Jump to content
Sign in to follow this  
Englishman

Englishman`s Daewoos

Recommended Posts

In buna parte, asa e. Pe de alta parte, nu sunt de acord. :) Cu toate ca am mai atins subiectul, as vrea sa detaliez putin :

 

Plusuri Gle fata de Exe :

Chiar am postat undeva mai sus zicand despre greutatea capotei motorului. Clar e mai grea decat la Exe, deci tabla e intr-adevar mai groasa.

- pe Exe am unele foarte mici adancituri in tabla,- gen portiera vecinului- aproape insesizabile, dar ...exista. Pe Gle am analizat foarte atent acelasi lucru si...nu exista nicaieri. (Si masina nu a trecut pe la tinichigerie in viata ei, asta o stiu sigur, cu toate ca suportul numarului face reclama la o vopsitorie auto) Din nou, aceeasi concluzie, tabla e mai groasa si cred ca mai bine tratata - repet, nu are rugina nicaieri, exceptand un centimetru la pasajul rotii dreapta spate, in interior. Insa rugina e superficiala, se observa doar cu binoclul si se remediaza simplu.

- fetele de usi sunt moi la atingere, nu au plasticul dur si usor de zgariat de pe Exe.

- din nou o zic, motorul suna extrem de fain peste 4000 RPM si trage intr-un mare fel, cu toate ca nu am apucat sa curat admisia. Dupa ce am schimbat deunazi uleiul, chiar nu se simte deloc la relanti, volanul nu vibreaza.

-imbinarile bordului per total au tolerante mai mici decat la Exe.

-scrumierele de pe usile din spate imi plac rau, mai zdravene si mai frumoase decat pe Exe.

-mocheta din interior si din portbagal dintr-un material care nu se scamoseaza. Plafonul capitonat cu un soi de material care se sterge usor cu o carpa umeda. La Exe...te doare capul, e nevoie de multa migala si rabdare pentru curatarea materialului care nu prea a fost inspirat ales de producator.

-servodirectia este mai eficienta decat pe Exe, volanul se manevreaza lejer cu un deget in parcare. Reversul este ca la viteze mari directia este mult mai sensibila.

- toata masina se simte mult mai usoara din spatele volanului decat Exe-ul.

- o chestie foarte ciudata, in spate mi se pare ca am mai mult loc din usa in usa decat in Exe. :-? Ma obsedeaza chestia, daca ma gandesc ...maine masor cu ruleta ce si cum. :) )

 

LE. A, ramele pentru montarea portbagajului extern, sunt metalice si culisante la Gle. La Exe sunt dintr-un plastic destul de banal, fara casetele culisante. La montarea unui portbagaj, acestea trebuiesc scoase complet de pe cupola. This sucks. Badly.

 

 

Plusuri Exe fata de Gle :

- motorul... :) ....Daca Gle-ul trage bine, dar se plafoneaza pe la 170 ( atins astazi, cam cu emotii ), la Exe distractia abia incepe, accelereaza destul de constant pana la 190 unde, daca ma chinui putin, ajung la 200. Intr-a 5-a, Exe-ul accelereaza fara probleme, Gle-ul se cam chinuie.

- rotile de 14 amortizeaza altfel imperfectiunile asfaltului iar stabilitatea generala mult, mult peste Gle. Balansul in viraje cu mult mai mic decat la Gle.

- din nou, franele. Dupa ce am mers doar cu Gle-ul de cand l-am luat, urcandu-ma in Exe, nu o data era sa dau cu capul de parbriz.

-ambreiajul tine mai sus decat la Gle unde pentru a schimba vitezele este nevoie de o apasare zdravana pana la capatul cursei, similar pedalei de frana. La o utilizare frecventa este destul de obositor. Recunosc ca am dat multe rateuri la schimbari foarte rapide de viteza.

