Jump to content
Sign in to follow this  
NYPD

Inselaciuni de toate felurile

Recommended Posts

Sau poate la anu...in 2012 ...vin alegerile.... :-?

Share this post


Link to post

Saptamana trecuta am primit un SMS cu urmatorul continut: "Felicitari, in urma tragerii la sorti, Altex v-a desemnat castigatorul unui telefon Nokia N-97 si 10.000 Euro. Pentru informatii apelati la acest numar de telefon ". Numarul de la care am primit SMS era din reteaua Orange: 0741.541.539.

 

Ulterior, din pura curiozitiate, am sunat la Altex sa intreb daca au vreun concurs cu premii etc. Raspunsul? ... era de asteptat: "Nu dati curs acestor solicitari. Este o inselatorie. Sunteti a "n" persoana care reclama aceasta inselaciune. Deja s-a formulat plangere la politie pentru identificarea faptuitorilor."

 

Oare chiar exista oameni care se lasa pacaliti de asemenea mesaje?

Edited by Cipriano

Share this post


Link to post

Sunt destui, multi viseaza la momentul cand le va pune Dzeu mana in cap... si desi se intreaba "da' oare n-o fi tzeapa?", gandul ca "dar si daca e pe bune, om m-am facut!" e mai tare si la unii le intuneca mintile de tot. Cunosc un caz, fata cu 2 facultati (!!!) care era sa si-o fure big time de la niste d-astia.

Share this post


Link to post

Mai bine la vrajitoare decit la astia cu se-me-seu'! =))

Edited by hitman

Share this post


Link to post

"Tata, te rog incarca numarul asta cu 10 euro! Am sa iti spun mai tarziu de ce...."

Noroc ca taica-meu suna sa intrebe... :D

 

Eh, ce mai cresc copii astia...

Am primit si eu sms-ul: "tata te rog sa imi incarci cu 10 euro nr. asta de vodafon, 0730310703."

Expeditor 0763318723

:D

Share this post


Link to post

 

Am primit si eu sms-ul: "tata te rog sa imi incarci cu 10 euro ...

 

O fi de la gineri-tu :mrgreen:

Share this post


Link to post

Nu scrie tata socru... :P :mrgreen:

Share this post


Link to post

Sa nu uiti sa-i incarci copilului cartela, fa si tu un gest de sarbatori ... :mrgreen:

Edited by KumKum

Share this post


Link to post

Am primit acum (sursa sigura) si trimit mai departe:

 

ATENTIONARE DE LA MINISTERUL DE INTERNE - IMPORTANT - NU ESTE GLUMA !

 

Informaţii utile

 

Un nou tip de fraudă face ravagii. Eşti sunat de cineva care se dă drept operator la Cosmote, Orange sau Vodafone. Poate fi un fost angajat al firmei respective, pentru că are acces la baza de date. Iţi spune că este ceva în neregulă cu factura ta şi te roagă să tastezi un cod de cifre.

Dacă ai făcut asta, îi incarci cartela respectivului cu 300 de EURO !

Dă mai departe dacă vrei să-i ajuţi şi pe alţii.

 

Cu respect,

Adrian Daniel Apostol - Referent - Biroul Instanţe şi Proceduri Judiciare - Direcţia Juridică - Tel: 0372262306

 

 

Informare a Ministerului de Interne

In atenţia tuturor deţinătorilor de telefoane mobile:

 

Dacă un corespondent lasă mesajul să apelaţi numărul 06 07 74 52 41, nu-l apelaţi în niciun caz; factura dumneavoastră va fi foarte mare. Această informaţie, transmisă de Oficiul Central de Stopare a Terorismului, a fost comunicată în masă. După un timp escrocii au găsit un alt sistem pentru utilizarea frauduloasă a mobilelor. Ei vă apelează pe GSM, se prezintă ca fiind "Provider" Orange, Cosmote (sau orice reţea unde sunteţi abonat), vă cer să introduceţi un cod, adică 09 #, explicându-vă că este vorba de o verificare a mobilului dumneavoastră.

NU TASTATI IN NICI UN CAZ CODUL INDICAT SI INCHIDETI IMEDIAT.

Hoţii dispun de dispozitive care le permit să citească cu acest cod cartela SIM. Nu le rămâne decât să creeze o nouă cartelă (sau oricât de multe) cu care vor vorbi în contul tău. Această fraudă se practică în mod curent şi este, deci, necesar ca informaţia să fie difuzată rapid unui număr cât mai mare de persoane.

 

 

ATENTIE, de transmis URGENT !

Dacă aveţi un apel telefonic şi pe mobil se afişează "A C E" nu răspundeţi; anulaţi apelul. Este un virus care distruge cartela SIM şi distruge mobilul. Această informaţie a fost confirmată de Motorola, Sagem si Nokia.

