Jump to content
Sign in to follow this  
spyk

Axul Cu Came

Recommended Posts

Aceeasi problema am avut si eu, initial am schimbat doar culbutorii dar apoi am inlocuit si axul si compensatorii. Mie incepuse sa-mi creasca si consumul. Axul m-a costat vreo 350 ron,culbutorii si compensatorii vreo 400 manopera gratis ca le-am montat singur. Motor 8 v .

Share this post


Link to post

De ce ai schimbat compensatorii? Erau blocati? Eu am schimbat axul, culbutorii, etc dar compensatorii i-am pastrat.

Edited by koss_x_treeme

Share this post


Link to post

Nu erau blocati,dar nici foarte scumpi asa ca am decis sa-i inlocuiesc avand in vedere ca am inlocuit si axu cu, culbutorii. Asta asa preventiv.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Va rog sa-mi spuneti daca vedeti uzura la axul din atasament.

 

Cielo sohc 1995 cu 215 000 km

post-10902-0-71648800-1458044760_thumb.jpg

post-10902-0-98394100-1458044815_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Aceiasi remarca, prima poza cama din dreapta , si nu rotunjita (dupa cum normal si de drept ar trebui sa fie) ci latita .

Da' ii floare la ureche comparativ cu axul atasat in pagina 6.

Schimba-l , si totodata ingrijeste-te de tachetii hidraulici , in special ala de-ti bulira axul, ca-i blocat . Nu uita nici de simeringuri si o garnitura noua a capacului.

Share this post


Link to post

Vin si eu cu o problema..am un Cielo din 96, 1.5 8v, masina are 173.000km reali (tatal meu a luat o de la o ruda la 99.000km), la 135.000km sa schimat primadata axul cu came din cauza zgomotului mare facut de ax, toate bune si frumoase pana pe la 151.000km cand zgomotul de axa came a inceput iar, schimbat atunci axa came, culbutorii toti, baie ulei si curatarea sorbului, acum am 173.000 km, am schimbat garnitura chiuloasa iar mecanicul mi a zis ca axa a "mancat" din culbutorul de langa delcou si ca trebuie schimbat culbutorul(la rece se aude tacanit cateva secunde, si la mersul la relantii dupa 2, 3 minute de mers la relanti incepe iar tacanitul chiar daca e motorul cald, in ture se opreste tacanitul) si axul cu came..Din ce cauza se duc axele cu came asa repede? Mecanicul mi a zis ca din cauza ungerii proaste...ceva sfaturi va rog?

Edited by AllegroS

Share this post


Link to post

Mecanicul adevar graira !

 

Schimbi culbutorul in cauza, reschimbi axa de se cere, verifici tachetii hidraulici, schimbi ileiul si filtrul, masori o presiune de ulei si de e ok, da-i bice, forja cu citeva schimburi de ulei la 3.000km, pina se autocurata.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Multumesc frumos Viktor! Ma gandeam pe langa cele enumerate mai sus, sa schimb si pompa de ulei, mai mult ca sigur e si ea obosita iar 90% sunt convins ca e originala a masinii..

Share this post


Link to post

Nu neaparat ca pompa sa fie defecta si pe cit posibil sa mai mearga inca pe-atit. Probabil sa ai pierderi pe undeva si nu asigura lubrificare corespunzatoare in capul motorului. Demontat, curatat totul ca la carte, gresat (cu ulei) remontat, schimbat ulei si filtru, presiune de ulei si talpa. Cel putin eu unu astfel as proceda.

 

Vreo 3 axe (parca) am schimbat si eu pe-o rabla cu un motor jegos din cale-afara (is ceva poze pe-aici ...) . Si-am zis proprietarului pe-atunci : de nu schimbi uleiul foarte des pina se curata, iar o sa crape ! Ghici ghicitoarea me ... :mrgreen:

 

Un altul, o bagat ulei pe baza de grafit (sau asa ceva) ca asa il invatara pe el cineva ca n-are nici un rost sa schimbe simeringuri de are pierderi (sau sa regleze culbutorii de tacane) si toate se rezolva ca prin minune de la uleiul fantoma. Mda, fereasca ce era in motorul ala ...

 

Alte doua muieri (istetele pamintului) s-au gasit ele (mecanicoasele =)) ) sa mearga sa cumpere Matiz SH . Daaa ... si-au atins scopul ... o gasi pe aia de culoare rosie ce le placu la nebunie si-au si cumparat-o ... Da' ca utilaju fu cu 15 kile mai greu datorita mizeriei din motor, nu fu nici o problema ... :) )

 

Si cica sa nu le iei la stanga ...

 

:twisted:

 

 

LE.

