Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Hyundai Sonata Vs Honda Accord

Recommended Posts

Salutare ! In primul rand rog admini daca considera acest post anapoda ( tinand cont ca aici vorbim de gm ) sa il inchida / stearga dar sa nu imi dea si finalul warn ! Multumesc ! ( daca e ok sa ramana postul se poate edita randul de mai sus )

 

Am fost astazi si m-am suit in Sonata si in Accord.

Concluzii vizuale :

 

Sonata imi place mult rau de tot exteriorul si volumul si spatiul din interior ( puteti sau nu sa credeti e muuuult mai mare decat la espero, si asta e greu de obtinut la banii astia :D ).

Sonata are deficiente la calitatea finisajelor din interior. Si nu gasesc nicaieri pe net o poza cu bord de sonata full ( navigatie samd ) caci cel de baza e jenant de golas.

 

Acord arata mai binisor la interior dar are un spatiu ceva ceva mai mic iar la exterior pierde in fata sonatei.

 

Preturile sunt aproximativ aceleasi, motorizarile deasemenea.

 

Parca mai multe optiuni in acelasi pret la Sonata .

 

Ideea e ca in max 1,5 luni vreau sa imi iau una din 2 si ma bazez pe voi sa ma iluminati care e mai buna ( dpdv tehnic ) si cam ce probleme apar pe la ele ( evident, cat stiti si voi ) ca sa stiu la ce ma bag.

Daca imi iese combinatia financiara care sa imi permita manevra asta va promit ca Esperache al meu il repar si il vand NUMAI AICI pe forum la un pret jenant de mic.

 

Perfect pentru mine ar fi : exteriorul de la sonata, sistemele de la sonata, spatiu de la sonata, pozitia la volan de la sonata ( sa mai mentionez ca o sa fie automata ? :P ) dar calitatea finisajelor de la accord ( minim ) ...ce sa fac... ce sa fac..

 

Astept sfaturile voastre ( sau MP ul adminilor prin care sa ma anunte ca mi-au sters postul - nu va fi nici o suparare daca e asa )

 

 

Va multumesc mult si sunt convins ca intelegand ce trauma psihica aduce o investitie de 25 mii euro ma veti ajuta , astept !

 

LE : acum asa cum stiti conduc un C-classe care are mult in + la finisaje fata de amandoua adunate insa nu ma potrivesc deloc cu pozitia la volan - sa nu mai zic de locurile din spate care sunt jenante -

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Daca as fi in locul tau fara discutie as alege Accordul. Imi place mai mult din toate punctele de vedere... are un look mai agresiv, motoare mai sportive un pic... dar din cate am citit in postul tau te-ai cam orientat deja spre cealalta varianta! Ambele sunt masini super, si din punctul meu de vedere ai notat obiectiv plusurile in favoarea Sonatei! Oricare ar fi alegerea ta iti urez multa bafta!

Share this post


Link to post

Pai intr-o dilema asemanatoare am fost si eu la vremea mea.

Doar ca eu aveam in vedere mai multe modele: Sonata, Mazda 6, Subaru Legacy si Honda Accord.

In finala au ramas Legacy-ul si Accord-ul.

Chiar s-a nimerit, de la showroom-ul Hyundai unde am vazut Sonata, am plecat imediat la cel de la Honda sa vad Accord-ul.

Dupa ce m-am urcat in ultimul (era un Executieve full-option) mi-am luat gandul complet de la Sonata.

Punctul forte al hondelor sunt motoarele, transmisia si coeficientul aerodinamic ( 0.26 la acccord, considerat cel mai bun din clasa sa).

La dotari Accord-ul este peste Sonata, in nici un caz invers.

De ex Sonata NU are: xenon, cruise control, bluetooth, clima duala, trapa, ... dotari pe care le regasesti pe un accord full).

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Nu stiu cum era atunci dar acum nu mai e assa. Pe varianta full amandoua au aceleasi optiuni.

Iar in standard sonata bate acordul. Asta acum - azi !

 

Cat costa un Legacy si o Mazda 6 full??

NU ma intereseaza nimic ce este sub spatiul interior al Sonatei ( nu cu mult adica ). Cele 2 variante de mai sus cum stau la volum interior ??

 

Multumesc !

 

LE : oricum multumesc foaret mult pentru celelalte 2 propuneri de variante, maine ma duc sa le vad si pe ele !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

:) Mai intereseaza-te la dotari, Sonata este departe la dotari fata de Accord (ce ti-am enumerat mai sus, nu le are nici macar optional)

Are rost sa-ti mai zic si de navigatie si alte gadgeturi electronice ( ca instalatie de sunet Pioneer cu 8 incinte, comenzi vocale, toate comezile audio, cruise control, telefon si BC pe volan) ? :)

 

Dar daca spatiul primeaza pt tine in favoarea altor aspecte, te va satisface Sonata sau Mazda 6.

Daca banii nu sunt problema as alege ultima (care evident este mai scumpa, dar are si dotari o gramada peste Soanata).

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Maine ma duc sa le vad pe toate din nou. Sper ca o sa le gasesc pe toate in Expozitiei. Daca mai e cineva online si poate sa imi directioneze drumurile catre niste showroomori... multumesc munt !

