Jump to content
Sign in to follow this  
andreib

Aer conditionat pentru casa

Recommended Posts

Osaka din asta am si eu de circa 3 ani . Merge bine , dar ca idee , compresorul este Mitsubishi made in Malaezia ceea ce nu e rau deloc.

Share this post


Link to post
Parerea mea sincera este sa iei un Hudson care este acum la oferta la Carrefour ,are 3 ani garantie si montaj gratuit .(nu stiu daca la Iasi este Carrefour )

Car4 nu este in Iasi, este doar in proiect... In metro mai exista la oferta hyundai, simbio si o firma mai ciudata...Astazi ma duc sa iau, panasonic pentru acasa (am piticii mei) iar pentru firma ce imi pare atunci pe moment acceptabil.

Share this post


Link to post

Problem solved, luat 2 Dinamic din metro, unul de 18.000BTU/h pt firma si unul de 12.000BTU/h pentru casa, urmand recomandarile primite. Garantie 36 luni, clasa energetica C .

Share this post


Link to post

Acu daca tot s-a terminat discutia sa ma bag si eu in seama:

Samsung 9000 btu, A+, 12 mil anu trecut.

Silentios, se simte ca e serios facut. Avut la firma inainte si nici o problema.

 

Am vazut si eu ca s-a umplut orasul de diverse ACuri cu nume chinezesc.

Nu stiu de ce, dar cred ca suntem prea saraci sa ne cumparam lucruri ieftine.

 

Problematic este insa ca are carcasa din plastic si am un vecin mai sus care tot incearca sa o nimereasca cu diverse (sticle etc). Asa ca i-am facut un mic acoperis metalic. M-am uitat zilele trecute, a nimerit si acoperisul de 2 ori... dar doar zgarieturi - traiasca tabla galvanizata!

Share this post


Link to post

Eu am un eukohama de 12oooBTU si este silentios si bun .Are garantie 36 luni , compresor Matsushita si electronica Hitachi deci nu vad de ce nu ar fii bun .Faptul ca este noname nu-l face neaparat mai prost decit un Samsung de exemplu .Oricum unitatea interioara are un design jalnic dar in rest merge ok ,chiar daca are un consum cu 30% mai mare decit unu de firma .

Mai am si un LG de 7000BTU si merge la fel de bine desi a costat aberant de mult adica 700$ acum 5 ani .

Share this post


Link to post
Acu daca tot s-a terminat discutia sa ma bag si eu in seama:

Samsung 9000 btu, A+, 12 mil anu trecut.

Silentios, se simte ca e serios facut. Avut la firma inainte si nici o problema.

 

Si eu am Samsung 12k btu tot A+ . Silentios a fost la inceput, acum mai putin.

Share this post


Link to post

Ca vad topicul deschis risc si eu o intrebare.

Am AC pe hol pentru toata casa... mai putin camera mea. Adica e pus cu jetul directionat spre restul camerelor. La mine se face mai putin cald cand e ger pe hol.

Am hotarat eu sa-mi iau un aparat doar pt camera mea. Asadar nu-mi trebuie decat 7 sau 9000 de BTU.

Cei care au studiat problema mai mult timp, care e cel mai avantajos aparat in aceasta gama ?

 

 

Ma intereseaza niste modele si retaileri pentru ele. Pretul n-as dori sa sara de 9 milioane. Care aveti un suflet bun va rog dati-mi si mie un sfat.

 

Merci.

Share this post


Link to post

Eu chiar azi mi-am cumparat un Symbio 9000btu. Clasa energetica E consum de 645kwh/ 500h.Am dat 9000000 pe el.Astept marti sa vina mesterii sa-l puna.Tinand cont stau cu fata la vest deci soare de la 10 dim pana apune, si am geamuri termopan oare face fata?

Share this post


Link to post
Eu am un eukohama de 12oooBTU si este silentios si bun .Are garantie 36 luni , compresor Matsushita si electronica Hitachi deci nu vad de ce nu ar fii bun .Faptul ca este noname nu-l face neaparat mai prost decit un Samsung de exemplu .Oricum unitatea interioara are un design jalnic dar in rest merge ok ,chiar daca are un consum cu 30% mai mare decit unu de firma .

Mai am si un LG de 7000BTU si merge la fel de bine desi a costat aberant de mult adica 700$ acum 5 ani .

 

Asa cum stim cu toti brandu' se plateste. O sa fiti surprinsi cand in unele chinezarii veti gasi exact aceleasi CI, tranzistoare ca-n Panasonic, Sony etc., la un pret mult mai mic.

Share this post


Link to post

Salut,

Ajutati-ma sa aleg un aparat de aer conditionat de 12.000 BTU, pentru apartament. Am vazut o multime de marci si nu stiu la ce sa ma hotarasc, exemplific LG, Samsung, Hunday, Vortex, Alaska, Platinum, Americool etc. Vreau ceva bun care sa faca racoare la o suprafata de 40 mp si cu un pret rezonabil adica pana in 1500 lei.Ce ma sfatuiti, care e mai bun dpdv al raportului calitate/pret. Daca nu am postat unde trebuie, rog moderatorii sa mute postul.

Era greu sa folosesti search...

