Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Comanda audio pentru Kalos 2004

Recommended Posts

Cruise control e prea ieftin ca sa il faci tu, da-l naiba. E vreo 20USD sau ceva de genul asta.

 

Nu poti sa pui in lateralele volanului, dar pe volan, pentru ca nu ai cum sa o legi prin inel! Trebuie pusa acolo unde sunt manetele.

Share this post


Link to post

cum adica merge la radiocasetofon dar nu si la cd player?

cine anume a probat?

Share this post


Link to post
Nu poti sa pui in lateralele volanului, dar pe volan, pentru ca nu ai cum sa o legi prin inel! Trebuie pusa acolo unde sunt manetele.

Scuze, ai o obsesie. E o telecomanda in infrarosu alimentata din baterii proprii. Ce sa caut la inel?

]Merge la radiocas dar nu si la cd player. Au probat la service in fata mea.

Ia sa vedem:

Dupa informatiile primite de Satori mai demult, sculele de gen Daewoo Radio n, care au fost montate pe modele 2003 si 1/2x2004 nu ar merge cu telecomenzi originale, gen RC-10.

Vine Tiberiu, agitat nevoie mare ca nu-i merge RC-10 pe RCD (!?)

Incepem sa ne agitam si hopa minune. Se intoarce Tiberiu si zice ca de fapt merge, dar la cass si nu la CD.

Mai asteptam, ca cine stie ce minune mai aflam...

Share this post


Link to post

Ar fi chiar o minune. Adica in dreapta am raspunsul oficial, conform carora protocolale difera si in stanga am proba practica, conform careia merge toata sandramaua.

 

 

OK! Myth busted! Intr-adevar a mers pe un casetofon, dar, guess what?, casetofon Blaupunkt care nu are legatura cu Kalos. Undeva informatia asta s-a pierdut. :-W

Share this post


Link to post

costa 121,60 RON DAR stie cineva sigur daca este compatibil cu blaupunktul de pe kalos 2005 ?

Share this post


Link to post

pai kalos 2005 are telecomanda pe volan(cel putin versiunile superioare)

Share this post


Link to post

o avea telecomanda pe volan SX-ul, dar daca omul nu si-a luat versiunea asta?

Share this post


Link to post

Degeaba e mai "misto" daca nu poti sa o folosesti...ce e pus din fabrica, desi relativ simpla, este mai mult decat ok...

Share this post


Link to post

E mai misto pe dracu! Ce, ca e colorata? Bleah. E pe volan, nene. Adica chiar E! pe volan. Cea mai buna solutie e sa o iei, o violezi putin la carcasa si o bagi in lateralul volanului. Dar violarea la carcasa costa mult timp si s-ar putea sa iasa o... nimic frumos.

 

Apropo, intr-o convorbire telefonica cu un gagiu dintr-un service autorizat mi s-a sugerat finut ca daca ii scap si lui ceva pe acolo, poate imi scapa si el un volan cu tot cu telecomanda. Beautiful people, ce sa mai zic. Eu ma prefaceam ca nu inteleg si el insista cu aluziile. :mda:

Share this post


Link to post

Si nu te combini? care o fi bursa spagilor la volane cu comanda audio? :rolleyes:

Share this post


Link to post

Avand in vedere operatiile pe sistemul electric... tu ce crezi? Ar fi scump si periculos.

Share this post


Link to post

hai mah...nu e cine stie ce...mare minunatie comanda pe volan...nu e rea ( tine de "Securitate" ) da merge si fara :) nu se merita... sa o pui tu daca n-o are masina...te costa prea mult ( parerea mea ) mai ales ca din cate am citit...ai intampinat destule dificultati :lavolan:

Share this post


Link to post

Fratilor, pana la urma CUM SE CHEAMA modelul de cd player de pe Kalos (in cazul meu 2004)?

