Jump to content
Sign in to follow this  
andreib

Aer conditionat pentru casa

Recommended Posts

:o fftopic:

 

Da, ar trebui sa il tii cu caciulita si pulovar in august.

Si cu fular la gura! Musai

Eu am un dynamic de 12000 btu cu care racoresc toata casa (aprox. 115 mc). Pentru cei care spun ca este imposibil, le comunic ca nivelul meu de racoare este setat la 25-26 de grade vara, mai jos incep sa dardai :D Aceiasi temperatura imi este necesara si iarna. Dynamic are compresor mitsubishi si sunt asamblate in Egipt. Am vrut ceva ce nu este made in RPC.

Share this post


Link to post

Gasesti Airkool destul de ieftin, egiptean, problema e sa nu te uiti la consum.

Share this post


Link to post

Daca ai un Osaka si esti multumit de el, de ce nu mergi pe acelasi aparat ? Confirm ca au compresoarele facute in Japonia, cunosc firma care a importat asa ceva

Share this post


Link to post

Nu am mai gasit osaka. Am ales un LG de 9000 BTU , cu 1299 lei de la Carrefour - este inclus si pretul in montaj.

Cred ca e ok .

Share this post


Link to post
..O a treia idee personala ar fi sa nu cumperi din Metro.

 

E drept am incercat sa nu cumpar din metro, si am apelat la niste firme din tm, culmea ca voiau si cu 750 ron (echiv. a 7.5 mil lei vechi) in plus fata de acelasi lucru in cash & carry si nici nu se punea problema sa faca vreo reducere. E posibil sa nu fi cautat destul, in sfarsit ... am luat Fuji electric (sistem clasic de 12600 BTU), fiindca dau 5 ani de garantie la sistem.

Abia ajuns acasa am citit in hartiile de garantie/instalare anumite lucruri care nu ti le scriu astia in brosura lor publicitara de metro (suna putin a publicitate mincinoasa). Gen ca pe montaj garantia e de 1 an si nu imi e clar daca se strica aparate in luna 14 eu ce fac? îl demontez pe banii mei? cum isi onoreaza ei garantia de 60 luni etc... Apoi si faza cu montaju gratuit de fapt e supusa unor altor termene si conditii altele decat cei 3 m de cablu. ... hmmm, & si alte clauze... Ma gandesc sa fac o poza la respectivele conditii si sa le pun pe forum nu de alta dar sa fie informata lumea in ce se baga.

Share this post


Link to post

Montajul gratuit de la metro de fapt nu e chiar gratuit. Mai costa nu stiu ce cabluri, mai costa console (cele date de metro sunt fragile si nu fac fata la aparate de peste 12000 BTUh) si inca cateva prostii...

Share this post


Link to post
Despre Vortex ce parere aveti? E o oferta la Selgros , ceva de genul 1100 lei la 9000 BTU , clasa A.

Vortex este marca chinezeasca, facuta de aceeasi firma care face si Galanz. Nu are nici o legatura cu Daewoo.

Share this post


Link to post
... pe montaj garantia e de 1 an si nu imi e clar daca se strica aparate in luna 14 eu ce fac? îl demontez pe banii mei? cum isi onoreaza ei garantia de 60 luni etc...

Pai lucrurile sint extrem de simple si se regasesc si in domeniul auto, te inteleg ca esti revoltat, insa nu se poate aprecia drep dezinformare sau minciuna. Concret, daca tu schimbi o piesa la masina, cf. legilor romane primesti garantie un anumit numar de luni, nu conteaza exact cit. Service-ul care iti monteaza piesa respectiva este obligat sa iti acorde garantie la MANOPERA un numar de luni de obicei mult mai mic decit in cazul piesei. In general la manopera iti acorda 3 luni, exceptie fac acele service-uri care si comercializeaza piesele si care iti acorda o garantie mai mare la manopera tocmai pentru a atrage clientii. Ce faci daca iti cade o piesa la masina dupa ce iesi din garantia de manopera ??? Evident soliciti garantia piesei si platesti contravaloarea manoperei ...

