Jump to content
Sign in to follow this  
bella

Pensii Private Obligatorii

Recommended Posts

@Sebian > te inseli, am tendinte internationaliste, dar cu o conditie: sa participam si noi la jocul asta. Altfel, am un deja vu, cum jucau fotbal unii colonisti cu capatana unui localnic. Scena-i prea recenta, mentalitatea unui popor, oricare ar fi el, nu se schimba in doar 30-40 de ani, iar pentru asta nu-i de vina poporul, doar conducatorii lui !

Share this post


Link to post

...iar aici sunt total de acord cu tine...cu niste conducatori inteligenti, si nu hoti, si CEC_ul nostru putea sa ajunga sa domine reginuea :(

Share this post


Link to post

Revenind la dilema lui Ticolino, am auzit ca la astfel de fonduri este greu sa garantezi un randament de 6-8% pe an. Ce facem pana la procentul de 14% evidentiat de el sau se mizeaza pe prelungirea varstei de activitate si pe scaderea duratei de plata la data cand vor aparea primii pensionari ? Ma refer exclusiv la fondurile private si obligatorii (titlul topicului). Restul sunt doar "pour la bonne bouche", pe romaneste "sa manance si gura copiilor mei".

Share this post


Link to post

In registrul CSSPP OTP este autorizata ca administrator, dar fondul sau de pensii nu apare ca autorizat. Ma rog, asta e mai putin important, daca nu e deja, va fi.

 

Evident ca din "afacerea" pensiilor se vor castiga bani buni. Evident, de catre "baietii destepti" care conduc fondurile, nu de catre noi, care vom cotiza.

 

Gandind un pic problema comisioanelor, cel de 4-5% se ia doar cand cumperi unitati de fond, si nu anual. Este un handicap cu care se pleaca la drum, si daca randamentul fondului minus comisionul anual de administrare (2-3%) este mai mare decat dobanzile bancare, handicapul va fi recuperat. De exemplu, daca randamentul net fondului e de 8%, nivelul dobanzilor e de 7%, si comisionul de care vorbeam e de 5%, dupa 5 ani vei intra pe profit, adica investitia in fond va deveni mai rentabila comparativ cu pastratul banilor in banca. Ma rog, in practica lucrurile sunt mai complicate, deoarece cei 5% se iau la fiecare contributie lunara. Oricum, ideea e ca pe termen lung un fond de pensii s-ar putea sa fie mai profitabil.

Share this post


Link to post

...depinde si de cat de bun va fi Ofiterul de Investitii al fondului respectiv...

Share this post


Link to post

Adica in primii 5 ani doar ii umflam pe burtosi ? (vorbesc la a doua plural pentru a nu ofensa pe cineva, altfel eu sunt exclus la joaca asta)

 

...depinde si de cat de bun va fi Ofiterul de Investitii al fondului respectiv...

Asta-mi aduce aminte de raspunsul taranilor la strigatul de rascoala a Craisorului impotriva grofului gambler pe la Viena pe bani luati de la ei: "... daca nu i-o intrat cartea ..."

 

Si va mai rapesc timpul cu o intrebare: vor fi unii pensionari mai fericiti ca altii (fonduri cu randament diferit) sau se va da un ordin pe unitate (ca tot le plac denumirile cazone (ofitier)) prin care se va da egal, sa ajunga la toti ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Pai vor fi pensionari fericiti. Din 2 in 2 ani poti sa-ti schimbi administratorul de pensie (fara sa platesti comision suplimentar). Aici intervine si metodologia de calcul a valorii "reale" a portofoliului, daca se lasa la liber sa te tii FNI...

Share this post


Link to post

In primul rand,fondul de pensii private,nu poate fi declarat falimentat,deoarece in cazul in care fondul respectiv,are o rentabilitate minima mai mica decat rentabilitatea minima a celorlalte fonduri de pe piata,timp de 4 trimestre i se va retrage autorizatia si fondul respectiv se va muta la alt fond!In al doilea rand fondul respectiv este tinut,sa spun asa la BRD!Adica aia tin banii!In al treilea rand daca mori intre timp,fondul va fi ridicat de catre mostenitorii legali!In al patrulea rand totul este sub supravegherea CSSPP!In al cincilea rand,este un sistem obligatoriu,care este garantat de catre stat!Intelegeti?Deocamdata nu sa elaborat metoda de calcul apensiilor private,aceasta se va elabora cand se va incepe colectarea,adica 1 ianuarie 2008!Oricum de la 1 aug pana la 30 noiembrie trebuie sa adere obligatoriu la un sistem de pensii privat toti cei care au varste cuprinse intre 18 si 35 ani!Daca nu vor adera singuri,se va face o loterie in decembrie care ii va repartiza pe fiecare in parte!

