Jump to content
Sign in to follow this  
NYPD

Inselaciuni de toate felurile

Recommended Posts

Chiar, abia astept sa vad cum se foloseste "Ignore list" pe al meu Nokia. Al dreaku, am de 5 ani telefoane dintr-astea, da n-am stiut de o functie asa utila.

Share this post


Link to post

Hmmmm...Tocmai ce am primit urmatorul sms pe mobil: "Incarcarea a reusit. Atentie: Nu uitati sa stergeti acest mesaj." Expeditor: (ceea ce e si mai ciudat) nr de tel +4094946991

Oare vrea sa ma anunte ca mi-a incarcat telefonul (ceea ce ar fi bine) sau ca i-am incarcat telefonul (caz in care a luat teapa, intrucat am cartela prepay si e cam...goalaaaa ) ?

Edited by BH ZNS

Share this post


Link to post

Probabil ca cineva a vrut sa incarce cuiva cartela si din greseala a bagat nr. tau..

 

Bafta ta.

Share this post


Link to post

Si eu am primit acelasi mesaj. Tot azi, in urma cu putin timp.

Share this post


Link to post

@ ovidiutz Nu prea cred. Creditul e tot pe 0.Nici numarul nu e normal. Are 9 cifre in loc de 10. Cine stie ce o fi vrut sa faca individul.

 

P.S. N-am eu bafta asta...cu toate ca...am incarcat odata cuiva cartela din greseala. Sa fie asta mesajul de multumire?? :D Cam tarziu a ajuns. Cu toate astea am incarcat cuiva din vodafone si nu din orange. :D

Edited by BH ZNS

Share this post


Link to post

Si cine plateste costul SMS-ului si care este scopul ?

Share this post


Link to post

Majoritatea mesajelor sunt trimise de pe orange, fiindca au o oferta pentru utilizatirii de cartele prepay de 100 SMS-uri in retea (astfel mesajul ajunge la 1,5 eurocenti). OK, s-au gandit niste copilasi ca din 100 de oameni sigur gasesc unul mai tantalau care sa le amortizez investitia, ba chiar sa le genereze un profit nemeritat. 2 cunostiinte au primit mesaj, una a fost anuntata din partea companiei Orange (?!) ca a castigat un telefon nokia si trebuia sa le comunice codul pentru o reincarcare de 35 euro ca si cost pentru transport (?!?) de parca o campanie de marimea cele mentionate nu si-ar permite sa trimita gratuit un premiu ce l-ar oferi. Cealalta a castigat din partea Panasonic un set intreg de electrocasnice (frigider, televizor, combina audio, camera foto, etc) si fiindca nu era din bucuresti trebuia sa plateasca in avans intr-un cont bancar in valoare de 80 euro, reprezentand asa zisele taxe de transport. In ambele cazuri, persoanele in cauza, au sunat la numarul respectiv sa ceara detalii iar expeditorii mesajului s-au prezentat in cel mai politicos mod si au avut un speach de aproximativ 60 secunde (astfel adunau si minute pentru a primi bonusul de convorbiri).

Trebuie sa fi intr-adevar naiv ca sa crezi astfel de povesti, venite de pe numere ciudate de orange.

In zilele noastre nu primesti nimic pe gratis, totul se plateste!

Share this post


Link to post
Mesajul e trimis de la un modem ceva.

 

 

Si cu numarul ala antic si de demult?

Share this post


Link to post

Pai tocmai de aia zic. E generat "artificial", adica simulat. Stie Satori.

Share this post


Link to post
Hmmmm...Tocmai ce am primit urmatorul sms pe mobil: "Incarcarea a reusit. Atentie: Nu uitati sa stergeti acest mesaj." Expeditor: (ceea ce e si mai ciudat) nr de tel +4094946991

Oare vrea sa ma anunte ca mi-a incarcat telefonul (ceea ce ar fi bine) sau ca i-am incarcat telefonul (caz in care a luat teapa, intrucat am cartela prepay si e cam...goalaaaa ) ?

Si la voi? Bine, nu eu, ca am abonament, ci Dan l-a primit. Oare cum era sa-l primesc eu? =))

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

@ zmeu Ok. Se poate. Dar sincer nu prea vad scopul. Daca ar vrea sa suni pe acel numar, oricum nu poti. Sau sunt alte chestii la mijloc?

Share this post


Link to post

Eu banui ca schema nu s-a terminat si urmeaza sa sune. Just a guess...

