an nu mai gasesc decat de max. 60 W si-s chioare de-a dreptul, mai ales iarna cand tensiunea din zona mea scade la 180-200 V. Poti sa-ti trimit banii in avans daca trebuie iar becurile mi le aduci la o nationala. Am incercat si economice insa nu-mi place sa orbecai prin casa, in curte am pus neon de 18W care sta aprins non-stop din toamna (daca-l sting se chinuie zeci de minute sa se aprinda la loc, mai ales seara pe ger, cand tensiunea scade cu 10%).

Share this post


Link to post

Eu am 2 filipsuri de 6 ani si alte 2 s-au ars anul trecut .In baie nu rezista nici un economic.mai am si 2 well de 20 si vad mai bine ca filips ,probabil si vechimea...

Toate cu lumina galbena ca aia alba ii nashpa

Edited by calinjack
  • Like 1

Share this post


Link to post

Becurile cu incandescenta de peste 60w sunt acum interzise... destul de naspa, insa in acord cu dictatura eco. Pentru pasionati, poate se mai gasesc pe ebay cele de 100W :D

Share this post


Link to post

Se gasesc chinezisme cate vrei de 100 si de 75 sunt si de firma.am vazut deunazi la bila niste becuri care aratau fizic ca unul normal dar in interiorul globului era un beculet cu halogen70w=100w

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu am schimbat o droaie de becuri economice: Philips, Skylight, Well si alte chienzisme. Cu toate ca iau intotdeauna cele mai puternice ce se gasesc uzual la raft (24 w) sunt mult mai chioare decat cele clasice cu incandescenta (carora ar trebui sa le fie echivalente). Mai mult, minunile astea economice se ard in prostie si nu am observaat ca philips(scumpe) sa fie mai bune decat altele...

 

@Laurentiu: Cum e minunea cu halogen?

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Din pacate eu nu am avut parte decat de 2 categorii: care se ard in max 1 an si care sunt chioare complet dupa max 6 luni.

Share this post


Link to post

. Cu toate ca iau intotdeauna cele mai puternice ce se gasesc uzual la raft (24 w) sunt mult mai chioare decat cele clasice cu incandescenta (carora ar trebui sa le fie echivalente).

 

Compari bec clar cu bec mat ?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...