Jump to content
Sign in to follow this  
CARABUSU

Noua Skoda Roomster

Recommended Posts

Dupa cum stim,anul acesta a aparut un nou model de la Skoda,Skoda Roomster.

Acest concept inovativ diferentiaza in mod fundamental Roomster de competitorii sai: ofera un spatiu extrem de confortabil si o mare variabilitate - placerea de a conduce ramane totusi parte a conceptului, nesupunandu-se limitelor segmetului MPV.

Din punctul meu de vedere este o reusita,are un design indraznet,diferit fata de alte modele din clasa ei,mult mai bine echipata,in variantele de baza primesti destul de multe chestii,are doua motorizari pe benzina(1.4 benzina, care dezvolta 63 kW-86CP si 1.6 16V/77 kW-105 CP.) si doua diesel(1.4 TDI PD, care dezvolta 51 sau 59 kW-70 respectiv 80 CP si un propulsor 1.9 TDI PD / 77 kW-105 CP),este comfortabila,iar pretul este mai mult decat bun(de la 10386euro fara TVA la 14990euro fara TVA).

 

Voi ce parere aveti? post-4396-1174483783_thumb.jpg

 

Pentru mai multe detalii:skoda romania sau skoda international

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

Prea avangardist designul pentru mine. Nu contest dotarile sau performantele dae nu imi place cum arata. :-@

Share this post


Link to post

10386 fara tva e cea cu motor de 1.2 de 70 de cai, ce mi se pare putin tare. Si 63kw fac vreo 85 de cai nu 105.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Mie mi se pare de-a dreptul hidoasa masina asta, parca e facuta din 3 bucati, fara nici o legatura una cu alta :mrgreen:

Share this post


Link to post

Aia cu motor de 1.2 e 11756euro fara TVA.

Share this post


Link to post

Daca ai nevoie de masina care sa produca si sa care, nu vad de ce ai lua altceva decat un Frigider... eventual 1.4mpi daca ai soferi ghiolbani.

Share this post


Link to post

Eu nu am ce cara,in afara de 3 truse cu scule si ceva materiale si piese de schimb pentru utilaje nu car,Frigiderul iese din discutii,aia pentru mine nu e masina.

Va inlocui ticalosul care a indurat destul de multe.

Share this post


Link to post

Mie-mi cam aduce a reclama postul initial al topicului... :-? . Daca ma insel, imi cer scuze, nu vreau sa jignesc, dar nu cred ca era nevoie de linkurile catre site-urile producatorului, oricine poate sa dea un search pe google si le gaseste mintenas. Motorizarile alea sunt clasice pentru grupul VAG, deci nu spun nimic spectaculos, design indraznet...ma rog, o fi, dar si ssang yong are un design mai mult decat indraznet, fiind totusi departe de "o reusita" din acest punct de vedere :mrgreen: . Despre dotarile care o diferentiaza de contracandidatele directe si care chiar pot fi ceva interesant...n-ai spus nimic. Sincer, pentru roomster nu vad alt contracandidat direct in afara de logan mcv. Restul de MPV-uri joaca in alta liga, de care skoda nu se poate apropia. Iar pretul reflecta foarte bine acest aspect, daca stai si te gandesti ca cel mai ieftin MPV cat de cat serios se afla in jurul valorii de 20.000 de euro.

Share this post


Link to post

Frumusica, am condus-o intr-un scurt drive-test.

Ce mi-a placut:

- calitatea materialelor folosite la interior;

- ergonomia comenzilor;

- consola centrala (tip passat);

- spatiul interior generos si suprafetele vitrate din spate;

- modularitatea portbagajului;

 

Ce nu mi-a placut:

- stalpii din fata sunt cam "ciudati";

- diferenta clara de linie a caroseriei intre fata (cu usi fata) si spate (cu usi spate);

- PRETUL: pentru ca un diesel de 80 de cai merge pana la 12821 eur (fara TVA);

In concluzie este mai frumoasa din interior decat din exterior ;)

De banii astia imi iau Lacetti si imi raman bani si de o tura prin Croatia!!!

Spor

Edited by nic_otava

Share this post


Link to post

In comparatie cu Fiat Doblo,Renault Cangoo,Volkswagen Caddy Life,Peugeot Partner,Roomster ofera destul de multe pentru un pret acceptabil,la Caddy,Cangoo si Partner sunt optionale computerul de bord,cd player-ul,aerul conditionat si multe altele.Asta m-a surprins cel mai mult.

 

@nic_otava:Nici mie nu prea imi place diferenta aceea,dar pot spune ca restul face ca acest mic defect sa fie iertat.

