Jump to content
Sign in to follow this  
NYPD

Inselaciuni de toate felurile

Recommended Posts

:wallbanger: :wallbanger: :wallbanger: M-au sunat vecinii bunicilor, trecand pe langa apartamentul lor au auzit niste hohote de plans si atunci au sunat sa vada ce s-a intamplat:ieri a venit un nene de la, chipurile, Astral, sa le spuna ca n-au mai platit cablul de unan, le-a vorbit destul de agresiv, daca nu platesc pe loc jumatate ii da in judecatabla, bla, bla.Cum noi avem grija de ei nu numai cu mancare, medicamente dar si cu plata utilitatilor, bunicul si-a amintit ca i-am lasat ultima chitanta de la cablu,care era platita pana in august(anul asata)Tipul s-a cam dezumflat, scuze, neintelegere si a plecat! Buuuuun.

Azi insa...pe la 11 suna interfonul, "suntem de la Cora", ei deschid(mare greseala)si intra buzna in casa o tipa pe la 25-30 ani, careia incepe sa-i turuie gura si il impinge oarecum pe bunici catre bucatarie(ei au 2 camere, zona supercentrala), unde incepe sa-i turuie gura despre un detergent minune castigat de ei si aici e faza importanta, incepe sa le faca o demonstratie cat de bine spalaINCHIZAND USA DE LA BUCATARIE SI APUCANDU-SE S-O SPELE PE INTERIOR!

Dupa cateva minute le lasa mopul si buretii si dispare rapid, pretextand ca le aduce de la masina inca un produs!!!!

Numai e nevoie sa va spun ce au gasit in dormitor(sau mai bine zis ce n-au mai gasit...)

Scuze pentru postul lung dar as vrea sa fiti si voi atenti si mai ales sa aveti MARE GRIJA CUI DESCHIDETI!!!!

Eu unul i-as mitralia pe astia, mai laes ca la cei in varsta astfel de emotii pot fi fatale!!!Spumeg de nervi!!!!!!

Share this post


Link to post

Cel mai bine un pistol la indemana > :) ..eu deja am patito..nu cum ai spus tu..mi-au spart casa in stilul clasic..si pe langa alarma mi-au luat si un pistol cu gaz..sa fie acolo ..cine stie! E jale cu hotii astia..cel mai frecvent vin grupuri din alte orase actioneaza si pleaca!

Share this post


Link to post

ce alarma ti-ai pus? esti abonat la vreo "echipa de interventie" :->

Share this post


Link to post

Aseara a venit Politia, declaratii, amprente, chestii(s-au purtat foarte civilizat spre surprinderea noastra :thumbl: )si tot relatand bunica ce si cum si-au dat seama ca tipa avea niste manusi, motivand ca nu vrea sa se ude cand semneaza cu ei nu stiu ce contract!!! :wallbanger:

Eu stiu ca vrajeala a fost ieftina, dar ma enerveaza nu atat ce au luat ci cat de mult i-au stresat pe ei!!!! :wallbanger:

Share this post


Link to post

Faza dureroasa este ca daca intra peste tine in casa, adica in forta si strigi dupa ajutor nu sare nici un vecin.

Pe mine m-a rugat o cunostinta care a plecat din tara sa ma duc sa-i pun o usa de metal in locul celei de carton presat, m-am dus la apartament, dai galagie, spartge pereti, sudeaza, bocaneala mare, dar nu a iesit nici un vecin sa ma intrebe ce-i cu mine acolo, puteam sa le mut toata casa cu mobila cu tot ca nu zicea nimeni nimic.

 

Iar despre faza cu spartul usii, am vazut o demonstratie data de niste politisti, in 30 de secunde iti intra in casa, sunt intradevar niste incuietori mai deosebite (parca MOTURA) pe care le ocolesc, dar pe cele normale le sparg imediat.

 

Astia trebuie impuscati ca la chinezi, umpli stadionul national cu 80.000 de oameni, ii asezi la mijlocul terenului si POC - POC, dar nu ne lasa UE...

Share this post


Link to post

Apropo, stie cineva ce usi sunt mai rezistente?Ma refer in special la incuietori, am auzit ceva in trei puncte, Motura intr-adevar dar nu stiu cat e adevar si cat reclama!!! :-?

Cat despre vecini, cred ca cel mai util ar fi un pensionar platit sa citeasca ziarul in holul blocului, sa faca cu schimbul!1Nu glumesc, blocul meu are portar, platit de asociatie, suma e de cacao, cred ca vreo 40-50 mii/luna /apartament.Eu zic ca merita, 50 mii sa stau linistit cand plec de acasa nu-i mult deloc!!!

Share this post


Link to post

Anu asta in primavara, peste ai mei a intrat unu, noptea si ei erau in casa (stau la parter), geamu era deschis dar aveau plasa pentru tantari fixa. A smuls rama in liniste, a intrat in casa a luat mobilu lu taica-meu cu care si-a lumina calea prin casa... maica-mea s-a trezit ca azuzea ceva... pana cand s-o trezit si taica-meu ala a sarit pe geam.