Share this post


Link to post

Daca numarul este gresit (am citit mai sus dar nu am fost atent), nu au de pe ce sa sune.

Nu stiu ce urmaresc, dar posibilitatea de a trimite astfel de mesaje este una reala, chiar daca nu este usor de facut.

Share this post


Link to post

Ar fi interesant de aflat si centrul de mesagerie folosit pentru a trimite respectivul mesaj, stiu ca mai demult existau site-uri de unde se puteau trimite gratis mesaje iar la expeditor apareau in loc de numere ... caractere, ceva cu SMS... daca incercai sa dai reply iti dadea eroare. Asadar, tehnic sunt convins ca se poate, folosind un alt centru de mesagerie.

Share this post


Link to post

Nu neaparat, poti sa folosesti sin SMSC-urile de la noi. In ambele situatii, avand in vedere volumul, nu dureaza mult pana cand vei fi "banat".

Oricum, e interesant de aflat no. SMSC-ului. Asa ca daca l-ati primit si il mai aveti -> Message Details si vedeti si voi ce SMSC e.

Share this post


Link to post

Aceeasi chestie am primit si eu. Am vrut sa-l sterg, insa am zis intai sa postez pe forum. Insa au fost altii mai rapizi.

Share this post


Link to post

Eu am primit: "Orange va felicita! nr-ul dumneavoastra este castigatorul premiului de fidelitate in valoare de 10.000euro! Veti fi contactat(a)! Exteditor:333" de la: 0749812727. Dupa 10 min m-a sunat omu', s-a recomandat ca fiind de la orange si ca banii mei sunt intr-un cont la bcr dar, ca sa-mi dea contul, trebuie sa cumpar o cartela sau mai multe in valoare totala de 50 euro. Era limpede ca e o escrocherie. A! Sotul meu a primit chestia cu altex.

Share this post


Link to post

Suna la relatii cu clientii in secunda imediat urmatoare si da-le numarul de telefon.

De asemenea, uita-te la Centrul de mesaje (pentru telefoanele Nokia - Message Details - SMSC NO) si da-l celor de la Orange. Eventual scrie-l si pe forum, sunt si eu curios.

Share this post


Link to post

Si eu, si eu ... :) am primit acest mesaj pe care nu l-am sters:

"Felicitari!!! Acest nr. de telefon a fostextras din baza de date Flanco si a fost desemnat castigatorul unui tel. Nokia n90 si a 200 euro. Asteptam sa ne contactati." de la 0746630878

Asa si tata a mai primit ceva mesaj cum ca ar fi castigat un Logan :D si sa sune pe nu stiu ce numar... si era bucuros pana ce l-am calmat ca e doar o teapa mare. :)

Edited by dan22y

Share this post


Link to post

Eu am sunat la relatii clienti si l-am raportat, ce mi-au spus ei e ca daca vreau sa se intample ceva cu ei trebuie sa merg la politie sa fac reclamatie ca ei pot apela la alte metode de depistare a acestor indivizi. Numarul de pa care am primit mesajul cu orange l-am scris. Astazi l-am primit pe cel cu altex de la: 0752 050 430, iar sotul meu l-a primit de la 0742 820 805.

Share this post


Link to post

Tocmai ce a castigat si mama 2000E de la "Cosmote" :mrgreen: . Cica sa sune la reprezentantul zonal. Numarul de telefon de la care a venit mesajul: 0768 634 270. Banuiesc ca daca suna o sa i se zica sa cumpere o cartela de reincarcare... bla bla

Am trimis si un mail la relatii cu clientii... ma gandesc ca politia poate sa ii caute pe faptasi, dar compania de telefonie ar trebui sa isi rezerve prin contract dreptul de a le inchide numerele. Adica, odata odata ce eu le raportez o chestie din asta, compania de telefonie sa zica: OK, daca primim inca 2-3...100 de reclamatii privind acest numar, il inchidem.

Share this post


Link to post

Mama a "castigat" o excursie in nu-stiu-ce insule exotice! Cica trebuia sa mearga la Bucuresti sa-si ridice biletul :dizzy: , dar bineinteles ca inainte trebuia comunicat codul de pe "eternul" 50e PrePay. Pentru ce, nu stiu, dar oricum cert este ca sunt destul de inventivi #-o

Si pe prietena a sunat-o unul de la "Orange" si s-a prins de smen, si dupa aia individul a inceput s-o intrebe ca "de unde esti, nu vrei sa ne intalnim si noi"...etc, etc. Profesionisti desavarsiti astia de la "Orange" :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...