Jump to content
Sign in to follow this  
dadyDei

Anvelope iarna Tico

Recommended Posts

Ecovaloare - faptul ca le opreste pe cele vechi, care trebuiesc depozitete ecologic. Parca asta era.

Share this post


Link to post
ecovaloare( ce-o fi asta) total a fost 191.44 ron

Inseamna valve-ecologice,cred!

Ceva impresii,cum se comporta spune-ne si noua ce parere ai legat de stabilitate?

Edited by dadyDei

Share this post


Link to post

buna... parca tine traiectoria in viraj o idee mai bine..dar si o senzatie de " la limita"..nu se aude nimic in viraj... daca iei ceva noroi pe roti... auzi 10 min cum tot sar bucati..

acum vreau zapada..

per general de-ocamdata sant multumit.. nu am apucat sa fac test de franare..

Share this post


Link to post

Am sunat la Hil Serv, acolo unde mi-ati recomandat si la telefon au spus ba ca nu au apoi dupa ce am insistat mi-au zis 1milion anvelopa, apoi eu am spus ca am citit pe net un pret si ca e mai mic si ei au refacut pretul la 950.000/bucata cu instalare si ecovaloare dar fara echilibrare.

Eco taxa aia cica se plateste obligatoriu pentru orice anvelopa, chiar si daca nu le lasi pe cele vechi.

 

La prima impresie nu mi-a placut de ei, am mai cercetat si am aflat ca la Vitan costa 750.000 bucata, asa ca diferenta este prea mare pana la Hil, mai inspectez.

 

Merci,

Dolfin

Share this post


Link to post

Din pacate cele de iarna, 145/70 R12 nu corespund ca dimensiune.

 

Diametrul total al rotii Hankook este mai mic cu 14mm, adica 2,68%, sau altfel spus la o viteza de 100Km/h viteza reala este 97,32Km/h, adica la 100Km parcursi pe cadran voi de fapt ati parcurs cu 2,68Km mai putin.

 

Diferenta este enorma fata de rotile standard.

 

Deocamdata numai Debica 135/80 R12 se potrivesc, in cazul asta diferenta de dimensiune dintre ele este de 3,8mm in favoarea Debica, deci aproape nesemnificativ.

 

Dolfin

Edited by Dolfin

Share this post


Link to post

salutare. sunt cam nou si hai sa contribui si eu la forum. eu am facut rost de 2 jante matiz [ 13" ] boala mea :) si am trantit pe ele 2 Debica Frigo 155/ 65 R13 si se comporta excelent. 1 mil 200 bucata, din fericire aveam o intelegere cu cel de la service [ undeva in berceni ] si nu am platit echilibrare la 4 roti si indreptat doua. Pe ele scria ca sunt garantate la 190 kmh. :) deci pot sta linistit :) . poate o sa vin joi la intalnire sa le vada cine e interesat. mi se par f bune.

 

spor

Edited by pixel29

Share this post


Link to post

Ceva ciudat, am gasit azi intr-un stand din Vitan 2 bucati de anvelope de iarna Michelin, 155/70 R12 la 1.500.000 bucata.

 

Pareau Ok in sensul ca scria pe ele ca sunt facute in Anglia, probabil pentru Canada si America de Nord, totusi n-am reusit sa-mi dau seama de data de fabricatie.

 

Investigez si va anunt, totusi, cine este importatorul Michelin in Romania, ca poate intreb direct la ei?

 

Merci,

Dolfin

Share this post


Link to post

Hallo la toata lumea.. vin si eu 'proaspat' incaltata cu Debica Frigo 2 pe Matiz 155/65 R13.Deja ma simt mult mai 'infipta' pe sosea!!!Sunt cool deocamdata...

 

Timp de aproape 3 ani am mers cu aceleasi Montana din fabricatie pe toate anotimpurile..care intr un final au facut si galme..tot luand borduri si gropi..deci oricum urma sa le schimb.