 

La fel si cu aerul conditionat de care vorbeai. Ai garantie un numar de luni pentru manopera (incarcare freon, stringere conducte, conexiuni cabluri electrice, evacuare condens, etc) timp in care are fi de preferat sa apara acele probleme datorate manoperei. De pilda, cind mi-am montat AC acasa, mi-am pus un dublu-split. Am lasat non-stop sa mearga tocmai pentru a-l testa, insa dupa 3 ore de functionare a inceput sa imi ploua in casa. Asta pentru ca montajul a fost prost, nu au inclinat aparatul suficient, etc.

 

Garantia aparatului, ca in orice alta parte, se refera strict la componentele acestuia si nu acopera montajul decit in cazuri exceptionale asa cum am mentionat.

Edited by Salex

Share this post


Link to post
Montajul gratuit de la metro de fapt nu e chiar gratuit. Mai costa nu stiu ce cabluri, mai costa console (cele date de metro sunt fragile si nu fac fata la aparate de peste 12000 BTUh) si inca cateva prostii...

 

Am cumparat in toamna doua White Westnghouse din Metro. Instalarea a fost gratuita in conditiile in care m-am incadrat in acei 3 m de traseu.

Consolele, cablul de leg intre compresor si spliter precum si tevile de Cu mi-au fost aduse de dealer-ul WW din Ploiesti.

Share this post


Link to post
..anumite lucruri care nu ti le scriu astia in brosura lor publicitara de metro (suna putin a publicitate mincinoasa).

.. montaju gratuit de fapt e supusa unor altor termene si conditii altele decat cei 3 m de cablu. ... hmmm, & si alte clauze... Ma gandesc sa fac o poza la respectivele conditii si sa le pun pe forum nu de alta dar sa fie informata lumea in ce se baga.

:uff: Am atasat poza cu conditiile lor de garantie instalare etc. ca sa fie clar ce si cum.

Oricum inca sustin ca in oferta metro nu se mentioneaza nimic de garantia de montare, ci doar scrie garantie 5 ani. Astfel implicit poate intelege fiecare ce vrea deci nu e politic corect.

Vreau sa instalez aparatul la etajul 2. Practic unde vreau sa il pun, astfel incat sa nu atarne tevi si cabluri pe fatada blocului si/sau in casa (e inestetic), nu prea au acces de pe geam si le trebuie scara, probabil cu mai multe trepte ...Daca il pun asa cum vreau eu, se incadreaza in 3 m de extensii, altfel probabil o sa fie deviatii de la plan, materiale in plus etc. :) )

 

 

later edit: am vorbit cu montatorii si am obtinut urmatoarele informatii:

1. durata de instalare variaza intre 2-4 h in functie de suportul strapuns (beton, caramida etc)

2. se percepe o taxa suplimentara de 20 ron pt dibluri holsuruburi care aparent nu sunt incluse in pret ...

3. Alte preturi

* pentru montaj cu scara de 10 m pt et.2 se percepe 120 euro + chirie scara +TVA

* montare in corzi cu 2 alpinisti cca 4-500 ron.

* montare pat cablu(sectiune 6x6cm) cu pat cablu inclus costa 5-7 euro/metru liniar

* nici un montator din cei autorizati nu are schela/scara a lui sau cel putin pretind asta ... imi pare ca se prezinta destul de neprofesional as zice eu... X(

post-754-1205150630_thumb.jpg

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Ete na, nici nu mi se pare mult in conditiile date de tine.

Vorba aia, vrei montaj special, ai pret special.

 

Eu am montat in balcon si nu m-a costat absolut nimic in plus.

 

Cat despre garantia pe montaj se specifica in fisa de montaj sau procesul verbal de instalare.

Share this post


Link to post

Revin cu precizari legate de modelul de fuji electric pe care l-am achizitionat split_perete_fuji_electric_RS-12UC respectiv unitate_externa_fuji_electric_RO-12UC

date tehnice gasiti in specs.jpg , respectiv aici aici

post-754-1205851484_thumb.jpg

post-754-1205851489_thumb.jpg

post-754-1205851493_thumb.jpg

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Votez pentru (si recomand totodata) WW (White Westinghouse). Cunoscatorii stiu.

