Jump to content
Sign in to follow this  
NYPD

Inselaciuni de toate felurile

Recommended Posts

Ce norocos sunt! Nefeseule poate mergem impreuna! Ce noroc pe noi!

Oare daca trimit atasamentul mai multor colegi forumisti organizam o nationala moca?

 

"Salutare

 

Esti castigator! o excursie alaturi de apropiati!

 

Acceseaza astazi documentul incorporat ca sa ridici premiul si opteaza astazi destinatia sau colecteaza promotia azi CASH!!

Copiaza formularul atasat; vizualizeaza-l si INREGISTREAZA-L!!

 

IMPORTANT! Aceasta oferta este valabila doar pe platforma Windows.

 

Va Multumim.

Sponsor Resort Edelweiss Predeal!"

Edited by big2shae

Share this post


Link to post

Donez excursie!

 

 

Buna!

 

Esti castigator! o EXCURSIE impreuna cu familia ta.

 

Inregistreaza astazi formularul atasat pentru a ridica premiul si hotaraste doar azi locatia dorita sau colecteaza castigul azi in bani!

Salveaza formularul alipit; acceseaza-l si INREGISTREAZA-L!

 

NOTA Oferta este accesibila doar pe platforma Microsoft Windows.

 

O petrecere reusita!!

Sponsor Hotel Roberto Sinaia

Share this post


Link to post

Eu astora am inceput sa le raspund de fiecare data inainte sa-i marchez ca spam. "Ok", sau "f..k you", etc.

Cred ca daca toata lumea le-ar raspunde ar fi bine, le-ar bloca inboxul, alora mai fraieri i-ar face sa piarda vremea sa deschida emailul, etc.

Share this post


Link to post

Si eu am facut o perioada asta, dar m-am lasat pagubas, primeam de la Yahoo! ca mesajul nu a fost trimis. Probabil atunci se lucra mai atent si mai destept, acum musai s-a apucat toata lumea sa faca coțcării din astea.

Share this post


Link to post

Formularul atasat e un PDF care exploateaza o vulnerabilitate din "minunatia" Adobe Reader, ca sa infecteze calculatorul celui care-l deschide.

 

Share this post


Link to post

Și eu sunt fericitul câștigător al unei excursii :) Mesaj aproape identic cu cel primit de @NFS, diferă doar expeditorul și locația (Compania Hotel Bradul Poiana Brașov).

Am vrut să le trimit și eu un răspuns ”evaziv”, dar am renunțat, nu merită să pierd timpul.

Share this post


Link to post
Attention Dayan!!!
I sent this letter to you a month ago, but I'm not sure if you got it, I have not heard from you, and this is the reason why I repeat it again.
I am a lawyer, Gordon King, I make this offer to you in connection with the death of the Mr. Dema Emil Dayan, who was my client before his unfortunate death, leaving some huge amount of money $ 13.580,000.00 million in the bank. After unsuccessful attempts in search of their relatives there, I decided to contact you, my contact email address; (gordonk100@gmail.com)
Sincerely,
Lawyer Gordon (Esq.)

 

Share this post


Link to post

Ca idee (si maxim amuzament), cam astea sunt personajele din spatele povestilor: http://www.419eater.com/html/joe_eboh.htm

 

Si galeria de poze (retineti si evitati): http://www.419eater.com/html/hall_of_shame.htm

 

Si inca un alt tip de scam, prin conturi de facebuci: http://www.businessinsider.com/2009/1/nigerian-scammers-still-roosting-on-facebook

 

 

Share this post


Link to post

Una primita azi prin posta:

post-4428-0-35859000-1518552843_thumb.jpg

 

 

Datele din continut sunt aproape corecte, numele si adresa se potrivesc, au transformat doar Aveo-ul hb in Vw. Masina nu a iesit din tara niciodata.

Ce ma intriga este faptul ca plicul a fost adus de postas, dar nu are nici o stampila de-a postei romane. E posibil asa ceva, sau e suspect? Aveam impresia ca atunci cand trece prin centrele postei ei isi aplica o stampila.

 

Am gasit asta care pare foarte asemanatoare.

Share this post


Link to post

Ii cumva postas nou pe ulita ?

