Jump to content
Sign in to follow this  
send2cristea

Catalizator

Recommended Posts

Orice vrei sa omologhezi la R.A.R te costa in jur de 700 ron...de unde scoateti fratilor sume de 600 euro, 30 de milioane...inainte sa spuneti mergeti si intrebati.

Share this post


Link to post

Daca vrei sa omologhezi o modificare da, te costa cat spui tu. Daca vrei sa stabilesti norma de poluare a unui autovehicul care nu o are codificata in VIN, acest lucru se face printr-o expertiza care costa aproximativ 600 de euro.

 

Budan Catalin, daca dadeai un serch pe forum gaseai informatia care te intereseaza: http://www.gmclub.ro/forum/index.php?s=&am...st&p=319061

Ca sa nu mai spun ca ar fi trebuit sa te intereseze inainte de achizitia masinii!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Scuza-ma Mircea, dar asa e cand faci afaceri cu neamuri,dar in sfarsit,e ok.

Share this post


Link to post

Salut! Aveti idee cam cit costa un precatalizator de Cielo Euro3 (daca asa ii zice la teava care face parte din evacuare si este imediat sub galeria de evacuare de la motor)? Si inca ceva: vreau sa o montez la service, se intimpla ceva daca o sa merg pina la service fara aceast precatalizator, distanta aproimativ 7-8 Km (bineinteles caurla mai tare decit un avion)?

Share this post


Link to post

Preatalizatorul este 700 ron sau poate chiar mai putin eu atat am dat pe el...dupa ce l-am spart :wallbanger: ...depinde de unde il iei. Cat cu privire la faza ca sa mergi cu ea pana la service...poti sa te duci...doar sa nu intalnesti un nenea militianu` pe sosea care are chef de scandal...in rest ... multa bafta!

Edited by andy100

Share this post


Link to post

precatalizatorul este conducta aceea groasa verticala care se leaga de galerie, cu flanse la capete si are o forma de ,,armonica metalica" ? Costa asa mult, 700-1000 ron? La mine s-a rupt de sub flansa superioara, se poate face ceva la el (sudura, ma refer) sa scap mai ieftin?

Share this post


Link to post

Ala se cheama racord flexibil :) E vreo 150 ron.

Share this post


Link to post

Pe verticala este precatalizatorul si este bine cunoscuta aceasta problema la cielo euro 3.

Share this post


Link to post

Si cunosc pe cineva care a reusit sa-l sudeze electric. Deci se poate.

Share this post


Link to post

Aveti dreptate..."precatalizatorul" ala sau cum s-o numi el...intadevar se poate si suda...la mine a fost in garantie...si am vazut pretul in magazie...sau poate nu m-am uitat bine...sorry daca am informat gresit...nu am vrut... [-O<

Share this post


Link to post

Ziceti ca se poate suda electric sau autogen? Banuiesc ca ce se vede este o ,,cutie de protectie", si pare a fi din otel. Ca sa fiu mai explicit (nu am poze), a ramas imbinat de flansa galeriei de evacuare de la motor doar flansa precatalizatorului, restul a cazut. Deci pina la urma trebuie sudata doar flansa catalizatorului de catalizator

Share this post


Link to post

"Batranul" a avut aceeasi problema si l-a sudat. I s-a intamplat in drum spre tara, eu am ajuns mai tarziu cand treaba era gata facuta deja. l-a sudat electric, era rupt de sus de undeva. Si i-a adaugat si o platbanda de sustinere.

 

@andy100. Intr-adevar pretul la unul de "fabrica" e pe undeva pe la 1000 RON. E posibil sa fie mai ieftin in alte parti.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Am gasit la magazinul ACSA de pe str. Lipscani din Craiova cu 841 lei. Am facut comanda. Atentie: majoritatea cataloagelor Daewoo sint editie mai veche si nu este reprezentat nici in scheme nici ca cod (scuzati cacofonia)

Share this post


Link to post

salut

eu am achizitionat un catalizator E2 ptr un cielo de 1.5 16 valve de la dezmembrari cu 50 RON :thumbl:

inca nu am avut timp sa-l montez dar la prima vedere ceramica si sitele sunt f bune dar sa vedem dupa ce o sa-l montez [-O<

Share this post


Link to post

Cielo din 1997,1500 cmc cu 55 kW si tip motor GI5MF are catalizator?