 

Tind a crede ca presiune de ulei este, altfel, martorul ar da de stire.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Axul cu came , chiar GM, l-am schimbat la fosta de 2 ori, cu ulei ok, schimbat la timp, insa tot s-a uzat prematur la varful camelor, la toate, sub 20k km. Prima data am schimbat si culbutorii, toti. Degeaba! Calitatea acestor piese, chiar originale, a cazut in cap de multi ani. Socrul meu asa l-a lasat, nu se mai merita, si oricum, el merge putin.

Edited by alexinno
  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu cade din discutie nici calitatea pieselor, Alex, insa eu unu nu o gasesc cauza prioritara. Din punctul meu de vedere, cit timp isi ia ulei, aia trebue sa mearga chiar daca e mai slaba calitativ. Is cazuri intre cazuri, unii tin un filtru de ulei pina se descompune si o ia pe traseu (mai mult decit suficient pentru a se pune in curmezis, cum dealtfel si in cazul filtrului de aer ce am vazut cu ochii mei descompus si absorbit in motor, ca nu a fost schimbat la timp) . Iar in cazurile fericite, unde toate-s zi (sau pe-aproape, ma rog) cauza prioritara a unei situatii gen, cred eu, is tachetii, tachet blocat ce nu-si mai face treaba ca la carte si ii da in gura camei de o zapaceste.

 

Logica mea ieftina astfel spune.

 

:mrgreen:

 

 

LE.

 

Apropo, de redam o pagina in urma realizam ca, tot uleiul ii atot-puternicul, si nu ma refer la calitate ci la perioada dintre schimburi. ca nu e chiar totuna de schimbat cind e ca pacura sau pe-o culoare acceptabila, mai misto asa ...

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Domnul Viktor, sa inteleg ca dvs nu imi recomandati schimbarea pompei, inainte de "semnele" garniturii de chiuloasa arsa, cu o luna sau doua inainte a inceput sa imi supureze ulei intre bloc si chiuloasa chiar sub delcou, stergeam acolo iar dupa cativa km gaseam iar ulei...cred ca de acolo a dus la uzura axei cu came si a culbutorului acela, multumesc mult pentru sfaturi!

Share this post


Link to post

Mai e un mic detaliu care nu prea e luat in seama... apare uzura si in lagarele axei, iar axa nu ma sta perfect dreapta si e fortata la strangerea chiulasei, dupa care se rupe in timp record.

Share this post


Link to post

Eu am schimbat prima data la fosta masina toti tachetii, culbutorii, pastilele din capul tachetilor si dupa un an era deja mancat la varf axul, la toate camele, cu ulei schimbat mult sub 10k km. La montaj am verifiact si timpul in care ia tachetul ulei, nu era nimic in neregula, se amorsau instant, pompa si traseul erau ok.Masina avea cam 250k km. Ax original GM, cu holograma pe tipla. Mai bine cautam un sh in mintile lui, cu conditia sa fie din montajul original de fabrica. Altfel, degeaba!

Edited by alexinno

Share this post


Link to post

Axul cu came , chiar GM, l-am schimbat la fosta de 2 ori, cu ulei ok, schimbat la timp, insa tot s-a uzat prematur la varful camelor, la toate, sub 20k km. Prima data am schimbat si culbutorii, toti. Degeaba! Calitatea acestor piese, chiar originale, a cazut in cap de multi ani. Socrul meu asa l-a lasat, nu se mai merita, si oricum, el merge putin.

Cand a fost schimbat axul ati fost de fata sau s-a mers pe incredere

In ziua de azi eu nu mai am incredere nici in mine :thumbl:

Share this post


Link to post

Eram acolo.

Share this post


Link to post

Allegu', hai s-o lasam cu "domneala" ca deja incepe sa-mi creasca coarne si ma simt in al noualea cer ... :mrgreen:

 

Eu unu nu schimb piese de dragul artei, nu vad la ce as schimba o pompa de ulei ce lucra in parametri. Testul presiunii de ulei isi spune cuvintul. Ulei sub delcou provine de la neetansarea O-ringului.

 

 

LE.

 

Interesant ce spui, Alex. Toate piesele noi si sa crape intr-un an de zile ...

 

Piese noi, pardon.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Pai e simplu, presiunea pompei se masoara montand un manometru in locul manocontactului. Daca e bine, ori e o problema la "linie" cum ziceau vechii dacioti (adica avem cuzineti uzati si pierde presiune pe-acolo) ori vre-un canal de ungere infundat.

Mai poate fi si garnitura de chiulasa proasta, daca a fost schimbata. Eu am patit sa nu aiba toate gaurile tehnologice date din fabrica.

Se stie ca cielo sufera de ungere precara la ultimul palier dar parca totusi e prea des schimbat axul ala.

Edited by Dj_Dark
  • Like 1

Share this post


Link to post

Din ceea ce am inteles de la mecanicii dela fosta Daewoo Braila, motorul de Lanos (Euro3) nu mai prezinta aceasta deficienta, axul pica mult mai greu.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...