Share this post


Link to post

Teoretic după numărul de font miliția i-ar putea identifica... Dacă ar vrea

Share this post


Link to post

@Andrew: la mine in cartier postarita uita in mod frecvent si voit sa puna stampila pe plic. Tine plicurile acasa ptr studiu si aprofundare. Mai nasol e cand trimit aia de la ANAF felicitari :) ))

 

Eu zic sa nu platesti nimic, si sa incerci sa vb cu Politia Rutiera de la noi, sa vezi ei ce parere au.

Share this post


Link to post

Politia locala a zis ca nu e de competenta lor, ca e de rutiera, la rutiera s-au spalat pe maini, "e o greseala". Nu cumva sa investigam ceva, sa vedem cine face mizeriile astea.

Postasul nu e nou. Si evident ca nu as plati nimic niciodata, ca e ditai escrocheria facuta nici macar foarte bine.

 

offtopic @mike.omega: am patit eu cu instiintare neprimita, au trimis de poprire la limita celor 5 ani dupa care se prescriu datoriile astea, am platit 900 ron aiurea penalizari, cand am vbit cu ei au zis ca daca nu te gaseste posta acasa publica ei undeva online datornicii(nu am reusit inca sa aflu unde) si se considera ca esti instiintat.

Share this post


Link to post

Eu cred ca nu e vorba de a face un ban gramada, ci mai degraba sustragerea de la plata unei (sau mai multe) amenzi. Poate ca esti inregistrat cu plus o masina de care nu stii . Altfel, trebuie sa fie nating rau de tot sa treaca o alta masina decit cea de o detii.

Share this post


Link to post

Eu astora am inceput sa le raspund de fiecare data inainte sa-i marchez ca spam. "Ok", sau "f..k you", etc.

Cred ca daca toata lumea le-ar raspunde ar fi bine, le-ar bloca inboxul, alora mai fraieri i-ar face sa piarda vremea sa deschida emailul, etc.

 

Nu mai raspunde la asa ceva. Nu faci altceva decat sa le confirmi faptul ca adresa de mail este valida. Mark as spam si atat.

Share this post


Link to post

@Viktor: Inca nu mi-e clar de unde au facut rost de date. Am cautat pe google dupa numele proprietarului, dupa numarul de inmatriculare sau dupa adresa, si nu am gasit pe nicaieri ceva care sa le lege. Astea toate erau corecte in hartiile respective. Marca masinii era gresita, si asta ma face sa cred ca e posibil ca cineva(nu neaparat foarte priceput) sa culeaga datele chiar si manual(?) si sa fi confundat Aveo hb cu un Polo/Golf ceva. Masina sta undeva destul de ferit, intr-o zona de case, pe o alee privata, dar vizibila din strada.

Initial m-am gandit la o scurgere de date de pe la asigurari sau alte asemenea, dar acolo sigur ar fi luat si marca corecta. Atata timp cat politia nu isi da interesul insa, nici nu vom afla mai mult.

Share this post


Link to post

@DJ

 

Ba da, intai le raspund si apoi mark as spam :) Daca trimit genul asta de junk la mii de adrese si primesc mii de raspunsuri, le ia ore sa le deschida pe toate, sa isi ia portia de carne si sa le dea delete.

Nu mai pot eu ca le confirm adresa, daca isi pierd 10s pentru asta tot e bine.

Share this post


Link to post

Foarte interesante ambele spete, atat cea prezentata pe site-ul Stiri-Neamt, cat si a ta. Sa le luam pe rand.

 

Mai intai, chiar la inceputul stirii din Neamt e scris cu rosu ca s-a dovedid pana la urma ca nu e vorba de o frauda. Scopul unei fraude e evident sa iti ia banii, de aceea in cazul in care se solicita plata prin virament bancar sunt absolut esentiale detaliile platii (numele beneficiarului si IBAN-ul). Daca acestea sunt verificabile si legitime (si in cazul din Neamt sunt verificabile, intrucat detaliile platii de pe amenda coincid exact cu cele de pe site-ul primariei respective), atunci nu prea are cum sa fie vorba de frauda, cel mult de o greseala. Asta o spun in cunostinta de cauza, intrucat din cei peste 10 ani de cand lucrez in domeniul bancar, 7 m-am ocupat in special de transferuri si plati (a nu se confunda viramentul bancar cu plata online cu cardul de credit, cea di urma oferind teoretic ceva mai multe posibilitati de tzepuire). Oricum, trebuie sa fii prea retard sa folosesti un cont bancar dintr-o tara UE pentru fraude, intrucat ai fi identificat in secunda 2.