Share this post


Link to post
Mie mi se pare de-a dreptul hidoasa masina asta, parca e facuta din 3 bucati, fara nici o legatura una cu alta :mrgreen:

 

 

100 % de acord, e urata cu > :) , ce draq a fost in capul designerilor ? Au vrut sa faca o faca sa concureze cu fiat multipla la uratenie? :dizzy:

Share this post


Link to post

In interior e frumusica ( la fel mi se par majoritatea Skodelor), dar la exterior... de-a dreptul urata. Cel putin pt. gustul meu. La motorizari in afara de dieselul de 105cp restul sunt cam mici... si astfel devine submotorizata masinuta. Pretul intr-adevar e acceptabil in comparatie cu concurenta si pentru ce dotari ofera.

Share this post


Link to post

Eu i-am recomandat omului o Zafira diesel, sh, care ar fi ideala din mai multe privinte: pret, calitate, modularitate, design interior/exterior destul de placut etc. Nici eu nu ma dau de-a roata dupa Roomster, insa daca omului ii place..

Raman la parerea mea ca Opel e singurul constructor european cu preturi relativ bune pentru niste masini bune. Reno iese din discutie- pret mic la achizitie- apoi te jupoaie in service. Pejo- am auzit ca nu-s asa fiabile (am auzit, doar, nu sustin). Si eu i-am recomandat noua combina frigorifica de la Colibasi- insa nici nu s-a pus problema.

Eu as zica insa sa mai stai o tzara pana iese Lacetti diesel si impusti 2 iepuri: ai costuri de exploatare mici si ramai si "in familie". Unde mai pui ca LAcetti HB arata de-a dreptul superb!

Spor la cumparaturi!

Share this post


Link to post

Mie imi place f mult, e cred ca cea mai frumoasa dintre ,,utilitare''. Pretul mi se pare un pic cam ,,picant'', dar in rest o super masina multifunctionala.

 

PS: MCV-ul intra in aceeasi categorie cu papucu', mai exact masina de dat la soferi, in nici un caz masina care ti-ar place cat de cat sa o coduci...

Share this post


Link to post

Cu parere de rau ar lua si premiu la cea mai urata masina. Nu are cine stie ce dotari iar skoda in general e o masina care necesita posibilitati pentru intretinere. Nu se compara cu Tico (intretinere), caruia ai sa-i duci dorul :)

Daca te-ai descurcat cu Tico pana acum, ce-ti trebuie magaoaia aia?

 

Parerea mea, nu dau sfaturi la nimeni.

 

@Andreib> stii ca nu-mi place Dacia, Logan nici atat. Dar sa bagi MCV in aceeasi oala cu papucul mi se pare prea mult. Nu se pot compara sub nici o forma. Si nu vad cu ce e MCV mai urat ca Roomster, pe bune. Si ala are un interior de rahat, cu plastice de alea de peturi colorate.

 

Comparatie:

 

post-2385-1174495647_thumb.jpgpost-2385-1174495666_thumb.jpg

 

Pentru cati bani dai in plus, nu prea se vede diferenta, mai ales la portiera (maner de rahat) =))

 

Aoleo, am uitat: rumsteru e in stanga :) )

Edited by Moshu

Share this post


Link to post
Aia cu motor de 1.2 e 11756euro fara TVA.

Pretul pus de tine este la varianta Comfort, sa inteleg ca e cea mai dotata ?

Daca faci service la utilaje banuiesc ca alergi destul de mult, asa ca ma gandesc ca te vei orienta spre motorina. Oricum, am inteles ca Fabia cu 1.2 HTP-ul de doar 64CP nu consuma asa putin cum este el dat in scpecificatii, nu stiu ce sa zic despre cel de 70CP...

 

Ca sa fiu in spiritul titlului, masina e interesanta, e mai "altceva", iti sare in ochi pe strada, insa nu prea are carisma necesara atragerii clientelei, dovada fiind vanzarile foarte slabe, cred ca doar 2 bucati am vazut prin Bucuresti (in afara celor ce apartin importatorului), e adevarat ca la noi s-a si izbit de concurenta Loganului MCV... Poate acum cand pana la 31 martie e promotie - 1000 de euro reducere !

 

Eu sa spun drept nici nu am luat-o in considerare cand mi-am luat Doblo, oricum cred ca ar fi sarit schema, fiindca la echivalenta motorizarii diezel de 85 de CP care o am pe Doblo as fi platit mult mai mult la Roomster. Si am dotari destule si la Doblo, inlusiv computer de bord...

 

Oricum, daca tie ti-s-a pus pata pe ea, atunci go for it ! nu are de ce sa fie o masina proasta, dar imi pare ca se cere cam mult... insa confortul costa !