 

Au sunat la politie, dar aia erau deja pe teren, ca mai sunase cineva din blocu vecin, unde a fortat un termopan care era doar basculat.

 

Politia a fost eficienta... a intrat cu duba cu girofarurile puse prin cartier, a dat o tura si a iesit dar in urma ei a venit o masina nemarcata, care a ramas in cartier cu farurile stinse, cum a plecat duba... hotu' a iesit dintre garaje, crezand ca politia plecase... pe cand surpriza, civilii l-au arestat.

Conluzia finala "politia e cu noi"...

 

Maica-mea a ramas socata vreo 2 zile, hotu putea sa-i omoare in somn... dupa faza asta, ai mei s-au apucat sa-si faca casa.

 

In america daca prinzi hotu in casa... poti sa-l lichidezi, la noi daca apuci sa-i dai un pumn, te da el in judecata si mai platesti si spitalizare si despagubiri... asa ca mare grija cu pistolu.

 

Btw. Ce acte iti trebe pentru un pistol cu gaz? Trebuie sa ai livret militar?

Edited by Berti

Share this post


Link to post

legat de arme si munitii nu cunosc aspectele teoretice ale problemei dar practic daca te cunosti bine cu un comerciant de astfel de produse te invata el cum sa obtii permisul de port arm... ti-o spun din experienta, nu personala dar apropiata.

Share this post


Link to post
In america daca prinzi hotu in casa... poti sa-l lichidezi, la noi daca apuci sa-i dai un pumn, te da el in judecata si mai platesti si spitalizare si despagubiri... asa ca mare grija cu pistolu.

 

Depinde de statul in care te afli, desi impresia generala despre legile din State este asa cum ai spus si tu.

Share this post


Link to post

Ar fi cam naspa sa avem toti cate o arma in casa !Va dati saema ca atunci cand iti intra un "vizitator" din asta pe terenul tau propriu va fi si el pregatit !!...Macel ar fi !!!

Share this post


Link to post

Sau, sub motto: First shoot then ask!, sa impusti un vecin care a sunat la usa dar nu l-ai auzit (mi s-a intamplat) sau un copil care a gresit usa (mi s-a intamplat - avea 5 ani).

Share this post


Link to post

nu era una din modificarile importante aduse constitutiei in urma referendumului?

 

"garantarea proprietatii". sau e garantat ca nu iti mai fura statul, nu si hotii... :-?

Share this post


Link to post
...sa impusti un vecin care a sunat la usa dar nu l-ai auzit (mi s-a intamplat) sau un copil care a gresit usa (mi s-a intamplat - avea 5 ani).

 

Moaaaa, si chiar i-ai impuscat pe amandoi? :dizzy: Auzi nene? Pot sa te ating? :) )

Share this post


Link to post

Da, dar sa nu intri la mine in casa.

 

Am gresit cand am scris, copilul care a facut asta eram eu. Nu stiu cum sta treaba la voi, dar eu tin garsoniera descuiata si nu am avut vreodata probleme. In schimb, apartamentul pe care l-am cumparat a fost spart de doua ori inainte sa isi monteze predecesorul alarma si usa dubla metalica (a fost prima oara cand am vazut o asemenea usa).

 

Se pare ca exista o atractie pentru zona. Baiatul nasului meu are apartament in Piata Alba Iulia si are la activ 3 spargeri reusite si 2 nereusite (au stricat yala ori dar fara sa reuseasca deschiderea) in 10 ani.

Share this post


Link to post

Acum poti sa-i impusti si la noi > :) daca ii prinzi in casa ta sau chiar pe terenul tau. Cu masinile e f discutabil, desi opinia unora ar fi ca poti sa le-o dai si la masina, dar numai daca esti amenintat cumva.

Share this post


Link to post

M-am interesat de usi:Motura e cea mai buna, si cel mai bun pret l-am gasit pe Valea Cascadelor, 12.000.000 cu tot cu montaj si tencuit, autocolantul la alegere.

A, si am amai aflat ca sa actioneaza in toata zona bunicilor, mosul mai intai cu Astralul, remarca ce au pe acolo si dupa aia :mda: restul!!!

Share this post


Link to post

usa mea... dormi linistit si cu o gasca de hoti care incearca sa o sparga ;) facuta de-a lungul anilor de taicamiu la serviciu din 90 de cand ne-am mutat ... si inbunatatita continuu pana prin 2000

 

rezultatu`...

 

plus alarma

post-689-1121371821_thumb.jpg

post-689-1121371840_thumb.jpg

post-689-1121371851_thumb.jpg

post-689-1121371862_thumb.jpg

Edited by steph

Share this post


Link to post

Ce hobby interesant are tatal tau! @-)

Share this post


Link to post

avea ... a plecat de al servicu respectiv acu cativa ani :D

Share this post


Link to post

In Bucuresti e jale din acest punct de vedere . De-aia si prefer provincia . Poti cat de cat sa dormi linistit .

App. de Alba Iulia , nu pot sa-mi explic cum la 100 de m spre Unirea nu sunt probleme cu hotii , iar la blocurile alea din spatele pietii Alba Iulia am vazut jigodiile care se drogau la 6 dupa masa. Si in fiecare noapte spargeau cate o masina , cu toate ca erau super masini la bloc ( adica lume buna ) .