 

Insa prostia monumentala e dezvaluita abia atunci cand se invoca neconformitatea documentului datorita lipsei anumitor informatii (CNP si serie+numar buletin), iar ca dovada ne arata modelul de formular al politiei romane pentru procesul verbal. M-a distrat maxim faptul ca doamna jurista, folosind un limbaj tehnic pompos gen "conditii de fond si forma" sau "lovit de nulitate" da dovada de ignoranta maxima cand aplica cerintele legislatiei romanesti asupra unui document emis de o autoritate straina. Mai pe inteles, in strainatate aia nu au treaba cu CNP si alte chestii de genul asta specific romanesti. Ca fapt divers, pe buletinele italiene nici macar nu este trecut asa-numitul cod fiscal (un fel de echivalent al CNP-ului nostru).

 

In cazul tau, la fel, prima data am incercat sa verific unde se duc banii - sunt indicate 2 modalitati de plata:

- prin virament bancar: vazand un beneficiar cu numele "Politia Locala bla bla" e foarte putin probabil sa ajunga la altcineva decat chiar la institutia cu pricina.

- online cu cardul de credit: in cazul asta ar fi unele spatii de manevra, dar verificand site-ul si vazand si ca au review-uri pe google despre amenzi emise imi vine greu sa cred ca e ceva nelegitim in legatura cu destinatia banilor.

 

Din punctul meu de vedere, eliminand ipoteza fraudei ar mai fi 2 posibilitati:

1. Ori e cum ziceai si tu - a tastat cineva ceva gresit.

2. Ori e altceva mai grav la mijloc. Am vazut cu totii ca se fac clonari de masini, insa in general e vorba de aceeasi marca. Cine stie...o fi unul care se plimba cu numerele tale prin Italia :)

 

Ca idee, avand in vedere ca politia romana e dauna totala, eu as trimite un mail la polizialocale@comune.treviso.it sa le cer lamuriri, de moment ce nu ai iesit cu masina din tara si mai ales ca ei indica un VW, nu Aveo. In 3 ani de cand sunt in Italia, am primit intotdeauna raspunsuri cand am trimis mailuri la institutii publice (e drept, unele multumitoare, altele mai putin, dar macar nu mi-au dat ignore). Daca te decizi, vorbim pe PM si te ajut cu traducerea in italiana, ca putin probabil sa stie engleza.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Optez pentru ultima fraza a punctului 2.

Share this post


Link to post

@DJ

 

Ba da, intai le raspund si apoi mark as spam :) Daca trimit genul asta de junk la mii de adrese si primesc mii de raspunsuri, le ia ore sa le deschida pe toate, sa isi ia portia de carne si sa le dea delete.

Nu mai pot eu ca le confirm adresa, daca isi pierd 10s pentru asta tot e bine.

 

Au automatizari stai linistit, data viitoare trimite doar la aia activi :P

Nici nu se uita ce ai scris, ai dat reply, esti valid, bun de spamat. Pe urma vand listele pe net cu mailuri active la alti spammeri.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Mea culpa!

 

Am crezut sincer ca este o inselatorie, dar s-a dovedit a fi o greseala.

Nivi, agentia care a trimis hartia pare legitima, am intrat la ei pe site, aveau o pagina unde puteam sa introduc un user si o parola generate si trimise in hartia respectiva.

Acolo am gasit link catre raportul politiei Treviso, unde era si poza atasata.

Masina prinsa in poza avea nr CT16XXX, masina care a primit amenda este CT14XXX.

 

Acum sa vad cum o scot la capat cu italienii sa anulam amenda.

Edited by andrew

Share this post


Link to post

Si cu marca (VW vs Aveo) cum ramine ? Ori in functie de placute atrage marca automat ...

Share this post


Link to post

Alt numar, alta masina. In poza e o Jetta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...