Share this post


Link to post

Bai baiatule, scuza-mi intimitatea, pe tine nu te-a tras in teapa cineva pana acum ? Cum sa crezi ca nu exista faliment, adica acest cuvant a fost inventat pentru altceva ? Nu, acest cuvant se potriveste la fix fondurilor de pensii, adica acelea pe care nu le controleaza cineva decat atunci cand trebuie sa produca. Orice manager poate lasa acolo, nu un gol, un vid, daca intelegi diferenta, golul este inofensiv, vidul aspira. Nu incercati sa spuneti ca fondul nu-stiu-care este mai bun , nu exista asa ceva, toate vor sa obtina cel mai mare profit, atat. Eh, in lupta acesta, contribuabilul nu este luat in seama. Deci, nu conteaza. Asta-i important pentru voi, spre linistea mea. Ascultati la baiatu', urmatorul Caritas din RO vine pe fondurile de pensii, teapa de minim 150 M euro (limita impusa de baietii destepti, doar cei cu ochi albastrii).

Ori faci o reclama proasta acestor fonduri, ori nu stii ceva despre ele.

Share this post


Link to post

De la ING nici eu nu am putut face rost de ceva informatii.

 

Am gasit prospectul pentru AZT MODERATO Gradul de risc al fondului: mediu

Structura de portofoliu tinta va fi:

- 10% în instrumente ale pietei monetare, adica depozite bancare, certificate de depozit si titluri de stat cu maturitate de

pana la 12 luni;

- 65% în instrumente cu venit fix, adica obligatiuni guvernamentale (titluri de stat cu maturitate de peste 12 luni), municipale si corporatiste;

- 25% în instrumente cu venit variabil, adica actiuni tranzactionate pe piete reglementate si supravegheate, titluri de

participare emise de organisme de plasament colectiv în valori mobiliare, titluri de participare la fonduri inchise de investitii tranzactionate pe piete reglementate si supravegheate.

Share this post


Link to post

Eu cred ca tu Tolin faci o confuzie,ori ai participat pe la CARITAS sau FNI!Fara rautate!Si inca ceva,MA CHEAMA SERGIU!Citeste legea fondului de pensii privat,obligatoriu!Si apoi mai vorbim!

Edited by sergiuhusca

Share this post


Link to post

Eu am la ING, in Belgia.

Randamentul nu e grozav... pui 800euro/an timp de 35 ani si la sfarsitul perioadei ai 75.000. Daca te chinui si urmaresti promotii la banci sau obligatiuni de stat si-ti plimbi singur banii poti castiga mai mult, fara riscuri. In 2005 am avut la fortis, oferita de fostul angajator, pe care il voi transfera la noul angajator. Capitalul de 2200 euro acumulat daca nu mai pun nimic va insemna peste 35 ani cam 7300 euro. Nu e chiar mare sfaraiala.

 

Marele schepsis in Belgia e insa scutirea de impozit, de aici castigi cel mai mult de fapt. Daca bag 800euro pe an intr-un fond din asta, sunt scutiti de impozit (adica castig vreo 300 euro pe langa dobanda aia meschina). Iar daca baga angajatorul, plateste el impozitul. Daca ma apuc sa imi lichidez contul ala de 2200 euro care a fost platit de angajator, imi ia fiscul vreo 1000 euro din ei si-i beau cele 20 guverne belgiene... mai bine ii las acolo, si peste 35 ani voi plati doar 1% din dobanda si nu din suma depusa (adica 50 euro).

 

Si exista niste metode de a recupera banii inainte sa expire termenul, de exemplu la achizitia unei case, capitalul respectiv poate fi folosit la plata dobanzii si a comisioanelor bancare, care si ele sunt scutite de impozit. Adica nu sunt chiar bani blocati, insa nici nu-i poti cheltui pe orice fara a plati impozitele.