- toate manerele interioare de la Gle scartzaie cand tragi de ele si dau senzatia ca la o manevrare mai violenta, se rup. Se vor remedia, cred, cu alte suruburi de fixare si ceva vaselina. La Exe sunt cu mult mai solid fixate si nu scot un zgomot.

- zgomotul interior in miscare cu mult mai redus la Exe, unde abia se aud masinile de pe contrasens, fara exagerare. Bine, aici si insonorizarea facuta de mine are ceva de spus...

- toate scaunele au o pozitie ceva mai inalta la Exe si sunt mai dure- preferinta personala. In Gle ma cam scufund in toate, inclusiv pe canapeaua din spate.

- in miscare este mult mai bine inchegata decat Gle-ul unde senzatia de nesiguranta se cam instaleaza pe la 150/h. Acelasi lucru il simt in Exe pe la 180.

 

Cred ca in mare, astea sunt diferentele. Daca am uitat ceva, revin.

 

Egalitate

- niciuna nu are greierasi in bord.

- consumul este SIMILAR. 10 in oras la Gle, cam 11 la Exe, ambele conduse identic, adica destul de tare. ( 5000 RPM si peste nu este ceva nou pentru ele)

- scaunele fara huse arata identic. Adica e acelasi material care vad ca si dupa 15 ani la Gle arata impecabil.

 

Vecinii au ramas cracanati, credeau ca l-am vopsit pe "ala albastru" . =)) Altii, intrebau daca l-am vandut. E foarte greu de asimilat si inteles o persoana care are doua masini relativ identice ( pentru neinitiati- vecini, amici) mai ales ca acestea sunt Daewoo-uri si nu Bentley de colectie.

 

Am noroc de VW, ca sa evit sa ma intrebe cineva dintre cunoscuti de ce nu vand amandoua Woo-uri ca sa-mi iau MASINA. :-&

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

- pe Exe am unele foarte mici adancituri in tabla,- gen portiera vecinului- aproape insesizabile, dar ...exista. Pe Gle am analizat foarte atent acelasi lucru si...nu exista nicaieri. (Si masina nu a trecut pe la tinichigerie in viata ei, asta o stiu sigur, cu toate ca suportul numarului face reclama la o vopsitorie auto) Din nou, aceeasi concluzie, tabla e mai groasa si cred ca mai bine tratata

 

Tind sa te contrazic putin. Adanciturile apar in functie de parcarile frecventate cu masina. Am vazut Cielo GL, GLE cu infundaturi laterale de la opritul usilor la fel cum sunt si la cele mai noi. De asemenea am vazut Cielo GLE care arata ca la mama lui. Infundaturile in usi sunt cam loterie.

Vis-a-vis de diferenta de greosime intre tablele modelelor, nu ar trebui sa rezulte o diferenta notabila la greutatea masinii? :-?

 

Am un prieten cu un Exe luat la cateva luni dupa mine. Diferenta de sunet la inchisul usilor am constatat si la masinile noastre. El are Exe eu am STD.

 

Am noroc de VW, ca sa evit sa ma intrebe cineva dintre cunoscuti de ce nu vand amandoua Woo-uri ca sa-mi iau MASINA. :-&

Da' ce? VW e masina? :shock: :mrgreen:

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

1. M-am gandit si la asta, dar si pe certificat, si in ...simtiri, Gle-ul e clar mai usor. Totusi PARCA ( e doar o parere) tabla e ceva mai sanatoasa. Aici are o mare contributie greutatea capotei de care pomeneam anterior. A, balamalele capotei sunt in stare buna. :) )

 

2. Corect ! :) >- Eu deja o privesc ca pe o canapea pe care o sa stau cand ies la pensie, ca o alta similara pana atunci...mai greu. :uff:

 

Off topic : Sa-i vezi pe baietii de pe VW forum cum schimba A 5-urile noi ca pe sosete.... :shock: acolo sa vezi spectacolul desertaciunilor...