Edited by Gica

Share this post


Link to post

As alege Roomster-ul pentru ca din punctul meu de vedere arata destulde bine,chiar daca e un pic ciudata,pretul e rezonabil,in comparatie cu cele de la Volksawagen care sunt mai mari cu 3000euro,motorizarea nu ma afecteaza prea tare,eu as opta pentru cea de 1.4 TDI(varianta Style) are cu tot cu TVA ma ajunge 14800euro,Zafira e prea mare pentru ce-mi trebuie mie si nici nu prea imi place ca dupa un anumit numar de kilometrii troncane tot in interior.

Prima data ma gandeam la Ford Tourneo,dar preturile m-au facut sa ma razgandesc,si era si mult prea mare,iar Frigiderul nici nu intra in discutie,e ca si cum n-as avea ce face cu banii si dau pe ceva de nimic.

 

Cu ticalosul m-am descurcat pana acum dar nu vreau sa-l omor de tot,mai car una alta,nu pot pune lucruri mari fara sa dau bancheta,gentile cu scule care lecar in fiecare zi ocupa tot portbagajul,iar cateodata mai pun una si jos sau pe bancheta.

 

Ticalosul va ramane in familie in continuare dar nu va fi chinuit in halul asta,vrea sa-l ia baiatul meu.

 

Pana in vara am timp sa ma mai gandesc,pana atunci exprimati-va parerea in continuare.

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

Ei in cazul asta Go for it!

Important e sa iti placa tie si mai important este sa aiba si baiatul masina lui. Vorbesc din experienta :)

Share this post


Link to post

Deocamdata ma interesez pentru niste credite,trebuie sa vad cat pot lua pe firma,pe cati ani,sa nu ma incarc prea tare.

 

Tico nu vreau sa-l vand,iar el se tot tine de capul meu sa i-l las pentru ca o stie si tine la ea,si nu prea are de bagat bani in ea,tot ce ar trebui facut e sa fie vopsita,curatat interiorul si cam atat.Cu partea mecanica,electrica nu are probleme.

Share this post


Link to post

Parerea mea e sa te bagi la un drivetest. Mie mi-a placut ff mult cand am vazut-o in parcarea de la praktiker Bacau. Pt mine ar fi ideala: pot cara si marfa cu ea, pot sa plec cu 4 pers la munte si pot circula cu ea prin oras fara sa simt ca ma plimb cu duba. Eu sunt insa in faza de cercetari inca...

 

PS: Este o masina ca reno megane hatch, ori iti place ori nu-ti place deloc.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

De curiozitate te intreb : cat e Ford Turneo ? Findca eu ma gandeam ca ar trebui sa fie pe undeva pe la pretul lui Doblo pe care eu am dat 15000 de euro cu tot cu TVA si are cam toate dotarile mai comune ca sa zic asa. Si mie mi-s-a parut ca a costat mult. Atunci Caddy sau Torneo cat or costa la ora asta ?

 

on topic :

Vad ca la varianta aleasa de tine ai cam de toate din cele uzuale, doar oglinzile electrice si incalzite iti lipsesc si eventual niste geante de aliaj. Totusi nu o sa profiti de promotia asta care se pare ca se incheie la 31 decembrie ?

Share this post


Link to post

Jante de aliaj la duba? :) Mai degraba e bine de bagat bani in cai.. sa aiba ce sa impinga. Si diesel. Motoarele VAG pe benzina se stie ca nu exceleaza la nimic. Nici macar faimsul FSI, dar care nu cred ca e pus pe dracovenia asta. In fine, eu as prefera un break puchibalei asteia.

Share this post


Link to post

Arata fain, chiar daca mai ciudat.

Mie imi place foarte mult.

Share this post


Link to post

E urata si scumpa ! :) >-

Share this post


Link to post

Vroiati sa stiti cat costa Ford Torneo si Volkswagen Caddy:

-Ford Tourmneo Connect 1.8 CDTI 17200euro cu tot cu TVA in versiunea standard,e aproape chel

-Volkswagen Caddy Kombi 2.0 TDI 16151 euro in versiunea standard,la fel de chel ca si tourneo,ofera extrem de putine

-Volkswagen Caddy Life 2.0 TDI 17495 euro cu tot cu TVA in versiune standard,ofera un pic mai multe ca cel Kombi dar nu destul

-iar acum Skoda Roomster 1.4 TDI PD 14835 euro cu tot cu TVA,ofera extrem de multe in comparatie cu cele prezentate mai sus

 

@Tommy:-in primul rand nu e duba :tongue:

-e mai joasa ca un renault Cangoo,mult mai stabila

-iar daca vrei ceva asemanator cu o duba iti recomand calduros Ford Tourneo care e foarte mare

 

Am uitat sa spun ca Roomster are 5 stele la testele Euro NCAP,putea sa ia 6 daca nu avea o amarata de inscriptie de atentionare asupra riscului ridicat de ranire ce poate surveni in cazul montarii unui scaun de copii pe scaunul din dreapta pusa aiurea.

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...