Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Se Poate Gauri Oglinda Cu Bormasina ?

Recommended Posts

Salutare.

Intentionez sa montez o oglinda mare ( aprox 1.30 X 90 ) pe o usa de biblioteca astfel incat fi-mea sa se vada si ea ( ca ii palce )

 

Intrebare : se poate gaurii oglinda fara a se sparge cu o bormasina de casa ? Daca da, cu ce tip de burghiu ?

Intrebare 2 : cum se lipeste o oglinda de o alta suprafata ? Cu hartie intermediara si aracet, prenandez ??

 

Multumesc pentru raspunsuri !

Share this post


Link to post

Pai nu cred ca ai decat 2 solutii, ambele constau in lipire : cu silicon sau cu banda dublu-adeziva. Cred ca prima e cea mai eficienta. Nu am auzit sa dea cineva gauri cu bormasina in sticla... :) Sau poate cine stie... ? Ca am o cunostinta ce a infipt cutitul in geam :D Oricum cred ca ar exista riscul sa o spargi, asa ca lipirea cu silicon o recomand, insa ar trebui sa poti da jos usa ca sa stea pe plan orizontal cca. 24 de ore din cate stiu eu.

Share this post


Link to post

Sfat:

-Oglinda gaureste-o la geamgiu. Eu am incercat acasa si ...nu mi-a iesit :mrgreen:

-Pentru lipit foloseste un fel de buret dubluadeziv E super. Eu am lipit oglinda mare pe sifonier.

Share this post


Link to post

Vezi ca au prezentat azi, la misiuneacasa, un adeziv special pentru asa ceva care nu afecteaza stratul de argint de pe oglinda. Incearca la ei pe forum. Daca nu, vezi ca exista ceva suporti care-i fixezi cu holtzsuruburi pe usa si-ti fixeaza oglinda. Nu incerca sa o gauresti cu masina de gaurit pentru ca o vei sparge.

Share this post


Link to post

Renunta la gaurire (daca nu vrei sa renunti pe urma la oglinda).

Una la mana, presupun ca oglinda are muchiile finisate, deci nu ai nevoie de vreo "rama". Daca e asa, atunci gasesti prin Brico sau Prakti chestii de tip dublu-adeziv pentru montat oglinda.

Daca muchiile nu sunt slefuite, atunci va trebui sa-i faci o rama. Poate fi din lemn, daca vrei sa o asortezi la biblioteca sau din profil de aluminiu (Prakti). In functie de solutie, s-ar putea sa fie nevoie si de niste gauri in usa, ceea ce de regula e de evitat (chiar daca nu-mi imaginez tipa care sa nu mai vrea sa se uite in oglinda :) )

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Nitel offtopic: se poate taia si cu foarfeca, daca vrei :) vezi

.

Share this post


Link to post

@Vaaxi:

Share this post


Link to post

Eu am lipit oglinda cu silicon sanitar. Nu-ti mai bate capu' cu tot felul de inventii.

Share this post


Link to post

Eu am lipit pe o usa... Oglinda a fost slefuita pe canturi si lipita pe usa pusa la orizontala cu silicon universal.

 

Cei care fac rafturi din sticla au o scula speciala pentru gaurit, nu cred ca merge cu bormasina deoarece aceasta vibreaza iar sicla va pocni.

Share this post


Link to post

Semi-offtopic: Faianta cu ce burghiu se gaureste? :)

Share this post


Link to post

Mai bine lipita decat gaurita, arata mult mai misto.

Iar la faianta se foloseste burghiu widia dar fara percutie si... multa grija. Mai bine te uiti intai cum face altul care se pricepe. Nu e greu.

Share this post


Link to post

... faianta de pe perete am gaurit-o cu burghiu cu virf vidia si a fost ok (gaura de 6, pt. dibluri ... nu stiu placa de faianta "standalone" cum se comporta la o astfel de gaurire)

Share this post


Link to post

Salut,

 

Oglinda se lipeste cu banda dublu adeziva sau alte materiale dedicate scopului. Te rog foloseste numai ceva adecvat, materialele trebuie sa aiba durabilitate, iar daca spargi oglinda trebuie sa retina cioburile mari.

Share this post


Link to post
Semi-offtopic: Faianta cu ce burghiu se gaureste? :)

Cu bormasina cu percutie si cu burghiu normal de dat gauri in pereti (Asta daca faianta e pe perete). Eu asa m facut si nu am spart nici o placa :rolleyes:

Share this post


Link to post

De ce ai dat cu percutie? Chiar atat de dura e faianta?

Share this post


Link to post

au geamgii o freza speciala.nu incerca cu altceva ca nu merge.freza e una speciala,diamantata.

Share this post


Link to post

Eu la faianta procedez asa:

- ciocanesc placa sa vad daca e gol sau plin dedesubt; daca e gol (se mai intampla sa nu fi fost suficient adeziv la montaj) si totusi trebuie sa dau gaura acolo (alternativ ma mai gandesc poate pun ce vreau un pic mai incolo), atunci trebuie lucrat cu mult mai multa grija pentru a evita craparea (desi e adevarat ca nu crapa asa usor)

- punctez usurel cu... punctatorul :) , pana se face o gaurica in smalt, pentru a se aseza varful burghiului

- gauresc cu o masina cu percutie, dar cu presiune usoara astfel incat sa nu fie prea multa forta in "batai", mai ales daca a sunat a gol la testare

Share this post


Link to post

Eu n-am mai cautat sfaturi. Stiam doar ca nu se pune percutia direct pe placa, ci dupa. Am dat gaura cu burghiu normal, dupa ce am trecut de faianta am bagat percutia. Si gata.

Share this post


Link to post
De ce ai dat cu percutie? Chiar atat de dura e faianta?

Cam este, depinde de tipul de faianta si de cat de nou este burghiul.

Share this post


Link to post

La faianta tot secretul este sa lasi burghiul la turatie cat mai mare ( FARA percutie ) sa incinga bine locul unde incet incet avansezi si incepe sa muste din placa . Sa treci pritr-o placa de faianta ( ca sa nu o spargi ) ar trebuii sa stai pe ea aprox 10-15 secunde. Eu am gaurit pana acum minim 20 bucati prin casa si n-am spart nici macar una ( nici macar pe alea albe din baie vechi de 20 ani ) .

 

La sticla, cred ca o sa iau usa de la sifonier sa merg la geamgiu, pentru ca o lipesc eu dar am nevoie de gauri EXACT unde pica manarul, aia e buba de fapt.

 

Multumesc pentru sfaturi !

Share this post


Link to post

Aiurea: lipeste manerul pe oglinda!

Share this post


Link to post

Daca in 3 ani si citeva luni nu si-a rezolvat problema ... nici nu o mai rezolva :P !

Share this post


Link to post

Sau e reclama mascata...?? / :)

 

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...