Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Spalatoriile auto

Recommended Posts

offtopic - pentru ca m-am lovit si eu de acceasi prb...

ar fi 2 variante cred - dedurizator piezoelectric (o cutiuta de se pune pe traseul tevii) sau un fel de "borcan" cu niste cristale (care se schimab periodic)

Share this post


Link to post

Cine stie o spalatorie, OK, in zona Piata Victoriei?

Share this post


Link to post

Nici eu nu spal masina vreodata, ever, la automata. S-a intamplat de vreo 2 ori in 5 ani, din motive de urgenta, dar in clipele alea curgeau apele de pe mine...stiam ce se poate intampla, dar am avut noroc. In rest, apa multa, turbo-jet / furtun si sampon Turtle Wax / Formula 1. Si piele de caprioara. ( operatiuni facute doar de moi , exclusiv) . Asta pana vor aparea si la noi automatele cu fashiile alea de piele lungi care sa se substituie periilor clasice. Oare vom avea parte de asa ceva? Am auzit ca exista deja in Bucharest, dar nu stiu pe unde anume ar fi. A experimentat careva?

Share this post


Link to post

A mea e masina, nu bibelou asa ca o spal oriunde mi se pare ca e mai repede. Uneori chiar nu va inteleg.

Share this post


Link to post
Tommy, tu cum o speli? doar spuma activa sau / si burete?

Da, spuma si jet. Piele de caprioara(habar n-am de e naturala sau sintetica, la partea asta oricum nu sunt ecologist sau vegetarian) la sters.. asa sunt mai toate spalatoriile ..

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Vedeti ca sunt si automate fara atingere. Eu la asa ceva o spal.

Share this post


Link to post

Unde sunt si cum functioneaza astea, Mircea?

Share this post


Link to post

Ah, ce amintiri :D Mie mi-au spulberat eleronu' (e drept, fu' benzinaria lu' Rompetrol), iar alternativa concedierii bietului angajat ("nu, Domne, n-are nimic!") fu montarea unui alt eleron. Macar am scapat de scandaluri :|

Share this post


Link to post

Eu am una chiar in Buftea. Cand n-am timp sa o spal singur, o spal acolo. Functioneaza cu vreo 15 jeturi de apa simultan. Uite o explicatie: http://4cars.nelu.ro/?id_stire=447

Share this post


Link to post

Depinde de program. Un program simplu este 17 ron, unul complet, cu ceara calda este 25 ron. Dar iese perfect.

Share this post


Link to post

Daca esti asa de amabil, o locatie mai exacta si un program de lucru ?

Pretul e decent intrucat unde am fost eu programul 1 care e cel mai scump 20 RON si NU spala nici pe departe perfect si mai ales NU usuca aproape deloc.

Share this post


Link to post

In Buftea, dupa ce treci calea ferata de la intrare, la circa 800 m, pe partea dreapta, cum vii dinspre Bucuresti.

Share this post


Link to post

Eu prefer spalarea manuala sau sub presiune a masinii, de multe ori o spal eu in parcare. Sau la servici, la furtun sau chiar la "sub presiune" cand ne mai vine la service la reparatie cate o instalatie de spalat sub presiune KARCHER sau BOSCH AquataK si cand se testeaza se pune solutia de spalat ca fara aia cica nu merge. Si decat sa o testeze spaland toaleta cu ea, ne spalam noi masinile. Oricum dupa ce o spal , constat zgarieturi superficiale pe ea, care se rezolva cu "scratch remover". REferitor la zgarieturi, am destule, ca am golit tubul de scratch remover, inclusiv s-au batut vreo 3 pisici pe masina ,mea. Insa eu de pomana spal masina, ca in 2 zile mizeria e la loc. Mai ales ca mai arunca vecinii gunoaiele peste balcon, sau diverse lucruri din casa (nui doar a mea a fost victima ci si altele). Cea mai neplacuta a fost in parcare la prietena mea, cand o baba mi-a aruncat de la fereastra pe masina untura incinsa.

 

Revenind la spalatorie, zic ca cea mai buna e sub presiune sau la burete (manuala, chiar de ia mult timp), sau daca ai ocazia ,la furtun. Spalatoriile mecanice cu perie sunt niste catastrofe. Mai ales sa vezi ce reclama fac la spalatoria de la AUTOVIT. Dar sa vezi la iarna cand or fi noroaiele si mocirlele alea, de iti fac masina ca nu mai stii ce culoare e.

Share this post


Link to post

Eu cred ca e un cerc vicios: cu cat speli mai des masina in parcare, vecinii tai vor face spume active, babele vor arunca cu untura incinsa pe masina apoi pisicile se vor bate pe masina ta (si nu o va castiga niciuna).

