Jump to content
Sign in to follow this  
Englishman

Englishman`s Daewoos

Recommended Posts

Iti dai seama ca nu o las luni intregi fara sa o misc, o sa evaluez atunci beneficii / pagube, dar inclin sa cred in favoarea beneficiilor. Daca s-ar observa ceva diferente de nuanta, atunci polish.

 

M-am saturat de zeci de ciobituri minuscule reparate cu varful scobitorii in vopsea.

 

Legat de mizeria care se poate aduna, langa cele doua "umflaturi" o sa aplic o banda dublu adeziva intre husa si folia de plastic, pe toata latimea capotei, astfel incat nu va mai patrunde apa sau mizerie. ( exista o banda dubluadeziva speciala pentru mocheta/ linoleum, foarte subtire, transparenta si care are o aderenta amarnica :mrgreen :)

 

Banzay : multam` frumos. Farurile sunt cam suferinde si ele, saracele, datorita bombardamentului aprig cu zgura. Am deja o solutie si pentru ele, un polish pentru plastic, se numeste Xerapol acrylic ( l-am folosit cu succes deocamdata la fata zgariata a unui telefon mobil) :mrgreen:

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Nu sunt de sticla farurile la Cielo? Merge cu polish pentru plastic?

 

In rest ... jos palaria! :thumbl:

Share this post


Link to post

Sticla e, nu-i vorba, dar am incercat deja intr-un colt solutia + bormasina cu capat de pasla si...se vede diferenta, deci ar cam lucra dracia. ;)

Share this post


Link to post

Radux-ule.. nu te supara, mie nu-mi place deloc cum da husa aia.. si nici mersul la aspiratie nu e bun :)

Daca dai cu cielo peste un x5 (unde ai aspiratie buna ca e cat camionul) si iti pune o frana, te trezesti in fata lui pe sub el :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Acelasi efect l-ai obtine si daca ai pune pe pasla ... alcool sanitar. Daca nu ma insel Xerapolul ala costa cam cat 6 litri de alcool sanitar :) . Insasi denumirea de "acrylic" ar trebui sa ta faca sa nu strici orzul pe gaste

 

LE: Ma refeream, evident, la antepenultimul post.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

uneori conduc destul de agresiv si uneori la aspiratie :mrgreen: drept pentru care toate pietricelele aruncate din fata imi bombardeaza capota.

Şi cu bara ce faci?! Pe lângă faptul că nu-mi place cum arată (nici nu trebuie, desigur, important e să-ţi placă ţie) nici prea mare utilitate nu-i găsesc :)

Share this post


Link to post

Mie mai mult imi place fara husa aia pe capota, parca-i sta mai bine fara. N-o spun pe post de circotas ci ... doar o parere.

Share this post


Link to post

E adevarat ca poate nu arata foarte bine pentru multi, dar deocamdata ma intereseaza utilitatea, protejand astfel esteticul dedesubt. :mrgreen:

 

Culmea, bara nu a suferit mai deloc pana acum din cauza pietrelor. Singura explicatie pe care o vad este ca fiind din plastic, este ...elastic, deci deformabil si pietrele intanlesc o alta suprafata in contrast cu cea oferita de tabla de otel.

 

Tommy : :) )

Share this post


Link to post

Mic jurnal de bord, pentru imortalizarea datei : dupa 2 ani de la ultima schimbare, am pus astazi lichid nou de racire, Halvoline ( rosu, fara silicati- 25 lei litrul) - cica ofera protectie 5 ani.

Spalat de vreo 3 ori instalatia cu apa distilata. 3 litri antigel concentrat si vreo 2 apa distilata ( nu prea se poate scoate toata din sistem) .

Verdict : totul e perfect functional.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

De ieri, machineta s-a imbogatit cu un set de boxe Focal Polyglass http://www.be-loud.r...yglass_165_CVX/

pe care le-am integrat perfect in locurile prestabilite de fabrica, fara niciun fel de modificare.

Nemultumit de cum aratau dupa ce le-am montat ( destul de "scufundate" in policioara) , am incercat mai mult la misto sa folosesc cadrul de sustinere a boxelor originale ale masinii, faimoasele rame patrate. Am avut marea surpriza sa constat ca se potrivesc perfect, ceea ce face integrarea OEM desavarsita. Din interior, privite, difuzoarele spate arata stock, dar privitul din interiorul portbagajului schimba totul.

 

Sunt neamplificate- am ales o sensibilitate mare tocmai din acest motiv si suna intr-adevar, foarte bine chiar fara sa fie broken-in, adica rodate cateva saptamani cum zice manualul. Deocamdata, suna cam la fel de bine cu fostele Sony Explode pe care tocmai le-am scos, dar dupa "rodaj" situatia se va schimba. Se simte deja o alta "spatialitate" , un alt buchet de medii si inalte, mult superior celor Sony. Perechea cu playerul Pioneerul se pare ca e de bun augur.