 

In atenţia utilizatorilor Internetului

 

RUGAM TRIMITETI ACEST AVERTISMENT PRIETENILOR, FAMILIEI, ETC...

Fiţi vigilenţi în următoarele zile !

 

Nu deschideţi niciun mesaj care are ataşată o filă numită "Invitaţie", indiferent cine a trimis-o.

Este un virus care deschide o Flacără Olimpică. Ea "arde" întregul hard disc al computerului dvs. Acest virus informatic va fi trimis de la cineva care are adresa dvs. de e-mail în lista de contact, de aceea trebuie să trimiteţi acest e-mail tuturor contacţilor. Este mai bine să primiţi acest mesaj de 25 de ori, decât să primiţi virusul şi să-l deschideţi. Dacă primiţi un e-mail cu denumirea de 'invitaţie", chiar trimis de un prieten, nu-l deschideţi şi ştergeţi-l din computer imediat. Acesta este cel mai periculos virus anunţat de CNN; a fost clasificat de Microsoft ca fiind cel mai distructiv virus introdus vreodată în reţea. Virusul a fost descoperit de câteva zile de către McAfee şi încă nu există remediu pentru el.

 

Prof. univ. dr. ing. Constantin Niţu

Academia Tehnică Militară

Share this post


Link to post

Ia uite ce am primit pe email. Bineinteles, niciodata nu am facut asa ceva.

Deci au inceput 'the nigerian letters' varianta ACTA:

 

Dear XXXXXX hereby we notify you that your IP address has been identified as distributing copyrighted content. Please see the attachment to this message for illicit Internet traffic details.

Failure to respond to this message within 14 days will result in copyright infringement accusation and standard legal procedures.

 

Recording Industry Association of America (RIAA)

1330 Connecticut Avenue NW Suite 300

Washington, de ce 20036

tel: 202-775-0101

fax: 202-775-7253

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Ai belit-o, mai pe romaneste :mrgreen:

Share this post


Link to post

Una calda:

 

teapa.JPG teapa2.JPG

Share this post


Link to post

No ca m-ai facut curios ce zice acolo in ungureste, este "dear visitor" :) )

 

O sa razi, dar asta nu e inselatorie, e perfect legal.

Share this post


Link to post

Dar cu ce dictionar ai tradus? :D

Share this post


Link to post

La mine la servici tot departamentul este bombordat odata la trimestru cu diferite mail-uri scrise in engleza de genul '' companie multinationala, dorim sa iti oferim un post, salariu pana la 6000 euro + bonusuri etc. trimite mail cu datele personale la adresa...''

Chestia amuzanta este ca trimit cate 6-7 mesaje consecutiv de la diferite adrese, text identic, iar expeditorii sunt numai de genul '' Johnson Edward < prettyboy@blablabla.net > :veneratie: .

Curios sunt cum or fi facut rost de adresele noastre, :mda:

Share this post


Link to post

Doamne ajuta!

Share this post


Link to post

Sa-i prinda pe toti. Vezi postul lui Vaxxi dinaintea mea.

Share this post


Link to post

Curios sunt cum or fi facut rost de adresele noastre, :mda:

 

Se vand pe net baze de date cu email-uri. Este suficient sa te inregistrezi cu dresa de email la cine stie ce site si "te-ai scos". De unde crezi ca stiu adresa ta cei care iti trimit tot felul de email-uri cu reclame la diverse produse/concedii/oferte si alte balarii...?

Share this post


Link to post

Eh, ce mai cresc copii astia...

Am primit si eu sms-ul: "tata te rog sa imi incarci cu 10 euro nr. asta de vodafon, 0730310703."

Expeditor 0763318723

:D

loveste din nou

tata te rog sa imi incarci cu 10 euro nr. asta, iti spun eu de ce,astept

expeditor +40734637548

Raspuns: "asteapta" :D

Share this post


Link to post

Va aduc in atentie o chestie care, in ultima vreme, se intimpla cam des. Pe scurt, multe magazine au inceput sa aiba promotii de genul "Cumperi 2, platesti 3". Asta a fost cazul Real-ului din Ploiesti, weekendul trecut. Tot in Ploiesti, de data asta la Carrefour, am beneficiat de o alta promotie: cumperi o legatura de ridichii, platesti echivalentul numeric al fiecarei ridichii. Au fost 4 bucati, mi-au fost tarifate ... 4 legaturi. As putea continua cu Cora Pantelimon unde, o brinza topita in greutate de cca 150-200 gr. a fost prinsa pe bon la ... 1 kg. Deci, verificati bonurile de casa. Chiar daca nu e vorba de valori mari, pe mine ma enerveaza ideea.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Inca o idee ...

atm.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...