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Inca ceva, Zeneseu, si stiu ca imi dai dreptate : chiar consider Cielo ( de orice generatie) o masina extrem de buna, pentru mine este MASINA.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Nu stiu sa-ti zic daca difera grosimea tablei( cu toate ca si eu am observat o oarecare diferenta intre greutatea capotei la ambele) dar sigur felul in care a fost tratata pe GLE difera fata de EXE, am avut un Cielo an 99' GLE care avea mici lovituri de pietre si vopseaua era sarita pana la tabla dar rugina nu a aparut, la EXE nu pot spune acelasi lucru. Daca nu ai fi avut antifonare facuta ai fi observat si o oarecare diferenta a sunetului produs de usi la inchidere, e mai ok la GLE fata de EXE , motivul nu stiu care ar fi dar cam suna a "tabla goala".

Share this post


Link to post

Foarte frumos GLE !

 

Si chiar sa existe o diferenta intre grosimea tablei intre GLE si EXE?

 

Legat de rugina, daca apare mai des pe GLE sau EXE, depinde si de cum a fost exploatata masina, daca s-a mers mult iarna cu ea, daca a mai stat in garaj, etc.

 

Ca fapt divers, cam off-topic ca tot veni vorba de rugina si tabla: eu sincer nu prea cred totusi faza pe care o spun mai toti ca cielo-urile mai noi au tabla mai proasta, mai predispusa la rugina. Daca era asa, ar fi trebuit ca de exemplu la mine , o masina din 2003 sa fi aparut rugina, dar nu a aparut...asa ca... Pe de alta parte, e cat de cat greu sa gasesti un cielo coreean fara rugina la ora actuala (inainte sa o cumpar pe a mea mai eram tentat de un coreean, m-am tot uitat prin targ si 80%-90% din cielo erau ruginite, mai ales la aripile spate si praguri...ce-i drept cam toate astea erau masini de samsari cred.). Dar na, mai intervine si vechimea mai mare, dar si conditiile de utilizare ale masinii.

Edited by abarth_mcm

Share this post


Link to post

Pai nici celalalt Cielo din 2003 nu are rugina, cu toate ca a mers in fiecare iarna inca de atunci. Nu e vorba de tabla in sine pana la urma, ci de felul in care a fost tratata inainte de vopsire. Mai multumit de atat chiar nu am cum sa fiu.

 

Lipsa ruginei de pe Exe-ul meu o pun pe seama faptului ca in fiecare iarna, de doua ori pe saptamana, vede jet rece cu presiune minutios aplicat, indiferent de temperatura de afara. Si bineinteles, ceruitul trimestrial. Bine, ea a locuit in garaj inca de cand avea 7 kilometri la bord, si asta poate fi un aspect important.

Nu am pus ulei in praguri sau in portiere si nici nu am de gand s-o fac, era Daciei a cam apus...

 

In alta ordine de idei, Lao abia mi-a gasit Mobil 1 5w-50 pentru Exe, si ala fabricat in 2010, nu stiu ce se intampla cu importatorii. Acum un an a disparut si 5w-40, acum si asta e pe cale de disparitie. :-W

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Nu am pus ulei in praguri sau in portiere si nici nu am de gand s-o fac, era Daciei a cam apus...

Cam toate problemele legate de rugina (pasaje, usi, praguri) la Daewoo isi au originea in interior :) . Ca si tratament, de ce ai alege uleiul cind ai solutii curate, eficiente, ieftine si usor de aplicat in regie proprie ? (tip: ceara)

Share this post


Link to post

Ceara de cavitati, corect. :) >- Inca nu am apelat la asa ceva dupa ce am vazut stratul alb-galbui din interiorul usilor, aplicat din fabrica. Si dupa 8 ani, coafura vad ca rezista...

