Jump to content
Sign in to follow this  
Vlad

Boxe pe usi la cielo

Recommended Posts

Kickpannel-uri fac mai multe firme: Wizards, Code Alarm, Oma Alarm. In general se fac pentru sisteme de competitie SQ, SPL, se face totodata si o antifonare corespunzatoare tablei de pe usa cu folie fonoabsorbanta si de aceea cred ca nu se renteaza decat pentru cine isi pune cu adevarat muzica pe masina. Bafta!

Share this post


Link to post

Salut ! Radule daca se poate sa ma ajuti si pe mine sa imi zici cum pot sa ajung la una dintre acele firme

Edited by Spawnss

Share this post


Link to post

Mama mea ati abandonat de tot acest subiect :(

Share this post


Link to post

azi am fost la service...sa-mi montez casetofon si boxe...pana la urma am lasat-o balta si am pus doar doua boxe pe spate si alea mici din bord. culmea este ca se aude surprinzator de bine. una peste alta ...sunt multumit,doar ca am ramas cu 2 boxe ovale carora o sa trebuiasca sa le gasesc un rost...cam atat

Share this post


Link to post

Salut ! Rimio poate ne arati si noua niste poze ceva cu ce ai pus pe masina si marca boxelor si a casetofonului

Share this post


Link to post

buna din nou! Boxele sunt kenwood de 16 si casetofonul este sony cdx gt200 . promit ca zilele astea fac poze si le pun pe site

www.sony.ro

Share this post


Link to post

bun va spun unde se fac dar daca va spun ca costa cam 5-6 mil un set va mai intereseaza?

 

se pot face in bucuresti la wizards in cadrul clubului idm din regie sau in cluj la sfigmo audio.

 

ideea este ca se fac din fibra si cele care chiar arata bine nu sunt ieftine

daca va intereseaza mai dezvolt

Share this post


Link to post

Mie unul mi-ar convenii dar treaba e ca acum am altceva in proiect momentan :D (de indreptat unele locuri lovite de mama) si unele mici retusuri - schimbat motorase geamuri , 1 bec proiector care cred ca sa ars etc . Mai veniti si cu alte idei legate de KickPanneluri :D Bafta la toti

Share this post


Link to post

Am fost astazi la o firma de incinte acustice pt masina si m-am cam lecuit de ideea unor boxe pe usa . Mi-au zis ca pretul unei modificari asemanatoare celei din poza postata este in jur de 200 E pentru o usa

post-3255-1158251374_thumb.jpg

Share this post


Link to post

:o fftopic: Pe bord se desfata un mileu sau mi se pare mie?

Share this post


Link to post

salutare...eu lucrez in fibra asa ca as putea sa fac kickpannel-uri dar mai intai trebuie sa testez putin terenul...in primul rand este iarna si trebuie sa incerc rasina de iarna si in al 2-lea rand trebuie sa ma uit la mine sa vad unde ar veni bine...etc...acum eu cand o sa ajung la un rezultat...postez repede niste poze ;) si o intrebare as avea...cum se scoate plasticul acela de pe stalp???

Edited by MaTzA

Share this post


Link to post

Uitati si difuzoarele mele de pe usi.

post-3756-1163412886_thumb.jpg

post-3756-1163412909_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sal !

 

1. Ce dimensiune au difurile ??

2. Le-ai montat singur ??

3. NU mergeau mai spre mijlocul usii ??

4. Nu mergeau difuri mai mari sau n-ai avut ??

5. Sunt prinse doar de fatza de usa sau si de schelet ??

6. Ai antifonat usile ?? Daca da, cu ce ?

 

Merci !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Rasp:

1. 10 cm diamentru

2,3,4. Asa am cumparat masina

5. Doar de fata de usa sunt prinse

6. Usile nu sunt antifonate

Share this post


Link to post

[daca vrei te ajut io !

io miam facut totul absolut singur si a iesit ok dupa parea mea

dami mail sau pe mess

ebola_4gr3siv@yahoo.com

Share this post


Link to post

post-4617-1170619979_thumb.jpgpost-4617-1170620157_thumb.jpg

Salut! Tot citind pe aici despre boxe pe usi la cielo, mi-a venit o idee, pe care am si pus-o in practica.

S-a unit buzunarul usii cu "cotiera" si astfel s-a facut loc pentru doua difuzoare jensen de 16,5 cm si 40 W RMS. Ce parere aveti ?

Share this post


Link to post

B-86-chb cu ce ai unit buzunarul de cotiera ( materialul ?) ? Vino te rog cu mai multe detalii

Share this post


Link to post

Salut!

Materialul folosit a fost o coperta de la un biblioraft (care bineinteles ca nu are rezistenta necesara), asa ca pe dedesubt am pus nervuri de pfl, inclusiv in spatele fiecarui surub de la boxe, iar acest pfl este prins de fata de usa tot in holdsuruburi. Cu alte cuvinte, coperta de biblioraft are un rol strict estetic, fiind invelita cu mocheta. Surprinzator, dar sa stiti ca nu vibreaza. Am mai pus jos cateva poze inainte si dupa ce am pus mocheta.

post-4617-1170693798_thumb.jpgpost-4617-1170693850_thumb.jpgpost-4617-1170693897_thumb.jpgpost-4617-1170693931_thumb.jpg

Edited by B-86-CHB

Share this post


Link to post

Salutare ! Lasati montatul de boxe in usi pentru mai tarziu, caci sa iti confectionezi Kick Panel_uri este si costisitor si foarte minutios.Cea mai simpla solutie este sa va montati sub scaunul din dreapta un subwoofer.

Eu am montat un pioneer ts-wx 22 A sub scaun si se aude impreuna cu boxele din bord de 10 cm mai tare decat orice boxe de 16 ati monta in usi.Toata operatiunea dureaza circa 2 ore si nu se face nici o modificare, iar subwooferul asta intra la fix sub scaun. Ideea este sa faceti setarile in HU corect astfel incat pe fata sa aveti doar inalte basul il va da subwooferul. In plus aveti un sunet care vine din fata si nu trebuie sa ii "stresati" pe pasagerii din spate cu muzica.

post-2777-1171013348_thumb.jpg

Share this post


Link to post

De unde se poate procura acest woofer?

Share this post


Link to post

kpa : In afara de mocheta (8 ron/mp ) si de cateva materiale pe care le-am enumerat mai sus si pe care le aveam prin casa, m-au costat doar boxele ( 60 RON perechea de la oderom ). Sincer mi se pare ca la cati bani am investit se aude chiar bine. Acum stau si ma gandesc daca sa imi pun si o statie pe boxele fata sau sa le las pe HU.

Share this post


Link to post
Salutare

 

S-ar putea sa ai dreptate dar nu cred ca ar strica sa ai SI boxe in usi SI wooferul de mai sus :P

Oricum, multumim de sfat, sti pe unde s-ar putea PROBA asa ceva ??

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Avand in vedere ca il vand cei de la be-loud, s-ar putea sa te lase si sa-l probezi. Da-le un mail! :thumbl:

 

PS: nu cred ca se aude cine stie ce pentru un subwoofer, dar mid-bas s-ar putea sa dea din plin.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...