Share this post


Link to post

Ca sa nu mai toceasca Satori tastatura pot sa-l citez in avans: "Pacat ca e Hyundai" :rolleyes:

 

In rest ce sa zic, Legacy are AWD-ul care face toti banii si arata demential, atat exterior cat si interior. Iti recomand sa mai faci o vizita si la SAAB (chiar daca AERO sare din buget, poate un 2.0T nu e chiar nasol)

 

Epica ai vazut-o? :->

Share this post


Link to post

Omu' doreste spatiu mare in spate, asa ca daca spatiul de la Accord nu-l multumeste, cel de la Legacy-ul nici atat.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Dar in schimb legacy are super finisaje ; Pacat ca e micuta !

SI Mazda 6 e interesanta dar aberantii nu pun cutie hidramata decat pe benzina si decat pe varianta intermediara, NU pe full.

Am apucat sa vad azi si Varianta Sonata full --- damn ce bine arata, pacat de saracia bordului.

 

Un timp nu o sa mai am timp sa ma interesez de masini, trebuie sa ma ocup de proiectul in sine care sa produca banii .

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Legacy are super finisaje , in "schimb" la ce ?

Share this post


Link to post

Nu inteleg intrebarea

Share this post


Link to post

Nu mai conteaza.

Cutie automata vei gasi de regula la japoneze doar pe benzina.

Si tot daca vrei spatiu mare, ar mai trebui sa iei in calcul si Toyota Avensis sau Ford Mondeo (parca ultimu era la oferta acu ca se anunta Mondeo nou).

Si ca tot vrei spatiu, de ce nu un SUV :) , de ex Foresteru are la oferta acu' navigatia gratis .

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

NU vreau suv, nu ma intreba de ce ca nu stiu sa iti raapund, poate si pentru ca la nivelul ala de pret sunt pline de plastice inauntru.

Ford mondeo este capitanul plasticelor, fordul de la noi fiind in general asa. Sincer, fac rusine numelui !

 

Azi am vazut diverse modele si fabricanti din gama 20-25mii euro maxim.

Din fericire singura care are impact vizual socant ( in sensul bun ) asupra mea este Sonata.

Am sentimentul ca daca as lua orice altceva o sa ma uit in continuare cu jind dupa ea pe strada.

Constient sunt ca altele pot fi mai perfornmante si ca Sonata este saracuta in bord ( daca ar fi avut bordul de la Grandeur...eeee... ce simpla era decizia ) dar imi magnetizeaza privirea de cate ori o vad.

Banii sa iasa , nevasta sa o conving ( sper sa o conving cand o sa o bag in spate unde NU are cum sa atinga scaunul din fata nici daca se intinde spre el :P ) si mi-o iau.

 

Pana atunci astept si ascult sfaturi si pro si contra. Multumesc mult !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Pai ce sa zic, se pare ca esti hotarat deja, daca-ti place Sonata, go for it :)

Ca mai de fiecare data masina se alege cu inima nu cu ratiunea, iar inima ta se pare ca vibreaza la o Sonata :)

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Eu unul consider ca nu se poate compara Hyundai cu Honda. Accord se va deprecia mult mai putin decat Sonata care in afara de exterior reusit si spatiu nu prea mai are mare lucru. Dotari au amandoua destule dar Honda e cu doua trei clase in plus ca masina. Fa un drive test cu amandoua si ai sa te convingi. Eu am lucrat la Hyundai, cunosc bine Sonata, apreciez exteriorul dar votez pt Accord cu ochii inchisi.

P.S. Vezi ca pe Top Gear.com ai rewieuri la amandoua. Sonata la sfaturi de cumparare are 2 stele din 5 iar Accordul 4 ca masina noua si 5 ca SH.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru sfaturi. Chiar daca sunt patat pe sonata o sa fac ( ca deh e valoarea mare ) cu toate test drive inainte ( eventual de mai multe ori ) .

Ce alte masini credeti ca se mai incadreaza in gama de maxim 25 mii euro pret final si care ar merita sa fac un test :

Acum am pe lista :

 

1. Sonata

2. Accord

... astept propuneri, multumesc !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Civic 4 door sau Accord.

Si mie-mi place Sonata, mai ales cea crdi 140cp 6trepte. dar nu se poate compara totusi cu o honda. ever.

Share this post


Link to post

Ce parere aveti de Chrysler 300M ??

Share this post


Link to post

E altceva fata de Sonata sau Accord... iar parerea mea despre 300M, intr-un cuvant : Tanc!

Dar unul foarte aratos si dotat! :thumbl:

Share this post


Link to post
Ce parere aveti de Chrysler 300M ??

peste 55k euro functie de echipare si motorizare... Ai gasit petrol?

Share this post


Link to post

Poate pe la jumatate. Cred ca il confunzi cu 300C :mrgreen:

Share this post


Link to post

Dap, my bad :)

Share this post


Link to post

Frumoasa masina, n-am ce zice. Mi-a parut rau cand avea cineva la noi un astfel de exemplar de cativa ani si a platit pe un fraier ca sa o distruga, pentru ca era CASCO mai mare decat valoarea masinii pe piata.

 

Chrisler 300C: eu zic sa mai astepti pana la 50 de ani, ca sa ti se potriveasca.

Share this post


Link to post
Ce alte masini credeti ca se mai incadreaza in gama de maxim 25 mii euro pret final si care ar merita sa fac un test :

Acum am pe lista :

 

1. Sonata

2. Accord

... astept propuneri, multumesc !

 

Volvo S40

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...