Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Lacul Vidraru - Transfagarasan 2007

Recommended Posts

Oricum ar fi cu calirea, tot Transfagarasanul, pe versantul nordic, pute a ferodou incins de la placute si ambreiaj si a antigel barbotat ... sursa principala: Dacia Berlina :lol:

Share this post


Link to post

Ca bine zici FLEX. De la Lac pana la Cascada nu stiu daca am apasat de 2 ori ambreiajul. Cu a 2a a mers super, basca consum redus de benzen. Ba chiar mai mult decat atat data trecuta am constatat eu ca am incins mai tare franele la urcare (deh urcam cu a 3a), decat la coborare.

Acum serios vorbind, pentru cei interesati de a merge la Balea, daca puteti, incercati sa nu mergeti in weekend, e mult prea mare nebunia. Presupun ca si in timpul saptamanii e ceva, dar mult mai mica. Asta am uitat sa scriu in mesajul anterior.

Share this post


Link to post

Salutare la toata lumea !

Si eu am facut Transfagarasanul pe 25.06 pe urmatorul traseu:

Ploiesti , Sinaia dupa aia scuratura Paraul Rece , nu am intrat in BV , Zarnesti apoi DN Bv Sibiu , Balea , Vidraru Curtea de Arges , Pitesti , Targoviste, Ploiesti.

Calitatea asfaltului ok exceptand aprox 30 km in zona Zarnesti unde e dezastru .

Eu va sfatuiesc sa o luati pe Brasov.

Peisajele superbe , la Balea era zapada si se schia , desi temp era de aprox. 20 grade.

ERA SUUUUUPER.

Am oprit apoi la un friptan dupa tunel spre Pitesti.

drumul facut cu 2 Cielouri Batranica mea si al lui tata .

Consumul la al meu super multumitor 7.4 la suta cu 4 persoane in ea .

(a nu se uita ca batranica e Koreeana).

Oricum va recomand cu caldura traseul !

Bafta

Share this post


Link to post

Am facut si eu traseul prin 20 aug. Drumul este acceptabil la intrare (Curtea de Arges) si culmea f. bun la iesirea spre Cartisoara . Dezavantaj : fiind practical este si mai aglomerat decat ai vrea + foarte multi "turisti" simt o placere deosebita de a amesteca muntele cu manelele. La ce dracu se suie in varfu' muntelui sa asculte muzica ?

Cat despre reactia "masinii" - absolut neutra !! Chiar incep sa banui ca indicatorul de temperatura apa e "busit" nu a trecu niciodata de jumatate indiferent de conditii .

Si atentie la imbracaminte ca la prima iesire sus la lac am scotocit porbagajul dupa haine mai groase .

Care ai fost mai ala cu Poenarii ? Pai nu te-ai gandit si la urmele de plamani pe care le mai am ca fumator inrait ? Basca copilu' foarte entuziast la primele 10% din trepte , dar apoi ... Nu-i bas o bucurie sa ai o meserie prea statica (si burtica aferenta) + fumat + copil = necaz la Poenari . E drept ca a meritat dar...

Share this post


Link to post

12 sept: Bucuresti - Pitesti - Curtea de Arges - Vidraru - Balea Lac - Balea Cascada si retur! Vremea a fost foarte frumoasa, starea drumului in cea mai mare parte buna, traseul nu foarte aglomerat = excursie reusita!

poenari_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ai prins vreme splendida. Eu cand am fost la mij lui iulie ploua, era frig si o ceata de abia vedeai sa mergi cu 20 la ora.

 

Ai idee cand se inchide trans-ul anul asta? As mai vrea sa il mai fac anul asta, dar la sfarsitul lui septembrie...decocamdata sunt prins cu licenta. :rtfm: :aoleo:

Share this post


Link to post

Oficial se inchide pe 15 noiembrie. Neoficial se inchide cand nu se va mai putea ajunge cu masina, adica la prima zapada sanatoasa. Dupa 15 octombrie ar cam trebui sunat la AND pentru aflat starea locala. Desi astia la cat sunt de habarnisti...

Share this post


Link to post

NU pana in15 nov. Oficial transul e deschis intre 15 mai si 15 septembrie. Dar au fost ani in care s-a deschis la jumatatea lui iunie din cauza zapezii. Si am observat ca de obicei se inchide cam dupa 20 septembrie, oricum in semtembrie, adica niciodata nu am auizt sa mai fie deschis in octombrie. Spre exemplu sapt trecuta pe platoul Bucegilor a nins, si destul de bine. Iar transul ajunge la o altitudine de peste 2000m, deci ne pute astepta oricand la o ninsoare; si in plus mai e vorba si de inghet; poate chiar bruma dimineata. Deja de o saptamana in tara au fost temperaturi negative (spre exemplu in Miercurea Ciuc...). Probabil ca s-ar putea circula si in octombrie, dar presupun ca pe trans nu se baga nici un utilaj pt dezapezire, si la cea mai mica zapada probabil ca il inchid.

 

Oricum la Balea CAscada am vazut o bariera; sa inteleg ca cu aia se blocheaza accesul pe trans :?: In partea asta dinspre S nu stiu exact de unde se inchide (in teorie se spune Cantonul Piscu Negru, dar nu stiu unde e ala). Adica sunt curios ca chiar daca transul e inchis, oare se poate terce cu masina, sau pun bariere de ambele parti si nu ai cum sa treci.