 

Si m am decis datorita voua (Vreau sa va multumesc pt toate comentariile de pe forum si in mod special lui Kristian )Mi am luat anvelope de iarna, iarna :) )4 buc=4.6 mil(inclus TVA)din cautarile mele cele mai bune preturi

 

Recomand si eu Firma Forexim SA - tel. 315 78 31 la depozit Compil Pipera vis a vis de Porche Romania Informatii pretioase la Dl Isac care este foarte amabil.In 2 ore le am cumparat, le am montat si echilibrat.Montajul si eco valoarea e inclusa in pret, echilibratul e vreo 300 mii in plus/4 roti

 

toate cele bune si sa ne vedem pe zapada :)

 

Andreea

Share this post


Link to post

Salut

 

Sunt si eu nou in lumea ticolistilor. Din pacate masina nu este chiar a mea, e masina de servici.

Imi pare rau ca n-am descoperit forumul acesta prin dec. 2005, at. cand umblam disperat dupa 1 buc. cauciuc de iarna.

Sper sa nu va plictisesc cu ce-am sa va povestesc. Poate merita. Sa nu patiti ca mine!

Masina am cumparat-o prin nov. 2005 de la un tip care a avut grija sa o "incalte" cu cauciucuri noi Khumo 155/R12. Ghinionul a facut ca din momentul in care am vazut masina cu anuntul de vanzare, si pana s-a hotarat sefu' s-o ia :banana: , tipu' a dat cu ea intr-o bordura de tramvai si a taiat bunaciune de cauciuc :wallbanger: . Asa ca am luat-o cu 3 bune si 1 de iarna (buna si ea), dar fara rezerva. Dar de sarbatori, deh, plecam pe la parinti, pe la munte, si ... REZERVA :-? !

Avand 1 de iarna pe fata (tot Khumo) am cautat disperat inca 1 de iarna, sa am macar pe fata.

Am plecat la Cernavova si am gasit la Fetesti singurul cauciuc "mai de iarna", adica all-season model Radial (1,25 mil.), dar nu l-am luat. Vroiam de iarna !

Noroc ca n-am avut nevoie ca m-a prins ian. 2006. Pe 10 ian. am plecat iar la Cernavoda la o inmormantare si pe drum la intrare in Fetesti (!) ... :mda: pana pe spate. Asa ca lipa-lipa spre o vulcanizare non-stop (era ~23:30). Pe drum trec pe langa magazinul cu cauciucul all-season sa vad si ce program au ca sa-mi oricum o rezerva a 2-a zi la intoarcere. Numai ca dau de tipu de la magazie (probabil ca facea si de paza) si-i spun beleaua, si ma recunoaste: "Ehe, n-ai vrut atunci sa iei cauciucul ! Dar il mai am! Daca il vrei, ti-l dau si acum. Sa iau cheia de la sefu'". Numai ca seful n-avea cheia, era la altu. Ii zic: "Pastreaza cauciucul ca maine il iau". Ma duc la vulcanizare repar roata si tipul de acolo zice: "Am un cauciuc nou all-season, nu-l vrei? Il dau cu 1 mil. E Dunlop" Oops, beton! Normal ca l-am luat ca sa scap de problema.

Cam asta a fost povestea. Numai ca acum,citind pe forum descopar ca sunt anvelope si de 155, si de 145 si de 135 /R12 !!! Dau fuga afara sa ma uit la roata noua ... surpriza, e de 145. Celelalte 3 sunt de 155. E VREO PROBLEMA? Ca daca e ... ?, peste 2 sapt. merg iar la Cernavoda si trec pe langa Fetesti ...

Share this post


Link to post

Pai stituatia ar fi urmatoarea:

Ideal ar fi sa ai cauciucuri la fel pe toata masina. Dar este obligaturiu prin lege (nu sunt 100% sigur) sa ai aceasi cauciucuri pe fiecare dintre axe. Deci merge Kumho pe fata si Dunlop pe fata de exemplu. Aceasi cauciuc insemna acelasi producator, acelasi model (profil) si acelasi dimensiuni. Acest lucru este important deoarece asa cauciucurile se vor uza uniform.

