Jump to content
Sign in to follow this  
VFX

Probleme cu Aveo la viteze mari

Recommended Posts

Si mie imi vine a vota pentru "benzile albe". De altfel, am patit-o si eu pe Predeal. M-am speriat de m-am ... pe mine. Am crezut ca da vaporu peste mine. Si dupa 5 minute de uluiala, era sa mor de ras cand mi-am dat seama de la ce era zgomotul ala infernal.

Share this post


Link to post

:D Eu mi-am furat-o pe A1, la iesirea spre Ciorogarla. Eram Cu BMW-ul si reduceam de la 180+ sa ies de pe autostrada si am incalecat banda vibratoare. Vorba cuiva de mai sus, m-am c..t pe mine, am crezut ca a cedat o placuta de frana, ceva, iar primul instinct a fost sa renunt la franare si la viraj si sa ma duc inainte pe banda de refugiu. Noroc ca a scapat roata de pe vibrator si mi-am dat seama. BTW, BMW-ul are cauciucuri 245/45/R17 si suspensie sport, deci zgomotul a fost belea :) )

Share this post


Link to post

Aceeasi banda vibratoare am "testat-o" si eu la vreo 90 km/h, dupa barajul de la Mihailesti, pe Alexandria-Bucuresti. Noroc ca citisem patania celuilalt forumist si am stiut imediat ce s-a'ntamplat.

Share this post


Link to post

Bre- dati-le dreq de benzi vibratoare- eram cu Matizu si era sa ma dau jos sa strang rotile- asa de tare m-am speriat- parca vedeam roata trecand in fata masinii. Oricum- sedanul tatei a trecut de 16k km si la cate gropi a luat- inca merge cu 170 fara probleme. Asa ca- ATENTIE LA BENZILE CU VIBRATII PROFUNDE =)) .

Share this post


Link to post

Se poate schimba titlul topicului ? Vazandu-l, mi s-a facut frica sa mai merg cu Aveo (Kalos) pe A2, desi in coborarea Predealului poti pati acelasi lucru.

Share this post


Link to post

Ups, ce isterie (cu benzi albe) am creat... > :)

Share this post


Link to post
Ups, ce isterie (cu benzi albe) am creat... > :)

Nu sunt convins 100% ca au fost dungile albe, dar poate am fost „prea ingrozit“ si mi-a scapat..., interesant ca nici cei din Service nu mi-au „bagat“ explicatia asta, nici cel cu platforma..., oricum trebuie sa-ti multumesc, si sa fac cinste virtual :) , m-ai mai linistit!

Share this post


Link to post

Si eu votez dungi albe.

Ma mai distrez din cand in cand cu ele, cand ma plictisesc la volan :D

Sa nu va mai spun ce-am speriat niste fete pe drumul spre Brasov, cand am incalecat banda si m-am facut ca a cazut o roata > :)

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Mie in primul moment cand a inceput masina sa huruie si sa vibreze , mi-a stat inima ! Am mutit toti cati eram in masina , am tras dreapta m moment in care am atins iar banda si am realizat ca de acolo vine problema. Apoi pana in Sinaia o cautam sa o mai ating , imi placea cum face . Dar in prima clipa mi-a trecut prin minte ca ar fi vreo placuta de frana , cutia de viteze , ceva desprins , pana , etc - toate in maxim 2-3 secunde .

Edited by giony

Share this post


Link to post

Zona betonată a autostrăzii A2, care începe cam pe la km 48, are pe toată suprafaţa ei nişte striuri transversale de vreo doi mm lăţime şi adâncime trase la câţiva mm unul de altul. Este singurul motiv al zgomotului infernal pe care îl face maşina. La viteză mare cauciucurile ajung să ţiuie. La ce-o fi folosind aşa ceva, nu ştiu (o fi împotriva acvaplanării), dar e treabă românească, să nu ne mirăm.

 

Lăsaţi maşinile în pace ! :)

Edited by euggen

Share this post


Link to post

Pentru reducerea vitezei ;)

Share this post


Link to post
La ce-o fi folosind aşa ceva, nu ştiu (o fi împotriva acvaplanării), dar e treabă românească, să nu ne mirăm.

Sunt pt. ce a zis Alezz, si nu-i romaneasca treaba, e "importata", mie mi se par chiar utile!

Edited by Emil Popescu

Share this post


Link to post

Mie nu mi se par utile de loc. Statistic vorbind, aia de gonesc ca nebunii au masini in care probabil ca nu prea aud si oricum ii doare in pix. In schimb pe mine ma enerveaza la viteza legala. Nu ca ar fi insuportabile, dar atunci cand se termina ii multumesc lui Dumnezeu. Dovada ca metoda asta "importata" este din putul gandirii unora este ca nu s-a mai... repetat. Probabil ca dupa ce toti romano-euro-parlamentarii vor avea masini "capabile" or sa puna tancurile sa inaugureze autostrazile :)

Share this post


Link to post
Sunt pt. ce a zis Alezz, si nu-i romaneasca treaba, e "importata", mie mi se par chiar utile!

 

Nu sunt fâşiile acelea albe şi uşor denivelate, late de 15 cm care te atenţionează când părăseşti banda de rulare. Este vorba de nişte "zgărieturi" transversale pe toată suprafaţa autostrăzii. Am fost curios să văd cum arată betonul de face în halul ăsta, şi m-am oprit special ca să mă uit.

Share this post


Link to post

Mda, despre alea vorbeam si eu :D

Share this post


Link to post

Nu am inteles bine de la inceput! Intr-adevar subscriu la inutilitatea lor! Utile cu adevarat mi se par cele pt. avertizarea in caz de parasire a benzii (initial la ele am crezut ca se face referire :redface: ).

Share this post


Link to post

Au rolul sa-i trezeasca pe cei care adorm la volan si parasesc banda de rulare. Dupa cum face masina, sigur te trezeste. O singura intrebare am: pe cei care adorm si nu pararesc banda de rulare cine-i trezeste ? Doar lovirea de poarta Sf.Petru ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Este vorba de nişte "zgărieturi" transversale pe toată suprafaţa autostrăzii.

Astea n-au nici un rol. "E tehnologice", de la masinile de nivelat/vibrat betonul. Cred ca sunt tot alea cu care s-a lucrat si in vest, dar aci la noi le-a reglat Nea Dorel, care acu' s-a transferat la tronsonul Bucuresti-Ploiesti :P .

Share this post


Link to post

Ba au, derapezi mult mai greu pe ud.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...