Jump to content
Sign in to follow this  
hawkeye

Imputernicire Firma Leasing

Recommended Posts

Salut,

 

Pentru iesirea din tara catre Bulgaria/Ungaria mai este nevoie de imputernicirile acelea de la societatea de leasing?

 

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Da, pentru ca nu apari tu proprietar pe actele masinii

Share this post


Link to post

Nu are legatura ca e in UE. Tot in afara tarii esti.

Share this post


Link to post

Mai mult sau mai putin, spre exemplu daca zbori cu avionul (cred ca si cu masina dar n-am incercat inca) catre destinatii UE nu iti mai pune nici o viza pe pasaport, nici de iesire nici de intrare. Deci conform pasaportului nu ai parasit tara. Si acesta este documentul care atesta iesirile si intrarile in tara.

 

Oricum, trebuie sa-mi ridic cartea verde (am asigurarea facuta de anul trecut) asa ca tot nu scap de drum.

 

Banuiesc ca nu e nici o problema sa calatoresc "doar cu buletinul", nu? :)

Share this post


Link to post
Banuiesc ca nu e nici o problema sa calatoresc "doar cu buletinul", nu? :)

Nu. :D

Share this post


Link to post
Mai mult sau mai putin, spre exemplu daca zbori cu avionul (cred ca si cu masina dar n-am incercat inca) catre destinatii UE nu iti mai pune nici o viza pe pasaport, nici de iesire nici de intrare. Deci conform pasaportului nu ai parasit tara. Si acesta este documentul care atesta iesirile si intrarile in tara.

Ce-are Varlaamul cu vama Veche? :mrgreen: ca sa nu vorbesc colorat...

Share this post


Link to post

Teoretic e nevoie, dar daca nu ai numar din cifre sa se gandeasca nu prea te intreaba.

Share this post


Link to post

Ce vorbesti? La intrare in Gretzia mi-a cerut procura gagiul de la vama. Si aveam numere normale, cu 2 cifre.

Share this post


Link to post

Am vorbit la leasing si o sa-mi dea imputernicirea. Pentru Bulgaria _INCA_ trebuie legalizata :spumelagura:

Share this post


Link to post

Fals. Imputernicirea trebuie sa fie in original, nu legalizata. In acelasi timp trebuie sa fie minim bilingva, in ro si en.

Problema cu legalizarea si traducerea legalizata este la turci, in limba turca.

Share this post


Link to post

Depinde de ce bafta ai. Ai mei au fost cu Passat-ul prin Bulgaria, apoi Ungaria, Austria, Cehia, Germania, Franta si retur si nu le-a cerut nimeni imputernicirea. Si e numar cu multe cifre.

Depinde de firma de leasing. Daca esti legat de BCR (cei mai cretini, incepand cu banca si cardurile lor, apoi continuand cu leasingul si apoi cu asigurarile, la care m-au intors de la un drum ca sa-mi pozeze masina si alta data la o dauna m-au pus sa vin cu spoileru-n brate ca dovada ca n-a fost pus pe alta masina), atunci e mai greu, trebuie sa completezi o cerere, sa anezezi copie dupa buletin, dupa extinderea de CASCO, etc, am mai postat pe aici ce si cum. Iti vine imputernicirea doar pe numarul de zile pe care ai extinderea si nu se aplica statelor ex-sovietice sau Kosovo.

La Porsche Leasing am facut cererea prin fax, in 3 ore aveam imputernicirea.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
Fals. Imputernicirea trebuie sa fie in original, nu legalizata. In acelasi timp trebuie sa fie minim bilingva, in ro si en.

Problema cu legalizarea si traducerea legalizata este la turci, in limba turca.

 

 

subscriu... imputernicirea nu trebuie legalizata, trebuie doar sa fie bilingva.

Share this post


Link to post

Citez persoana de la firma de leasing: "Ajungeti si in Bulgaria sau doar spre Ungaria?" "Bulgaria" "Atunci trebuie legalizata!".

 

Pe de alta parte am sunat chiar acum la politia de froniera si au confirmat: "Doar pentru turcia trebuie legalizata".

 

Sa ma risc, sa nu ma risc? Parca nu as da un milion pe legalizare dar parca nici nu as risca sa ma intoarca din drum... :-?

 

 

Edit: Am sunat din nou la leasing. Au zis ca nu ai nostri vor legalizare ci vama bulgareasca. I-as suna dar nu stiu cum sa le aflu numarul de telefon..

 

Edit2: Am aflat numerele de telefon (poate mai are si altcineva nevoie asa ca le pun aici):

 

Rousse Tel: (+359 82) 84 73 11 Fax: (+359 82) 84 72 96 07h30 - 19h30

Rousse, bridge Tel: (+359 82) 81 63 01 Fax: (+359 82) 81 63 10 00h00 - 24h00

Rousse, port Tel: (+359 82) 82 73 27 Fax: (+359 82) 82 73 27 09h00 - 17h00

Rousse, free trade zone Tel: (+359 82) 27 23 06 Fax: (+359 82) 27 00 84 08h15 - 17h00

Rousse, station Tel: (+359 82) 22 29 62 00h00 - 24h00

Rousse, port terminal Tel: (+359 82) 27 03 51 Fax: (+359 82) 45 90 92 07h30 - 19h00

Rousse, ro-ro terminal Tel: (+359 82) 48 90 67 Fax: (+359 82) 48 80 06 00h00 - 24h00

 

Am sunat la Rousse,bridge si am vorbit cu cineva care a inteles vag engleza si dupa ce i-am explicat ca e in leasing cumparata din romania si ca daca trebuie sa legalizez la un notar local a intrebat in bulgareasca ceva de "leasing si dokumenti" si s-a intors raspunsul: "it is ok, you don't have to declare it".

