Jump to content
Sign in to follow this  
zeneseu

Ghid De Calatorie

Recommended Posts

Daca mai exista un asemenea topic imi cer scuze...am folosit degeaba functia search :D

 

In alta ordine de idei am deschis acest topic deoarece mi se pare util sa stim ce ne asteapta cand ajungem prin orasele resedinta de judet sau alte orasele mai mari ( vezi discutiile de sectiunea cu amenzi)

Am sa incep eu.

 

ORADEA

 

Parcari

Daca ajungeti in Oradea e bine sa stiti ca in oras exista parcari cu plata.Tichetele de parcare se procura de la chioscurile de difuzare a presei sau de la automatele dein parcarile cu plata. Pentru tichetele eliberate de automate trebuie sa aveti fise de 50 si 10 bani. Tichetele se procura anticipat (in cazul chioscurilor de ziare) sau pe loc de la automate, caz in care este indicat sa nu zaboviti prea mult departe de masina. Amenda pentru lipsa tichetului este de la 80-100 ron. De asemenea evitati parcarea autoturismelor pe locurile rezervate si inscriptionate ca atare. Pentru moment in Oradea nu se practica ridicatul masinilor staionate in zone interzise dar asta nu va scuteste neaparat de amenda de la politie.

 

Centura

Orasul este prevazut cu centura, cu posibilitate de acces din directiile: Cluj, Arad, Bors, Satu Mare. Tronsonul de centura cuprins intre intrarile dinspre Satu Mare - Arad se afla intr-o stare jalnica (cel putin pentru moment)

 

Sper ca aceste informatii sa fie de folos si sa contribuiti si voi la intregirea listei.

Sa traiti bine!

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...