Jump to content

Recommended Posts

Salut.

Sunt nou pe aici, desi urmaresc forumul de aproape 5 luni :) .

Am un spark de la scarbici: 0.8, direct, AC, geamuri electrice, inchidere centralizata.

Stie cineva ce putere au cele 2 boxe care sunt montate pe fata din fabrica?

Ce boxe ati pus voi pe pe spate? Ce sisteme audio aveti pe Spark-rile voastre?

Multumesc.

Share this post


Link to post

Vezi ca mai e un topic pe aici- Audio pe Matiz.

E aceeasi treaba.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post
Vezi ca mai e un topic pe aici- Audio pe Matiz.

E aceeasi treaba.

 

Nu prea e aceeasi treaba. Spark are difuzoarele in plansa de bord, iar de aici apar diferente importante de montaj, insonorizare si sound-stage.

Share this post


Link to post

Eu la Spark as schimba doar spatele pentru mai mult bass. Desi, sincer sa fiu, suna ciudat masinuta asta, are un fel de ecou ce da bine pe majoritate pieselor ascultate de mine, dar pe unele le face muci.

Share this post


Link to post

Salut

Am montat:

- Mp3 Sony Xplode - cdx-gt20 - 4 x 45 W nu e cine stie ce, dar am vrut sony. pana acu e ok numai ca am facut niste cd si sunt unele piese unde cam sare cd, desi, repret, cd e nou (nu are zgarieturi)

- boxe tot Sony (pe spate) f1335. nu-s grozave deloc dar erau singurele sony pe care le-am gasit care sa se incadreze in plansa din spate. Le-as recomanda pt protiere mai mult.

- boxe GM (pe fata) era puse de fabrica.

 

Se aude ok. nu am bas cum as fi vrut dar cred ca asta era cea mai buna varianta legata de pret/calitate/brand name.

Pe viitor cred ca am sa fac o plansa din pal pe care sa pun niste boxe mai mari.

ideea e ca nu imi inspira incredere suportul pe care sta plansa...vedem...

Cam asta e.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Eu am schimbat CDplayerul venit din fabrica cu un Pioneer de vro 55W (modelul nu mai conteaza ca s-a cam invechit)

 

Am schimbat toate boxele:

- pe fata Sony Xplod pe 3 Cai;

- pe spate GreenGo 2 Cai ovale de 4x6` 45W se aud super...

- BitBox MNC. care era cit paci sa fie inlocuit de rezervorul de GPL... da ce nu face omu pentru ceva basi in masina...

Share this post


Link to post

Pun si eu o intrebare mai stupida , dar eu am cautat prin hartiile care au venit cu masina si nu am gasit raspunsul stie careva ce Model e Blaupunktu ala care vine pe Spark din fabrica ?

Share this post


Link to post

Sunt blaupunkt boxele??? Mersi de info ;) . In fine... nu mi se par prea stralucite... se aud ok... si cam atat. Cu ceva reglaj din player se aude bine si bass-ul :) .Pentru mine sunt indeajuns... desi se putea si mai bine

I-am pus un mp3 player ieftinutz, un Kenwood Kde ce-W237GY luat din metro

Share this post


Link to post

Stie careva cum se scoate capacul ala care tine locul casetofonului la variantele mai slab dotate?

La matiz se pare ca era destul de complicat.

Ce fel de mufa are sparkul pentru casetofon este ISO sau este altceva?

Share this post


Link to post
Stie careva cum se scoate capacul ala care tine locul casetofonului la variantele mai slab dotate?

La matiz se pare ca era destul de complicat.

Ce fel de mufa are sparkul pentru casetofon este ISO sau este altceva?

 

E destul de greu si la asta, cred ca trebuie scos si o parte din plasticul de pe langa. E prins cu suruburi pe interior!!!!!!...... mare prostie din partea lor :wallbanger: . Eu am crezut ca e prins cu cleme, ca la calculator. Pana la urma am reusit sa-l rup (dupa ce am si zgariat putin marginea :-W )

 

Nu stiu ce fel de mufa este (nu ma pricep), dar s-a potrivit la Kenwood-ul meu(vezi modelul putin mai sus). La fel si mufa pt radio... nu am avut nevoie de nici un adaptor

Share this post


Link to post

bine ca nu m-am apucat sa scobesc pe la ea :) )

Share this post


Link to post

Salut

Aveti idee pe unde ar putea fi siguranta pt cesetofon???