 

Problema este ca plec vineri seara (peste weekend) deci daca nu ma lasa sa trec, adio notar pana luni cand sunt deja intors la munca :)

Edited by hawkeye

Share this post


Link to post

Nu mai pot sa editez. La dus oprire este doar la Bulgari, la noi nu mai este vama. S-a uitat vamesul (care arata ca un politist texan dar asta nu are relevanta aici) pe buletinele noastre si pe permisul meu. Atat. Nu a cerut nici macar talonul masinii, cu atat mai mult imputernicire sau carte verde.

La intors e invers, e vama doar la noi unde la fel, s-a uitat doar pe buletin si pe permis in treacat si ne-a urat drum bun.

 

Pentru cine nu s-a dus in bulgaria anul asta cozile sunt de domeniul trecutului, statul in vama este de maxim 2-3 minute cat platesti taxa de pod si se uita pe buletine (nu se verifica decat ochiometric).

Share this post


Link to post

Pai trecerile dintr-o tara spalata in alta se fac fara oprire, numai la noi mai sunt tigani si te opresc sa te intrebe de sanatate.

Share this post


Link to post

Din cate stiu si intre Ungaria si Austria inca este vama.

Share this post


Link to post

La urmatoarele granite nu m-a intrebat nimeni de absolut nimic, nici macar de permis sau talon, tot ce au vrut sa vada a fost buletinul de identitate.

Cenad, Ungaria->Cehia, Cehia->Slovacia. La Slovacia->Germania au verificat buletinul pe scanner si intr-o baza de date. La iesirea din spatiul Schengen, in Austria s-au uitat fugar pe buletin si l-au returnat. Pe ruta Austria->Ungaria->Cenad, identic, doar buletin. Unii chiar s-au uitat urat la mine ca le-am dat permisul peste buletin.

Share this post


Link to post

Peste o saptamana vreau sa fac un drum in Ungaria si am o nelamurire: plec cu masina tatalui meu cu numere normale nu de leasing; oare imi trebuie imputernicire sau nu are importanta daca e masina imprumutata? S-a mai aflat cineva in situatia asta?

Share this post


Link to post

da, ai nevoie de imputernicire, chiar daca ar pleca tatal tau, tot are nevoie...

La mine, proprietar e firma de leasing, utilizator firma la care lucrez...practic sunt al treilea in lantul slabiciunilor...

Firma a facut cerere catre leasing ca ma imputerniceste pe mine sa plec cu masina X.

La randul lui, leasingul, a emis imputernicirea cum ca ei ma lasa pe mine ca angajat al firmei Y sa ies cu masina din tara...

 

la vama, nici in ungaria - austria, sau alta data bulgaria-grecia nu mi s-au cerut actele masinii...o singura data in sofia, la un control mi-au cerut decat permisul...(eram pe un drum pe care tranzitorii nu aveau ce cauta, si se gandeau ca nu cumva masina sa fie furata, asta au zis ei, da' nu mi-au cerut actele masini... :) )

 

in concluzie: da, ai nevoie de imputernicire. Eventual suna la firma de leasing si intreba-i ce si cum sa faci cererea...

Share this post


Link to post

Pai n-a zis ca nu e in leasing? Eu am inteles ca e vorba doar ca nu e el proprietar in acte.

oare imi trebuie imputernicire sau nu are importanta daca e masina imprumutata? S-a mai aflat cineva in situatia asta?

Da, elprypas cand a mers in Bulgaria :P . Stai linistit, nu incepe nimeni sa faca politie daca e acelasi nume.

Cat despre imputernicire de la firma de leasing, am alergat dupa hartii degeaba 2 zile - n-a intrebat nimeni nimic, doar s-au uitat la talon si atat.

Share this post


Link to post

Eu am trecut dus-intors 2 zile la rand, cred ca deja ma stiau vamesii, nu mi-a cerut nimeni nimic la vama, doar au vrut sa se uite in portbagaj, sa nu car persoane peste granita (probabil si-au mai bagat unii copii acolo).

 

N-am avut imputernicire si nici n-am de gand sa fac.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Am facut o procura ieri. Nu merita sa ma risc sa ma intoarca aia inapoi. M-a costat 475.000 lei vechi.

Share this post


Link to post

E bine sa ai ceva, sigur. Laurentiu e mai tanar, ii place riscul.

Share this post


Link to post
nu mi-a cerut nimeni nimic la vama, doar au vrut sa se uite in portbagaj, sa nu car persoane peste granita (probabil si-au mai bagat unii copii acolo).

Mai Laure, dar cum s-au trezit aia sa se uite doar in portbagajul tau? :D

Eu in locul tau mi-as face probleme :P

Edited by iulia

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...