Share this post


Link to post

-Nu am gasit... de aceea am deschis un topic nou pentru o problema importanta zic eu, unde ne spalam masinutzele, eu in general am o parere foarte proasta despre majoritatea spalatoriilor din romania, ele se prezinta ca o afacere facuta ca o improvizatie, cu niste angajati multi dintre ei niste semi oameni ai strazii chinuiti, care in general nu au notiuni despre curatenie, folosesc aceeasi laveta mizerabila pentru toate masinile ( interior sau exterior) muncitori la negru evident, nepoliticosi...etc, in general un cuib de evziune fiscala. Sigur exista si locuri mai civilizate, dar nici acolo calitatea nu este prea grozava.

- Ce as dorii eu sa discutam aici unde va spalati masinutele, daca va spalati si motorul la spalatoria auto, daca este periculos sa speli motorul, ce ciubuc lasati, sau diverse recomandari...

Share this post


Link to post
-Nu am gasit... de aceea am deschis un topic nou pentru o problema importanta zic eu, unde ne spalam masinutzele,

Salutare Danker62,vad ca esti din Titan ,.pe Postavarului ,gasesti benzinaria MOL,unde iti faci masina impecabil,si la un pret nesesizabil.De ex.un jet 3lei,+spaga la cel care o spala sa iti dea si cu solutie ;) ,si dupa spalare o bibilesti tu in parcare acolo.Asta e solutia mea,eu asa procedez si sunt multumit .

Share this post


Link to post

Multumesc de pont, am sa testez, dar cu motoru' cum procedati?

Share this post


Link to post

Ptr spalare de motor, niciodata sa nu folosesti apa. Intereseaza-te ce spume se potrivesc. Nu spala cu apa, risti degeaba.

 

Cat despre spalatorii, recomand una buna: pe Bulevardul 1 Decembrie, langa Fiat Perugia (in apropiere de Poarta Faur). Are spatiu mult, bagi masina lejer, parcare, sala de asteptare, tot. Spala si TIR-uri... asta ca sa va dati seama ca... este loc :) . Mi se pare ca spala si covoare. Preturile sunt 10 ron interiorul, 10 ron exteriorul. Mi-a placut de ei ca dau cu o gramda de spume (inclusiv pe cauciucuri) si mi-au dat mereu si cu degresant pentru musculite pe partea din fata a masinii, fara sa ma taxeze in plus. Imi pare rau ca nu stau mai aproape, numai acolo m-as duce. Cine sta prin zona, recomand sa incerce.

Edited by fry

Share this post


Link to post

Cine imi poate recomanda o spalatorie buna in Constanta ? Motorul se merita sa fie spalat ?

Share this post


Link to post

Ethe nah, ca nu poti sa speli motorul cu detergent bun de vase si apa rece. Fac asta de cel putin 4 ani la toate masinile care mi-au trecut prin mana si n-au avut nici pe dracu. Inclusiv din alea vechi cu delcou, unde trebuie sa acoperi in prealabil delcoul, dar in rest nicio problema.

Share this post


Link to post

Ptr spalare de motor, niciodata sa nu folosesti apa.

Eu aplic metoda descrisă de Mircea şi n-am avut probleme până acum, niciun motor n-a "protestat" în urma duşului  :thumbl:  

Share this post


Link to post

Eu folosesc o carpa de bumbac si dero (auto sau de vase - ce pica :D ) ce-i drept nu pot ajunge peste tot dar sunt relativ multumit de rezultat. Ce m-ar interesa si pe mine este, care sunt punctele care trebuiesc acoperite la motorul de matiz ca sa ii dau direct cu jetul de apa pe motor?

 

L.E. Pentru cei care va spalati masinile singuri. Ca o curiozitate, faceti comparatia intre ce scrie la continut pe o sticla de dero auto si una de dero de vase (clever). Este chiar interesant. :) )

Edited by raven84

Share this post


Link to post

Ptr spalare de motor, niciodata sa nu folosesti apa. Intereseaza-te ce spume se potrivesc. Nu spala cu apa, risti degeaba.

Cu ce se spala (inlatura) spuma ? Daca n-o speli cu apa, atunci, chiar, risti (coroziune). Motoarele se spala cu jet si cu apa fierbinte. Tebuie insistat asupra radiatorelor, suprafetele murdare si fantele blocare (noroi si muste) micsoreaza drastic radiatia. Altfel, toate suprafetele metalice ale motorului au si rol de radiator.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...