Jump to content
Sign in to follow this  
ciprian

Scartait Amortizor Tico

Recommended Posts

Am o problema ... am greieri la amortizor.

 

 

Am fost la munte si pe pe drumurile alea imi scrataie amortizorul fata dreapta ... am verificat prin apasarea capotei si sunetul de acolo vine.

 

Intrebare ... e grav? poate fi rezolvat fara schimbarea lui? amortizorul e cel original (am 43K)

 

Mentionez ca pe sosea nu scrtaie deloc.

 

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Acelasi lucru il am si eu in acest moment. Stie cineva cui se datoreaza acestui fapt si daca este cumva terminat amortizorul?

Share this post


Link to post

Aveam si eu la cel de pe dreapta din cand in cand un scartait.Am facut un test de amortizoare la service-gratuit..ceea ce ma duce cu mintea ca nu e scump.La test s-a dovedit ca cel mai bun era fix ala.Oricum le-am schimbat pe toate.Nu cred ca poate sa-si dea cineva cu parerea ..daca nu se vad urme de scurgeri si daca roata nu face urat prin gropi..cam greu sa-ti dai seama ce si cum.Cel mai bine faci un test pe toate.Eu cand m-am dus am considerat ca doar unul e defect..n-am avut noroc..trei erau sub 50% si ala care scartaia la 75%.De atunci dau mai cu grija prin gropi.

Share this post


Link to post

Masina are prea putin km. ca sa ma duc cu gandul la ,,terminarea'' amortizoarelor, dar poti stii? Nu am observat a fi curs.

Share this post


Link to post

mia scartait si mie drepta fata ca o carutza da nu amortizoru scartaia.altceva ,deodata a disparut acum de 2 luni nu a mai aparut,mister :) amortizoarele sunt tzapane pe gaz :)

Share this post


Link to post

Inclin sa cred si eu ca nu este amortizorul. Ii mai las un picut sa vad ce este.

Share this post


Link to post

Salutare baieti.

Pana la urma a aflat cineva ce provoaca scartaitul ala? Ca am devenit si eu client al problemei.

Share this post


Link to post

Verificati si etrierii, tin minte ca acum vreo doi ani am avut si noi niste zgomote ciudate in fata, permanent, am verificat amortizoarelele si nu aveau nimic, mai mergeau, problema a fost la etrieri ca se ovalizasera niste gauri unde intra niste bolturi si au trebuit schimbati, zgomotul a disparut si el .

La amortizoare varza se aude un clancanit, cum mi se aude mie acum si cand treci printr-o groapa sau peste niste denivelari zici ca se rupe masina :wallbanger:

Edited by Carabusu junior

Share this post


Link to post

Clantanitul ala de zici ca se rupe masina nu cred ca e de la amortizor...suspenda masina si trage energic de bratul de directie,daca joaca..cap de bara/bucsa caseta directie.Poate sa scartaie de la frecare metal pe metal..ori lonjeroane fisurate,ori aparatori(la prindere)catalizator/toba/etc.

Edited by Denied

Share this post


Link to post

Scartaitul poate proveni de la bucsa care este pe bratul inferior(cel care are pivotul in capat).

Share this post


Link to post
Clantanitul ala de zici ca se rupe masina nu cred ca e de la amortizor...suspenda masina si trage energic de bratul de directie,daca joaca..cap de bara/bucsa caseta directie.

 

Eu de la amortizoare cred ca e, pentru ca clancane la toate denivelarile, daca ar fi de cap de bara/ bucsa caseta directie nu ar trebui sa se simta in directie, sa aiba joc? La mine nu e pic de joc ...

Oricum, daca imi spune ca ar trebui schimbate si bratele, le schimb ca le am cumparate :scarpin:

Share this post


Link to post

Baieti, ati verificat strangerea la suruburile de prindere ale amortizorului dreapta?

- Cele doua mari, de M12 cu care se prinde de portfuzeta

- Cele doua mai mici, de M10 (parca) din partea de sus, cu care se prinde de caroserie

- Piulita de pe tija amortizorului, eventual piulita aia mare de tot, care se sprijina de garnitura aia de cauciuc (in partea de sus a amortizorului).

Succes!

Share this post


Link to post

Salut

am aceeasi problema cu scartaitul fata dreapta la Tico...mai mult decat enervanta X( face fix ca o caruta,am schimbat amortizorul si se pare ca nu e de acolo pt ca dupa 2 km a aparut din nou...ciudat e ca scartaie si cand misc volanul nu numai la denivelari...deci teoretic bratul inferior si bucsile de pe el ies din discutie...ar ramane partea de sus a amortizorului respectiv bucsile de acolo si rulmentul dar la fel nu vad atunci de ce scartaie cand apas pe caroserie ...maine am de gand sa o fac bucati ca nu mai suport...orice sugestie e binevenita.

Share this post


Link to post

Dupa ca am examinat iar problema am constatat ca nu exista nici un joc nicaieri, toate suruburile si piulitele sunt bine stranse si amortizorul e in buna stare, deci am tras concluzia ca scartaitul nu poate proveni decat de la una din piesele de cauciuc din zona, adica "palaria" de cauciuc pe care este asezat in partea de sus arcul, bucsa din capatul bratului inferior spre lonjeron sau bucsa de cauciuc prin intermediul careia bara stabilizatoare e prinsa de bratul inferior. Asa ca am pulverizat la greu cu un spray ulei in cele 3 zone si scartaitul a disparut imediat. Acuma imi e necaz ca nu am pulverizat cele 3 zone pe rand apoi sa testez dupa fiecare ca sa stiu exact ce anume scartaia.

Edited by Tetea

Share this post


Link to post

Eu am fost un pic mai radical...am dat jos si am schimbat bratul inferior si bucsile de la bara stabilizatoare desi erau ok mai putin burduful de la pivot care era spart.Acum nu se mai aude nimic si singura urma de uzura pe care am observat-o a fost la bucsile de la bara stabilizatoare,capatul care intra in bratul inferior.Si apropo de preturi desi nu e topicul dedicat am dat 91RON pe bratul inferior,2RON buc bucsa,si 13RON maner de usa ca aveam unul crapat...la magazinul Daewoo din DR.Taberei(mi sa parut cam scump bratul inferior dar eram cu masina bucati si nu m-am dus sa caut la alt magazin).

Share this post


Link to post

In final tot la metode radicale am ajuns si eu. Am schimbat bratele inferioare si bucsile de la bara stabilizatoare si orice zgomot a disparut. Pana la urma tot nu m-am lamurit ce scartaia de fapt, dar in mod sigur nu telescopul.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...