 

In Romania daca intra hotul peste tine in casa si l-ai impuscat , trebuie sa demonstrezi judecatorului ca era ultima solutie care o aveai . Ca n-aveai o usa in spate pe care sa fugi , ca n-aveai un geam pe care ssa scappi , ca hotul era agresiv si nu mergea cu vorba buna. Normal daca simtul proprietatii era dezvoltat la noi ca afara , trebuia ca din momentul in care a pus piciorul dincolo de prag neinvitat sa-l impusti si sa fii felicitat pt. asta .

Share this post


Link to post

Hotul cand isi alege tinta nu-si alege o usa blindata decat daca prada este foarte mare.

 

Se duc la usi care se deschid in maxim un min.

 

Pun la toate usile vecinilor ceva pe vizor, desurubeaza becul de pe etaj, si apoi actioneaza.

 

Daca ai butuc normal putin iesit in afara esti tinta sigura, desfac imediat sildurile (aparatorile de metal) si apoi cu o cheie speciala rasucesc butucul care cedeaza imediat. (chestie de maxim 1 min)

Daca ai usa de tabla, vin cu o chestie un fel de "menghina" pe care o monteaza pe la jumatatea usii in dreptul incuietorii tale, o prinde in toc (stanga-dreapta), apoi forteaza tocul, adica il departeaza, pana cand usa se deschide singura, si cum toate usile se deschid in interior... de aici au aparut incuietorile cu inchidere in mai multe puncte.

Mai este metoda cu burghiul, pe care am exersat-o si eu la un vecin care a ramas pe afara, e la fel de simplu, eu am avut nevoie de prelungitoare, dar sunt pe piata si bormasini cu acumulatori. (au aparut butucii cu nu stiu ce pastila care cica nu mai merg gauriti)

 

Motura nu are butuc, aici este faza ca nu au ce sa-i faca, in schimb, dau o gaura in usa (stiu baietii unde), si-ti strica mecanismul, sa vezi ce bataie de cap e pe tine sa mai intri in casa.

 

Eu daca as prinde pe unul, l-as bate o ora bine de tot si apoi as chema polita doar ca sa ma ajute sa-l mai bata si ei ca eu am obosit.

 

Am glumit, sunt foarte periculosi, este mai bine sa nu ai ocazia sa te intalnesti cu ei.

Share this post


Link to post

In legatura cu impuscatul lor daca ii prinzi ca intra pe teritoriul tau > :) Extras din Codul Penal:

Legitima aparare

ART. 44

(1) Nu constituie infractiune fapta prevazuta de legea penala, savirsita in stare de legitima aparare.

(2) Este in stare de legitima aparare acela care savirseste fapta pentru a inlatura un atac material, direct, imediat si injust, indreptat impotriva sa, a altuia sau impotriva unui interes obstesc, si care pune in pericol grav persoana sau drepturile celui atacat ori interesul obstesc.

(2^1) Se prezuma ca este in legitima aparare, si acela care savarseste fapta pentru a respinge patrunderea fara drept a unei persoane prin violenta, viclenie, efractie sau prin alte asemenea mijloace, intr-o locuinta, incapere, dependinta sau loc imprejmuit tinand de acestea.

(3) Este de asemenea in legitima aparare si acela care din cauza tulburarii sau temerii a depasit limitele unei aparari proportionale cu gravitatea pericolului si cu imprejurarile in care s-a produs atacul.

 

Alin. 2 1 a fost introdus in 2002 astefel incat nu mai e cazul sa demonstrezi in fata judecatorului "intelept" ca ar fi fost un atac disproportionat si alte abureli d-astea de sorginte comunista.

Asa ca daca prindeti vreun jeg d-asta rupeti-i gatu' linistiti si chemati-ma si pe mine sa va ajut. > :)

Edited by ticodriver

Share this post


Link to post
(2^1) Se prezuma ca este in legitima aparare, si acela care savarseste fapta pentru a respinge patrunderea fara drept a unei persoane prin violenta, viclenie, efractie sau prin alte asemenea mijloace, intr-o locuinta, incapere, dependinta sau loc imprejmuit tinand de acestea.

 

Buuuuuun, era si timpul :banana: :rambo:

Share this post


Link to post
In america daca prinzi hotu in casa... poti sa-l lichidezi, la noi daca apuci sa-i dai un pumn, te da el in judecata si mai platesti si spitalizare si despagubiri... asa ca mare grija cu pistolu.

 

Chestia cu datul in judecata de catre hot si mai sa si castige el e valabila tot in amrica, nu la noi. Arata-mi tu judecator care sa-i dea dreptate hotului.

Mai era un caz cunoscut in SUA cand un hot a intrat in casa si a cazut pe podeaua uda si si-a rupt piciorul sau nu stiu ce si castigat daune :) ) dar la noi nu am auzit de asa tampenii

Share this post


Link to post
Arata-mi tu judecator care sa-i dea dreptate hotului.

 

Hai ma sa fim seriosi...cazuri multe si mari nu citesti ziarele?La judecatori corupti suntem pe primul loc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...