Share this post


Link to post

Nu e exact, exact nici unul din modelele comerciale. Este ceva "adaptat" de Blaupunkt pentru GMDAT, motiv pentru care nu se cheama in nici un fel. Se pare ca adaptarea include si modificarea modului de "telecomanda", astfel incat nu mai merge cu RC-10 (utilizata de multe alte modele de Blaupunkt). Un aspect ca al playerului asta il aveau multe modele comerciale din 2002-2003 (se mai gasesc cu greu pe net imagini cu ele).

Share this post


Link to post

acum vin eu cu intrebarea opusa: comanda audio existenta pe 2005 se potriveste la alte cd-playere (bineinteles blaupunkt) care sa citeasca mp3?

Share this post


Link to post

Nu. Are sanse doar daca modelul respectiv este montat in fabrica pe o masina Daewoo.

Share this post


Link to post

@hawkeye

Vezi ce a facut tipul asta pentru un Lacetti. Aproape sigur si la Kalos e acelasi lucru ca au parca volane la fel.

Share this post


Link to post

Atentie ! ce scriu mai jos e pur teoretic, si nu este o metoda testata!

Dar vad ca va preocupa un pic metoda de a lega un MP3 la comanda de pe Kalos2005.

Hai sa presupunem asa:

Iti cumperi un Blaupunkt Santa Cruz MP43. Daca te uiti la http://www.bluespot.co.uk/stock/santacruz.asp , vezi acolo la Other Features : Blaupunkt compatible infra-red remote controls can be added as an optional accessory. Unit can be linked to many makes of factory-fitted remote controls with an additional adaptor. Probabil asta e valabila pentru mai toate playerele auto mai noi...

 

Daca ai noroc sa mearga direct pe comanda de la Kalos 2005 (ceea ce nu prea cred), esti fericit, si dai de baut!

Daca nu, te duci la http://www.connects2.com/c2products.asp, si iti alegi Electronic Stalk Adapters, ai aici link-ul catre PDF-ul in engleza : http://www.connects2.com/pdfFiles/english%..._STALK001_1.pdf

 

In pagina 2 ai un rand cu id-urile adaptoarelor pentru mai multi producatori de RCD-uri. Alegi de pe randul Daewoo : Blaupunkt... sau ce vrei tu sa-ti cumperi! Comanzi, si te rogi sa mearga!

Poate ar trebui sa ceri parerea cuiva din service (cineva care se pricepe) inainte de a cumpara chestiile de mai sus.

Uite aici unde am gasit eu adaptorul de mai sus : http://thebassbin.co.uk/shop/product_list/...spd/daewoo.html

 

Sper sa te ajute cu ceva! :thumbl:

Share this post


Link to post

Intrebare : oare telecomanda originala de pe Kalos 2005 ar fi compatibila cu CD-changer-ul ce echipeaza modele mai vechi (sper ca nu gresesc)?

Intreb asta deoarece, poate reusesc sa comand masina cu un astfel de aparat inloc de cel nou care-i acum (bineinteles doar daca ar fi compatibil cu telecomanda originala)

 

Imi place mai mult ideea de a avea un CD changer on-board si aspectul.

post-485-1128174863_thumb.jpg

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Este probabil sa fie compatibila telecomanda cu acest HU (e cel pe care il am eu). DAR! iti trebuie spirala!! :)

Share this post


Link to post

Volanul care are comenzi pe el, are sigur si "spirala" corespunzatoare.

Mai complicat e daca vrei sa iti pui comenzi, dar asta e altceva.

Share this post


Link to post

Am inteles. Eu vorbeam de cazul meu. Daca ai deja telecomanda si vrei sa pui HU (vorbind la modul general) este atat de usor cat pretul HU :)

Share this post


Link to post

Dar, ma intreb eu... Chiar daca volanul nu are comenzile, exista oricum spirala pentru claxon, nu? Credeti voi ca ei pun din fabircatie 2 spirale diferite (1 care include claxonul, si alta care include si claxon si comenzi audio?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...