Jump to content
Sign in to follow this  
dArabZaraq

Servodirectie la Matiz SE A/C R/SP

Recommended Posts

Salut, pana la urma a montat cineva servo pe un matiz care nu era prevazut din fabrica ? sau ne racim degetele pe aici degeaba

 

La orice masina este indispensabila servo directia mai ales cand facem o parcare laterala cu spatele sau cand viram pe loc fie el si tico ca la fel de greu sa vireaza rotiile ca la oricare alta masina , in miscare este alta poveste , iar daca nu aveti servo nu mai sustineti ca nu aveti nevoie atat timp ce nu aveti sau nu ati avut vreodata.

 

Traiasca servo directia

Share this post


Link to post

Deci: TRAIASCA SERVODIRECTIA ! Fac comparatie intre intre matizache al meu care are servodirectie si matizachele cumnatei mele: la condus la acelasi unghi de inclinare a volanului curba luata de cel cu servo este mai strinsa fata de cel care nu are( eram sa intru intr-un gard),avantaj la curbele gen chei are servo; volanul la cel cu servo este mai mic in diametru .Cred ca astea sunt avantaje

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

Salut!

 

Are cineva idee unde as putea gasi sa cumpar pompa de servodirectie pentru un matiz cu ac?si eventual daca stiti cam la ce pret este?

 

 

Share this post


Link to post

Nu ama vut activata instiintarea pe mail la raspunsuri si abia acum am vazut raspunsul, scuze.

Banuiesc ca te referi la pretul tuturor componentelor de servo, am gasit si cu 400 ron undeva la craiova parca.

 

Problema mea acuma s-a transformat in montaj.

Aici nu gasesc pe nimeni care sa faca si sa stiu un pret si o durata informativa.

Asa ca daca aveti prieteni/cunoscuti mecanici care au mai facut asa ceva poate imi dati si mie un contact.

 

Va multumesc

tiam lasat un PM referitor la problema ta

 

 

 

Share this post


Link to post

Dupa 2 zile de munca am reusit...sa montez servo pe un matiz se.

Ce-ar fi de retinut? Pentru succesul operatiunii avem nevoie de piese (neaparat un matiz donator, deoarece piesele necesare sunt mai multe), un service serios si macar un mecanic cu muulta rabdare. Eu am lucrat impreuna cu un mecanic o zi de dimineata pana seara tarziu. A doua zi a fost pentru efectuarea directiei si incarcarea instalatiei de ac.

Piese: caseta cu bielete (capetele de bara se pot folosi cele de pe caseta fara servo), pompa, conducte, vas, compresor de ac + 2 conducte din instalatie inlocuite deoarece se modifica traseul acestora, suport de fixare pe blocul motor, curea, 1L lichid servo, o directie si reumplerea circuitului de ac.

Costuri: piese+manopera 1.500 lei.

Share this post


Link to post

SE nu are Servodirectie din fabrica? tu il conduci? de ce simteai nevoie de servodirectie, avea probleme cutia manuala? la mine nici nevastamea nu simte nevoia de servo, asa fara merge comparabil de usor cu un Logan cu servodirectie.

Share this post


Link to post

Matizul il conduce sotia 90% din timp si o face zilnic. Fiind o masina urbana ii trebuie servodirectie. Roaga-ti sotia sa faca o parcare laterala la bordura intre 2 masini cu matizul fara servo si cu o masina cu servo si apoi intreab-o ce prefera. Sotia mea face cateva parcari de genul asta pe zi ca e nevoita. Oricum asta a fost ideea initiala si m-am tinut de ea.

Parerea mea ca matizului ii trebuie servo, mai ales in cazul in care e condus de o femeie. Si citind forumul asta am vazut ca mai sunt membri cu aceasta parere.

 

N-am inteles intrebarea cu problemele la cutie.

Share this post


Link to post

Cutia adica caseta de directie era, la multe cand apar unele probleme si uzuri, merge greu, daca e buna, merge foarte usor.

Share this post


Link to post

asa fara merge comparabil de usor cu un Logan cu servodirectie.

Poate în mers se simte ca volanul unui Logan (cu servo) "manevrat" pe loc. Altfel..

 

greu, daca e buna, merge foarte usor.

Diferenţă măricică face şi gresajul casetei de direcţie (sau lipsa lui).

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Nu am zis Logan degeaba..merge greu cu servodirectie cu tot..binenteles ca in general la o masina cu servodirectie merge mai usor ca la Matiz fara, chiar si la Cielo de exemplu.