Si da, chiar din Metro, e ok pretul si nu sunt costuri ascunse.

Share this post


Link to post

Ce stiu cunoscatorii? Ca acum 4 ani cand am vrut sa iau WW din metro era pe raft WW si inca unul Frigidaire.Identice si la fel decat abtipildul frontal cu firma schimbat. Cel lateral cu consumurile si de unde provine era identic la amandoua.

Pana la urma am luat un Airwell care merge f. bine si acum.

Share this post


Link to post

Ce zici tu suna ciudat, asta nu e marca non name de genul Powasonic sa o trantesti pe orice.

Share this post


Link to post

Voi faceti reclama la metro/u? :D

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Eu as cam avea de ce :D . Dar ma refeream doar la WW acum.

Share this post


Link to post

Nonel, atat Iulia cat si eu vorbeam despre calitatea aparatului(notorietatea firmei WW) nu despre ce pot face cu etichetele/abtibildurile unii vanzatori.

 

P.S. Fara a genera off-topic, nu prea cred ca s-a intamplat asa ceva(dar, ... ). Din cate stiu eu, exista un importator direct(unic) al produselor WW in Romania si oamenii de la tehnic/vanzari cu care am vorbit nu mi-au lasat deloc impresia de tepari. Tot ei mi-au spus ca sunt sanse 0(cel putin in sezonul cald) sa cumpar direct de la ei pentru ca toata marfa o dau in Metro.

Share this post


Link to post

WW sunt produse exceptionale (zice-se) si nu sunt inrudite cu Frigidaire ci cu... Electrolux. De fapt aparatele sunt cat se poate de identice :)

 

In alta ordine de idei, acelasi lucru ma trage si pe mine inapoi: faptul ca mai tot ce au se duce la Metro, iar Metro aduce dupa sine altele (instalatori mai putin profi, preturi un picut mai umflate -cu tot cu ofertele lor-). Cei de la milcom (al caror site NU merge acum :D ) au preturi interesante pentru Haier si-mi par o alternativa mai mult decat OK. Am avut si niste conversatii cu ei in care am remarcat un comportament 'occidental', au echipa proprie (cel putin pt Bu :( ), iar preturile si modelele sunt cat se poate de ok.

 

Mai asteptam, sa vedem ce mai apare... in metro :)

Share this post


Link to post
Nonel, atat Iulia cat si eu vorbeam despre calitatea aparatului(notorietatea firmei WW) nu despre ce pot face cu etichetele/abtibildurile unii vanzatori.

 

P.S. Fara a genera off-topic, nu prea cred ca s-a intamplat asa ceva(dar, traind in Romania...). Din cate stiu eu, exista un importator direct(unic) al produselor WW in Romania si oamenii de la tehnic/vanzari cu care am vorbit nu mi-au lasat deloc impresia de tepari. Tot ei mi-au spus ca sunt sanse 0(cel putin in sezonul cald) sa cumpar direct de la ei pentru ca toata marfa o dau in Metro.

Da @bella si eu cand am vrut sa cumpar tot din cauza notorietatii am vrut sa cumpar WW.

Daca nu ma crezi ca erau 2 produse identice e treaba ta. Eu spun ce am vazut. Importatorul e din Otopeni pe strada Odaii. Era scris pe cutie numarul de telefon si adresa importatorului. Am sunat la firma sa intreb de ce sunt 2 produse la fel si a raspuns femeia de serviciu. Am renuntat la WW si am cumparat de la Carre4 Airwell de 12 000 btu. Sunt convins ca e facut pe acelasi vapor cu celelalte dar inca merge.

Share this post


Link to post
WW sunt produse exceptionale (zice-se) si nu sunt inrudite cu Frigidaire ci cu... Electrolux. De fapt aparatele sunt cat se poate de identice :)

Pai si cum Frigidaire este proprietar la Electrolux (parca asa tin eu minte)...