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Cam toate problemele legate de rugina (pasaje, usi, praguri) la Daewoo isi au originea in interior :) . Ca si tratament, de ce ai alege uleiul cind ai solutii curate, eficiente, ieftine si usor de aplicat in regie proprie ? (tip: ceara)

 

Scuzati de :o fftopic: . Puteti detalia putin ideea cu ceara?Cum se numeste exact produsul si cum se aplica?

 

Merci.

Share this post


Link to post

Super ok arata masina, in afara de semnalizarea dreapta care arata ca nuca`n perete :P . Dar stii ce imi place cel mai mult.. Parcarileeeeeeeeee, frate cat loc si ce parcari. Nu pot decat sa visez :D

Share this post


Link to post

Tbird, asa este, sunt locuri de parcare dar se liciteaza la greu pentru ele.

Acolo nu am decat un loc care urmeaza sa fie marcat, celelalte machinete au garajul lor.

 

Lampa aia arata ca dracu, e adevarat, insa am facut deja comanda pentru una noua. :)

Share this post


Link to post

O baie de soare.. :)

In continuare, nimic de reprosat, tehnic si estetic are 10+.

Montat doar scaune Recaro mult mai comode, cu un sprijin lateral mai bun si ceva mai joase.

Ala batran e murdar, nu a stat la pozat.

 

Incet, incet, se transforma in masina de garaj. O scot insa la cateva zile aiurea, la plimbare, pentru a-i mai pune in miscare lichidele launtrice- lucru esential.

Placerea deosebita de a o conduce se pare ca nu va muri vreodata.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Nimic altceva decat admiratie pentru felul in care ti-ai intretinut "limuzina". Apropo, cati km mai are, ca la un moment dat parca te apropiai de 200.000.

Share this post


Link to post

Are vreo mie peste 200.000, pe acolo. Am schimbat mai demult ceasurile si am pierdut numaratoarea exacta.

Share this post


Link to post

Senchiu. :osanale:

Dupa cum se prezinta starea motorului, compresia, gradul de curatenie interna, duce dublu lejer fara segmentare. Inutil de zis ca nu papa niciun gram de ulei.

Sa nu fie cu deochi, ambreiajul pare nemuritor si dupa km astia si dupa multe regimuri de debreiere dubla, blipping & downshift, etc.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Jurnal bord: schimbat azi fisele la machinete, am gasit Tesla, la pret foarte bun, 67 lei setul pt Exe si 63 pt ala batranu`.

 

Batranu` a beneficiat si de bujii, filtru de benzina in plus fata de Exe. Ca o curiozitate, avea filtrul de benzina original, de 16 ani...evident, imbacsit cu diverse impuritati. Indiciul a fost metalul /tabla din fier din care era fabricat ( fata de alu la astea din comert) plus chinul dracului la desfacut, am crezut ca se va rupe conducta de benzen, intr-atat erau de sudate cu rugina piulitele. :shock: Traiasca WD-40, s-a dus juma` de tub.

 

Relantiul la Batran a devenit aproape insesizabil, reprizele mult mai vioaie. La Exe, stationar totul, gheata la mal. :X

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

sa caut prin piese - ca am un filtru de benzina oldschool de tabla nou.

daca il gasesc ti-l dau

 

nu am mai apucat sa il schimb la cielo al meu inainte de a-l da.

Share this post


Link to post

Noile jante Dezent, de 14 standard, cu cauciucuri de vara.

Schimbat azi lichidul de frana impreuna cu supapele limitatoare, de 40.

post-3072-0-67224100-1353432539_thumb.jpg

post-3072-0-34194900-1353432549_thumb.jpg

post-3072-0-32976600-1353432557_thumb.jpg

post-3072-0-56587100-1353432570_thumb.jpg

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Mda, coafura rezista. ;)

Minuni din alea la geamuri, deflectoare sau cum le-o zice ... ???

Share this post


Link to post

Ce e cu ele? Am si din alea prin garaj, pe undeva, insa le-am dat jos ca ma incurcau la inchiderea completa a geamului din fata.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...