Jump to content
Sign in to follow this  
Just Me

Amortizoare Haion Matiz

Recommended Posts

Salut ,

Cine stie pe unde pot gasi in Bucuresti niste amortizoare haion Matiz si niste preturi estimative ca sa stiu la ce sa ma astept ???

Si daca stiti cumva daca se gasesc originale coreene caci cele de la Compa care sunt acum pe masina au cedat repede si sunt niste porcarii !!!! :wallbanger:

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Amortizoare pentru hayon, Compa? Fabrica si dinastea Compa?

 

Daca asta cauti, gasesti originale la autodaewoo.ro. Eu le-am cumparat saptamana trecuta cu aproximativ 35/buc.

Merg mai bine decat cele dinainte (mai usor si nu mai vibreaza, tot originale GM fiind), insa cred ca hayonul de pe Matizul romanesc este mai usor cu cateva kilograme decat cel pentru care sunt proiectate amortizoarele.

Desi franeaza exemplar spre capatul cursei la deschidere, viteza e putin cam mare si inca trebuie sa-l tin cu mana...

Share this post


Link to post

Gasesti la magazinul de pe Vacaresti. Cauta prin forum "magazin Vacaresti" si o sa afli numarul de telefon si locatia (in caz ca nu stii unde e). Au program L-V pina la 6 seara.

Share this post


Link to post

Nu stiu pe unde s-ar gasi in Bucuresti, dar daca e vreun craiovean interesat, la coreean, in Lapus, 38 ron, originale.

Eu le-am schimbat acum 2 saptamani si subscriu la ideea de mai sus: sunt foarte puternice. La finalul cursei se clatina toata masina.

Share this post


Link to post

Perfect , am inteles si va multumesc !!!

Inca o intrebare : se schimba greu ?

Share this post


Link to post

Nu.

Au cate o clema la fiecare capat.

Se scoate cu surubelnita foarte usor.

Share this post


Link to post
...

Inca o intrebare : se schimba greu ?

 

Eu m-am chinuit putin!

Cele noi aveau un sistem de prindere diferit, mult mai usor de montat/demontat, insa au venit fara articulatiile sferice cu surub de la capete.

A trebuit sa scot articulatiile de la cele vechi, iar pentru asta mi-au trebuit doua zile sa inteleg cum sa o fac. E vorba de niste sigurante care trebuie scoase, in caz ca nu vrei sa tai capetele amortizoarelor.

Share this post


Link to post

Am retinut si aspectul asta si va multumesc !

O sa incep treaba dupa 13 ale lunii ( angajati stiu de :rolleyes: ) .

Bafta multa tuturor!

Share this post


Link to post
Am retinut si aspectul asta si va multumesc !

O sa incep treaba dupa 13 ale lunii ( angajati stiu de :rolleyes: ) .

Bafta multa tuturor!

 

stie cineva unde se gasesc amortizoare cu doua trepte "two stages" pana cand si Dacia 1410 Break are, la Matiz amortizoarele imping usa cu aceeasi forta pana la refuz, la cele cu doaua trepte scade forta cand se apropie de capat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...