Share this post


Link to post

Am inlocuit tobele(finala si intermediara) motivat de faptul ca aparusera fisuri si se auzeau zgomote suspecte. Am constatat, spre surprinderea mea, ca in catalizator nu mai era decat o bucatica mica de ceramica. Dupa extragerea acesteia si montarea esapamentului, cand accelerez se aude un zornait metalic de te sperii. Mecanicul spune ca e din cauza rezonantei ce se creeaza in catalizator(ma rog, in carcasa in care a fost montat). Desi nu este spart, ar trebui schimbat si racordul flexibil? Sa provina zgomotul de la acesta? Se aude ca si cum ar zdrangani niste table, desi tobele sunt noi. Intreb pentru ca nu stiu care este constructia racordului, ar putea exista in el unele table care sa creeze acel zgomot? Uneori se aude ca si cum ar fi avansul la o Dacie, pe langa alte tonalitati, care cu certitudine provin de la catalizator.

As dori sa montez un catalizator nou, si asa cum scria Salex ca si-a achizitionat, intentionez sa montez unul universal, pentru ca ma indoiesc de faptul ca unul second ar fi bun(tinand cont ca nu stii cat s-a circulat cu el, in ce stare este etc).

Rugaminte: Ar fi indicat unul second? Daca nu, va rog sa-mi recomandati o marca pentru unul universal.

Multumesc

Edited by Catalin99

Share this post


Link to post

Saptamana asta am vrut sa fac un experiment si sa montez la Cielo meu DOHC Euro 2 o teava in locul catalizatorlui. Eram curios sa vad ce efect va avea asupra puterii si consumului. Iata concluziile dupa 600 km parcursi:

- consum mai scazut cu 0,5% (estimare de pana acum) extraurban

- masina nu mai intra in frana de motor cand schimb intr-o treapta superioara (inainte se intampla la trecerea din treapta 1 in a 2-a si din a 2-a in a 3-a)

- zgomot mai "sport" la evacuare pe plaja 2000-2900 rpm; mai sus de valoarea asta se linisteste :-?

- o usoara scadere a cuplului

Nu m-as fi asteptat la ultima constatare, mai ales mergand pe principiul ca eliminarea oricarui obstacol din calea evacuarii e binevenita. E posibil ca sonda lambda, chiar daca se afla inainte de catalizator, sa citeasca alti parametri datorita vitezei sporite de evacuare, rezultand un amestec mai sarac?

Edited by Andrei.ss

Share this post


Link to post

- masina nu mai intra in frana de motor cand schimb intr-o treapta superioara (inainte se intampla la trecerea din treapta 1 in a 2-a si din a 2-a in a 3-a)

Nu decuplezi motorul de cutie cand schimbi treptele cutiei ?

Share this post


Link to post

Cred ca e o intrebare retorica...Inainte, daca schimbam din treapta 1 intr-a 2-a sau dintr-a 2-a intr-a 3-a la 2500 rot, in momentul in care ridicam ambreiajul se simtea o scurta infranare. La rotatii de 3000 si peste, aceasta disparea. Acum, dupa scoaterea catalizatorului, a disparut senzatia de frana de motor la schimbarea treptelor mai sus mentionate chiar si in zona a 2500 rotatii.

Share this post


Link to post

Retrezesc la viata subiectul.

 

Unde gasesc in Buc un magazin care vinde asa ceva? Catalizatoare universale? Ma intereseaza pt un Tico Euro 2.

 

Pe net an vazut cateva firme dar vreau ceva probat de colegii de forum...

Share this post


Link to post

Orice service care se ocupa de esapamente iti poate face rost de asa ceva. Important este sa iei ceva corect dimensionat pentru motorul tau

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspuns :osanale: :osanale: :osanale:

 

Tocmai vin de la un sudor de tobe . O sa iau linie de non euro si o voi suda de iesira din racorul elastic. Asta e. 140 toba finala si 140 toba de mijloc plus 50 montajul. In ianuarie trec la treaba. Un catalizator de tico este 600 roni.

Share this post


Link to post

Desi sintem offtopic pot sa iti spun ca e cam mare pretul ala.

Share this post


Link to post

Nu e offtopic. Este ceva de interes general. Catalizatorul de 6 mil este facut special pentru Tico. Il iei si il montezi. Nu trebuie suduri si nici improvizatii. Ca fapt divers azi m-am chinuit de mi-a iesit parul prin caciula ca sa desfac suruburile alea care sunt cuplaje intre galeria de evacuare si saxofon. Erau arse/ruginite/blocate, etc. Bine ca nu le-am forfecat...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...