Jump to content
Sign in to follow this  
Amentys

Parbriz Incalzit

Recommended Posts

Am vazut prin mai multe anunturi, dar nu inteleg.Cum adica parbriz incalzit? Prin ce metoda este acesta incalzit? Stie cineva?

Si nu cred ca e prin degivrare electrica, asa cum e la geamul din spate...

 

P.S.: Am dat si "search" pe google... :)

Share this post


Link to post

Este vorba de un radiator electric situat pe interiorul ( sau exterior, nu stiu exact ) parbrizului, ( asa cum este cel din luneta ) in partea de jos a parbrizului, cam de 5-10 cm inaltime, care se incinge si dezgheata foarte eficient gheata de pe parbriz in vremurile reci !

Daca nu gresesc Hyundai Grandeur are asa ceva ( http://www.hyundai-motor.ro/showroom/?id=165 alegi din pozele de jos pe cea din dreapta-sus )

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Eu ştiam că are linii cu tensiune, exact ca luneta, doar că sunt mult mai mărunte şi mai dese. Ford Mondeo avea aşa ceva.

Share this post


Link to post

Si eu stiam tot asa, ca sistemul e similar cu cel de pe luneta... fie cu linii de tensiune foarte dese, fie tot parbrizul incarcat cu o sarcina electrica ce nu permite formarea de gheata, etc...

Share this post


Link to post

Eu am parbriz incalzit pe Fiesta. Este vorba despre niste linii de tensiune, asa cum zice Lao, insa nu sunt orizontale, ca la luneta, ci verticale, sunt foarte, foarte fine si mult mai dese. Nu incomodeaza cu absolut nimic vizibilitatea, nici nu iti dai seama ca exista, daca nu ai sti sa te uiti dupa ele. Despre eficienta, ce pot sa spun...gheata de jumatate de centimetru se topeste integral in maxim 3 minute. Probabil ca parbrizul este ceva mai putin rezistent decat unul neincalzit, in decurs de 4 ani si un pic am avut (eu si parintii) 3 parbrize ciupite de pietre sarite de pe carosabil, ciupituri care in timp s-au intins, ducand pana la urma la schimbarea parbrizului. E adevarat ca s-au si facut 150.000 km in acest interval de timp, poate ca si unele normale s-ar fi spart, poate ca nu, nu stiu. Ca pret, la service, a fost 2000 RON, incluzand montajul, deci destul de mult, insa pentru asta exista CASCO :D .

Sper ca am fost suficient de clar si coerent :)

Share this post


Link to post

Pacat ca aceste parbrize nu se pupa cu detectoarele :(

Share this post


Link to post

Şi asta e adevărat şi dureros.

Share this post


Link to post

Se pupa cu alea modulare ;)

Share this post


Link to post

Nu se pupa nici in partea de sus, acolo unde au un autocolant negru?

Share this post


Link to post

Asa are si fordul ca...parbriz incalzit.

Share this post


Link to post
Nu se pupa nici in partea de sus, acolo unde au un autocolant negru?

 

Nu, tot parbrizul e asa.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...