 

Poze mai pe seara.

 

O nota extrem, extrem de proasta importatorului : am asteptat peste o luna sa le aduca in stoc.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Revin cu poze .

 

Ca si concluzie, nici aia din MISA nu se integreaza in absolut mai bine decat difurile astea in locasurile si ramele din fabrica .

 

Cat despre sunet...pot sa spun ca vreo doi insi mi-au cautat subwooferul din portbagaj fara sa-l gaseasca. Cred ca asta spune totul.

 

Boshmann-urile din fata rezista eroic, peste asteptari, cu toate acestea cred ca o sa fac perechea de 2 seturi produse de aceeasi mama si o sa fac un efort si pentru astea : http://www.be-loud.r...yglass_100_CVX/

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

arata bine - si probabil ca vor si suna bine :)

 

despre boxele din fata - fa totusi rost de manualul lor - sa vezi exact cat sunt de adanci - din poza imi par prea mari pt bord

Share this post


Link to post

Ca si concluzie, nici aia din MISA nu se integreaza in absolut mai bine decat difurile astea in locasurile si ramele din fabrica .

Cat despre sunet...pot sa spun ca vreo doi insi mi-au cautat subwooferul din portbagaj fara sa-l gaseasca. Cred ca asta spune totul.

 

 

Ei?.... vezi ca nu vorbeam aiurea cand iti spuneam de ele?

Pana la urma de unde le-ai luat si ca au fost?

 

P.S. FOCAL rulzzzzzz :mrgreen:

Share this post


Link to post

Ai avut dreptate. Beloud-ul sunt niste amatori nesimtiti, m-au taraganat o gramada de timp. Pana la urma, am gasit la un alt magazin, super profesionisti si atenti cu clientii. Uite aici toate detaliile. http://www.vuum.ro/p...ocal-165cvx/155

 

Faza tare e ca am beneficiat de reducere de 100 de lei ( !!! ) din pretul de lista deoarece dupa ce ajunsesera la magazin perechea mea comandata, un nene nu a fost informat despre faptul ca ele erau rezervate altcuiva, adica MIE, si le-a vandut in aceeasi clipa altui client care s-a prezentat la magazin. Ca sa spele rusinea, doamna de la vanzari mi-a trimis a doua zi o alta pereche, impreuna cu mii de scuze si o reducere sanatoasa de 100 de lei.

 

De astazi inainte sa nu mai aud de Beloud. Clar sunt reprofilat pe Vuum. Bravo lor.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Am primit azi o antena automata pe care am si montat-o la foc rapid. INSA : e diferita fata de cea la care ma asteptam, e mai micuta la "corp", tija e identica insa la grosime si lungime.

Am insa un fir care imi balangane aiurea si nu m-am prins la ce e bun, antena veche NU avea asa ceva.

 

O fi o masa, ceva ? Daca e masa, antena veche de ce nu-l avea?

 

De functionat, functioneaza perfect ( deocamdata...) si fara firul ala balanganitor.

 

PS. Ceea ce pare rugina alaturi de antena e de fapt vaselina intarita. :mrgreen:

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

E noua, e sh? Daca e sh nu ai desfacut sa vezi cum arata la interior, daca e nevoie de ceva vaselina, sa functioneze ok, nu de alta dar vine frigul si sa nu ai surprize exact cand nu trebuie. :)

Share this post


Link to post

E noua, normal, nu umblu cu sh, luata de la magazinul on-line al lui Lao, colegul nostru. Fiind noua, banuiesc ca e unsa suficient in interior ca sa nu dea chix la geruri...

Share this post


Link to post

Da,pare a fi masa. Masoara cu un multimetru daca ai continuitate intre fir si masa de pe cablul de antena

Share this post


Link to post

Daca are cosa in capat (si vad ca are) e masa. Probabil pentru ecranare calumea - sa puna la masa baza "tecii" antenei.

Share this post


Link to post

Si cateva poze cam proaste calitativ cu viitoarele proiectoare ce urmeaza a fi montate. Apropo, vezi ca ele au venit cu tot cu bec nu stiu daca este galben sau nu :D .

post-11852-019412600 1288812545_thumb.jpg

post-11852-034855300 1288812550_thumb.jpg

post-11852-041398600 1288812555_thumb.jpg

post-11852-036947000 1288812560_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Doi ani am asteptat momentul asta . DOI ANI de cautari fara rezultate. Exact, dar exact culoarea asta mi-o doream. Tbird, multumesc din suflet ! :drinkers:

Share this post


Link to post

Faine. Dar parca unul ii mai galben decit celalalt. :P

Share this post


Link to post

Sunt pozele proaste ca le-am facut cu telefonul. Ele au aceiasi culoare, si nici alea doua pete nu sunt :D Acum sper sa iti ajunga cu jegosi aia :D Cu placere.

Share this post


Link to post

Doar glumeam cu galbeneala.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...