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

Sef, sunt pb destul de mari cu cauciucuri de dimensiuni diferite pe aceeasi axa.

Tu acum trebuie sa cumperi 2 cauciucuri noi, le pui pe o punte si pe celalalt il tii de rezerva.

BTW: As putea sa jur ca nu ai Kumho de iarna... Io nu am vazut asa ceva ... esti sigur?

Share this post


Link to post

@Aadorjan - legal e obligatoriu sa ai cauciucuri de acelasi profil si dimensiuni pe o punte - nu e obligatoriu sa fie si aceeasi marca. Ideal si recomandabil intr-adevar asa ar fi: sa fie de acelasi profil, aceeasi marca, aceeasi uzura si aceleasi dimensiuni.

Share this post


Link to post

OK

Multam', guys !

 

Acum :wallbanger:

Tre' sa-l conving pe sefu' sa ia 2 caucioace noi :-W

Dar sa fie de iarna? Unde gasesc de 155? La www.autodaewoo.ro au de 155 numai Hankook all-seasons!

Sau poate m-ajuta careva sa gasesc 1 buc. cauciuc KUMHO 155/70R12, modelul din poza.

post-2709-1138440805_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Stiu ca nu se mai fabrica de ceva timp Khumo pe 12". Daca ai sa mai gasesti pe undeva sigur sunt batrane.

Share this post


Link to post

Astazi mi-am incaltat ticozaurul cu gumari noi :banana: ! Am luat 4 buc Lassa Miratta care cu tot cu echilibrat (70.000 / roata) m-au dus la modesta suma de 3.040.000 lei. Sunt convins ca nu sunt cele mai bune... dar aproape sigur sunt cele mai ieftine :mrgreen: ! Iata cum arata:

 

Lassa-Mirata.jpg

 

Iar pentru cei interesati iata si un pdf cu cateva vorbe si povesti comerciale: PDF

Share this post


Link to post

Sunt de iarna sau de ce ai postat aici-ca tot a trecut zapada...Si da arata bine pe janta aia... :mrgreen:

Share this post


Link to post

:scarpin: mda... acum observ ca sunt cel putin 2 topicuri mult mai potrivite...sorry :scarpin:

Share this post


Link to post

Puteti sa-mi recomandati, va rog, un brand bun pentru cauciucuri de iarna? Trebuie sa-mi iau neaparat pana nu vine zapada. :)

Share this post


Link to post

Din pacate oferta de anvelope de iarna de 12inch este foarte slaba, am gasit un singur model (Hankook Icebear ) pe autodaewoo.ro dar dimensiunea nu este una dintre cele nominale (135/80 R12 sau 155/70R12) si este si destul de scump. Eu m-am descurcat cateva ierni cu Hankook H706, de data asta voi incerca cu Lassa Miratta, daca nu fac fata apelez la mai noul Kumho Power Star 758 ;)

 

Later edit: @dreaq, te referi la Debica FRIGO S-30 135/80 R 12 68 T, mai inguste, deci ideale pt iarna, dar din pacate nu-s de gasit pe la noi :-W

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Sunt destul de putini producatori care mai fac pe 12". Pentru iarna si mai putini cred. Eu stiu doar 2 feluri de iarna: Hankook Icebear W604 (cam 180RON) si un model facut de debica (frigo parca se numeste). Eu nu am folosit de iarna niciodata-merg cu allseason si nu stiu care-s mai bune.

Share this post


Link to post

Vreau si eu niste cauciucuri allseason pt un ticalos mic, ce ma sfatuiti sa iau si cam pe unde gasec la niste preturi mai rezonabile?

Thx

Edited by Raluk

Share this post


Link to post

In targ la vitan gasesti hankook 706 pe la 1,3 mil. Sau pe Basarabia anvelope sava pe la vreo 85 RON (cred ca atata sunt acum).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...