Sau cum se numeste pt ca in cartea tehnica nu exista asa ceva cum de ex exista cea pt aer conditionat sau proectoare

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Discutam de Spark aici, da? Cauta o siguranta de accesorii.

Share this post


Link to post
Discutam de Spark aici, da? Cauta o siguranta de accesorii.

Da discutam de spark.

Si am gasit si problema pt care nu mai functioneaza casetofonul pe care l-am pus pe masina.

Se pare ca s-au dus dracu o groaza de sigurante pt ca nu mai am lumini la bord , iluminare dreapta si nici semnalizare X(

Precizez ca siguranta de pe casetofon e de 15 A iar sigurantele care se pare ca au o problema sunt toate de 10A(vreo legatura?)

Am identificat si acel panou care e undeva sub bord si e imposibil de umblat acolo

Trebuie sa ajung cu masina la service , sper insa sa nu ma beleasca aia ca am vrut sa-mi montez un casetofon pt ca nu am modificat nimic la instalatie avand mufa iso :-W

Share this post


Link to post

stie cineva unde gasesc suportii de boxe de pe lateral din spate? am un chevrolet spark si nu am boxe pe spate. pe fata am schimbat boxele cu unele mai bune Mutant tot de 10cm http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/Mutant/MT405/ , iar pe spate as dori sa aflu cum pot monta boxe (firele sunt trase si functioneaza). Mentionez ca suportii de plastic din spate sunt doar de forma nu au gauri pt suruburi iar sita nu are gaurele pt circularea sunetului...mai pe scurt sunt de forma puse...Unde pot sa gasesc si eu suportii aia, si ce boxe imi recomandati pt un bass bun...mentionez ca am un mp3 http://www.twenga.co.uk/specs-CDX-S2050-SONY-Car-radio-6674 . Multumesc

 

 

PS. Sau cine poate sa-mi confectioneze placa din spate, ce materiale ar fi mai indicate si cam cat costa?

Edited by popa_alexandru87

Share this post


Link to post

Suporti pentru spate nu stiu unde ai putea gasi.

Daca ai gasi boxele Ground Zero 46X eu zic ca ai putea fi destul de multumit. Acelea le am si eu si sunt printre cele mai bune din gama 4"x6" (dar nu prea se gasesc). Bas nu poti cere de la niste boxe asa de mici, dar eu zic ca sunt suficiente pentru masinuta asta. Acum depinde si cat de bun este Cd-Playerul.

 

Placa iti poate face un tamplar. Ai de ales intre pal si mdf, depinde ce are. Daca ai pune placa, iti poti pune niste ovale mai mari si atunci cred ca ai avea destul bas.

Alegerea e a ta. :)

Edited by Axel7

Share this post


Link to post

Deci pana la urma poate explica cineva cum se da plasticul din locul rcd jos la variantele fara cd-player?As cumpara unul de origine la sh daca are cineva...

Share this post


Link to post

Trebuie sa scoti o parte din bord, adica partea de sus de la ceasuri pana la AC iese, apoi desfaci suruburile si iti faci treaba.

Share this post


Link to post
Trebuie sa scoti o parte din bord, adica partea de sus de la ceasuri pana la AC iese, apoi desfaci suruburile si iti faci treaba.

Adica este la fel ca la Matiz?

Share this post


Link to post

Nu stiu cum e la matiz, dar banuiesc ca e la fel, daca iese partea din mijloc a bordului.

Numai sa ai grija cand o scoti sa nu zgarii bordul.

In poza de mai jos vezi exact. :)

post-9742-1206704849_thumb.jpg

Edited by Axel7

Share this post


Link to post

multumesc,saptamana viitoare vine si atunci îi montez si rcs.

Share this post


Link to post

Axel, partea aia din mijloc e prinsa cu cleme sau ceva? Sau trebuie cautata de suruburi? Cum se scoate?

Share this post


Link to post

E prinsa in cleme, bagi usor surubelnita pe margine asa, cu grija sa nu zgarii bordu` si iese, cu rabdare. :)

Share this post


Link to post

multzam fain ;) ... de ce erai aici prin octombrie... nu ma mai chinuiam sa rup plasticul ala din fatza :wallbanger:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...