Jump to content
Sign in to follow this  
exxon

Vreau Si Eu Un Sfat...

Recommended Posts

Salut! am de ales intre Nubira II si cielo executiv. ambele noi, la 0 km... luat la diferenta de pret, dotari, fiabilitate si costuri de intretinere ce ma sfatuiti sa iau? Sper sa primesc niste sfaturi de la voi... Va multumesc!!!

Share this post


Link to post

Citeste si tu, ca sunt mai multe topicuri... inclusiv cel pe care ti l-a indicat @Juliaen!

Probleme, date tehnice, reparatii Nubira II http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=659

Jurnal de bord Cielo http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=1140

Si inca multe alte topicuri care sper ca te vor lamurii!

Depinde de cati bani dispui pt. achizitionarea masinii! Parerea mea e ca ambele sunt fiabile si cu costuri de intretinere destul de reduse. Pe ambele le poti cumpara cu GPL...

Share this post


Link to post

mersi. zi si mie te rog ce dealer te a lasat sa alegi? mie mi a spus ca nu se poate...

Share this post


Link to post

Ma bag si eu aici in seama... cer un sfat totusi :) Matizul meu din 2007 ma cam enerveaza... cam multe probleme ptr. o masina de 1 an jumate. Si inainte de ultima problema... cand imi clantane in fiecare treapta cand schimb viteza, am zis ca daca mai face vreo problema o vand. Si ma gandesc sa rezolv pe garantie ce e si sa ovand. Oare cat iau eu pe un matiz din 2007 cu maxim 15k km la bord reali, prim proprietar, masina nelovita, fara a/c? In jur de 4000 ma gandesc eu. Se merita sa o vand si sa incerc sa iau un SH, un ford ca, un citroen saxo sau altele de genul asta pana in 70k km?

Share this post


Link to post

Crezi ca un SH o sa raspunda cerintelor tale (este o loterie si aici ).Sfatul meu repar`o ,masina este in garantie .Sau, poate esti tu prea pretentios (scuze daca te simti jignit)

Share this post


Link to post

Nu... nu ma simt jignit... Doamne fereste :) ... dar exact chestia asta mi-a zis-o si taicamiu... Dar nu e normal ca o masina de 1 an de zile si 13k km sa se comporte asa de urat. Doar eu am condus-o, am avut grija de ea, si sa imi faca tot felul de probleme. Deabia sa intre in viteza, sa agate in a3-a, mai nou agata in orice viteza, senzor tps inlocuit pe garantie, volanul care scartaie, tremura din ce in ce mai rau...eu zic ca nu sunt pretentios asa-i? Cat despre masina SH asa e...e o loterie...dar... am vazut un Saxo cu 61k km, a/c, revizii la zi, prim proprietar 4k euro... inmatriculata in ro :)

Share this post


Link to post

Daca faci putini km/an, te stii norocos si mai ai si idee la ce sa te uiti, cred ca poti incerca sa te arunci la un SH cu ceva mai multi km decat actuala masina.

 

Pe de alta parte, stiu sigur un Logan de scoala manarit de la 125.000km la 60.000km si trecut in mana unui "prim proprietar" in mai putin de 5 zile.

Share this post


Link to post

Pai...as zice ca fac max 10k km/an... norocos in ultimul timp se pare ca nu... si de uitat la masini... tatal unui prieten e mecanic uns cu toate alifiile si cred ca m-ar putea ajuta sa fac o alegere buna. Mersi mult de sfaturi :)

Share this post


Link to post

Mai ia in calcul si cat de mult vrei sa tii masina. Daca e vorba de 1-2, maxim 3 ani... SH e de luat in calcul dupa parerea mea. Altfel, pica din start.

 

In privinta Matizului, nu stiu ce sa zic, pare-se ca ai ceva ghinion, dar odata ce il pui la punct nu stiu daca merita dat. Eu am ajuns la 70.000km aproape, si inca n-am avut nici o problema. Am schimbat doar consumabile. Si nici nu da semne de oboseala.

Share this post


Link to post

As vrea sa duc Fordul in targ la Vitan. Presupun ca se plateste o taxa si se duce masina cu cateva zile inainte de duminica targului. Stie cineva car sunt procedurile corecte?

Share this post


Link to post

Cum pe site-ul autovit nu gasesc nicio referinata despre intarare cu masini, poate te lamureste pasajul dintr-un articol din ziar.

Cred ca e de anul trecut asa ca sumele e posibil sa se fi modificat

 

 

"Anunturile de vanzare se dau si pe Internet Care sunt conditiile de participare si cum trebuie sa procedeze atat cei care vor sa vanda, cat si cei care vor sa cumpere masini? Care sunt tarifele percepute de organizatori si care sunt serviciile pe care acestia le ofera potentialilor clienti? La aceste intrebari ne-a raspuns cu amabilitate Liviu Dobrin, presedintele Autovit. Taxa pentru cei care aduc o masina spre vanzare oscileaza intre 110.000-200.000 lei, in functie de gabaritul masinii, zona de amplasare ("Lux", "VIP", "Zona I" etc.) sau ziua de intrare in targ. "De exemplu, daca masina este adusa de vineri pentru targul de sambata-duminica, taxa este de circa 130.000 lei, pentru a acoperi cheltuielile cu paza si lumina pe timp de noapte", precizeaza reprezentantul Autovit. La intrare, clientul primeste un formular-tip, pe care va nota marca masinii, anul de fabricatie, carburantul folosit, capacitatea/puterea motorului, kilometrii efectuati, dotarile suplimentare, pretul de vanzare si telefonul la care poate fi contactat, formular pe care-l va afisa pe parbrizul autoturismului, la vedere. De asemenea, el va completa un formular cu date mult mai detaliate despre caracteristicile si dotarile masinii, pe baza caruia organizatorii vor lansa anuntul de vanzare si pe Internet, la adresa www.autovit.ro, fara a mai percepe vreo taxa. In targ exista si puncte unde se intocmesc documentele de vanzare-cumparare, mai exact, se completeaza formularistica, operatiunea urmand a fi incheiata de Politie. Hotii nu mai au curajul sa vina cu masinile furate in targ "Daca masina nu se vinde, clientul are doua optiuni - precizeaza Liviu Dobrin - fie pleaca cu ea acasa si revine saptamana viitoare, fie ne-o lasa in custodie, cu un tarif de 300.000 lei pe saptamana, in care este inclusa si taxa pentru targul urmator. "Paza targului este asigurata non-stop de personal calificat, cu ajutorul unui sistem video, cu camere fixe si mobile. Pentru cei care vor sa cumpere o masina, de luni pana sambata intrarea in targ este gratuita, iar duminica, taxa este de 10.000 lei de persoana. "

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...