 

Cumva tipii s-au prins ca risca sa existe probleme cu asigurarile sociale si incurajeaza fiscal sa ti le faci singur, ca sa nu te trezesti in strada la batranete daca sistemul de stat se duce dracului datorita imbatranirii populatiei.

Francezii s-au prins si ei, numai ca mizeaza pe sporirea natalitatii, care sa previna colapsul sistemului de asigurari sociale. Faci copii ai tot felul de scutiri de impozite, tot felul de gratuitati, etc. Si copiii aia or sa-ti plateasca pensia. (daca n-or sa fie someri...). Deocamdata se pare ca merge, e cred singura tara occidentala cu spor natural pozitiv.

Share this post


Link to post

Incet, incet subiectul discutiei aluneca de la 'Pensii private' la 'Cum sa facem economii' ori mai bine 'Unde ne investim banii'. Si este firesc sa fie asa tinind cont de importanta subiectului: banii pentru zile negre. De fapt cred ca asta ar trebuii sa fie titlul: 'Bani pentru zile negre'

 

Am o cunostinta care si-a luat al doilea apartament din profitul de la bursa pe anul trecut, ca sa dau un exemplu. Am alt fost coleg care a luat o bucata de pamint absolut intimplator cu 6000 de para acu' 4 ani si a vindut-o saptamina trecuta cu 175.000 EURO. Si exemplele pot continua ca sa contracareze 'pensiile private' intr-un fel.

Share this post


Link to post

Nici la noi nu se percepe impozit mr!

Share this post


Link to post
Incet, incet subiectul discutiei aluneca de la 'Pensii private' la 'Cum sa facem economii' ori mai bine 'Unde ne investim banii'. ...Am o cunostinta care si-a luat al doilea apartament din profitul de la bursa pe anul trecut, ca sa dau un exemplu. Am alt fost coleg care a luat o bucata de pamint absolut intimplator cu 6000 de para acu' 4 ani si a vindut-o saptamina trecuta cu 175.000 EURO. Si exemplele pot continua ca sa contracareze 'pensiile private' intr-un fel.

 

Cred ca discutia se duce inspre"unde sa investim cei 9.5% din salar" si nu banii pe care unii doresc sa ii aibe. Acest sistem de pensii private se adreseaza cu precadere celor care nu au asa multi bani incat sa isi permita si altfel de investitii. Exemplele date de tine nu cred ca au reusit prin investirea celor 9.5%. Asa si eu pot da exemplu in carte o cunostinta a investit 10k euro si a scos 100k din bursa. Nu cred ca au vreo legatura una cu alta aceste investitii.

Edited by BH ZNS

Share this post


Link to post
Eu cred ca tu Tolin faci o confuzie,ori ai participat pe la CARITAS sau FNI!

 

Depinde ce intelegi prin faliment. In general nu e bine in viata sa te bazezi pe o definitie dintr-un dictionar sau dintr-o lege, ci sa ai niste vederi mai largi. Pe mine unul nu ma incalzeste cu nimic daca desi pierde toti banii mei, fondul nu intra in faliment. Sau daca bursa e in picaj peste 30 de ani, cand ies la pensie si ma trezesc ca dintr-o data jumatate din bani s-au volatilizat. Si FNI-ul era garantat de CEC,si ce s-a intamplat? Legile sunt facute sa fie incalcate, si legile sunt facute sa-i apere pe cei cu foarte multi bani.

 

Iar cu impozitul, nu se percepe pana in momentul platirii pensiei. Cand o sa primesti pensia, statul o sa-ti ia o parte din ea, stai linistit. Dar mai e timp vreo 9 ani sa se hotarasca cat.

Share this post


Link to post

Va salut. Sunt in masura sa va pot ajuta in legatura cu ...

Edited by tolin
vanzare inafara Bursei

Share this post


Link to post

Deorece mai sunt fix 7 zile pana vom incepe sa fim "bombardati" cu ofertele si comisioanele pentru pensiile "pilon 2", n-ar strica cine se ocupa cu asa ceva sa povesteasca in scris care e oferta domniei sale.

 

Se poate lua si o decizie pe baza de cifre... Poate si o usoara "concurenta"!

 

Evitam incarcarea cartelelor pentru binevoitori.