Share this post


Link to post

Maine imi vine instalatorul agreat metro sa imi puna in pratica montajul.

Din pacate la intrebarea daca o sa foloseasca pompa de vacum la punerea in functiune a AC-ului? , instalatorul AS Clima srl mi-a raspuns sec ca nu e nevoie si ca nu se complica cu asa ceva, mai ales la trasee mai mici de 5-7 metrii !!! F*ck, ce mama dracului. Scrie clar in manual ca trebuie folosita pompa de vid! fara nici o referire la vreo exceptie in cazul traseelor asa zis mai scurte.

In sfarsit, ala imi explica la telefon ca ce ma agit?, doar daca sunt probleme tot ei imi fac service-ul timp de macar un an cat am garantie pentru montaj, si cualte cuvinte merge si asa.

Pana cum ambii montatori agreati in TM, cu care am vorbit ba nu au scari ba costa de rupe cu alpinisti si folosesc aceleasi metode neprofesionale de lucru. Ma intreb oare cand se va profesionaliza si sfera serviciilor in Romania, ori cand metro isi va face de lucru cu firme profi si nu cu aburitori.

 

De ce ar trebui sa fie utilizata pompa de vacum? Sunt macar 2 motive practice:

1. Daca nu s-ar scoate aerul din instalatie, acesta implicit contine umiditate, si cu siguranta in timpul functionarii apa va condensa, ba chiar poate ingheta in instalatie astfel cauzand probleme in buna functionare a AC-ului.

2. Aerul atmosferic contine gaze care nu se lichefiaza la presiunile normale de lucru agent refrigerant R410A. Atfel aerul din instalatie chiar uscat, fara vapori de apa poate cauza defecte in functionarea aparatului de aer conditionat. In manual se specifica explicit ca pot apare presiuni anormale in sistem, care pot provoca defecte scugeri etc.

la temperaturi mai normale aerul se lichefiaza la cca 200 de atmosfere adica 196.133 bari, comparativ cu cei 26 de bari necesari agentului refrigerant R410a

Astfel puteti trage si voi concluzia ca aerul nu poate fi lichefiat in instalatia normala de AC. Prezenta aerului face mai mult rau decat bine in instalatie.

pentru convertor de unitati accesati http://www.translatorscafe.com/cafe/units-...ter/pressure/v/

 

In sfarsit in etapa de documentare pentru AC , nu am gasit manual de instalare split si unitate externa, asa ca sa imi fac si eu idee ce si cum, eventual sa vad ce restrictii ar fi. Din acest motiv atasez niste poze cu manual cu ceea ce am primit eu in cutie la AC Fuji Electric (varianta in engleza, alta nu e..), ca sa fiti informati cand luati decizii.

post-754-1206480476_thumb.jpg

post-754-1206480489_thumb.jpg

post-754-1206480501_thumb.jpg

post-754-1206480517_thumb.jpg

post-754-1206480529_thumb.jpg

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Din pacate nu prea folosesc arpacii pompa de vacuul pentru golirea instalatiei... Nici la mine nu au folosit, l-au montat asasi din fericire inca merge...

Share this post


Link to post

La fel am patit si eu cand am sunat la dealer-ul din Ploiesti care urma sa mi le monteze.

Dar, am sunat la importator, am vb cu directorul tehnic si mi-a spus ca nu conteaza lungimea traseului si ca pompa trebuie folosita. Prin urmare cand au venit baietii le-am spus acest lucru(specificat de altfel si in manual) si au mers inapoi la firma pentru a lua acea pompa.

Share this post


Link to post

Pana si la un frigider amarat care are mai putin freon si circuit mult mai scurt decat clima se trage in vid. Sunt 100% sigur... lucrez la o firma care se ocupa cu frigorifice... Problema instalatorilor este ca nu vor sa se complice, lasa ca filtrul dezumidificator isi face treaba, e greu de carat aparatul de tras in vid, etc. In romania se lucreaza pe metoda: " Las' ca merge si asa"... si platim si platim si iarasi platim lucrul prost facut si prost reparat...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...