 

:o fftopic: Nu era greu sa folosec search, l-am si folosit dar imi returna n rezultate care nu aveau legatura cu subiectul. Thanks man !

Edited by Mircea

Share this post


Link to post
Eu chiar azi mi-am cumparat un Symbio 9000btu. Clasa energetica E consum de 645kwh/ 500h.Tinand cont stau cu fata la vest deci soare de la 10 dim pana apune, si am geamuri termopan oare face fata?

Cati mp vrei sa racesti cu el, si ce temperatura consideri tu optima?

 

 

Cat despre recomandare... Eu am un eukohama (ca a lui bogdang) care merge bine, are vreo 4 anisori deja si 2 dinamic (metro) care merg si ele, dar nu au decat un an... Cea mai mare prostie la dinamic sunt telecomenzile care nu functioneaza decat din anumite unghiuri, ceea ce e f aiurea :-W . In rest fac ce trebuie sa faca: aer rece vara, aer cald iarna...

 

PS: Aveti mare grija de unde le cumparati, aveti sanse f mari sa asteptati f mult timp montajul, cel putin in Iasi sunt f neseriosi montatorii.

Share this post


Link to post

Sefu', intr-un an fara 2 zile cred ca si-a dat seama daca functioneaza bine sau nu... :D

Share this post


Link to post

Daca as avea un spatiu de cam 40-50 m3, 12k BTU ajung?

Share this post


Link to post

Cu brio. Am 12 k btu si racesc de la 27 la 23 tot apartamentul in circa o ora, dat pe ventilatie la minim sa nu se creeze curent si cu baleiajul maxim sus. Daca-ti mai amintesti configuratia apartamentului meu, am montat ac-ul pe peretele cu balconul de la sufragerie.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Ar fi super... Ma gandesc ca macar livingul sa il racesc, de tot apartamentul nu se poate pune problema la un singur aparat.

Cam care este echivalenta BTU/m3/grade?

Share this post


Link to post

E imposibil sa racesti 2 camere cu un singur aparat de 12 mii daca nu sunt dispuse stil vagon =))

Mai bine pui doua de 9.

Share this post


Link to post

Care 2 camere?

Share this post


Link to post

2 sau 3 sau 4.. nu se pot raci egal si bine cu un singur aparat de 12k.

Share this post


Link to post

Subscriu la ce a postat Mircea, 12.000 BTU face fata la 2 camere cu brio in configuratia descrisa.

Share this post


Link to post

Bun... ceva oferte? Unde sa ma duc?

Share this post


Link to post
2 sau 3 sau 4.. nu se pot raci egal si bine cu un singur aparat de 12k.

Ba da! Exista aparate cu o unitate externa si mai multe interne.

 

@Satori: unul de 12000 BTU/h face fata cu brio la tine, nu se pune pb sa nu raceasca livingul tau decat in situatii extreme (petrecere cu multi invitati de ex). Chiar si cu AC-montat in living daca lasi usile deschise va scade temperatura sensibil si in dormitoare (probabil o diferenta living-dormitoare de 2-4 grade) .

Share this post


Link to post

Diferenta de 2-4 grade e criminala, e diferenta aia care provoaca racelile. Nu frigul le provoaca ci trecerea brusca de la o zona de temperatura la alta.

 

Din cate stiu eu (tocmai mi-am montat AC) instalatiile cu un singur agregat si doua splituri sunt mai scumpe decat doua instalatii separate, utilizarea lor fiind recomandata atunci cand nu se pot monta doua agregate.

 

Ca recomandare: du-te prin magazine si vezi cand pot sa vina sa iti monteze. Ca daca le iei acum si ei vin peste doua luni (estimare realista) mai bine te lasi. Asta a fost unul dintre principalele criterii de decizie la mine iar baietii au venit dupa 3 saptamani. AC-ul l-am luat din Flanco, dar, evident, alta firma se ocupa cu montajul. Vezi oricum ca sunt trecute numerele de telefon ale astora in toate magazinele.

Share this post


Link to post

Eu mi-am luat Dinamic Unionair din Metro si montajul s-a facut in 3 zile. Acum circa 3 saptamani ce-i drept :) .

Share this post


Link to post

Ar fi bine sa va hotarati mai repede.

Pe masura ce trece timpul, creste mult termenul de montare, pentru ca se vand la greu AC-uri si montatorii nu fac fata comenzilor.

Eu am luat Hyundai :thumbl: de 12.000 btu, instalat in 3 zile, acum circa o luna. Un vecin a luat tot Hyundai, de 10.000 btu (pt 2 camere) la doua saptamani dupa mine si i l-au montat dupa o saptamana.

Eu am trei camere semidecomandat, trecere prin sufragerie. In sufragerie am unitatea interioara, si in balcon, asezata oarecum la umbra, :thumbl: unitatea exterioara. Mare grija cu instalatia electrica (impamantare, preferabil priza sa nu fie legata pe aceeasi siguranta cu alti consumatori, nu folositi prelungitoare decat daca nu aveti incotro si sa fie ceramice).

Share this post


Link to post

Nu ma intereseaza prea mult durata, ci cum il monteaza si sa fie bun.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...