Share this post


Link to post

N-ar strica, dar o poate face la Bursa.

Share this post


Link to post

As vrea sa-i raspund meseriasului de Rollerman, care era revoltat ca nu raminem profund indatorati lui, pentru ca ne accepta GRATIS, la fondul de pensii xyz, cu un articol din presa de azi, sa vada ca cei 50RONi ceruti de mine nu sunt o suma mare. :spumelagura:

post-17-1190874073_thumb.jpg

Share this post


Link to post

@ Sebian Ce nu se spune este faptul ca daca actul de aderare este invalidat, agentul de marketing pierde comisionul pentru acesta. Sunt curios sa vad cati agenti isi vor lua teapa cu clientii care semneaza mai multe adeziuni. Ce vor face cu banii luati credit? Daca asta este mentalitatea participantilor, aceasta campanie va fi un adevarat fiasco pentru multa lume. Si multi bani vor fi aruncati pe apa sambetei din aceasta cauza.

Inca o chestie. Agentii care fac asa ceva ori sunt prosti, ori sunt asa de la natura. La un calcul simplu, tre sa fii idiot sa iei imprumut 100 ron pe care ii dai ca sa castigi doar 20-30. Unde e avantajul?

Edited by BH ZNS

Share this post


Link to post

Am primit pe mail o comparatie intre diversi "vanzatori" de pensii obligatorii.

Nu pot garanta sursa sau veridicitatea documentului.

pensii_obligatorii.xls

Share this post


Link to post

O alta comparatie intre fondurile de pensii private obligatorii, de data asta din presa luate

 

Pina acum Stii de la ING are succes, au mai mult de jumatate din actele de adeziune incheiate

post-17-1192103342_thumb.jpg

post-17-1192103349_thumb.jpg

Share this post


Link to post

S-a aprobat modificarea Normei nr. 18/2007 privind aderarea initiala si evidenta participantilor la fondurile de pensii administrate privata, elaborata în aplicarea Legii nr. 411/2004

 

De pe http://w4.csspp.ro/ro/index.php?option=com...3&Itemid=33

 

http://w4.csspp.ro/ro/images/pdfdox/norma-...ainte-de-mo.pdf

 

Cateva puncte:

- Descrierea procedurii de verificare a actelor de aderare transmise bilunar transmise pe data de 1 si 15 ale fiecarei luni de catre administratori si a modalitatii de înscriere în Registrul participantilor ca validat a persoanelor, validate temporar cu ocazia raportarilor prezentate la urmatoarele date:

• pentru rapoartele bilunare din 01.10.2007, 15.10.2007, 01.11.2007 si 15.11.2007 cu data de 15.11.2007

• pentru rapoartele bilunare din 01.12.2007 si 15.12.2007 cu data de 15.12.2007

• pentru rapoartele bilunare din 01.01.2008 si 25.01.2008 cu data de 17.01.2008 (aici e o aberatie, se depune tabelul pe 25.01 si e validat pe 17.01!!!)

Persoanele care au semnat mai multe acte individuale de aderare vor fi invalidate de catre CNPA la aceste termene.

 

- Stabilirea obligatiei administratorului caruia i-au fost validati participantii de catre CNPAS de a notifica acestora, în termen de 15 zile calendaristice de la data înregistrarii lor ca participanti la fondul de pensii administrat privat, cu privire la denumirea fondului de pensii administrat privat si a administratorului acestuia.

 

- Reglementarea posibilitatii ca participantul notificat, dar care nu a semnat un act individual de aderare la fondul respectiv, sa depuna la CSSPP sesizare scrisa, iar CSSPP sa notifice CNPAS si administratorii apartenenta sau nu a participantului la fondul de pensii administrat privat.

Cu mentiunea ca acest proces se va derula pe durata fiecarei etape a procesului de aderare initiala.

 

 

Am tot auzit de magarii de genul: vine seful si-ti tranteste pe masa formularul completat (asta daca nu semneaza el in locul tau...)

Pentru cine a beneficiat de "tratament" de acest fel... va puteti alege liber fondul de pensii in lunile februarie, mai, august si noiembrie (ce e drept cu plata unui comision de 5% din fondul depus, care in primele luni nu este foarte mare).

Edited by cpop

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...