Share this post


Link to post

Am fost odata prin aprilie!!! La vreo 10-15 km de virf (pe partea dinspre sud) era ditamai zapada si era neatinsa, adica nu intrasera pe acolo nici cu Aro, cu nimic. Asa ca am facut cale-ntoarsa!

Aia de la Bilea Lac cum naiba se aprovizioneaza?

Share this post


Link to post

Pentru anul asta: "In conformitate cu regulamentul de functionare a drumului national DN7C-Transfagarasan, Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania SA anunta ca in perioada 8 iulie 2004 - 1 noiembrie 2004 este deschisa circulatia publica pe acest drum, intre km 0+000, localitatea Bascov, judetul Arges, si km 151+955 - intersectie cu drumul national DN1 Brasov-Sibiu, judetul Sibiu." Citat de la http://www.andnet.ro:8080/itn/comunic_view.asp?id=242.

In perioada iernii la Balea Lac se ajunge doar cu telecabina dinspre Balea Cascada (daca functioneaza si aia). Inchiderea si deschiderea se face mai mult pe cale naturala pentru ca atunci cand peretele de zapada are 4-5m nici Superman nu o mai da din drum. Eu cand am fost prima data, nu era deschis in mod oficial, pe versantul sudic nu era nici o bariera, doar la un moment dat aparea un indicator cu "Drum inzapezit". Cand situatia sta sa fie nashpa cred ca merge cineva si inchide usile de la tunel si cu asta basta.

Cantonul Piscul Negru este pe versantul sudic, la inceputul zonei de urcat, cred are cota 1100-1200m.

Share this post


Link to post

Daca va uitati bine, in cea de-a doua poza adaugata de mine (cea cu versantul nordic) se pot vedea urmele de la nisipul care a fost imprastiat pe sosea, banuiesc ca saptamana trecuta cand a fost foarte frig!

Urme de zapada nu se vedeau, dar la "umbra" stancilor sau a peretilor de piatra unde nu ajungeau razele soarelui era inca gheata groasa. Ma intreb cum ai putea sa traversezi o portiune de sosea acoperita cu asa ceva (vezi foto)?

iceman_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Asa ca am facut cale-ntoarsa!

Aia de la Bilea Lac cum naiba se aprovizioneaza?

 

Cu telecabina de la Balea Cascada.

Share this post


Link to post

deci mai este deschis drumul sambata asta?, ca as vrea sa traversez din Arges pana in Sibiu.

Share this post


Link to post

Tananana ..Si sa te duci la Sambata stai acolo 400K / noapte aer curat super panorama manastire superba frig tot ce vrei !!!...

Share this post


Link to post

Acolo aveam de gand, Sambata e pe drumul care intersecteaza Brasov Sibiu sau trebuie sa mai ocolesc un pic?

Share this post


Link to post

Cand ai coborat de la Balea treci prin Cartisoara si iesi apoi in Drumul Sibiu Fagaras Brasov..O iei la dreapta spre Fagaras si mergi pana la Sambata de Jos apoi chjiar in centrul comunei faci la dfreapta si mai mergi pret de vreo 8 Km (ai grija e cu criblura proaspata si parca esti pe patinoar) deci ajungi la manastire (vezi sa ai nadragi lungi ca nu va primeste altfel)...dupa ce o vizitezi du-te "La Ghitza - Casa Ardeleana" e undeva la vreo 100 m de drumyul principal ,,,Daca n-o sa-ti placa sa ma injuri...Manastirea e suparba oricum!

Share this post


Link to post
Tananana ..Si sa te duci la Sambata stai acolo 400K / noapte aer curat super panorama manastire superba frig tot ce vrei !!!...

 

Unde 400k la Sambata?

 

Anul trecut era 400k la pesniunea la care ma duc eu in fiecare an (la Fam. Parvu). Anul asta e 700k camera. Si am inteles ca preturile sunt de la acessta suma in sus (la hotel e 1,2 mil camera).

Share this post


Link to post

La Casa Ardeleana - La Ghitza !....Au si de 500K !...Da' acum sa sti alea de 400K au buda si baia comuna !..Insa e fain de tat!!!

Share this post


Link to post

Si primesc 4 in camera?

Ai unde sa pui cortul acolo?

Sau e prea frig acum pentru asa ceva.

Share this post


Link to post

Bai tu ia-ti si cortul ..desi cred ca e cam frig noaptea in zona !..Insa tipu' Ghitza asta - are o fatza de bandit mama mama - e la inceput si are asa o maaare disponibilitate in a-ti da tot ce doresti deci cred ca te intzelegi cu el ..mai ales ca sezon cam canci in this period!.....

Share this post


Link to post

Eu vreau sa ma duc duminica asta,am sunat acum la cabana Paltinu si nu este zapada,prognoza meteo zice ca n-o sa ploua duminica deci o sa fie ok> :lol:

Am fost de 1 mai dar era zapada de 2 metrii si ceva,am urcat cu telecabina a fost foarte fain...

Si mai incerc si masina noua cumparata de 2 saptamani 600 km am cu ea. :lol:

Share this post


Link to post

Stie cineva daca week-end-ul viitor mai e deschis Transfagarasanul ?

Share this post


Link to post

Avand in vedere ca pentru azi la Balea erau date temperaturi pozitive, +4 parca si nu am vazut inca avertizare pentru zapada in zona cred ca merge fara probleme. Oricum dimineata inainte sa pleci suna la AND si afli exact ce si cum. Numarul e si pe aici, sau il afli de la informatii.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...