Share this post


Link to post

eu am mers si cu matiz E si cu logan diesel si credema ca se simte diferenta, la logan invarteam cu podul palmei volanul si pe loc si in mers, plus ca-ti permiti sa iei virajele in scurt. La matiz daca faceam parcari laterale trebuia sa depun putin efort, dar nu i-mi rupeam mana cum zic altii :) Si in mers fara servo mi se pare mai funny condusul.Faza cu intratu in gard am patito si eu cu matizul :) ), am intrat intr-un gang si am luat putin de volan, fiind invatat cu symbolul si era sa agat prima masina parcat :) ) Asa ca am dat cu spatele si am blocat toata intersectia :) )

Edited by vladiasi

Share this post


Link to post

Nu am zis Logan degeaba..merge greu cu servodirectie cu tot..binenteles ca in general la o masina cu servodirectie merge mai usor ca la Matiz fara, chiar si la Cielo de exemplu.

 

Mai tata, stiu ca tu ai matiz fara servo-directie dar da-o dracului de treaba. Mai ai putin si zici ca directia neasistata la matiz merge mai usor decat cea asistata de la megane II pe loc. Sa fim seriosi. Diferenta pe loc intre un matiz cu servo si unul fara este maricica. In plus, la matiz asistarea hidraulica nu este chiar atat de mare. Daca mergi cu o masina ce are servo electric si apoi te urci in matiz cu servo ti se pare ca tragi de volan. Comparatia intre o masina cu servo electric si un matiz fara nici nu-si mai are locul.

Si da, am manevrat si matiz fara servo, am condus si masini cu servo electric si altele cu servo hidraulic, dat jos dintr-o masina si urcat in alta, etc.

Share this post


Link to post

Nu inteleg unde ma contrazici, mai citeste odata eventual :-?

Share this post


Link to post

SE nu are Servodirectie din fabrica? tu il conduci? de ce simteai nevoie de servodirectie, avea probleme cutia manuala? la mine nici nevastamea nu simte nevoia de servo, asa fara merge comparabil de usor cu un Logan cu servodirectie.

 

Este suficient?

Share this post


Link to post

Intai sa conuci Logan cu servodirectie hidraulica si mai vorbim. Merge greu, si nu mult mai usor ca la un Logan fara servodirectie, dar banuiesc ca pentru tine nu conteaza ca Loganul are roti pe 15 de 185, si Matizul de 155.

 

Daca mai citeai cum te-am sfatuit, si intelegeai, observai ca am spus ca la masinile cu servodirectie in general merge mai usor ca la Matiz fara.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Am condus si logan diesel si matiz fara servo-directie. La manevrele pe loc prefer loganul, de departe.

P.S: Asistarea la loganul dci este electrica. La cele pe benzina este hidraulica, cu pompa antrenata pe curea, ca la matiz.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Si eu de ce am zis servodirectie hidraulica? La dci merge usor, e electrica. Si la gama daewoo printre multe altele , cu servodirectie hidraulica merge mai usor ca la Logan cu hidraulica.

Edited by argon

Share this post


Link to post

costurile la care a ajuns colegul 1 500 lei sunt destul de ridicate din cateva motive :

 

- cei ce isi monteaza servodirectie, monteaza pe matizul gol, sau pe cel cu ac. Problema intervine la prinderea pompei de servo. Pentru a fi prinsa de masina este nevoie de suport compresor si compresor ac dedicat servo. sunt 2 tipuri de compresoare ac, si respectiv 2 tipuri de prinderi

 

- manopera se poate face daca citesti putin manualul matiz, te uiti la prinderi, si la ce componente intervin in "servodirectie", si ai un garaj cu groapa la dispozitie. Daca ai si o masina donator la tine in oras sa te bagi sub ea , sa iti dai jos ce iti trebuie , deja la montat pe masina ta iti vine foarte usor.

 

- vorbea cineva intr-un post anterior ca este nevoie ca servo sa treaca prin calculator, altfel nu functioneaza. Undeva deasupra calxonului exista un fir, cu o mufa simpla( un pin intr-un cauciuc) trasa si asteptand sa monta-ti servo

 

-daca aveti compresorul si suportul potrivit, o instalatie completa de servo ajunge la maxim 500 lei.

 

Daca se merita sau nu servodirectia pe matiz - parerea mea - orice lucru suplimentar la masina care iti imbunatateste / usureaza si iti face condusul mai placut este bine venit, fie ca vorbim se AC(montat ulterior), de servodirectie(montata ulterior), abs(montat ulterior), geamuri electrice, trapa, oglinzi incalzite, deschidere portbagaj electrica, lampi prin portbagaj(chiar daca este mic, sau cum spun unii mai rai, chiar nu exista, o lampa e binevenita)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post

Salut. Sunt posesorul unui Matiz E simplu, din 2008, Euro4  si as vrea sa-i  montez servodirectie si/fara aer conditionat , as vrea daca se poate sa-mi lasati in PM , mesaj cu numarul unui posibil mecanic care se poate ocupa de asa ceva! Va multumesc, Bogdan

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...